Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
После инкогнито, и без знаење на Трамп, посетата на оној Хојт, некако работиве многу мазно си доаѓаат на место. Не се разбирам многу во дипломатија а баш ме интересира што Хојт му кажа на Грујо и Хорхе? Кои се тие работи кои им ги кажа за да ги натера на една ваква капитулација?
Најмеката варијанта е дека ќе завршат у Хаг, а најлошата варијанта е да пазат што јадат
 
S

silmarillion

Гостин
Зашто Хаг? У Хаг нема цигани со урдосани курови, нема бубашваби по лебовите, нема глувци по самиците. Зашто Хаг?
 
V

viktora

Гостин
И мене ми непријатно кога вака те навредуваат и те нарекуваат штапси пацов. Не си ти тоа, ти едноставно си глуп. Од штаб можеш некогаш и да излезеш, од глупоста твоја никогаш.
Ти уште не отиде да си ја проверш главата?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Најмеката варијанта е дека ќе завршат у Хаг, а најлошата варијанта е да пазат што јадат
..не сум информиран, може знаеш дали Хојт си има личен пробач на храна? Некој благонадежен треба секако да му каже дека вмро има многу дооолги и совитливи раце, па таков асистент ќе му е неопходен додаток.:tapp:
 
S

silmarillion

Гостин
Зошто на протести и плукање?
За таквите се знае што треба.
И колку да сме начисто . Ако испадни дека Заев и врвот на партијата е директно или индирекнто вмешан со тоа и него и партијата би ја плукал?
Што треба бе бате Владе? Еве ајде кажи што треба, па кога ќе искочи вистината некогаш да се повикаме на соодвените мерки што ќе ги претставиш тука. Што и да кажеш јас ќе прифатам без разлика кој е нарачателот на двата настани, ама се надевам и ти исто.

..не сум информиран, може знаеш дали Хојт си има личен пробач на храна? Некој благонадежен треба секако да му каже дека вмро има многу дооолги и совитливи раце, па таков асистент ќе му е неопходен додаток.:tapp:
Па богами од што е добра економијата еден куп вмровчиња отидоа на work and travel во фашистичка Америка : ))) Може ќе му се погоди некое Ќосе у Hard Rock Cafe на Chevy Chase, онаму де кај апартманот на Ставре чоколада, и ќе му исекне мрсул патриотски у начосот и ќе каже задоволно - Време е комитско!
 
V

viktora

Гостин
Па да постираше секоја вест со напомена “НЕ ЗНАМ КОЛКУ Е ОВА ВИСТИНА“ и да ти поверува чоек, али некако клаваш вести само во корист на ВМРО штабовите.
Значи ем не си сигурен дали е вистина, ем ја шириш веста а од друга страна ете не пренесуваш вести блиски и позитивни за СДСМ па и таму да напишиш “НЕ ЗНАМ КОЛУ Е ОВА ВИСТИНА“
Ете зато овде имаш аура на штабски пискарало.
Е да де,исто како вас кога ќе ве наречат предавници одма рикате дека не сте за СДС него сакате само грујо да паднел.А се радувате исто како да ви ветиле министерско столче.
А прашавте во штаб зошто се боревте против криминалната влада а денес коалицирате со пола од истата таа влада?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Па има врска. Тогаш не пречело а сега пречи. Зошто тогаш никој не се бунеше и не бараше одговорност?
Затоа сега ќе си ќутите и плачете, ама немојте многу да плачете.
Талат е избран нелегално за претседател, одржана е „седница“ со тешки кршења на многу делови од законите. Дури мислам и дека може и судска постапка да се води за тоа, за насилно делување за доаѓање на власт. Нешто како фалсификат.
Ако имало и други такви работи, нека се поведе постапка и за тоа. Една нелегална работа не оправдува друга, ниту и дава легитимитет. Што се однесува до бркањето на новинарите, мислам дека не беше во ред. Не знам зошто се направи тоа, на седницата за буџетот. Некои пратеници имаше основа да се отстранат од салата, тоа е и законска можност на претседателот на Собранието, ако се недолични, ја попречуваат седницата, се однесуваат непримерно, а тоа го имаше. Веројатно не биле сите за отстранување, не знам дали сите така се однесувале. Имаше и помал физички напад врз претседателот, службите за ред го отстранија од салата.
Ама, тоа не го менува фактот дека СДСМ, ДУИ, Беса... одржаа нелегална седница, еден вид на пуч. А ЕУ и САД кои главата ни ја отекоа со зборови за правна држава, го поддржаа тоа уште истата минута. Тоа само е доказ дека и тие се дел од мешањето во внатрешните работи на РМ и преземање на нелегални постапки.
Да дополнам, извини за невнимание мое, не те прашав дали ти е редовна социјалната помош од 12,000 денари? Штета би било да изгубиш толку вредна работа.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.993
Поени од реакции
3.724
Најмеката варијанта е дека ќе завршат у Хаг, а најлошата варијанта е да пазат што јадат
Беше дојден Хојт и претходно ама овие не го сватија сериозно, веруваа на глупостите на Мирка дека Бејли и Хојт работат на своја рака без знаење на Трамп, кој ете само што не ги сменил.... па плаќаа некои сенатори да тресат глупости, да пишуваат писма, за на крај да сватат дека тоа е џабе фрлање пари оти е исто како некој од Тунгузија овде да го потплаќа Амди Бајрам за да му заврши работа... сватија дека политиката на Америка не се менува со менувањето на претседателот исто како што не се менуваат и дипломатите како Бејли и Хојт кои се дипломати од кариера, кои работат независно која партија е на власт, а не некакви партиски прталковци. Изгледа има многу работи за груевци кои не ги знаеме а кои добро ги знае Хојт, дојде, им мавна по некоја заушка, се посмеа со новинарите на сител и си замина, а овде остави тишина, мукла мара, секој си ќути и си го работи зададеното....
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
@Ireal
Никаде во твојот пост нема за тоа што те прашав, така да останува на тоа, дади асален извор, до тогаш тоа останува глуп рекла казала муабет, тоа од Телма што го даваш врска нема со твоето тврдење
нема потреба да ти барам, знаеме дека и 2001 а и сега терористите прокламираа дека се борат за правата на албанците.. а имаше изјава на терористи баш така како што јас ја напишав, (не како про дпмне медиуми); само таква изјава не очекувај да ја пренесат просдсм медиуми кој го подржуваа дивеењето на шарените...
сега тие твои медиуми го критикуваат влегувањето на толпата во Собрание, а кога толпата сакаше да влезе во Уставен суд тоа им беше ок, не им беше ок што Јакимовски собра доброволци граѓани да застанат заедно со МВР пред Уставниот суд......
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Талат е избран нелегално за претседател, одржана е „седница“ со тешки кршења на многу делови од законите. Дури мислам и дека може и судска постапка да се води за тоа, за насилно делување за доаѓање на власт. Нешто како фалсификат.
А не-давањето мандат на лидер на партија што има мнозинство што е, уставник?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Што треба бе бате Владе? Еве ајде кажи што треба, па кога ќе искочи вистината некогаш да се повикаме на соодвените мерки што ќе ги претставиш тука. Што и да кажеш јас ќе прифатам без разлика кој е нарачателот на двата настани, ама се надевам и ти исто.



Па богами од што е добра економијата еден куп вмровчиња отидоа на work and travel во фашистичка Америка : ))) Може ќе му се погоди некое Ќосе у Hard Rock Cafe на Chevy Chase, онаму де кај апартманот на Ставре чоколада, и ќе му исекне мрсул патриотски у начосот и ќе каже задоволно - Време е комитско!
ех која ветрушка на ветерот си ти silmarillion да беше ветрова турбина ќе ги снабдуваше со глупова енергија барем три форума..., вака колку само за еден топик на Кајгана.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.870
Што треба бе бате Владе? Еве ајде кажи што треба, па кога ќе искочи вистината некогаш да се повикаме на соодвените мерки што ќе ги претставиш тука. Што и да кажеш јас ќе прифатам без разлика кој е нарачателот на двата настани, ама се надевам и ти исто.
Си имам јас општо познат став за предавниците на својот народ и држава, а тие настани ако се кумувани од наши луѓе да не речам Македонци око нема да ми трепни ако толпата ја превземе правдата во свои раце и им пресуди лично и непосредно без разлика кој се. Од друга страна пак истото го очекувам и за оние кои сакаат лично да профитираат на овие настани ширејќи разноразни спинови и невистини во случај Македонци да не биле вмешани во настаните .
Мислам дека е доволно јасно и недвосмислено.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Кога набројуваш народни великани редно е да го споменеш и Џемаил Хасани. Сепак живееме во заедничка држава, избањати, освестени. Голема неправда ке се направи ако некако не се спомне човекот во химната, а толку многу има направено за Републиката.
И ќе те молам немој да ни ги расипуваш односите со Бугарите и да им ги присвојуваш нивните народни великани посебно Гоце Делчев.
Држи си го сарказмот у глава, пошо може некоја институција да те прибере, а од таму тешко се излегува. Ова добронамерно ти го кажувам, иако немам никакви добри намери за тебе.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А прашавте во штаб зошто се боревте против криминалната влада а денес коалицирате со пола од истата таа влада?
Криминална влада... а Заев замислете пали цигара во неговата канцеларија во општината (од снимката каде што бара мито). Мене не ми пречи тоа што бара мито, што на човек му бара нелегално да плати за дозвола, ама да пали цигара во канцеларија, па тоа е престап за казна. Прашање е дали го повторувал делото? Можно е и тоа. А никаде не се води постапка за тој чин, запнале да судат за митото. „Голема работа“.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom