Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Лигле, те молам не јади гурабии.[DOUBLEPOST=1494360482][/DOUBLEPOST]
Дал да плачеме или да се смееме какви приказни се верглаат. Ова само дете може да го прифати.
Како беше гласан буџетот? Демократски? Не беа прекршени закони?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Џокса, програмериште маќедонско, само ѕирни ги цитативе подоле. Од твоите се' помалубројни форумски соборци се и сите се од денеска. Навреда е кога те трескаат од земја по едно десет пати на ден на форумов и тоа се' различни членови. Ај доста жити све, ко некоја плачип***а си.
Параноја само ме чека за бан, на 6 месеци ќе ми го слупа ради тебе и мадено од цапари.
Море машко, јас не сум ничиј адвокат, реагирам на простотилоци кон мене, а ти ги имаш редовно. А мангуплоците на форумов се од лица кои не се дораснати за дискусија. Во детството се прават такви мангупштини.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
cestitki, se doblizuvas do ireal pozicijata
od demokratskite zhmoroni, sekako.
on e glup, on e patriotski zhmoron
хах, јас само те прашав да ни пренесеш искуство од твојата матична земја, истата таа која јас ја гледам како една од кумите на распадот на оваа држава во обид. Си го надминал демек двопартизмот, си ја сфатил лошата судбина и си го одбрал решението со туѓ пасош...па да одбереше да се фиксаш, ќе те поздравев! Тоа е лудо, ама и храбро. Вака си ја одбрал најштетната варијанта и сега ние овде сме жморони?! Не би рекол. Паторот ги жнее плодовите на тоа вие што го напраивте со самопродавањето на татарите, ем не сте тука, ем не му праите социјални немири, а и потсвесно ја фарбате земјава у бугараската тробојка, што е и целта на тоа врховистите у дпне. Така да, ако мислиш дека си достигнал некоја политичко-културолошка нирвана и си над сите нас, размисли малку поубаво, чедо груевистичко, пошо си обична жртва.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.828
Поени од реакции
2.694
Кили врати се, падна режимот.
Добро бе планира некој на Кили да му кажи дека сега слободно можи да се врати. Таква уметничка величина а политички емигрант. Не ја бива таа работа.
Не бе Пушанац најбољи е.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
хах, јас само те прашав да ни пренесеш искуство од твојата матична земја, истата таа која јас ја гледам како една од кумите на распадот на оваа држава во обид. Си го надминал демек двопартизмот, си ја сфатил лошата судбина и си го одбрал решението со туѓ пасош...па да одбереше да се фиксаш, ќе те поздравев! Тоа е лудо, ама и храбро. Вака си ја одбрал најштетната варијанта и сега ние овде сме жморони?! Не би рекол. Паторот ги жнее плодовите на тоа вие што го напраивте со самопродавањето на татарите, ем не сте тука, ем не му праите социјални немири, а и потсвесно ја фарбате земјава у бугараската тробојка, што е и целта на тоа врховистите у дпне. Така да, ако мислиш дека си достигнал некоја политичко-културолошка нирвана и си над сите нас, размисли малку поубаво, чедо груевистичко, пошо си обична жртва.
opa,pocna da naogjas nadvoresni neprijateli poso dpmne vekje gi osudija, a dui ne se kriminalci posle 11ti dekemvri?
zboruvaj mi povekje za tvojata kognitivna disonanca ti demokratu
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
poso e sega demokratija, a ne rezim
imate pravo da znaete deka celata fama okolu Makron i segasnata zena e sto
ja pocnale vrskata koga on bil 16 godini a ona bila 40 godini + negova ucitelka/profesorka
hate to brust your democratic freeminded bubble
http://www.independent.co.uk/news/world/europe/brigitte-macron-french-election-emmanuel-macron-schoolteacher-24-years-older-presidential-campaign-a7699356.html
`An outspoken 5-foot-4 inch former high school French literature and Latin teacher, Brigitte comes from a bourgeois family, named Trogneux, renowned for its chocolate factory in the Northern French town of Amiens. She was a drama coach at the private Jesuit school in the town in 1992 when she met 15-year-old Macron. He acted in her theatre pieces, with their association slowly developing into a romance that pushed her to divorce her husband and the father of her three children. `
`
Ама затоа Меланија и Доналд се пример за семејни вредности и нормална врска.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Како беше гласан буџетот? Демократски? Не беа прекршени закони?
Ти бе се некои прашања поставуваш. Се гласа по закон и деловник. Што е демократско тука? Цитирај кој закон, член е прекршен. Да проучиме и да дискутираме ако имаш желба.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Ти бе се некои прашања поставуваш. Се гласа по закон и деловник. Што е демократско тука? Цитирај кој закон, член е прекршен. Да проучиме и да дискутираме ако имаш желба.
Аха, ти не знаеш како беше гласан буџетот пред неколку години и не знаеш кои закони се прекршија.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Тие одложуваат бескрајно, ама тоа е веројатно дека немаат мнозинство или е климаво и не се на сигурно, пошо после одлука од Уставен орозот е повлечен, нема назад. Пикна и таму некои свои пилиња, хардкор шескаши и вечни студенти, ѓубре паторско.
Немаат мнозинство свои луѓе, албанците од старт им се изгубени за подршка, Габер сигурно не е нивна, за другите не знам точно.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Ама затоа Меланија и Доналд се пример за семејни вредности и нормална врска.
`ama vmro go napravija toa prvi`
`ama donalt trump`
za ova li se borevme?
prvo i najosnovno,kakva vrska ima trump so francuskiot slucaj?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Алма @Almeida ете те означив за да не плачиш. Шо викаш вака како докажан експерт на форумот, ќе го укинат овој денот на ВМРО или уште ќе биди неработен?
Барај анкета.
Ја лично не би го укинал. Би го стаил името ВМРО во Устав и би забранил истото да се става во политичка конотација. Истото се однесува и на симболи за кои се има тенденција да бидат национални (мада мене ништо не ми значат ни вергина, ни лавот, дури и напротив - наведуваат на други странски земји).
Па кога некој нареден патор ќе си го изберете како фараон у партија, нема да се кити со перјата од народните великани како Ѓорче Петров или Даме Груев, туку од дрвосечите змејковски, голубовски, станинов и остала дпне багра.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
`ama vmro go napravija toa prvi`
`ama donalt trump`
za ova li se borevme?
prvo i najosnovno,kakva vrska ima trump so francuskiot slucaj?
Има врска, иста е разликата во години само полот е обратен, ако ти пречи едното треба да ти пречи и другото. Мене искрено ми е гајле и за двајцата, негов живот, а очигледно и на нивните гласачи не им сметаше, ама битно ние Македонците ќе исправаме криви дрини како да си немаме наши маки.

Да не зборуваме за „демохристијанскиот морал“ и „семејни вредност“ на нашите властодршци.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Има врска, иста е разликата во години само полот е обратен, ако ти пречи едното треба да ти пречи и другото. Мене искрено ми е гајле и за двајцата, негов живот, а очигледно и на нивните гласачи не им сметаше, ама битно ние Македонците ќе исправаме криви дрини како да си немаме наши маки.

Да не зборуваме за „демохристијанскиот морал“ и „семејни вредност“ на нашите властодршци.
pretpostavuvam ne go vide mojot prethoden post na ovaa tema
http://www.independent.co.uk/news/world/europe/brigitte-macron-french-election-emmanuel-macron-schoolteacher-24-years-older-presidential-campaign-a7699356.html
http://www.independent.co.uk/news/emmanuel-macron-parents-how-discovered-affair-drama-teacher-brigitte-trogneux-dating-french-a7724201.html
galamata e za toa sto 40 godishen profesor bil vo vrska so 15 godishen ucenik
toa sto demokratskite zhmoroni forsiraat age gap,toa e niven problem pardon, niven nacin da se spravat so pedofilijata izvrsena vrz nivniot milenik
p.s.
vo varvarskite sherijatski zemji
ako siluvacot ja venca maloletnata zrtva, ondak ne se broi za siluvanje i pedofilija
ama tie se varvari.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Море машко, јас не сум ничиј адвокат, реагирам на простотилоци кон мене, а ти ги имаш редовно. А мангуплоците на форумов се од лица кои не се дораснати за дискусија. Во детството се прават такви мангупштини.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ти бе се некои прашања поставуваш. Се гласа по закон и деловник. Што е демократско тука? Цитирај кој закон, член е прекршен. Да проучиме и да дискутираме ако имаш желба.
основно е шо пратеници - преставници на народот беа насилно исфрлени од собранието.
Значи не беше во прашање бојкот на пратеници од СДСМ, туку дека некој наредил тие да се одстранат.
Така да и самата работа на таа седница беше нелегална, нели за тоа се сложи после и ВМРО и меѓународната заедница.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.870
Види, ако ова сабајле што го направи патриотов не ти е за навреда тогаш навистина треба да се преиспита човек.
Веќе кога пишуваме кој што објавил посебно околу објективноста и вистинитоста има една тема малце сега подзаборавена башка и затворена :cautious: Имаш таму па бирај од кој најмногу се имаш навредено и се имаш преиспитувано. Читнија цела , изгуби 10 минути од времето. Нема да направиш лошо.
Прв на чело е секако основачот на темата самопрогласениот најобјективен чел на форумот.
Тоа како за почеток. Имавме и мала преписка сега брзо со @Avenger99 околу објективноста и проверката на информациите кои тука се постираат. И уште еден мал милион други измеѓу, ама не забележав дека нешто се почуствува навредена околу тоа, уште помалце дека застана да се преиспитуваш, посебно кога информациите кои се постираат доаѓаат од одредени членови.
Ова чисто онака процедурално дека медаљонот обично има две страни.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
ova situacijata koga go izbraa talat dzaferi za pretsedatel me potseti koga gi gledam decata vo malo
se sobrale 5 6 dusi taka vo krug dignaa race i gotovo zavrsena rabota :D po detska rabota zdravje :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom