Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Извини друже на оф топик, ама техника и правец у програмирање? Really? По речникот одма се познава дека си програмер. Поверојатно ми е дека ти си испрограмиран него дека си програмер. Ама што знам јас.
Te палат програмери?
Јас знам Кобол.....
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.874
Уште еден Нострадамус. ОК, ајде да расчистиме, што сакаш да знаеш, толку мудреци се јавија, толку паметни. Ајде, што сакаш? Да почнеме со бази на податоци? Сакаш општо или конкретни.. Oracle на пример? Или SQL...?
За почеток базични ствари, што е Oracle, што е SQL?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
(3) Ако и потпретседателите се спречени или отсутни, на седницата на Собранието се избира пратеник кој ќе претседава на седницата. До изборот на пратеник кој ќе претседава на седницата, седницата ја отвора и со неа претседава најстариот по години присутен пратеник.
Ова е за претседател и заменици на Собранието. Не сме стигнати до таму. Зборуваме за конститутивната седница на која има претседавач. Божем не знаеш.[DOUBLEPOST=1494276721][/DOUBLEPOST]
Te палат програмери?
Јас знам Кобол.....
Е тоа е почетокот на програмерството. Малку и јас учев, ама беше во изумирање.[DOUBLEPOST=1494276765][/DOUBLEPOST]
За почеток базични ствари, што е Oracle, што е SQL?
Прашуваш или...? Јас секојдневно го работам тоа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ова е за претседател и заменици на Собранието. Не сме стигнати до таму. Зборуваме за конститутивната седница на која има претседавач. Божем не знаеш.
Прави разлика од претседател и преседавач
Еве на пример ако заменик претседател на собрание го заменува претседателот шо е тој и дали по деловник тој може и смее да води седница?

За да ти поможам, према деловник, седница на собрание може да води или претседател на собрание или заменик претседател или најстариот пратеник.
Конститутивна седница е исто така седница и мора да има преседувач А кој од овие три ќе ја води не е битно.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ова е за претседател и заменици на Собранието. Не сме стигнати до таму. Зборуваме за конститутивната седница на која има претседавач. Божем не знаеш.[DOUBLEPOST=1494276721][/DOUBLEPOST]
Е тоа е почетокот на програмерството. Малку и јас учев, ама беше во изумирање.[DOUBLEPOST=1494276765][/DOUBLEPOST]
Прашуваш или...? Јас секојдневно го работам тоа.
Уставник, што е точно?

CC+
C++
C+C
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Така е параноја! Однесете ја со џокса темава во ултимативна спрдачина!
За оф-топик нема бришење постови и банови, туку само за спомнати полови органи и блиски роднини.
Тоа што џоле со лажгите ни нанесува душевна болка секојдневно, како бомбите на паторот, не е битно.
Уште challenge му давате тука, а убеден сум дека ноќе од штекер го откачуе pc-то пошо не знае другачие, ама не шо иам абер од програмирање, туку не треба многу да се види каква тиква е реално.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Е тоа е почетокот на програмерството. Малку и јас учев, ама беше во изумирање.
Шом малку си го учел, си доста помлад од мене, тој, Фортран и Паскал беа главни програмски јазици кога јас програмирав во 80 десетите, после дојдоа кај нас Дбејс и остали новотарии.
Ако не си работел на ЦП/М машини и Вакс системи, тогаш си дете на транзицијата
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Шом малку си го учел, си доста помлад од мене, тој, Фортран и Паскал беа главни програмски јазици кога јас програмирав во 80 десетите, после дојдоа кај нас Дбејс и остали новотарии.
Ако не си работел на ЦП/М машини и Вакс системи, тогаш си дете на транзицијата
Го фати жив :pos:
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Прави разлика од претседател и преседавач
Еве на пример ако заменик претседател на собрание го заменува претседателот шо е тој и дали по деловник тој може и смее да води седница?

За да ти поможам, према деловник, седница на собрание може да води или претседател на собрание или заменик претседател или најстариот пратеник.
Конститутивна седница е исто така седница и мора да има преседувач А кој од овие три ќе ја води не е битно.
Добро, претседавачот не беше отсутен, тој ја водеше седницата и ја заклучи за тој ден. Заменик води седница ако го нема претседавачот. Која беше таа седница? Немаше закажана седница, не беа поканети пратениците, немаше предлози од пратениците кои сакаа да предложат претседател, немаше предлог од комисија...
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Шом малку си го учел, си доста помлад од мене, тој, Фортран и Паскал беа главни програмски јазици кога јас програмирав во 80 десетите, после дојдоа кај нас Дбејс и остали новотарии.
Ако не си работел на ЦП/М машини и Вакс системи, тогаш си дете на транзицијата
Веќе реков, во 90-те студирав. Паскал да, многу програмирав (студирав). Фортран многу малку. DBase да.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Џорџ, стисни ентер таму, кажи им кој е маж во куќа!
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Така е параноја! Однесете ја со џокса темава во ултимативна спрдачина!
За оф-топик нема бришење постови и банови, туку само за спомнати полови органи и блиски роднини.
Тоа што џоле со лажгите ни нанесува душевна болка секојдневно, како бомбите на паторот, не е битно.
Уште challenge му давате тука, а убеден сум дека ноќе од штекер го откачуе pc-то пошо не знае другачие, ама не шо иам абер од програмирање, туку не треба многу да се види каква тиква е реално.
„Турни ги гаќите“,има еден станат. Што следува после ова?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom