Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Јебеш програмер што не го копка да се истури у темине за програмирање него дрочи у политика. Да му дадеш абакус ќе се збуни не па друго.
Ме изненадуваш со видовитоста. Колку видовит си. Ако ти речам „турни ги гаќите“, што можеш да предвидиш?
Темине за програмирање се за даца на факултет и можам да кажам дека е катастрофално на колку ниско ниво се студентите. Не сите, ама.. катастрофа какви прашања се поставуваат. А, ако некој е програмер, не значи дека го знае секој програмски јазик, секоја техника... Има многу правци, јазици, технологии...
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Чекај бе ти смири се, од кај се појави? Ти се обрати некој тебе?

Значи 10 пати напоменав и потенцирав дека највероватно се работи за улична шпекулација, но никогаш не се знае. Никој ништо не тврди, туку се дискутира врз основа на информации кои стигаат на дневна база.

Друго, немој да влегвиш во филм дека употребата на метафори и епитети во текстов, ќе му даде некое огромно значење на буквите шо си ги потрошил. Во 3 реченици измеша баби жаби дипломати педери итн итн. Океј е, сум видел и пострашно.
Шо е работава, комплекси? Нејсе, смири ги нервите и помири се со фактот дека лидерот твој е завршена приказна.

позз
Само лидерот е завршена приказна?
Друже, таква местенка да се прави и да се дозволува од народот самата држава треба да биде завршена приказна.
Денеска се надевам дека само се манипулирало со мотивите за убиството.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Ајде ајде не глумете толку вие патриотишта, знаеме дека ќе почнете да ги браните и кога ќе почне судењето за Монструм, уште отсега си имате спремни изговори. Циа ги убила, Сорос платил, Америка е крива. Така е тоа од нигде никаде албанци некои ќе доаѓаат да убијат деца. Колку и да се бара да се слушне снимката, сепак подобро е во суд да заврши.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Па кога може кој сака и јас сум програмер! Имам повеќе или исто постови у темине за компјутери на форумов од извесни особи што овде се декларираат како такви.

Уај нот? #jesuisпрограмер
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Патните трошоци (ако не се лажирани) се сосема нормална и законска работа. Ако некој патува со свои возило, му се исплаќа 25% од 1 литар гориво за секој километар, плус патарините. Струмица-Скопје-Струмица е околу 100 евра. Помножено со број на денови... толку. Грубо пресметано. Не е тоа крадење на државата, тоа е законското покривање на трошоците кога се користи своја кола за службени потреби.
http://www.slvesnik.com.mk/Issues/E6137D0C283B46BE8909BEDC3C1287F9.pdf
За патни трошоци се признава 30% од цената на горивото и сите ја лажираат заради поголеми надоместоци

blob.png
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Ме изненадуваш со видовитоста. Колку видовит си. Ако ти речам „турни ги гаќите“, што можеш да предвидиш?
Темине за програмирање се за даца на факултет и можам да кажам дека е катастрофално на колку ниско ниво се студентите. Не сите, ама.. катастрофа какви прашања се поставуваат. А, ако некој е програмер, не значи дека го знае секој програмски јазик, секоја техника... Има многу правци, јазици, технологии...
Извини друже на оф топик, ама техника и правец у програмирање? Really? По речникот одма се познава дека си програмер. Поверојатно ми е дека ти си испрограмиран него дека си програмер. Ама што знам јас.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
Извини друже на оф топик, ама техника и правец у програмирање? Really? По речникот одма се познава дека си програмер. Поверојатно ми е дека ти си испрограмиран него дека си програмер. Ама што знам јас.
Ѓорѓи е поборник за чистина на македонскиот јазик, и не сака странски ни присвоени зборови. Затоа зборот парадигма е станат техника и правец. Плус јас сум уверен дека куца асемблер и нема време да се бави со аматеризам како објектно-ориентирано!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Од деловникот на Собранието цитирам

Член 24
(1) Со гласањето за избор на претседател на Собранието раководи претседавачот.
(3) Ако и потпретседателите се спречени или отсутни, на седницата на Собранието се избира пратеник кој ќе претседава на седницата. До изборот на пратеник кој ќе претседава на седницата, седницата ја отвора и со неа претседава најстариот по години присутен пратеник.

Имаше претседавач на собранието[DOUBLEPOST=1494276055][/DOUBLEPOST]
и јас сум програмер
програмирам програми за компјутери
Ја продавам програматори за Горење веш машини
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Вистина се појави!!!
Немој не си оди пак експерту, потребен си ни повторно со твоите експертски мислења.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Извини друже на оф топик, ама техника и правец у програмирање? Really? По речникот одма се познава дека си програмер. Поверојатно ми е дека ти си испрограмиран него дека си програмер. Ама што знам јас.
Уште еден Нострадамус. ОК, ајде да расчистиме, што сакаш да знаеш, толку мудреци се јавија, толку паметни. Ајде, што сакаш? Да почнеме со бази на податоци? Сакаш општо или конкретни.. Oracle на пример? Или SQL...?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom