Mi (Xiaomi) телефони и техничка поддршка !

Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
Glaven *cicac* e sekogas displejot i modemite, procesorot ne lapa tolku ako prajme muabet za sekojdnevna upotreba, gejming i sl e druga rabota. Ne znam so zapnale site tenki telefoni da pravat, abe neka napravat nekoj domakinski tenk so 10000mah pa da ne mu ja mislis barem 5-6 dena.
Ахаха, акомулатор со себе да носиш :)

Sent from my MI 5s
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Isto i laptopovite,jebes laptop ako baterija ne drzi barem 5-6 casa aktivna rabota.
Interesno e sto voopsto ne se potrudija ovie vodeckive da ponudat neso so jaki baterii, pa da imas izbor dali tenko i kratkotrajno, ili debelo i dolgotrajno. pa posle ke kupue narod dodatno nekoi smotani kukista za telefoni so vgradeni baterii, powerbankovi i slicni gluposti. Zosto da ne bide samiot telefon powerbank.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Во последно време ми јавуа некој проблем, впрочем кога разговарам и кога ќе завршам за да исклучам црн ми е екранот додека не се прекине линијата. После треба да го заклучам па отклучам за да прекинам повик. Денес вртев и сакав да прекинам да не знови неможем. Најверојатно ќе да е софтверот апдејтот или нешто друго незнам. Некој ваков проблем дали имал?
 
Член од
24 август 2008
Мислења
294
Поени од реакции
238
Во последно време ми јавуа некој проблем, впрочем кога разговарам и кога ќе завршам за да исклучам црн ми е екранот додека не се прекине линијата. После треба да го заклучам па отклучам за да прекинам повик. Денес вртев и сакав да прекинам да не знови неможем. Најверојатно ќе да е софтверот апдејтот или нешто друго незнам. Некој ваков проблем дали имал?
Проксимити сензорот затајува.
Треба или да го калибрираш повторно или подеси да не се гаси дисплејот додека разговараш.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
Да се калибрира, во Диалер сврти *#*#6484#*#* и во менито на проксимити сензорот калибрирај го.

Sent from my MI 5s
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Да се калибрира, во Диалер сврти *#*#6484#*#* и во менито на проксимити сензорот калибрирај го.

Sent from my MI 5s
Хм има proximity sensor 0. Бледо е тоа за калибрација и black card и OK е бледо само ерор е достапно. Изгледа се сјебало нешто
 
Член од
24 август 2008
Мислења
294
Поени од реакции
238
Хм има proximity sensor 0. Бледо е тоа за калибрација и black card и OK е бледо само ерор е достапно. Изгледа се сјебало нешто
Исклули го проксимити сензорот при разговор и готово не се замарај.


Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
Хм има proximity sensor 0. Бледо е тоа за калибрација и black card и OK е бледо само ерор е достапно. Изгледа се сјебало нешто
Покривај го и ќе менува, после само кликни калибрација, а второто е за покриен сензор.

Sent from my MI 5s
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Glaven *cicac* e sekogas displejot i modemite, procesorot ne lapa tolku ako prajme muabet za sekojdnevna upotreba, gejming i sl e druga rabota. Ne znam so zapnale site tenki telefoni da pravat, abe neka napravat nekoj domakinski tenk so 10000mah pa da ne mu ja mislis barem 5-6 dena.
А ти свесен си какви модеми користи QC а какви медиа-тек? со цел памет, со the_maker садиш тикви? 3x помалце трошат, не надминати од аспект на ефикасност.

И каде е ќарот од 10000 mAh батерија? свесен си дека 3-4 дена трае таа на 4x/Note 4x?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
А ти свесен си какви модеми користи QC а какви медиа-тек? со цел памет, со the_maker садиш тикви? 3x помалце трошат, не надминати од аспект на ефикасност.

И каде е ќарот од 10000 mAh батерија? свесен си дека 3-4 дена трае таа на 4x/Note 4x?
ne trae. nema vrska so cip ina ako dosta srfas na internet ako koristis kamera i sl. den do denipol max e so 4000mah kakov saka cip neka ima. i mojata nubia e so snapdragon dodusa postar mislam 801 jedva eden den drzi ako dosta koristis internet
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Трае и до 7 дена :)
А ако играш нон стоп, само power bank од 20.000 mah :)
trae. ama ko so napisaa porano ako e za taka poarno nekoja stara nokia da koristis.
na nubiava ima opcija super mode kade so isklucuva sve isven dialerot i sms i ubacue nekoe simpl ekrance. taka i 10 dena moze ke trae ama ne e toa toa. zatoa vikam jas bi sakal telefon so jaka baterija ne me interesira dimenzii i tezina. zasto nadvoresen powerbank koga moze samiot telefon da bide toa.[DOUBLEPOST=1493907317][/DOUBLEPOST]
trae. ama ko so napisaa porano ako e za taka poarno nekoja stara nokia da koristis.
na nubiava ima opcija super mode kade so isklucuva sve isven dialerot i sms i ubacue nekoe simpl ekrance. taka i 10 dena moze ke trae ama ne e toa toa. zatoa vikam jas bi sakal telefon so jaka baterija ne me interesira dimenzii i tezina. zasto nadvoresen powerbank koga moze samiot telefon da bide toa.
ete toj powerbank od 20000mah xiaomi neka go integrira vo telefonite pa da ponudi opcija so jaka i slaba baterija.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
294
Поени од реакции
238
А ти свесен си какви модеми користи QC а какви медиа-тек? со цел памет, со the_maker садиш тикви? 3x помалце трошат, не надминати од аспект на ефикасност.

И каде е ќарот од 10000 mAh батерија? свесен си дека 3-4 дена трае таа на 4x/Note 4x?
Сега и ти направи споредба што да ти кажам....

Медиатек биле спори и не ефикасни. Прашај ги луѓето што имаат Redmi Pro (80 000 на Антуту) и го полнат на 3 дена. Тој е не ефикасен?

Погрешна слика имаш за Медиатек, можеби затоа што нивните Low end чипови ги вградуваат во Кинеските клонови на мобилни телефони.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
Повеќето работи се точни, но многу е општа темата да се генерализира за комбо процесор/батерија. Има мал милион фактора што влијаат, и секој телефон е компромис помеѓу едното и другото, за цена на нешто трето. Тоа е.

Sent from my MI 5s
 

Kajgana Shop

На врв Bottom