Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.209
Поени од реакции
8.842
На Србите им одговара да има тензии меѓу Албанците и Македонците,па да се покажат како вашите единствени пријатели во регионот,и да ви користат како размена монета по косовското прашање.И за жал имаат големо влијание врз голем дел од вашите медиуми,па и врз поранешниот премиер.
Што ќе разменуват Србите кога целиот нивен јужен дел е опустошен?

http://nedeljnikafera.net/u-srbiji-opustelo-1-960-sela/
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
554
Ало, Трајко Вељановски ми треба

Трајко го продавал кучата, не е тука
:oeoeoe:
 
A

Ali Pasha

Гостин
Абе купи стан во Словенија ?
А зошто не во Београд ? ...аааа, ми текна, како беше тој вицот,( у косово) колико куча бе сосед??, па 100.000 евра стан у Београду, и да имам кеш 100.000 евра, 200.000 еур.
Комшијата албанец - ево ти 400.000 еур, и купи стан у Сљовенија, да не те иселјујем двапут :))))))))
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Пријателска порака од Христијанска и европска Грција...

Коѕиас: Од сите соседи, само Грција не се меша во внатрешните работи на Македонија


Грција е цврсто во корист на стабилноста во регионот, на унитарноста на таа земја, вели шефот на грчката дипломатија.

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас синоќа упати предупредување против оние што размислуваат и сонуваат за дестабилизација на Балканот и за менување на границите, јави грчката државна новинска агенција АНА-МПА.

- Грција – и ова, исто така, се однесува на нашиот северен сосед – е цврсто во корист на стабилноста во регионот. Ние сме цврсто во корист на унитарноста на таа земја, ние сме единствените кои дури ни денес не се мешаат во нејзините внатрешни работи и ние ќе го браниме нејзиното постоење - изјави тој.

Според Коѕиас, „сега сме во ера каде има стабилност, која бара стабилност во меѓународните правила и во спроведувањето на меѓународните односи, но пред се, бара голема почит кон границите“.
http://plusinfo.mk/vest/113765/kodzias-od-site-sosedi-samo-grcija-ne-se-mesha-vo-vnatreshnite-raboti-na-makedonija-
 
P

PewDiePie

Гостин
После упадот во собранието сите од вемерото се натпреваруваа кој е поголем миротворец, дури до плачка ќе ја донесеа работата.

Од денес се неутралци: читам на фб и не ми се верува.:shook:
Луѓе кои 10 години со срце и душа ги бранеа криминалците, кои за снимките велеа дека е сечено лепено, денес велат дека секој требало да одговара за тоа што го сторил, законот да важел за сите, дури и знамето на Талат го прескокнаа. Морав да проверувам дали се истите луѓе!!!


Поздрав4е со разгледница од средбата Хојт Ји и Хорхе

Исто како и куртонијадата што скока против ВМРО сега,ќе се израдувате 2-3 месеци и после со посрани гаќи ќе одите кога ќе ви намали животарот плати и пензии.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Србија не ја рачуна повеќе Македонија како било каков фактор во нејзина полза. Македонија има и ќе има секогаш влада и собрание кое ќе биде повеќе сојузниук и приател со Косово и Албанија од колку со Србија. Никогаш влада ни собрание на Македонија нема званично да истапат во корист на Србија. То е готово еднаш за секогаш.
Плус Србија е сега орјентирана на отварања на поглавија за прием во ЕУ, не и одговараат никакви мешања, кризи, ризици... кои ќе ја застанат на тој пат. Едноствно ќе не остават да си одиме по свој пат каков и да е.
Сигурен си? Като гледаме последните 5 години...точно спротивното се деси, со една разлика - признаване на Косово, кое ги заболе србите.
Ако сакаш да почнам со предлогот за заеднички владини седници, кои беха удржани за прав пат со Србиja и ако друга соседна држава го бараше тоа во континуитет, но владата на РМ го направи тоа со Србиja. Да минеме после со патуване само со лични картици, да минеме после през обнонуване на Зебрнjaк и офицерски дом - србски, милитаристички обекти на тетиториата на РМ. Ако сакаш да па видиме коj застанува и зад ДПМНЕ сега и какви са коментариве... Русиja и Белград застанаха позади ДПМНЕ,а ЕУ и САД застанаха позади СДСМ. Овде да нема дилеми и да не се лажеме.
Дури се заговори за идни санкции врз лица от ДПМНЕ
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Neroden petko sesir si kroi, taka i ti .Zajko (kako nebitna licnost ) veke se zakacna
(i )so srbite, a site sme svesni za tamosnoto rusko vlijanie.Tuka ako mu ja puknavme glavata tamu ke go resat.Ne palat sareni revolucii, a srbite poveke ja pocituvaat vmro otkolku sds.Momentalnoto molcenje na VMRO neka ne vi sozdava raspolozenie na pobeda, neka ve zagrizi kakov e sledniot cekor protiv predavnicite.
:oeoeoe:
За грев. :(
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.767
Поени од реакции
44.130
Но не како државен претставник. Не ги знаеш работите.
ok



Slikava gledam i ponazad e stavena. I ne go opravduvam Talat, ama vo ovie 10 izminati godini toa bilo kako sto gledam standard praksa na albanskite funkcioneri i do VCERA apsolutno nikoj nemav nacekano da se buni, neznam kako e i vo opstinite kade imaat svoi gradonacalnici a nemaat pravo toa da go pravat, ama ubeden sum deka i tamu e istiot slucaj, taka da, kako sto rekov, starite naviki tesko umiraat. :kafence:
Premnogu im bese dozvoleno od vmro, za da preku nokj ocekuvame nekoi raboti da se smenat, plus, vlasta tocno e deka se menuva, ama kaj makedonskiot tabor, dui si ostanuva na vlast, vo toj kontekst nema skoro nikakva promena, so toa sto sega Besa im pretstavuva seriozna zakana, partija finansirana od erdogan.

p.s. poiskreno od ova ne mozese dzandarov

https://www.facebook.com/seir2017/videos/789223154575759/
 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Neroden petko sesir si kroi, taka i ti .Zajko (kako nebitna licnost ) veke se zakacna
(i )so srbite, a site sme svesni za tamosnoto rusko vlijanie.Tuka ako mu ja puknavme glavata tamu ke go resat.Ne palat sareni revolucii, a srbite poveke ja pocituvaat vmro otkolku sds.Momentalnoto molcenje na VMRO neka ne vi sozdava raspolozenie na pobeda, neka ve zagrizi kakov e sledniot cekor protiv predavnicite.
:oeoeoe:
Кое е наjголемава перверзиja во светото име на таа организациja.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.409
Поени од реакции
7.864
Србија не ја рачуна повеќе Македонија како било каков фактор во нејзина полза. Македонија има и ќе има секогаш влада и собрание кое ќе биде повеќе сојузниук и приател со Косово и Албанија од колку со Србија. Никогаш влада ни собрание на Македонија нема званично да истапат во корист на Србија. То е готово еднаш за секогаш.
Плус Србија е сега орјентирана на отварања на поглавија за прием во ЕУ, не и одговараат никакви мешања, кризи, ризици... кои ќе ја застанат на тој пат. Едноствно ќе не остават да си одиме по свој пат каков и да е.
Зависи како ќе се одвиваат настаните, ако Албанците не покажат почит кон државата Македонија и Македонците, може пресврт да има во гласачкото тело за наредните избори, кои и ккави и да се. Ниту еден етнички Македонец политичар не настапил онака како што настапваа етнички Албанци политичари во поновата историја. Лидерот на ДУИ одбива да зборува Македонски а бара двојазичност на цела територија, после Кичево нема Македонско знаме, прашање е колку младите Албанци под 20г знаат воопшто да зборуваат Македонски...да не почнувам за креирањето етнички исти населени места...сево ова и полни усти за соживот, немање права и дискриминација. Многу брзо се менуваат работите.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А ова Уставник тебе ти е надимак или прекар?
Прашај ги тие што го напишале.[DOUBLEPOST=1493896755][/DOUBLEPOST]
Не знаеш како да им помогнеш нели програмеру? Врска немаш од животот, еден фајл не знаеше да отвориш о ти програмеру најдобар.
Изгледа.[DOUBLEPOST=1493896804][/DOUBLEPOST]
Има процедура за оние кои се сомневаат во гласањето, може да побара јавно со прозивка да се изјаснат пратениците да се види дали навистина добил мнозинство. На прва следна седница може то да се потврди.
А така. Нема процедура. Ниту стенограм, ништо.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.473
Поени од реакции
22.442
ok



Slikava gledam i ponazad e stavena. I ne go opravduvam Talat, ama vo ovie 10 izminati godini toa bilo kako sto gledam standard praksa na albanskite funkcioneri i do VCERA apsolutno nikoj nemav nacekano da se buni, neznam kako e i vo opstinite kade imaat svoi gradonacalnici a nemaat pravo toa da go pravat, ama ubeden sum deka i tamu e istiot slucaj, taka da, kako sto rekov, starite naviki tesko umiraat. :kafence:
Premnogu im bese dozvoleno od vmro, za da preku nokj ocekuvame nekoi raboti da se smenat, plus, vlasta tocno e deka se menuva, ama kaj makedonskiot tabor, dui si ostanuva na vlast, vo toj kontekst nema skoro nikakva promena, so toa sto sega Besa im pretstavuva seriozna zakana, partija finansirana od erdogan.

p.s. poiskreno od ova ne mozese dzandarov

https://www.facebook.com/seir2017/videos/789223154575759/
Да не се збуна нешто. Ова горе што ме цитираш не е мое.
За да нема забуни јас ова ти го напишав и си седам на зборот.
Како тоа одговорот ке биди јасен. И кој е нашиот став? Ти можеш за твојот став да си кажуваш и да си бидиш сигурен. Јас си имам поинаков став од твојот и радо ке си го искажам на референдум ако има таков. Не е на татко ти името на државата па да кажуваш за сите како ке ни се вика.
Ете јас лично немам ништо против да се смени ако со тоа мислам дека би имале некој бенефит како држава и како поединци.
Остај тоа ваљда треба да се праша и вториот државотворен народ што мисли околу тоа.
И за знамето и химната очигледно. Не ја одразува политичката реалност во републиката, исто како и употребата на јазиците на двата државотворни народи.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.767
Поени од реакции
44.130
Да не се збуна нешто. Ова горе што ме цитираш не е мое.
За да нема забуни јас ова ти го напишав и си седам на зборот.
mi se bagna nesto, postot e od drug, a tebe sum te stail vo toj citat, popraveno.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom