Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Јас зборувам за добиената собраниска доверба. Ајде сега да бараме секој гласач за кој е против, па и референдум да организираме.
Паметен, од сите гласачи Македонци што излегоа треба да се рачуна сите за кого гласале па да се каже дека некоја партија има добиено поголем број македонски гласови. Вмро има помалку гласови добиено од другите македонски партии што значи не треба да се повикуваат на тоа. Не се македонски партии само сдсм и вмро.
 
V

viktora

Гостин
...нема да заврши драга, овде 80 % од никови се од албански етникум кои позади никови глумат македонци и провоцираат со разни коментари вешто пишувајќи ,, правилно кирилично писмо,, така да овде не барај умност...[DOUBLEPOST=1493582348][/DOUBLEPOST]
...си ја помешал терапијата брат ;)
Како погоди?Сите редовни верглачи што бараа побрзо закрепнување на Села,и што не убедуваат дека нема албанска платформа на мое прашање што се по националност одбегнуваат да одговорат.Дури и напишав дека ако еден од нив е македонец јас си го ставам на трупче и го сечам,ми се појавува некој Николче кој има само едно мислење на темава.Оставете ги они ќе ја оправат работава.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Испадна народ и се гласаше,испадна и Рама со Тиранска платформа кои беа уценувани двете најголеми политички партии.Една одби друга прифати.Испадна народот на улица и си го кажа своето мислење во врска со платформата.Без разлика на кого му се допаѓа тоа или не.
ДПМНЕ ја прифатиле платформата само не сакале да прифатат продолжување на мандатот нс СЈО.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Точно, не го почитуваат изборот на македонците.
За дупењето.. тоа не е мој стил на оговарање.
50 (македонци) од 67 пратеника беа ЗА Таљат да биде новиот преЦедавач на собранието. Шо муабет ми праиш?
 
A

apidrone

Гостин
Јас зборувам за добиената собраниска доверба. Ајде сега да бараме секој гласач за кој е против, па и референдум да организираме.[DOUBLEPOST=1493584153][/DOUBLEPOST]
Да не се натегаме за нешто што не знаеме. Дали мислиш дека имал намера да го убие плус со наредба од партија?
Никој не рече дека постоела наредба „Спасов, иди убиј го тој и тој“. Се сложувам дека не може да му се суди за убиство со предумисла. Ама тој е полицаец, и тоа не обичен, туку од специјалните единици. Ова не би смеело да им се случи ни на обичните полицајци, не па на припадник од Тигрите. Побогу, се буните што телохранител на Спасовски извадил пиштол за да се одбрани себеси и пратениците, а сеа ми викаш „немал намера“. Убил човек.
 
V

viktora

Гостин
Народот испадна на избирачки места и даде свој глас за партиите.
Да,излезе и секој си гласаше за својата партија.А не за СДС+ДУИ+БЕСА+Села и на крај за тиранска платформа.Со такви лажги јок.Назад гласовите.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Паметен, од сите гласачи Македонци што излегоа треба да се рачуна сите за кого гласале па да се каже дека некоја партија има добиено поголем број македонски гласови. Вмро има помалку гласови добиено од другите македонски партии што значи не треба да се повикуваат на тоа. Не се македонски партии само сдсм и вмро.
По избори се важни добиените пратеници. Филозофски е да заклучуваш сам. Резултатот е важен.
Не мислиш ли дека премногу си дозволуваш навредувајќи. Дај престани со некултурата.
 
A

apidrone

Гостин
Да,излезе и секој си гласаше за својата партија.А не за СДС+ДУИ+БЕСА+Села и на крај за тиранска платформа.Со такви лажги јок.Назад гласовите.
Па и ти кога гласаш за вмро не гласаш за вмро+дуи па пак они си праат коалиција.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Никој не рече дека постоела наредба „Спасов, иди убиј го тој и тој“. Се сложувам дека не може да му се суди за убиство со предумисла. Ама тој е полицаец, и тоа не обичен, туку од специјалните единици. Ова не би смеело да им се случи ни на обичните полицајци, не па на припадник од Тигрите. Побогу, се буните што телохранител на Спасовски извадил пиштол за да се одбрани себеси и пратениците, а сеа ми викаш „немал намера“. Убил човек.
Не сум се бунел јас ништо. Ама секако дека не смее да се случи убиството на Мартин. Ни тепање не смеело да има. Идиотизам е тоа. Примитивизам. Дебилштина. Немам збор за да го опишам.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Да,излезе и секој си гласаше за својата партија.А не за СДС+ДУИ+БЕСА+Села и на крај за тиранска платформа.Со такви лажги јок.Назад гласовите.
Закон и устав дозволуваат коалиции и до сега така се правеше, или мислиш дека последни 10 години народ гласаше за ВМРО+ДУИ?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Да,излезе и секој си гласаше за својата партија.А не за СДС+ДУИ+БЕСА+Села и на крај за тиранска платформа.Со такви лажги јок.Назад гласовите.
Малку е смешно, да не кажам трагично кога гласачи на дпмне ги бараат назад гласовите на есдеес. Демек, тој што гласал за есдеес, што 11 години му се смееле овие од дпмне сеа нема да гласа за да дојде „неговата“ партија на власт?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
По избори се важни добиените пратеници. Филозофски е да заклучуваш сам. Резултатот е важен.
Не мислиш ли дека премногу си дозволуваш навредувајќи. Дај престани со некултурата.
Важно е парламентарното мнозинство.
 
A

apidrone

Гостин
Иначе кога викате за вмро гласале Македонци. Вмро не излезе сама како партија на избори, туку со коалиција „За подобра Македонија“. Во таа коалиција има и партии на турците, србите, бошњаците и ромите. Така да приказни дека Вмро ги претставува само македонците на друг да продавате.
 
A

apidrone

Гостин
Не сум се бунел јас ништо. Ама секако дека не смее да се случи убиството на Мартин. Ни тепање не смеело да има. Идиотизам е тоа. Примитивизам. Дебилштина. Немам збор за да го опишам.
Епа некој (ти кажав кој) се обиде да скрие дека такво нешто воопшто се случило, што е казниво по закон. Лош ПР бил, ќе им пропаднело апсењето на Љубе Бошкоски (што било однапред испланирано).
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
По избори се важни добиените пратеници. Филозофски е да заклучуваш сам. Резултатот е важен.
Не мислиш ли дека премногу си дозволуваш навредувајќи. Дај престани со некултурата.
Кој си бе ти да се повикуваш на мнозинството Македонци? Тие што не гласале за вмро а гласале за Левица или Павле или Стојанче не се Македонци? Кој си бе ти на мнозинството да се повикуваш?
Македонските гласачи вкупно собрани и поделени, повеќето се против вмро и тука завршува муабетот. Прво се повикуваш на мнозинство а после збориш за пратеници. Мрш.
Каква казна, какви бакрачи..тие најмногу што навредуваат на форумов се блиски роднини на главните на форумов, ги имаат сите повластици.
Навреди ги ти еднаш и одма ќе ти доделат казна.
Ајде пробај навреди ме, чекам. Дотогаш мачкај се затоа што ќе те боли.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom