Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Можам бе Пеја да чекам, не ми претставува мене тоа никаков проблем. Не се брзам за некаде.
Јас памтам и многу полоши времиња од тебе и ги преживеав. Мислиш сега е лошо?
Почекај малце , нека дојди СДСМ на власт. Ти уште недојдени направи како мед и млеко дека ке течи. Полека не се брзај, сам ке увидиш некој работи па после да сме здрави и живи ке правиме муабет за тие 2000 протести во рок од две години и колку тоа не донесе на подобро.
Верувам дека помниш како и сите повозрасни луѓе и јас тоа не го негирам. Кој сум јас со 27 години да објаснувам и да зборам како било пред 20 години кога ништо не сум разбирал. Јас зборам за сега, за оваа криминална банда. Не велам дека зз е спасителот севселенски и дека ќе не направи рајот на земјината топка, туку дека е чекор напред, чекор со кој ќе се ослободиме од криминалната банда која не' владее една деценија. Тоа пробувам да ти го докажам.

Пеја мислиш дека мене ми пречи Талат ? Ако си сака мнозинството граѓани Села нека го избери за претседател што е до мене. Јас моето мислење и став си го искажав на избори, ако ме надгласале јбг. Таква е демократијата
Ако не ти пречи, што сакаше тогаш да кажеш со првиот пост?


Друго сакав да ти доловам со линкот. Пред два месеци ти го опишав истото сценарио од некни. До детал. Обрни внимание на она во рок од неколку сати или 24 часа максимум. Не е тоа туку така напишано. Посебно го ако земиш однесувањето на полицијата во самиот почеток на немирите. Им створија прозорец од колку половина час или повеќе. Доволно време за многу работи во таква конфузна ситуација. Сега некој што влегол а незнаел што бара таму е сосем друга работа.
Што ке се случува понатаму или деновиве нема маж што ке погоди освен на тепка. Поминаја и првите неколку часа , поминаја и 24Ч. Колку што можам да пратам нити едните нити другите воспоставија целосна контрола во тој рок. За потаму ке видиме.
Им отворија простор поради непрофесионалноста на функционери во МВР, поради тоа што ја ставија партијата и партиските убедувања пред државата (дали поради притисок, дали поради лично убедување не е битно). Ако си прифатил да обавуваш фунцкија во име на државата, не може да носиш одлуки на штета на државата а во име на партијата.

Нормално дека ние тука гаѓаме на тепка. Јас еве имам информација дека на дпмне им се спрема исклучување од десничарските партии во Европа. Можеби е само шпекулација, можеби е вистина а за тоа, времето ќе докаже.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Mislish pogolem bullshit od ova "priznavanje" amin? Ama ostanuva faktot deka i lajnata od USA i EU ubavo vi mirisaat.[DOUBLEPOST=1493504300][/DOUBLEPOST]
Slusham vo taa guzhva nekoj se pomochal vo gaki ili spin e toa?
Од кај да знам ја, секакви приказни ќе се вртат сега, ја коментирам шо видов на снимките, а дали имало помочани и посрани, дали некој го издркал врз онесвестениот Села или му прднал у фаца, дали некој и се заканил на Рада дека ќе и прави генгбенг (халкидики протестантите на Заев му се заканиле), дали на некој му напикале дршка од знаме у газ не знам и не ме интересира, ама битно ќе чуеш и прочиташ стотици “сведоштва“ и “инфо од прва рака“ што и како се случило.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Mislish pogolem bullshit od ova "priznavanje" amin? Ama ostanuva faktot deka i lajnata od USA i EU ubavo vi mirisaat.[DOUBLEPOST=1493504300][/DOUBLEPOST]
Slusham vo taa guzhva nekoj se pomochal vo gaki ili spin e toa?
И тебе да ти се соберат 300 испрани да фрлаат со фотељи и ти ќе се усереш ебати умрената.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.868
Нема немој. Или се буниш и бараш правда или си свиркаш пошо ти чуе дека ти ѕвекнале близок роднина, нема трето.
Не ми беше нити близок нити подалечен роднина така да .....
 
И

Име И Презиме

Гостин
Другар ако размислиш ќе видиш дека зад се ова стои надворешниот фактор ЕУ и САД го признаа Талат за нов претседател на собранието според нив е легитимен. Еу има забелешка дека кога шарените фарбаа и кршеа полицијата ги упси и ги судеа дел од демократските граѓани кои си ги бараа правата во режимот и диктаторството од страна на ДПМНЕ. Сега се додека протестантите на дивјачката и партиски послушници на заедничка Македнија не бил уапсен ниту осуден некој. Во случајов сега СДС ќе глуми жртва , а меѓународниот фактор ќе направи трета албанска држава на балканот. Никој не верува во тоа , па и на Милошевиќ никој не му веруваше дека ќе се отцепи КОсово ...
Na site Makedonci ni e jasno deka eu struite od obamko vlijaat kaj nas na vakov nacin.Za amerika ne prifakam-e NIE MAKEDONCITE priznavanje na spiker od ambasador sto e so seriizni obvinuvanja protiv Makedonija vo negovata zemja.Ostanuva na politicarite da ne letaat mn visoko (i ednite i drugite).Makedonski narod sto zivee vo cair,cento butel ili struga,kicevo kumanovo tocno znae sto znaci albanska tortura.Edno od ovie mesta ne e kako sto treba sredeno,cisto i mirno.A zosto? Plemeto saka da zivee i vladee anarhisticki.Zatoa se borime, bunime i tepame.Zalam sto Makedonci (prodadeni)od Bitola,Prilep i opsto cisti etnicki gradovi mislat ke promenat nesto podobro ako podrzuvaat pleme .Samo nekoj sto ziveel pokraj divjacite tocno ke me razbere za sto zboram.Da naglasam, da ne mesame odma ovoj kradel onoj kradel.Zboruvam za prodavanje na Makedonija vo celost.Imaa ednas prilika so vojna da postignat , im uspea poradi sds .Sega pak sakaat preku niv da dovrsat.Taka e koga imame povampirena sds.Branko gi tepase ,gruevski balansirase, a murto ke im podari celosna vlast....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.868
Верувам дека помниш како и сите повозрасни луѓе и јас тоа не го негирам. Кој сум јас со 27 години да објаснувам и да зборам како било пред 20 години кога ништо не сум разбирал. Јас зборам за сега, за оваа криминална банда. Не велам дека зз е спасителот севселенски и дека ќе не направи рајот на земјината топка, туку дека е чекор напред, чекор со кој ќе се ослободиме од криминалната банда која не' владее една деценија. Тоа пробувам да ти го докажам.
Ти кажав јас сум поминал и многу полоши времиња од овие сега што ти мислиш дека се лоши, така да немора ти ништо да ми докажуваш. Ти реков прее да сме здрави и живи по некоја година ке правиме муабет.
Ако не ти пречи, што сакаше тогаш да кажеш со првиот пост?
Што си дочекавме.
Им отворија простор поради непрофесионалноста на функционери во МВР, поради тоа што ја ставија партијата и партиските убедувања пред државата (дали поради притисок, дали поради лично убедување не е битно). Ако си прифатил да обавуваш фунцкија во име на државата, не може да носиш одлуки на штета на државата а во име на партијата.
Во вакви ситуации тенка е линијата помеѓу предавство и патриотизам. Обично победникот одлучува кој е бил што.
Нормално дека ние тука гаѓаме на тепка. Јас еве имам информација дека на дпмне им се спрема исклучување од десничарските партии во Европа. Можеби е само шпекулација, можеби е вистина а за тоа, времето ќе докаже.
За мене тотално небитна информација.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
точни се информациите дека бетмен и компанија се во притвор?
Нешо ми мириса ради шо е овој Хојт Ји тука па да замаскираат демек се дешава нешо
http://novatv.mk/ojo-izdade-naredba-za-priveduvane-15-uchesnitsi-vo-nasilstvata/

Али 15 учесници? Барем 6 души беа со фантомки на главите, се поздравуваа со џандарите на влегување во Собрание лабавица ко на свадба да влегуваат, останатите 300 души фрлаа со фотељи и триподи по пратенициве и брково пуштил обвиненија само за 15 души?
Не смрди многу, не...
 
И

Име И Презиме

Гостин
Mislish pogolem bullshit od ova "priznavanje" amin? Ama ostanuva faktot deka i lajnata od USA i EU ubavo vi mirisaat.[DOUBLEPOST=1493504300][/DOUBLEPOST]
Slusham vo taa guzhva nekoj se pomochal vo gaki ili spin e toa?
Ima edna izreka za luge sto sakaat da pijat a brzo se opijanuvaat.
- Malo kure voda ne drzi
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.868
Ама ако ти беше близок немаше да се буниш, пошо ти веќе си гласал и тоа е тоа.
Мислам дека ти кажав прее . Немој со тие финти мене. Најди некој друг ѓнави веќе ако немаш попаметна работа.
 
A

apidrone

Гостин
Мислам дека ти кажав прее . Немој со тие финти мене. Најди некој друг ѓнави веќе ако немаш попаметна работа.
Нема финти, сам си кажа дека не те интересира улична демократија. Или имаш алцхајмер па заборави?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.868
Нема финти, сам си кажа дека не те интересира улична демократија. Или имаш алцхајмер па заборави?
Имам алцјхајмер и заборавам. Во последно време ептен.
Задоволен сега?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom