Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Трајко вели:
За Вељановски изборот на Талат Џафери е нелегален

http://www.slobodnaevropa.mk/a/28459320.html

А да беше оној со коката на граница иден претседател на собрание OK ќе беше мамицу му натакарим!!!
Готови се џабе се пењават, ќе нспраат уште некој куршлус во обид да се спасат, а со тоа ќе се дозакопаат. Само да нема жртви.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Трајко вели:
За Вељановски изборот на Талат Џафери е нелегален

http://www.slobodnaevropa.mk/a/28459320.html

А да беше оној шо го фатија со коката на граница иден претседател на собрание OK ќе беше мамицу му натакарим!!!
Trajko na ulica tuka komsiive ne go ebavaat ni 2%, drugive ke go prasaat sto misli, dobro e malce humor vo ovie kasni saati :D
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Добро де, решивме за мене, лажам. Ајде ти сега кажи зошто не беше? Ако беше дај ми доказ дека си бил.
Ај пак ти напомнав и у претходни постови у Македонија не бев сега запиши си пошто не помниш задутре пак исто ке прашуваш..
А врв на идиоотизам е да прашуваш за нешто во кое сам не си учествувал...
Требало да оди некој и за тебе да протестира и се тепа?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
A

apidrone

Гостин
Член 78*

(1) Претресот по точките од дневниот ред се врши според утврдениот редослед на дневниот ред.
(2) Во текот на седницата, по предлог на претседателот на Собранието, на предлагачот или пратеник кои го поддржуваат најмалку десет пратеници, Собранието без претрес одлучува по секој предлог за измени во редоследот на претресот по точките од дневниот ред, односно да се води единствен претрес по точките од дневниот ред што се меѓусебно поврзани. Образложението за предлогот е во траење од три минути.

Значи на предлог од 10 пратеници, Собранието може да одлучи да го промени редоследот на точките од дневниот ред, што и се случи. Така да Трајко (или ќерка му Ивана, сеедно) може да го испуши.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.870
Не можеш да чекаш 4 години зошто за тие 4 години можат да се случат уште полоши работи. Да не се случеа 2000 протести во рок од 2 години, дпмне уште лаганица ќе си беше на власт. Протестот е демократски чекор и е еден вид кочница на власта. Мојот протест не спречи ништо затоа што живееВМЕ во држава која беше раководена од фашисти, на кои што не им чуеше за ништо што има да каже рандом граѓанин или рандом група, затоа мојот глас не сменил ништо. Затоа, поради тоа нивно игноратно однесување сега се на дното, буквално на самото дно.
Можам бе Пеја да чекам, не ми претставува мене тоа никаков проблем. Не се брзам за некаде.
Јас памтам и многу полоши времиња од тебе и ги преживеав. Мислиш сега е лошо?
Почекај малце , нека дојди СДСМ на власт. Ти уште недојдени направи како мед и млеко дека ке течи. Полека не се брзај, сам ке увидиш некој работи па после да сме здрави и живи ке правиме муабет за тие 2000 протести во рок од две години и колку тоа не донесе на подобро.
Тоа што ти амнестирањето си го проследил најрамнодушно те прави најголем лицемер, затоа што ти немаш АПСОЛУТНО НИКАКВО ПРАВО да коментираш за поставувањето на Талат, апсолутно никакво.
Пеја мислиш дека мене ми пречи Талат ? Ако си сака мнозинството граѓани Села нека го избери за претседател што е до мене. Јас моето мислење и став си го искажав на избори, ако ме надгласале јбг. Таква е демократијата
ВО врска со муабетот од пред месец или колку и да е, дојде до гласање, изедоа ќутек затоа што дел од припадниците на МВР не си ја завршија работата. Дали мислиш дека од понеделник, вторник повторно ќе има луѓе на улица? Дали мислиш дека повторно Бетмен, Друловски, Јовановски и Дамковски ќе се пењават? Дали мислиш дека се сеуште ќе глумат спасители после случувањата во четвртокот? Што ќе прават тогаш бабите и дедовците пред собрание кога нема да знаат да пуштат микрофон за да си го искажат наводниот гнев?

Нит вондредна состојба, нит паралелна влада, нит немири и граѓански војни.
Друго сакав да ти доловам со линкот. Пред два месеци ти го опишав истото сценарио од некни. До детал. Обрни внимание на она во рок од неколку сати или 24 часа максимум. Не е тоа туку така напишано. Посебно го ако земиш однесувањето на полицијата во самиот почеток на немирите. Им створија прозорец од колку половина час или повеќе. Доволно време за многу работи во таква конфузна ситуација. Сега некој што влегол а незнаел што бара таму е сосем друга работа.
Што ке се случува понатаму или деновиве нема маж што ке погоди освен на тепка. Поминаја и првите неколку часа , поминаја и 24Ч. Колку што можам да пратам нити едните нити другите воспоставија целосна контрола во тој рок. За потаму ке видиме.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Готови се џабе се пењават, ќе нспраат уште некој куршлус во обид да се спасат, а со тоа ќе се дозакопаат. Само да нема жртви.
Зајко да е паметен сега, да го фати под рака Таљат, да ги напикаат ова апашиштава ружни в затвор да спијат по 4-ца на еден кревет еден врз друг друго нишо не е битно!
 
A

apidrone

Гостин
@мкд владе Според твојата логика, ако вмро победи на избори, и вечерта додека прославуваат победа припадник на обезбедувањето на претседателот на партијата која победила го убие твојот брат и притоа целата работа ќе се обидат да ја заташкаат, ти нема да се побуниш затоа што твојата работа завршила на изборите. Така?
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Зајко да е паметен сега, да го фати под рака Таљат, да ги напикаат ова апашиштава ружни в затвор да спијат по 4-ца на еден кревет еден врз друг друго нишо не е битно!
И јавно пренос на мобилни тоа е нов начин за демократија...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.870
Нема да ми мењава, но на крај цехот ќе биде испорачан за наплата кај Грујо и фамилијата, но недај боже да загинат луѓе.
Луѓе секој ден , секаде во свет гинат и имаат загинато и за помалце. Посебно последните години.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.870
@мкд владе Според твојата логика, ако вмро победи на избори, и вечерта додека прославуваат победа припадник на обезбедувањето на претседателот на партијата која победила го убие твојот брат и притоа целата работа ќе се обидат да ја заташкаат, ти нема да се побуниш затоа што твојата работа завршила на изборите. Така?
Немој со тие куршуми жити се. Нити имам време нити воља .
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Нов изговор. Она бев во подрум веќе е старо, сега најново е бев во странство, не бев у Македонија сеедно како сакате. Ако случајно се најдете во тесно и немате што да кажете, само пишете не бев во Македонија, имав бизнис нешто надвор. Добро е да се додаде и некое прашање чисто колку да се спинува целата ситуација и да не се продолжи со тој муабет.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
САД и ЕУ го признаа Џафери. Поголемо почитување на деловникот од тоа, амин :D
Mislish pogolem bullshit od ova "priznavanje" amin? Ama ostanuva faktot deka i lajnata od USA i EU ubavo vi mirisaat.[DOUBLEPOST=1493504300][/DOUBLEPOST]
Ви се виде храброста од две димни бомби, се испотепавте по скалите бегајќи, една старка улава ми падна у око прво бодреше. се дереше. кога пукна бегаше како последно да и е, заедно со тие „јаките“ мажишта.

Пизди расипани, што не беа тоа тепачите без качулките?
Slusham vo taa guzhva nekoj se pomochal vo gaki ili spin e toa?
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom