Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Па зарем и преку амбасада толку касно закажуваат ,нели беше три до четири месеци:mad:
Веќе и амбасадата е "пребукирана". Единствено за во конзулат се чека поразумно време, во мојот случај беше 4 месеци.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Za deckite koi sto prasuvaat za proizhod.Ne znam kako ide preku ambasada ama mozam da go spodelam moeto iskustvo kako pominav jas direktno vo Sofija.Za proishod sakav da podnesam krajot na juli mesec 2015.Gi sobrav dokumentite od tuka izvodi i krstenica od bg egzarhija so koja sto vsusnost trebase da go dokazam svoeto bg poteklo.Zaminav za Sofija vi DABC za da gi podnesam.Istiot toj den tamu konstaturaa nedostatoci vo istite konkretno ne se sovpagaa datite na raganje na dedo mi.Mi gi vratija istiot toj den i mi rekoa da gi podnesam naknadno od koga ke gi ispravat podatocite vo Maticnata sluzba vo Mk.Od koga zavrsiv so toa istite gi podnesov na 09 Oktomvri 2015 a proizhodot mi izleze na 29 noemvri,znaci za mesec i nesto.Za intervju otidov da zakazam na 15 dekemvri i istoto mi bese zakazano za 04 Oktomvri 2016 god.Toa sto nekoi luge prasuvaat e dali moze da se zakaze intervju vi Sofija bez proishod, e deka ne moze kolku sto jas imam soznanie.Barem taka bese pred dve godini.So site kompletirani dokumenti vo koi sto vleguva i proizhodot zakazuvas intervju vo MP.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Toa sto nekoi luge prasuvaat e dali moze da se zakaze intervju vi Sofija bez proishod, e deka ne moze kolku sto jas imam soznanie.Barem taka bese pred dve godini.So site kompletirani dokumenti vo koi sto vleguva i proizhodot zakazuvas intervju vo MP.
Тоа за закажување интервју без добиен произход важи за амбасадата и конзулатот, бидејќи се закажува по телефон и немаат увид во твоите документи, а штом ти закажат, поднесувањето на документите и интервјуто се во ист ден.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Во Понеделникот се возев со автомобил со такси на диво, возач беше лик од Крива Паланка.
И на типот му звонеше телефон, и во разговор типот прво вели: Извини другар сум те заборавил тебе и твојата процедура кога ќе стигнам дома ќе видам што е со твојот случај и ќе ти се јавам. За после 20 секунди да каже: Еј јави ми се ти на мене во 6 попладне. Која мака мачат луѓето со посреднициве.
Секоја ви чест што се морате да трпите со тие такви посредници.

На друг човек пак тој посредникот му вели: Абе ќе видам ќе зборувам со посредникот Ванчо од Охрид, до кај е работата. Па после ти мене јави ми се.

Но ете, има секакви посредници и такви кои не се грижат доволно за своите клиенти. Па клиентите мораат по десет пати да се јавуваат кај посредниците.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
se si stoi druze .. samo so mislam deka e loso toa da go kazes na itervju .. deka se cuvstvuvas bugarin a ne deka ti e samo za pasos .. se nadevam deka devojceto nema da ima problemi so sreka neka i e[DOUBLEPOST=1493459462][/DOUBLEPOST]plus na ovaj forum gi ima site prasanja i kako treba da odgovoris valjda ne e znaela ..fala vi na site za sekoja informacija forumo e zakon i lugeto se prekrasni
Milion pati go imam pushteno intervjuto na forum... ne zavisi bg drzavjanstvo od odgovoro na to prashanje :)[DOUBLEPOST=1493472760][/DOUBLEPOST]
Во Понеделникот се возев со автомобил со такси на диво, возач беше лик од Крива Паланка.
И на типот му звонеше телефон, и во разговор типот прво вели: Извини другар сум те заборавил тебе и твојата процедура кога ќе стигнам дома ќе видам што е со твојот случај и ќе ти се јавам. За после 20 секунди да каже: Еј јави ми се ти на мене во 6 попладне. Која мака мачат луѓето со посреднициве.
Секоја ви чест што се морате да трпите со тие такви посредници.

На друг човек пак тој посредникот му вели: Абе ќе видам ќе зборувам со посредникот Ванчо од Охрид, до кај е работата. Па после ти мене јави ми се.

Но ете, има секакви посредници и такви кои не се грижат доволно за своите клиенти. Па клиентите мораат по десет пати да се јавуваат кај посредниците.
Toj arno i sho odgovaral na povik ami ima i sho so denoi ne se javet pa chudi se sho da praish
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Milion pati go imam pushteno intervjuto na forum... ne zavisi bg drzavjanstvo od odgovoro na to prashanje :)[DOUBLEPOST=1493472760][/DOUBLEPOST]
Toj arno i sho odgovaral na povik ami ima i sho so denoi ne se javet pa chudi se sho da praish

Веројатно дека тој беше возачот кој не возеше на диво, па дека бевме 4 души во кола, и да си направи човекот реклама и потенцијално да привлече некој од нас да се заинтересира да го земе за посредник.

Инаку да бил сам, можеби и нема да се јавел на телефон, вака да проба да си направи реклама.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Јас не знам зошто воопшто се обраќате кај посредници. Јас цела процедура си ја терам сам и реално во неа нема ништо посебно. Сите информации денес се достапни на интернет, изворно од институциите на Бугарија и нивните закони. Да не го заборавам и потценам придонесот и на оваа тема. Во Скопје има една агенција што ги "средува" документите. Во превод, ти даваат список што да им однесеш (извод, пасош, лични податоци, лекарско уверение, итн), а тие ти пополнуваат молби, декларации, ги носат документите на преведувач, ти составуваат автобиографија напишана на лош бугарски. Цена за услугата? 4000 fucking илјади денари!!! Си направив математика, им реков фала и си ги зедов документите (извод, неосудуваност и лекарското) да си ги средам сам и потрошив нешто помалку од 1000 денари, во што 99,99% од сумата беше за преводот.
 
Член од
16 февруари 2016
Мислења
85
Поени од реакции
56
Како да извадам бугарска зравствена картичка што важи за ЕУ ???
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.664
Поени од реакции
28.070
Јас не знам зошто воопшто се обраќате кај посредници. Јас цела процедура си ја терам сам и реално во неа нема ништо посебно. Сите информации денес се достапни на интернет, изворно од институциите на Бугарија и нивните закони. Да не го заборавам и потценам придонесот и на оваа тема. Во Скопје има една агенција што ги "средува" документите. Во превод, ти даваат список што да им однесеш (извод, пасош, лични податоци, лекарско уверение, итн), а тие ти пополнуваат молби, декларации, ги носат документите на преведувач, ти составуваат автобиографија напишана на лош бугарски. Цена за услугата? 4000 fucking илјади денари!!! Си направив математика, им реков фала и си ги зедов документите (извод, неосудуваност и лекарското) да си ги средам сам и потрошив нешто помалку од 1000 денари, во што 99,99% од сумата беше за преводот.
Мoјoт пoсредник е уствaри преведувaч и ми пoмaгa сo средувaње нa дoкументи и сoвети штo кaде кoгa и кaкo a ми ги нaплaќa сaмo превoдите му нудев пaри 50 еврa oнaкa дa пoчне рaбoтaтa нејкеше дa чуе дa ги земе ми викa не требa пaри никaкo сaмo зa превoдите ке плaтиш кoгa ке дoјде време a 4ти пaт извoди пoпрaвaм куп пaри фрлив зa митo и кoнечнo ми ги средијa oд 6 извoди зa мене и сoпругaтa вo 5 грешки имaше a кaј тaткo ми пoгoтoвo тaмaм гo испрaвивме мaтичниoт брoј гo утнaa презиметo нa дедo ми гaд дo гaд се тие вo службите oгин дa ги изгoри
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
27
Поени од реакции
17
Како да извадам бугарска зравствена картичка што важи за ЕУ ???
Ако мислиш за ЕЗОК (Европска картичка за здравствено осигурување) е потребно да немаш неплатени здравни такси ( здравни осигуровки).

На личната карта е испишан ЕГН и бројот на документот. На овој сајт можеш да провериш дали имаш прекинати здравствени права.

https://inetdec.nra.bg/pls/pub/home.html#/goto:rep.HealthStatus.home

Ако плаќаш здравствени такси на друго место (надвор од Блгарија), треба да контактираш НАП и од таму да ти издадат документ дека сè е во ред и не мора да плаќаш нешто кај нив. Потоа во филијала на банка ДСК носиш лична карта и копија со заверка "Верно со оригиналот" и потпис. Пополнувааш апликација и две недели е рокот за издавање на картичката.

Еве повеќе инфо:

http://www.ezok.bg/faq.html

Препорачувам ти во секој случај да се јавиш телефонски и да прашаш за твој случај: 0800 14 800 (телефон на Национална здравноосигурителна каса)
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2011
Мислења
62
Поени од реакции
40
Dechki do koj broj so intervju 2016 se na finalna???
(sem candy i uste eden clen sto za 3 meseci otidoa na finalna)
Skroz nemaat vrska broevi, primer 6500 e na polozitelno, eden kup pred nego se na zadolzitelna, a do okolu 5700 se na finalna.
Ama se e relativno.
 

Dejancev

BrmBrm
Член од
22 април 2017
Мислења
15
Поени од реакции
8
Здраво на сите , дали може некој да ми објасни
upload_2017-4-29_19-59-36.png
кога проверувам со молба и пин скоро ми се смени статусот во
upload_2017-4-29_20-1-18.png
а кога проверувам со преписка го имам овој статус
upload_2017-4-29_20-2-20.png

дали се два различни броеви или имаат некоја врска?

Како сто казав Интевју имав на 13.11.2016 ...

Благодарам поздрав и среќно
 
D

Drexel

Гостин
Здраво на сите , дали може некој да ми објасни
Прегледај го приврзокот 169608
кога проверувам со молба и пин скоро ми се смени статусот во
Прегледај го приврзокот 169611
а кога проверувам со преписка го имам овој статус
Прегледај го приврзокот 169613

дали се два различни броеви или имаат некоја врска?

Како сто казав Интевју имав на 13.11.2016 ...

Благодарам поздрав и среќно
Горното поле за проверување со пин е ако си бил на интервју во софија, а долното е ако си бил во амбасада.
 
Член од
9 јули 2014
Мислења
130
Поени од реакции
44
Горното поле за проверување со пин е ако си бил на интервју во софија, а долното е ако си бил во амбасада.
jas bev preku ambasada a mi dadoa broj,so pin,kako vo sofija,da sum,podnela,a koj broj da go vnesam za prepiska[DOUBLEPOST=1493490493][/DOUBLEPOST]
Здраво на сите , дали може некој да ми објасни
Прегледај го приврзокот 169608
кога проверувам со молба и пин скоро ми се смени статусот во
Прегледај го приврзокот 169611
а кога проверувам со преписка го имам овој статус
Прегледај го приврзокот 169613

дали се два различни броеви или имаат некоја врска?

Како сто казав Интевју имав на 13.11.2016 ...

Благодарам поздрав и среќно
koj broj go stavas za prepiska
 
Последно уредено:

Dejancev

BrmBrm
Член од
22 април 2017
Мислења
15
Поени од реакции
8
jas bev preku ambasada a mi dadoa broj,so pin,kako vo sofija,da sum,podnela,a koj broj da go vnesam za prepiska[DOUBLEPOST=1493490493][/DOUBLEPOST]
koj broj go stavas za prepiska
Оној кој ми го дадоа на интервју во Софија 18**/2016

Значи нема никаква врска едниот со другиот статус.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom