Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ние сите мислефме дека ВМРО ко ќе дојде на власт нема да го копира СДСМ и ги прави истите работи ко шо праеа тие, како на пример да крева дивоградби низ Скопје, да вработува партиски војници по аднминистрации, да поставува свои судии по судови, да прислушкува граѓани политичари и новинари, да мести тендери и зема провизии да затвара медиуми кои се против власта...
Мислевме дека со ВМРО ќе добиеме нова држава а не бледа копија на СДСМ владеењето.[DOUBLEPOST=1493453796][/DOUBLEPOST]
Да не беше МАСКИРАН во карневалот во Струмица па погрешно прочитаа веста.
Problemot kaj najgolemiot del od ofcite e so ne moze da sfatat deka bilo koj da dojde na vlast ke krade. Vlast = kradenje, ovie dve raboti se po default nerazdelivi. E sega ovie so sakaat sega da dojdat na vlast vo minatoto veke provereno kradele, i pak ke kradat, el crpnatiot e osuden na zatvor i aboliciran i poftorno faten na delo, ednas ja prodadoa drzavata i znameto i pak ke go napravat istoto ako narodot ne gi spreci.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Problemot kaj najgolemiot del od ofcite so ne moze da sfatat deka bilo koj da dojde na vlast ke krade. Vlast = kradenje, ovie dve raboti se po default nerazdelivi. E sega ovie so sakaat sega da dojdat na vlast vo minatoto provereno kradele, i pak ke kradat, ednas ja prodadoa drzavata i znameto i pak ke go napravat istoto ako narodot ne gi spreci.
Е ај кажи кој се крадел и на колку години се осудени?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Да се воспостават светски норми за дефинирање на сиромаштија, во Македонија таа ќе изнесуваше 80%.
Грубо земено секое семејство кое живее со примања под месечни потреби е сиромашно. Према државен завод за статистика мислам дека околу 12 или 14% од вработените имаат примања над 25.000 денари. Пошто власта забрани да се објавуваат податоци за месечна потрошувачка кошничка, такви податоци даде синдикатот кој утврди дека на едно 4 члено семејство му се потребни 30.000 денари да го помине месецот.
Така да секој кој во америка има примања од 600 долари месечно, овде е господин човек и бизнисмен и му припаќа на она Македонска елита со примања над 25.000 денари.
Не би рекол дека толку лошо се живее во Македонија и има воспоставено светски норми за дефинирање на сиромаштија со по 3 долари на ден
Гледајки како се однесуваат Македонците не би рекол дека се на таа граница и секое семејство има различни дневни потреби а колку повеќе пари имаш секогаш пак ќе ти фалат
Ако така гледаш на работите за дневни потреби на пет члено семејство и 50 евра се многу малку
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Неколку онака key points што ми се вртат овие два дена...

Заев е у гз праен пошто извади жива глава од овој PR event веројатно идеше на се или ништо. Истово ми се чини можеа да го напраат и без да има протести надвор. Али многу глупо и многу ризично без разлика на исходот што за негова среќа е таков.

Помилувани кримци со фантомки и пијана маса на народ само ни кажува до кај сме отприлика стигнати.

Странците и надаље си гледаат сеир, комшииве гледаат да чепнат нешто за себе.

Грујо уште се надева на екипи од Аутокоманда и Припор дека ќе му го чуваат стравот а не сфаќа дека како што он ги купи за пари истото може и некој друг да го напраи.

Поразителното е што дефакто уште за да бидеш политички јак мораш да имаш криминално подземје врзано со тебе. Заев и СДС немаат и затоа го јадат стапот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pa da, aboliciran kriminalec povtorno faten na delo spremen da si gi prodade i ustata i gazot ako treba da pretendira za premier na Makedonija. ete do tamu stigna rabotata. Mislam deka i ofcite imaat povece sivi kelii gore nego onie so glasaa za sds.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Problemot kaj najgolemiot del od ofcite e so ne moze da sfatat deka bilo koj da dojde na vlast ke krade. Vlast = kradenje, ovie dve raboti se po default nerazdelivi. E sega ovie so sakaat sega da dojdat na vlast vo minatoto veke provereno kradele, i pak ke kradat, el crpnatiot e osuden na zatvor i aboliciran i poftorno faten na delo, ednas ja prodadoa drzavata i znameto i pak ke go napravat istoto ako narodot ne gi spreci.
Секаде се краде,да ама има одговорнот и се лежи затвор додека овде во Македонија ако крадеш си high class и си безгрешен а некој што ке украде 2-3 знаци,одвони решетки за старо железо или 150 ќебапи ке лежи затвор
 
A

apidrone

Гостин
Добро, курир за Диме Спасов измислија филмска приказна дека бил жртва на криминално-полициска местенка кога го фатија пијан со швалерка и не сакаше да и застане на полицијата. Не очекувајте од вмро било какво достоинство или чувство на одговорност. Тие се оперирани од такво нешто.

Вмро е терористичка организација. По дефиниција терор е заплашување, а вмро го прави баш тоа. Од затворањето на А1, апсењето на Љубе Бошкоски, насилното исфрлување на пратениците на сдсм 24.12.2012та, тепањето на студенти на плоштадот, тепањето на студенти во СПУКИМ, тепањето на студенти во библиотеката „Браќа Миладиновци“, убиството на Мартин Нешкоски, демолирањето на Процес на братот на Есад Рахиќ од сдсм, убиството на Никола Младенов, апсењето на водачот на млекарите Душко од Битола, па се до терористичкиот напад пред 2 дена и обидот за убиство на дел од пратениците на сдсм. Сите поддржувачи на терористите од вмро се исто така терористи.

Но она што е најтрагично, е што вмро убива и напаѓа само македонци. Вмро ниту во турско, ниту во пост-турско време нема убиено ниту еден непријател на Македонија. Ниеден турчин, ниеден бугарин, ниеден албанец не е ниту чепнат од страна на таканаречените ќосиња. Премногу се кукавици за такво нешто.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.193
Поени од реакции
81.276
Ne se vrakjam zaradi takvi pesovi kako tebe...od takvi izbegav...ovde mozhete samo da mi se fatite za dolniot. So vas i takvi kako vas ne sakam nitu kislorodot nitu kontinentot da go delam. Koga ke zavrshite pod betonska armirana plocha, za nikogash da ne prknete na videlina ke slavam.
Зошто да не се вратиш?Па ние десет години живееме во среќна реформирана Македонија, лидер во регионот, светот и пошироко, под водство на нашиот премиер господинот Груевски. Рај на земјата. Што бараш таму во тој трул расипан запад?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Не би рекол дека толку лошо се живее во Македонија и има воспоставено светски норми за дефинирање на сиромаштија со по 3 долари на ден
Гледајки како се однесуваат Македонците не би рекол дека се на таа граница и секое семејство има различни дневни потреби а колку повеќе пари имаш секогаш пак ќе ти фалат
Ако така гледаш на работите за дневни потреби на пет члено семејство и 50 евра се многу малку
Кога ќе споредиш просечна плата од 23.000 имесечна кошничка од 30.000 е јасно дека со просечна плата си сиромашен во Македонија пошто мора да се лишиш од доста основни работи за да го поминеш месецот.
Од друга страна тоа е просек.што значи дека има мнооогу шо земаат под и тие 23.000 кои се навлезени во длабока сирмаштија.
Завод за статисика исто објавува и процент на вработени по примања, така да некаде 12-14% од вработени се на тој праг со плата над 25.000 денари.
Тебе можеби “не ти изгледа“ “ не ти личи“ али бројките го кажуваат спротивното од твоето неверување.
Али наскоро ќе знаеме подетално, затоа што сега на портите на Македонија дојде слободата!

ПС
башка е симтоматично тоа што месечна потрошувачка кошница е најстрого забранета да се објавува во Македонија.
 
V

viktora

Гостин
Според ќосевото право полицаецот што пукал предупредувачки нагоре, требало да лежи 10 години затвор ?? На курир го прочитав, а членот на кој се повикуваат се однесува за банди и организирани групи.
Полицаецот ја вршел службената должност и не повредил никого иако толпата удираше по него и по сите останати и тоа во собрание ... додека насилниците биле невини и според пишувањата на медиумите можеби нема да им се определи ни притвор, пошто сваровски тефтер судството таква наредба примиле.
И после ќе го слушнете Груевски со тоналитет како да е монах во некој манастир, како објаснува колку е он добар, поштен, ненасилен (а реално по телефон којзнае што ѓаволски работи си прави овие денови)
Да напишеш два три збора за типот што провоцираше пееќи ја албанската химна?Или за села што тврди немало македонци или дека ќе ги одселел македонците од Струга.Веќе кога набедуваш за провокации.
 
A

apidrone

Гостин
А зошто вмро ја пееше македонската химна? Пратеници се тоа или хористи? Или еве ние ќе правиме што сакаме, ама вие ако направите нешто слично сте провокатори?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Кога ќе споредиш просечна плата од 23.000 имесечна кошничка од 30.000 е јасно дека со просечна плата си сиромашен во Македонија пошто мора да се лишиш од доста основни работи за да го поминеш месецот.
Од друга страна тоа е просек.што значи дека има мнооогу шо земаат под и тие 23.000 кои се навлезени во длабока сирмаштија.
Завод за статисика исто објавува и процент на вработени по примања, така да некаде 12-14% од вработени се на тој праг со плата над 25.000 денари.
Тебе можеби “не ти изгледа“ “ не ти личи“ али бројките го кажуваат спротивното од твоето неверување.
Али наскоро ќе знаеме подетално, затоа што сега на портите на Македонија дојде слободата!

ПС
башка е симтоматично тоа што месечна потрошувачка кошница е најстрого забранета да се објавува во Македонија.
A kade e sivata ekonomija? Makedonija to est celiot balkan taka funcionira. Brojkite ne se realni. Vo Skopje dobro se zivee, nisto poslabo nego na zapad.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Да напишеш два три збора за типот што провоцираше пееќи ја албанската химна?Или за села што тврди немало македонци или дека ќе ги одселел македонците од Струга.Веќе кога набедуваш за провокации.
Toj Села до сега бил градоначалник пратеник.... и ако предходна власт не нашла ништо криминално или незаконско кај него а ти тврдиш дека има, значи дека таа предходна власт била неспособна.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
А зошто вмро ја пееше македонската химна? Пратеници се тоа или хористи? Или еве ние ќе правиме што сакаме, ама вие ако направите нешто слично сте провокатори?
Kreten.
Jas zakonski bi napravil pred sekoja sednica da ja peat himnata, tie so nema da ja peat ili da stanat koga se pee na kloci nadvor.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
A kade e sivata ekonomija? Makedonija to est celiot balkan taka funcionira. Brojkite ne se realni. Vo Skopje dobro se zivee, nisto poslabo nego na zapad.
власт која дозволува сива економија во толкав обем мора да одговара и биде казнета
 
A

apidrone

Гостин
Kreten.
Jas zakonski bi napravil pred sekoja sednica da ja peat himnata, tie so nema da ja peat ili da stanat koga se pee na kloci nadvor.
Ова ни во северна кореја го нема. Ве заболе вас 5 сантиметарското пишало за Македонија, све дур ви даваат по некој сендвич. Дугме патриоти сте вие.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom