Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Ајде едно прашање за некој кој е повеќе упатен за оклопните загуби на нашите сили во 2001.Сигурен сум дека загубивме три т55.Еден во Матејче, еден во Радуша и уште еден пак во некое кумановско село беше.Знам дека имаше повеќе бтр 70 загубени и некој хермелин.Сум заборавил,ајде некој ако знае да ме потсети.
 
Член од
14 август 2016
Мислења
101
Поени од реакции
185
Мораа и во ПСО да се мешаат, ее наши политичари, кога ќе дојде до некој конфликт, а по се изгледа дека ќе дојде, е тогаш ќе видам кој ќе ја брани државата. Жално само за оние момци што се таму со срце и љубов за татковината, не заслужуваат да бидат деградирани додека некои што не заслужуваат пушка да држат во раце се ставени на висока позиција, како што е случајот во пСО. Од 10 % кои што влегуваат од селективен да се стигне до висока бројка од 90% не е воопшто мала работа, треба една добра чистка. Полицијата отиде по ѓаволите веќе ама голема штета за арм[DOUBLEPOST=1493236433][/DOUBLEPOST] 18121760_10209899883875202_4492464020055224666_o.jpg
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Ќути кога видов на последниот конкурс кои влегле во ренџерите се разочарав до крајна граница.На еден му бев командир во Велес кога служев,а другиот беше во друг тим ама и него го познавав.Едниот безмозочно суштество што не знае за ориентација во просторот а другиот не може 10 склека да направи и сега и двајцата во ренџерите.Отиде и пСО во јабана :mad:
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Ќути кога видов на последниот конкурс кои влегле во ренџерите се разочарав до крајна граница.На еден му бев командир во Велес кога служев,а другиот беше во друг тим ама и него го познавав.Едниот безмозочно суштество што не знае за ориентација во просторот а другиот не може 10 склека да направи и сега и двајцата во ренџерите.Отиде и пСО во јабана :mad:
Се од корен треба тоа да се искорене за да тргне се во добра насока, знаш на кој мислам.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Ќути кога видов на последниот конкурс кои влегле во ренџерите се разочарав до крајна граница.На еден му бев командир во Велес кога служев,а другиот беше во друг тим ама и него го познавав.Едниот безмозочно суштество што не знае за ориентација во просторот а другиот не може 10 склека да направи и сега и двајцата во ренџерите.Отиде и пСО во јабана :mad:
Како мислиш командир, а си служел 3 месеци доброволно ?
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Специјална единица Волци
пред 28 минути ·

Во 11.30 часот ќе биде положено цвеќе пред спомен обележјата во Македонска Каменица, по што ќе започне методско-показна вежба на колегите на Миле од БСН „Волци“.

Во 12.30 часот ќе име прием во СОУ „Миле јаневски Џингар“ каде ќе биде поставена изложба на уметнички дела и креации на учениците, а во 14.00 часот ќе се одигра ревијален натпревар со кој ќе биде отворен Меморијалниот спортски турнир „Миле Јаневски Џингар“.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Како мислиш командир, а си служел 3 месеци доброволно ?
Имаш командир на одделение,и командир на вод, и старешина на спална,тие се работи на војниците. Иди 3 месеца и ќе научиш многу работи ;)
Јас бев командир на прво одделение и старешина на спална[DOUBLEPOST=1493317878][/DOUBLEPOST]
се трипа нешто
хахах сонувај само
 
Последно уредено:

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Имаш командир на одделение,и командир на вод, и старешина на спална,тие се работи на војниците. Иди 3 месеца и ќе научиш многу работи ;)
Јас бев командир на прво одделение и старешина на спална[DOUBLEPOST=1493317878][/DOUBLEPOST]
хахах сонувај само
ти можда војска си служел ама дека те стајле командир или Ѓорѓе ти е чичко или не лажеш јако тука. Командир на вод е секогаш старешина, командир на одделение може некогаш да е пфв, а во твојов случај вие бевте тимови, и максимум што си можел да бидеш е старешина на спална. Жива среќа шо си викал „мирно“ кога влегувал вистински старешина во спална.
Ти не си компетентен да кажеш дали некој го бива или не а си имал само основна воена обука и 2-3 стражи дадено. Пази, не велам дека е сјајна ситуаццијава, само велам дека ти не си тој што треба да ја оцени.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Имаш командир на одделение,и командир на вод, и старешина на спална,тие се работи на војниците. Иди 3 месеца и ќе научиш многу работи ;)
Јас бев командир на прво одделение и старешина на спална
А по кој основ ги избираат таквите "командири" ? Кога сите сте еднакви, сите сте средношколци дојдени на 3 месечно доброволно служење рок ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom