Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
B

Bafra

Гостин
Абе ти кажи дали ја отфрлаш Тиранската платформа и не многу се занесуј со реалниот проблем тука да го вадиш на виделина. Знаеш ли ти Македонецот колку се љути кога у фаца ќе му го кажеш вистинскиот проблем? Си играш со оган, долга рака, и анатемисување. Мисли му ја!
Абе и јас се љутам кога од моите платени даноци и придонеси парите идат во палми а не за Тамара, се љутам кога неписмен бирократ ќе воведе регулатива која ги уништува домашните бизниси, ама јбг. Плус комуницирам со Јамајка и Волк кои се години пред Иреал и уставникот.

Сите републики се "Римски" , а приказните за демократијата и моралот приспивни приказни за мали деца.
Се работи за сложен систем на свесни и несвесни интереси , кои се спуштаат до личниот на секоја единка и кои се во постојана интеракција со сите последици од тоа. И целиот тој хаос кој се одвива според природните закони се случува во една мнооооогу тенка биосфера која веќе од далечина на еден парсек не се ни забележува, ни со најдобар телескоп.... Си има дури и математички алатки за објаснување на процесот.
Но кому му е гајле за тоа , освен на некоја баба Ванѓа???:cool:
Епа тоа ми е целта, да почнеме да береме гајле, иднината што ни следи е турболентна. Си постојат аналитичари кои укажуваат кај е главниот проблем и како да се реши, треба само да почнеме да ги читаме и применуваме.
Истите тие аналитичари кажуваат дека ни следи глобално заладување а ние уште трубиме за затоплување па тешко годинава наши јаболки и цреши да пробаме.
 
S

silmarillion

Гостин
Абе и јас се љутам кога од моите платени даноци и придонеси парите идат во палми а не за Тамара, се љутам кога неписмен бирократ ќе воведе регулатива која ги уништува домашните бизниси, ама јбг. Плус комуницирам со Јамајка и Волк кои се години пред Иреал и уставникот.
Мислам дека е установено дека платените даноци од твоја страна, биле само зрно песок у Сахара и нема ти што тука да бараш како тоа зрно песок се користело. Исто така, во врска со починати луѓе, ризикуваш да бидеш наречен некрофил, и дека како не ти е срам да бараш правда за Тамара, а не бараш за загинатите од Вејце на пример?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.589
Поени од реакции
23.163
Епа што договориле во 2013 дуи и вмро?
Ова не те потсеќа на она вмро ја прифати платформата ама не е битно бидејќи нема влада, битно Сдсм ја прифати? За некоја работа се гледа кој прв направил, а за некоја не. Не знам дали ќе ме сфатиш, ама ако за територијалнава подолба се криви од Сдсм (што не викам дека не се) тогаш и за платформата и нејзиното пуштање во јавност се криви вмро.

Teritorijalnata podelba bese potposana od kogo vo 2004ta?

Daj eden dokument kade vmro ja prifaka platformata
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Мислам дека е установено дека платените даноци од твоја страна, биле само зрно песок у Сахара и нема ти што тука да бараш како тоа зрно песок се користело. Исто така, во врска со починати луѓе, ризикуваш да бидеш наречен некрофил, и дека како не ти е срам да бараш правда за Тамара, а не бараш за загинатите од Вејце на пример?
Ај не му го плаќај тоа “зрно песок у Сахара“ на државата шо ќе биди?
Нема да приметат?
нема да им недостига? Ќе помине незабележително?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ај не му го плаќај тоа “зрно песок у Сахара“ на државата шо ќе биди?
Нема да приметат?
нема да им недостига? Ќе помине незабележително?
..кои се тие бе Let трети???? :)
 
S

silmarillion

Гостин
Ај не му го плаќај тоа “зрно песок у Сахара“ на државата шо ќе биди?
Нема да приметат?
нема да им недостига? Ќе помине незабележително?
Ама кој ти е крив што немаш компјутерски автоматска евиденција како се троши тоа зрно песок, а они имаат баш таква ако ти не го платиш тоа зрно? Против држава не се може.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
дали навистина нашите баш баш пријатели турците ова го туркале?
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:662308-Turski-agenti-guraju-ideju-Tacija-i-Rame
Патем турците финансирале новата xhamia u Sever kaj pumpata
..зар ти во било кој момент помисли дека мутирале последниве 100 години???
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ама кој ти е крив што немаш компјутерски автоматска евиденција како се троши тоа зрно песок, а они имаат баш таква ако ти не го платиш тоа зрно? Против држава не се може.
Имаат и евиденција на аудио снимки
 
B

Bafra

Гостин
Јас искрено баш би сакал се ова да е вистина.
Зш би сакал ???

И логично да е таа вистината. Грујо и Хорхе неколку пати беа кај Ердо, градежни турски компании, студенти од Турција ц.ц. 10.000 , Халк банка... Не дека ми смета, на тој начин пари влегуваат во МКД, но убаво е да се знае и потврди :D
 
S

silmarillion

Гостин
..зар ти во било кој момент помисли дека мутирале последниве 100 години???
http://www.time.mk/cluster/3d56c73e59/ivanov-do-erdogan-naseto-srce-e-so-vaseto.html

Треба да искочи сега контра банда (СДС) и да вика Хорхе да се откаже од давање на срцето кон Ердо ради заговор и поддршка на Голема Албанија кувана во Анкара илимити попозната меѓу сиромашниот народ како Анкарска Платформа! Е ај сеа остани нормален да те видам?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.248
Поени од реакции
16.838
Зш би сакал ???

И логично да е таа вистината. Грујо и Хорхе неколку пати беа кај Ердо, градежни турски компании, студенти од Турција ц.ц. 10.000 , Халк банка... Не дека ми смета, на тој начин пари влегуваат во МКД, но убаво е да се знае и потврди :D
Ne bi sakal, no toa mi izgleda kako edna ne tolku opasna varijanta. Recimo, vo sporedba so toa da se gotvi vo Vasington. Ima info deka e mozno da e toa i MI6, ma da jas vikam se toa e del od propagandnata vojna denovive.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Креатурата вршител на должност Претседател пак не срамоти по странски медиуми. За овој треба да се преиспита дали има деловна способност да врши функции

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom