Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
За да нема војна во државава се шо требаше да направи меѓународната заедница е да ја осуди тиранската платформа!Да видиш како се ќе се смири,а албанскиве партии нема никогаш веќе да ја спомнат.
Па ни вмро не ја осуди додека преговараше, па сега еве гледаме како луѓето се палат и одговараат на повикот на конечна пресметка со душманите.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Бетмен и патриотите на улица ќе гинат за Грујо, ако ако, не знам само дали се свесни дека никој нема со прст да мрдне за да ги одбрани ако лудиот фикус прогласи вонредна состојба и се одлучи на таков луд потег. Дека нема мажи во тоа партијата нема, ама фикусот треба длабоко од него да го ископа тоа малото маже и да се откаже од ваквите луди сценарија. Војна во овие моменти ќе значи дека после тоа во Охрид со пасоши ќе одиме. Лудаци.
Моќта на врховниот командант да нареди нешто... оди отприлика малку понатака од вратата на неговиот кабинет,, т.е. до аџутантот кого може евентуално да го прати по бурек. Тој може само да објави !!
По мене ....наредува некој друг..и ти мисли му што после со оние кои ќе тргнат , ако се препнат од тебе....:):)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Па мене не ме провоцираат со скандирањата за мртви шиптaри, ги провоцираат нив. Фикусот ако после легален избран претседател на Собрание прогласи вонредна состојба со изговор за пуч, тогаш некаде треба да прати полиција и војска за да апси, а како што гледаме најверојатно ќе почне пратениците од мнозинството да ги апси меѓу кои има и Македонци и Албанци. Епа сега после тоа ако дојде до конфликт, тогаш страната на фикусот и вмро нема да биде поддржана од тие кои сега ги етикетираат како предавници. Ќе си останат сами и ќе гинат за Грујо. Секако да се надеваме дека ќе биде се добро.

kako ke se izglasa toj legalno izbran pretsedatel ako ovie pocnat poezija da citaat na primer?

a koj ke gi brani apsenite? sharenite? sipcite? i sto ako gi izlezat sipcite koga ke imaat vojska i policija protiv niv? si bil na stadion znaes kako toa ke zavrsi...

da ne dojde do se toa inace ne se sekiraj sekako ne racunaat na narodot, si ima sluzbi koj moze da zavrsat rabota so kozo ebacite, imase i togas ima i sega
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Па ни вмро не ја осуди додека преговараше, па сега еве гледаме како луѓето се палат и одговараат на повикот на конечна пресметка со душманите.
Абе остај ти едни исти муабети.Осуда на тиранската платформа од страна на меѓународната заедница ќе ја реши целава ситуација.Не ми е јасно зошто не го сторија тоа до сега,нели сакаат мир и просперитет за Македонија?:cautious:
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
kako ke se izglasa toj legalno izbran pretsedatel ako ovie pocnat poezija da citaat na primer?

a koj ke gi brani apsenite? sharenite? sipcite? i sto ako gi izlezat sipcite koga ke imaat vojska i policija protiv niv? si bil na stadion znaes kako toa ke zavrsi...

da ne dojde do se toa inace ne se sekiraj sekako ne racunaat na narodot, si ima sluzbi koj moze da zavrsat rabota so kozo ebacite, imase i togas ima i sega
Да да секако, бидејќи цела полиција и војска се тврдокорни вмровци и партиски послушници. Никој не ја рачунате поделбата во тие институции, така е тоа сите ќе излезат и ќе ги убијат и испоапсат Заев и Али и нивните гласачи. Нема да оди така лесно, ама во едно се сложувам, да не дојде до тоа.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Да да секако, бидејќи цела полиција и војска се тврдокорни вмровци и партиски послушници. Никој не ја рачунате поделбата во тие институции, така е тоа сите ќе излезат и ќе ги убијат и испоапсат Заев и Али и нивните гласачи. Нема да оди така лесно, ама во едно се сложувам, да не дојде до тоа.
Реков јас, се деси ли тоа, за седум дена Македонија ќе ја нема, барем во овој облик, ама на некои многу им се крева курето од вакви сценарија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Да да секако, бидејќи цела полиција и војска се тврдокорни вмровци и партиски послушници. Никој не ја рачунате поделбата во тие институции, така е тоа сите ќе излезат и ќе ги убијат и испоапсат Заев и Али и нивните гласачи. Нема да оди така лесно, ама во едно се сложувам, да не дојде до тоа.

zaev ke go uapsat 5 dusi a ali preku sila 10tina... tolku treba. posle toa nema da ima podelbi, ne deka i sega ima, ne si pravi filmovi.

nego ke go branis li ti zaev ako dojde do toa? posto ako go uapsat neli ke treba nekoj da izleze na ulica, sto mislis kolku ke ima narod?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Ааа црпнат не е убаво ова,што има лошо во латиница?Вака ли ќе градите граѓанска и мултиетничка држава?Мислењето ти се коси со идеалите на црпнатиот зајак.Ќе помислат дека си прикриен вмровец.
Aaaa малоумен, да те ебе двоен аршин.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
zaev ke go uapsat 5 dusi a ali preku sila 10tina... tolku treba. posle toa nema da ima podelbi, ne deka i sega ima, ne si pravi filmovi.

nego ke go branis li ti zaev ako dojde do toa? posto ako go uapsat neli ke treba nekoj da izleze na ulica, sto mislis kolku ke ima narod?
Што има да си правам филмови, што ако го уапсат Заев кога има поделби во војската и полицијата. Знаеш колку Албанци има во војската? Тие ќе слушаат наредби на фикусот и Грујо? Колку има поддржувачи на Сдсм во војската кои му се верни на Заев? Тие да не го слушаат Грујо случајно?
Значи не си правам филмови туку така си е, нема да оди толку лесно тоа апсење и ќе биде лошо за сите, значи буквално за сите.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Што има да си правам филмови, што ако го уапсат Заев кога има поделби во војската и полицијата. Знаеш колку Албанци има во војската? Тие ќе слушаат наредби на фикусот и Грујо? Колку има поддржувачи на Сдсм во војската кои му се верни на Заев? Тие да не го слушаат Грујо случајно?
Значи не си правам филмови туку така си е, нема да оди толку лесно тоа апсење и ќе биде лошо за сите, значи буквално за сите.
I ne samo toa, chekaj koga Saudi Arabia ke skokne da go brani Zaev, eeeeejjj Zaev ke inicira Svetska Vojna bre majkata.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.507
Поени од реакции
6.013
Спрема кои тоа критериуми докажавме дека сме шљам ?!? Дај кажи ги тие критериуми. Спрема тие критериуми према кои бевме лидери на западниот балкан и единствени достојни кандидати за ЕУ-НАТО интеграција заедно со Словенија ?!? Потоа следеше економски притисок за промена на името, па знамето...Уставот кој според Бандинтеровата комисија беше пример за едно демократско општество во транзиција, нагло стана устав кој опресира малцинства и кој под притисок на западот требаше да се смени. Па го сменивме со потпишување на капитулација и покрај воена победа.....

Кој е шљамот дечко, за овој напатен народ да кажеш дека е шљам, мораш да има проблем со мозокот, поготово ако пришаѓаш на овој народ.


Сорос, Украинските сценарија, ЦИА, НСА дип стејт, веќе неколку месеци не се фрази само на Мирка и Грујо. Ако излезеш малку од љушпата, може ќе видиш дека светот полека се буди од една обмама која се закануваше да доведе до нова светска катастрофа.



Кој рече дека е ова врвот ?!? Каде јас реков дека е ова врвот ?!? Или поточно од кај го заклучи тоа. Тоа ти како ги интерпретираш моите проповеди, може само да збори за твојот капацитет на дедукција. Јас викам дека ИТ секторот во последниве 10 години од владеењето на Грујо поради некоја причина доживува напредок. Можеби причината за тоа не е грујо, можеби и самиот грујо кочи уште поголем напредок, како што викаш. Но фактот говори дека платите во тој сектор се зголемени неколкупати, и во моментов се еднакви на плати на пилоти. Значи збориме за почетна плата на јуниори од 350-450 евра, која се зголемува за 6 месеци и расте непрестано. Збориме за луѓе кои земаат плата 1500 евра па и повеќе, и тоа не еден двајца туку стотици луѓе со ваква плата.

Е сега, ти по секоја цена критикуваш успешен сектор кој несомнено има напредок и статистички и фактички, поради ситно партиски поени. Јас на пример ќе разберев да ги критикуваше субвенциите на странските ИТ компании кои го рушат пазарот на трудот за домашните компании, но како што и самиот кажа, вработен си во странска компанија и имаш најверојатно таков бенефит и за тоа очигледно не ти се збори.
Што тоа ИТ секторот?
Интересно е што постојат два типа на празни глави, првиот е оној како Конкрит или владе-маде, значи целосно неписмена умрена појава и реклама за абортус а вториот е од типот на Јамајка кои сепак ги имаат совладано основите на правописот но содржината на она што го пишуваат е толку идиотска што секогаш е смешно.

Види сега, ти си прочитал нешто ама не си разбрал. Точно е дека во ИТ секторот има големи примања на поединците кои работат во него во споредба со останатата работна сила, но во БДП вкупно не верувам дека ИТ секторот е повеќе застапен од фризерките или заболекарите.
Сето тоа си е во ред, примањата и растот ама тоа е мал и безначаен сегмент во општата слика и нема никакво влијание на придвижување на куповната сила на некој голем број граѓани.

Tрамп не знае дека Александар на чело со 20.000 војници ги порази најјаките армии и го освои пола свет. Да не му зачука еден ден Хорхе на чело со 10.000 комити на портите на белата куќа......
Јамајка се фалеше со 10.000 вооружени лица кои ќе се собирале, само не разбрав дали тој е организатор или само редов.

Јамајка, што бидна со 3.000-те ш.иптарски муџахедини кои се собираа на граница, стигнаа или се на пат сеуште?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Што има да си правам филмови, што ако го уапсат Заев кога има поделби во војската и полицијата. Знаеш колку Албанци има во војската? Тие ќе слушаат наредби на фикусот и Грујо? Колку има поддржувачи на Сдсм во војската кои му се верни на Заев? Тие да не го слушаат Грујо случајно?
Значи не си правам филмови туку така си е, нема да оди толку лесно тоа апсење и ќе биде лошо за сите, значи буквално за сите.

Pa ako ima drzaven udar prvo ke tie ke padnat. Da ne mislis ke gi ostavat sipcite o ARM so oruzje ili privrazanicite na zaev? Daj be misli malku, 2 mil narod sme, se znae koj za kogo glasal, lesno e se toa. Najmal problem e apsenjeto na zajo, na ali ke bide potesko malku mada nego nema ni zosto da go apsat. Stom zaev go jade sam ke moli za koalacija i vlada... Pravime glup muabet da ne dojde do toa
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
..а бе ај не тупи , нема никаква патриотска криза нити квазипатриотско будалење има просто и едноставно разбуцување на единствениот преостанат каков таков македонски ентитет , народен и државен... Процес кој не е од вчера и кој го довршуваат истите оние кои пред век и кусур го почнаа...
Така да... без грижа ние сме веќе потонати у калта, одамна.
дупе ве боли за македонскиот ентитет во Чаир. Пола мекотелни што хушкаат овде на војни се надвор од МК, другите Чаир со очи не го гледаат. Инаку ја утињаш поентата. Прво, нигде не споменав национални или народни ентитети. Второ, јас од тебе не барав одговор затоа што должиш одговор за СБ (каде поприлично се испофали).
Нејсе, тоа е реалноста во државава па дали ти ќе ја прифатиш или не, тоа е твоја работа. Битно е дека заради зачувување на власта по секоја цена, ќе имаат (некои веќе имаат) голем проблем и фирмите и институциите и граѓаните.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
zaev ke go uapsat 5 dusi a ali preku sila 10tina... tolku treba. posle toa nema da ima podelbi, ne deka i sega ima, ne si pravi filmovi.

nego ke go branis li ti zaev ako dojde do toa? posto ako go uapsat neli ke treba nekoj da izleze na ulica, sto mislis kolku ke ima narod?
Сериозно мислиш дека Гвујо и Хорхе ќе уапсат некого?

:pos:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom