Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Ти не му веруваш на Грујо?
Инаку кога некој се фали дека некаде помогнал, конкретно Кичево, а во Кичево имаш Албанец градоначалник тоа значи дека тој што се фали ја збори вистината.
Продолжи да јадеш гомна.

Оди прашај ги Кичевчани ќе ти кажат, имаше тука еден пишано што се збори низ градот за тоа како давале вмро гласови во замена за пратеници.
Ама еве ќе го почекаме уставникот Ѓорѓи да ни каже од прва рака. Ебате мутантите смрдени.
Си чул за територијална поделба?
Знаеш дека со неа Албанците се мнозинство у Кичево?
Си чул али не си дочул те капацитет ти е толкав за информации..


Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
im se kratat prihodite na sosospiite vo Makedonija li?

“Фокс Њуз”: Администрацијата на Обама преку Бејли со американски пари ја финансирала операцијата на Сорос во Македонија


Од Џудишал Воч во средата соопштија дека го тужат Стејт Департментот и Агенцијата на САД за Меѓународен Развој (УСАИД) за да ги добијат досиејата според кои речиси 5 милиони долари пари на американските даночници отишле за македонската гранка на Фондацијата Отворено Општество на Џорџ Сорос, пишува Fox News...........
http://think24.mk/2017/04/21/foks-nuz-administratsijata-na-obama-preku-bejli-amerikanski-pari-ja-finansirala-operatsijata-na-soros-vo-makedonija/
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Кажа за Тетово, Гостивар... каде што гласовите на ВМРО одлучија кој да биде градоначалник 2 круг, договорот беше ВМРО да го добие Куманово, ама шошоните не гласаа за ВМРО,
додека во Кичево битката заврши уште 1 круг, гласовите беа 16к наспрема 18к за ДУИ, ДУИ со автобуси и авиони донесе најмалку 5000 странски туристи да гласаат.

Се гледа дека немаш поим за ништо, а се вклучуваш во дискусија за нешто, подобро ти е да си продолжиш со тоа како ВМРО прифатило СЕ, а СДСМ ништо нема да даде повеќе од уставот.
Чекај чекај, значи вмро им помагал на Дуи во општини каде Албанците се 30+% повеќе од Македонците? Кажи ми дека се заебаваш и ќе почнеме од почеток.
Си чул за територијална поделба?
Знаеш дека со неа Албанците се мнозинство у Кичево?
Си чул али не си дочул те капацитет ти е толкав за информации..


Sent from my MI 5s using Tapatalk
Сум чул. Ти си чул за платформата од 7ми јануари? Дај ми да видам мислење твое од 9ти до 29ти јануари дека ги осудуваш преговорите.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Чекај чекај, значи вмро им помагал на Дуи во општини каде Албанците се 30+% повеќе од Македонците? Кажи ми дека се заебаваш и ќе почнеме од почеток.

Сум чул. Ти си чул за платформата од 7ми јануари? Дај ми да видам мислење твое од 9ти до 29ти јануари дека ги осудуваш преговорите.
Јас за платформа се изјаснив сто пати ти ја браниш ко Аљи да ти е брат и не ја даваш...
Еднаш ја осуди додуше срамежливо те навлеков и после пак продолжи да ја браниш..
Ти текна ли у тоа тиквата дека може у тој период а и пред тоа не сум бил тука те у Македонија..
Не на секој му е работа да седи на Кајгана ко тебе и тресе глупости...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Јас за платформа се изјаснив сто пати ти ја браниш ко Аљи да ти е брат и не ја даваш...
Еднаш ја осуди додуше срамежливо те навлеков и после пак продолжи да ја браниш..
Ти текна ли у тоа тиквата дека може у тој период а и пред тоа не сум бил тука те у Македонија..
Не на секој му е работа да седи на Кајгана ко тебе и тресе глупости...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Хахах 20 дена не бил тука. Знам знам на Халкидики беше.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Хахах 20 дена не бил тука. Знам знам на Халкидики беше.
Не бе ти си мутав јас знам дека ти би на Халкиди ама не може едино може некој сечен да те проветри од позади..
Не 20 дена туку многу повеќе...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Не бе ти си мутав јас знам дека ти би на Халкиди ама не може едино може некој сечен да те проветри од позади..
Не 20 дена туку многу повеќе...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Ок брат заеби, немаш муда да признаеш дека не си ја осудил додека вмро преговараа.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Ок брат заеби, немаш муда да признаеш дека не си ја осудил додека вмро преговараа.
Кој чита знае ти ке ја осудиш ли по втор пат?
Или ке те караат пошто се заеба првиот пат

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Do koga sds ke predizvikuvaat vakvi raboti

Земале вили и токмак па мавале кај ќе стигнат – Тешко повредени полицајци за време на претрес во куќа во Скопје

http://reporter.mk/makedonija/земале-вили-и-токмак-па-мавале-кај-ќе-ст/


Пациенти во поликлиниката „Ѓорче Петров“ нападнале полицаец

http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=55EF875033644E43BE72E6F83D41EFB7
:facepalm::facepalm:..ја фрлил вилата и избегал....ни мање ни више у непознат правец...:pos: Му го зеле тефтерот и рачната радио станица и се отшетале со мерцедесот... исто у непознат правец..:tapp:,,,
Вчера поминуам крај саем глеам едно моме полицајка , со баја прекумерна лична тежина , у пуна борбена опрема , ама ас комплетна , со калшников и сите гаџети, а пред тоа гледав од терасата на 25 Мај како пилотот на Ми17 под бочен ветер слета на кеј на Вардар да утовари со трчање едно купче народ со качулки..да не се знае кој е кој..., а горе виси полициски Белл , демек поддршка са висине.... У кои ли времиња живееме... се наоколу пуно фолиранти и комедијанти..холивудски имитатори.
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Чекај чекај, значи вмро им помагал на Дуи во општини каде Албанците се 30+% повеќе од Македонците? Кажи ми дека се заебаваш и ќе почнеме од почеток.
Се гледа дека си тотално непоткован за оваа област, затоа не гледам каква дискусија би воделе во врска со оваа тема,

но ќе се обидам уште еднаш за последен пат да ти објаснам, ВМРО со своите 8000 гласови во Тетово и Гостивар може да го одлучува победникот во тие општини, разликата помегу албанските партии таму е само неколку илјади, патем имај на ум дека тоа гласачко тело е доста лојално и резултатот од 2 круг го потврди тоа.

НО 4000-5000 гласови на ДУИ во Куманово ги немаше за ВМРО, иако ВМРО победи во првиот круг со мала разлика, гласовите на ДУИ 2 круг ги доби СДСМ и победи со 3-4к разлика,

Беше едноставен договор, на ти го дај ми го ама само од едната страна, мислам дека тука започна кавгата па имаше нови избори во 2014 заедно со претседателските.



А еве ти за Кичево малку да научиш зошто ДУИ победи иако на сите избори претходно И после имаше околу 13-14к гласови
21.03.2013, 16:45
ИЗБОРНИ ЧАРТЕР-ЛЕТОВИ ОД ШВАЈЦАРИЈА



Се претпоставува дека на 23 и 24 март во земјава ќе допатуваат околу 2.500 нашинци само за да ги посетат гласачките места

Соња Маџовска


Изборите го раздвижија воздушниот сообраќај. Македонските иселеници викендов ќе ја посетат татковината, но само на кратко, за да ги посетат гласачките места.

На аеродромите во Скопје и во Охрид се очекува да слетаат околу 15 чартер- авиони главно од Западна Европа. Од Агенцијата за цивилно воздухопловство вчера изјавија дека за седум лета веќе имаат дадено одобрение, а уште осум се на оперативно разгледување. Најголемиот дел од иселениците кои имаат желба да гласаат се од Швајцарија, а се упатуваат најчесто во општините во Западна Македонија.

„Досега се одобрени седум чартер-лета на 23 и 24 март. Еден лет е на

’Еделвајс‘ на 24 март, Цирих - Скопје - Цирих со 168 патници. А седум лета се на ’Хелветик‘ за Охрид, секој авион со по 100 патници во просек“, информираат од АЦВ.

Од таму додаваат дека за уште осум лета има поднесено барања до Агенцијата за цивилно воздухопловство кои се' уште се на оперативно разгледување. Од АЦВ велат дека деновиве ќе одлучат дали овие летови ги исполнуваат законските нормативи за да реализираат чартер-операции до Скопје и до Охрид.

Ако се земе предвид дека во просек чартер превезува од 100 до 200 патници, тогаш може да се претпостави дека на 23 и 24 март во земјава ќе допатуваат околу 2.500 патници.

Во оваа бројка не влегуваат патниците кои ќе допатуваат со редовните линии до Скопје и до Охрид, но исто така се претпоставува дека нема да биде мал бројот и на оние кои ќе слетаат и на приштинскиот аеродром.

Претходните денови и денеска од Цирих и Базел во Скопје слетува по еден авион од редовната линија. В недела, пак, од Цирих во Скопје слетуваат два редовни авиони. На приштинскиот аеродром, пак, секој ден слетуваат по три авиона од Цирих, еден од Женева, Базел и Берн, и по еден од Франкфурт и Виена.

Изборната викенд-посета секој од нашите иселеници, според слободни процени, ќе го чини меѓу 50 и 100 евра за авиобилет. Сумата најмногу зависи од тоа дали компанијата со која ќе летаат е нискобуџетна или редовна, односно дали ќе добијат место во чартер-авионите или ќе мора да ги користат редовните линии. На прашањето до агенциите колку чини закуп на чартер за да се дојде во Македонија од Европа, само за да се гласа, одговорите се различни и непрецизни. Сумата зависи од бројот на патници, екипажот, понудата на воздухопловите, дестинацијата, промената на цената на гориво, курсот на валутата, сообраќајните дозволи, аеродромските слотови и други фактори кои влијаат врз крајната цена.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Се гледа дека си тотално непоткован за оваа област, затоа не гледам каква дискусија би воделе во врска со оваа тема,

но ќе се обидам уште еднаш за последен пат да ти објаснам, ВМРО со своите 8000 гласови во Тетово и Гостивар може да го одлучува победникот во тие општини, разликата помегу албанските партии таму е само неколку илјади, патем имај на ум дека тоа гласачко тело е доста лојално и резултатот од 2 круг го потврди тоа.

НО 4000-5000 гласови на ДУИ во Куманово ги немаше за ВМРО, иако ВМРО победи во првиот круг со мала разлика, гласовите на ДУИ 2 круг ги доби СДСМ и победи со 3-4к разлика,

Беше едноставен договор, на ти го дај ми го ама само од едната страна, мислам дека тука започна кавгата па имаше нови избори во 2014 заедно со претседателските.



А еве ти за Кичево малку да научиш зошто ДУИ победи иако на сите избори претходно И после имаше околу 13-14к гласови
Значи се мислело на стратешките битни општини како Тетово и Гостивар а не Струга и Кичево?
И тој членот што пиша дека им ја дале општината и тој лаже, ее се лажговци само Тома вистина кажува.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Шо праи ЈО?
Еве СЈО секјој ден открива и процесуира проневери од милиони евра, убиства, перења пари, злоупотреба на функции, местења на тендери.....
Оти ЈО не се угледа малце на СЈО и да почне да гони криминали, да излезе со обвиненија и истраги.
До сега СЈО покажа дека финансиската мафија е длабоко навлезена во власта и дека по се изгледа се испрани и на приватни сметки одлеани неколку милијарди евра народни пари.
Шо покажа до сега истрагата на ЈО??
А шо е со ДУИ?За да има легитимитет кај народот,СЈО треба да престани со двојните стандарди!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom