Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Не ме следиш најдобро. Истото што јас го кажав, ти правиш некоја анализа, па потоа истото го потенцираш. Јас реков дека бројот на албанците се зголемува повеќе во однос на македонците и другите етнички заедници. Доказ е тоа дека најмногу деца биле родени во Тетово, Чаир и Куманово, каде во првиве 2 најголем број се албанци, а и во Куманово се застапени во двоцифрен процент.

Имаме дискутирано и за тоа дали се потребни нови градинки и училишта со оглед на тоа дека бројот на ученици постепено се намалува. За се’ што може да се дискутира, а притоа се нашло на дневен ред, сме дискутирале, дали тука на оваа тема, дали на друга. Сега мене навистина не ми е јасно која ти е поентата?, затоа што се’ претходно што кажа, јас во 2-та коментара многу убаво ти го објаснив. :)
За ваква анализа треба свежи податоци што нажалост се достапни само од проекција на показатели и сл...

Се појавува Општина Чаир како населено место со најголем бр новороденчиња за 2016, од една страна, од др пак имаш Зајас како населено место со најмалку новороденчиња за истата година, значи тој број не се однесува чисто по националност подеднакво секаде праволиниски прираст, се однесува на одредени населени места, дали се таргетирани или не никој не може да тврди, ако се направи попис може да се компарира 2002 со годината на направен попис флуктуација на население и сл по националност.Дали флуктуацијата на население по етнички клуч е таргетирана или не не знам, не велам заговор, но може стратегија.
Ова е for sake of argument.
Од тука влечам суштината на проблемот а тоа е создавање етнички чисти средини, сто пати исто директно прашање а нема директен одговор, колку етнички АЛбанци живееле во 2002 во средини предоминантно Македонски, и vice versa, колку Македонци живееле во средини предоминатно Албански и колку живеат сега? Може ова да се земе како показател за нешто?
Никаде не нашишав дека имотот се зема за џабе или сл. напротив, неколкукратна вредност од реалната/пазарната, е сега од тука прашање зошто имот вреден 50к се купува за 150к а оној кој го продава од Тетово купува во Бт или одредени населени места во Ск? Од каде потребата за создавање етнички чисти средини?
Уште нешто, колку Македонци се вратиле повторно на своите огништа кои се во предоминантно Албански средини после 2001, и повторно истото, vice versa, колку Албанци се вратиле (ако веќе мигрирале) од Македонски етнички средини?
Некаде прочитав дека врз основа на некоја анализа од НВО немало да има услови за попис до 2021, кои се тие услови не ми е јасно, или ќе бидеме зрели за нешто 2021 не знам...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.186
Поени од реакции
21.875
Какво манипулаторче си било ти. :icon_lol:

Кога вака талибанци излегувале порано на улица со пароли за ноќ на ножеви, чиста македонија, упад во средни школи и багери на улица со закани дека не смее да се формира влада, и кога било негирано мнозинството на ваков начин?
Незнам зошто глумиш наивен?
Што е битно на каков начин е негирано мнозинството се додека се негира и тоа успешно. И тогаш и сега. Да не очекуваше дека ферски ке се придржуват на вашите претходно воспоставени правила на игра и дека нема ни за милиметар да одстапат од тоа. Да не очекуваше дека ке фарбаат ѕидови, ќе фрлаат со куртони или така нешто во тој стил или дека вие само ке си седните во столчињата после се што направивте. Не оди тоа така баш како што и сам можеш да се увериш.
Во оној момент кога решивте да ја негирате изборната воља на гласачите на било кој начин надвор од системот и веќе установените правила на игра, тогаш ја отворивте пандорината кутија. Сега само ги гледаме и ги трпиме последиците од вашите непормислени постапки што ги направивте пред година две. Не ви се допаѓаат вашите правила на игра?
Многу ми е жал, требаше порано да мислите на тоа.
 
W

wicked_1

Гостин
Незнам зошто глумиш наивен?
Што е битно на каков начин е негирано мнозинството се додека се негира и тоа успешно. И тогаш и сега. Да не очекуваше дека ферски ке се придржуват на вашите претходно воспоставени правила на игра и дека нема ни за милиметар да одстапат од тоа. Да не очекуваше дека ке фарбаат ѕидови, ќе фрлаат со куртони или така нешто во тој стил или дека вие само ке си седните во столчињата после се што направивте. Не оди тоа така баш како што и сам можеш да се увериш.
Во оној момент кога решивте да ја негирате изборната воља на гласачите на било кој начин надвор од системот и веќе установените правила на игра, тогаш ја отворивте пандорината кутија. Сега само ги гледаме и ги трпиме последиците од вашите непормислени постапки што ги направивте пред година две. Не ви се допаѓаат вашите правила на игра?
Многу ми е жал, требаше порано да мислите на тоа.
Што збориш бе владе?

Сфаќаш ли дека во по сите срања што ги напраивте никој нема живци да ви ги чита отров колумните повеќе?

Јас не сум сигурен уопште дали сте и уствари способни барем една фактичка состојба нормално да ја интерпретирате, вие тотално имате одлепено.

Бунтот на народот после вадењето на снимките и срамната аболиција за стотици кривични дела ги интерпретирате како бунт против мнозинството. Грам нормалност има ли кај вас?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Што збориш бе владе?

Сфаќаш ли дека во по сите срања што ги напраивте никој нема живци да ви ги чита отров колумните повеќе?

Јас не сум сигурен уопште дали сте и уствари способни барем една фактичка состојба нормално да ја интерпретирате, вие тотално имате одлепено.

Бунтот на народот после вадењето на снимките и срамната аболиција за стотици кривични дела ги интерпретирате како бунт против мнозинството. Грам нормалност има ли кај вас?
Za onoj bunt zboris sto zavrsi so koalicija so brakata po kriminal ... bez oset zacinet so baranja za federacija?!?
 
S

silmarillion

Гостин
Па добро Алек Теранова треба ли скупа пура да пуши :) сеа ќе дојдат испрдоциве овде да гњават дека од завист сум зборел а да ги истресеш два фенинга нема да паднат од нив :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Па добро Алек Теранова треба ли скупа пура да пуши :) сеа ќе дојдат испрдоциве овде да гњават дека од завист сум зборел а да ги истресеш два фенинга нема да паднат од нив :)
Криво ти е батка...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
Па затоа и те прашав, кон што цели тој барем според тебе. Оти едно е според тебе, друго е според некој друг , трето е според граѓаните на Турција, четврто е според рандом сороспифчиња и комуњарчиња итн итн.
На вака поставено прашање единствено сам можеш да си дадеш одговор.
Би ти препорачал да го преформулираш прашањето.
Не прави и ти како Шешељ
Логички прашањето е едноставно, не прашав некој да ми дава извештај поединечно за ставови... те молам не се прави мутав, точно знаеш што прашувам.
Прашувам ДАЛИ постои некој на форумов што го поддржува Грујо, но не го поддржува Ердоган. И доколку сака да ми даде образложение зошто.
Толку многу вмровчиштата плукате по Зајко, Мајко.. Ама на ова прашање вклучете се машки и оправдајте го Груевски и пробајте да ме убедите дека неговите потези пред бомбите не беа насока кон апсолутна власт и диктатура кон која цели самиот Ердоган.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Логички прашањето е едноставно, не прашав некој да ми дава извештај поединечно за ставови... те молам не се прави мутав, точно знаеш што прашувам.
Прашувам ДАЛИ постои некој на форумов што го поддржува Грујо, но не го поддржува Ердоган. И доколку сака да ми даде образложение зошто.
Толку многу вмровчиштата плукате по Зајко, Мајко.. Ама на ова прашање вклучете се машки и оправдајте го Груевски и пробајте да ме убедите дека неговите потези пред бомбите не беа насока кон апсолутна власт и диктатура кон која цели самиот Ердоган.
Во моментов јас го подржувам грујо од причина што него го гледам сојузник во борбата против институционализирањето на Тиранската платформа.

А Ердоган никад не сум го подржувал и нема да го поддржам. Не заради неговите потези за апсолутна власт, туку заради неговите цели кон кои таа апсолутна власт, како инструмент би го одвела. Да го споредиш грујо, со ердо, е вон секој памет. Ердоан има цел, позади него стои многу силна пантурска идеологија, во рацете има силен инструмент на исламизмот. грујо што има ?!?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Поради медиумската блокада од страна на ТВ станиците,
#Левица го реафирмира својот концепт за надминување на политичката агонија, во која не’ доведоа неодговорните партии и елити:
1.Мораториум на албанската платформа;
2.Транспарентност на преговорите за влада;
3.Институциите да работат согласно со своите уставни надлежности;
4.Итен прекин на протестите.
...
https://www.facebook.com/LevicaPartija/?fref=ts
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Привремено затворена.

едит: Темата е отворена со нова анкета и јавно прикажани гласови.

Тенкију

/мод
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Привремено затворена.

едит: Темата е отворена со нова анкета и јавно прикажани гласови.

Тенкију

/мод
А може да гласам за 2 опции?
Не можам да се одлучам...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom