Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Vo mk sum 3-4 pati godisno, ne se sekiraj znam dovolno dobro sto i kako se desava
јас имам брачед во Холандија и знам како е таму[DOUBLEPOST=1491744308][/DOUBLEPOST]
Па и Грујо беше во Косово да дава интервју за тоа колку добро направил тој за Албанците.
то не се важи!
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
то исто како со србите на времето ко им продаваа трипати поскапо имоти на албанците, купуваа станови во београд па сега кукаат дека биле протерани.
Вакво спинче на др место, колку имоти има во Арачиново и др села низ Западна Македонија кои никој не ги купува, а сопствениците не живеат таму?
Немој да ја префрлаш топката дека се продава само поради парите, кога постои нетолеранција, се цели исклучиво на имоти на Македонци и се создава етнички чиста територија, оќигледни работи се тоа, случајност тоа се случува во Западна Македонија и пред отцепувањето на Косово, систематски се работи тоа...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
јас имам брачед во Холандија и знам како е таму[DOUBLEPOST=1491744308][/DOUBLEPOST]
то не се важи!
Изгледа Косово не го рачунаат ко странство. Штом не отишол во Швајцарија ништо не се важи.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.014
Поарно Грк, Бугар, Србин да ме брани него ли Мекедонец од Еустрелја.

Tebe tvojve doma ne te branat pa nekoj tret ke misli na tebe...[DOUBLEPOST=1491744913][/DOUBLEPOST]
Па и Грујо беше во Косово да дава интервју за тоа колку добро направил тој за Албанците.

Pa sto pogresno kaza? Ne napravil dobro za niv? Nego im veti li nesto? Posto zaev znaeme sto veti u svici... Grujo go napravi toa po izbori a ovoj pred, taka?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Tebe tvojve doma ne te branat pa nekoj tret ke misli na tebe...[DOUBLEPOST=1491744913][/DOUBLEPOST]


Pa sto pogresno kaza? Ne napravil dobro za niv? Nego im veti li nesto? Posto zaev znaeme sto veti u svici... Grujo go napravi toa po izbori a ovoj pred, taka?
Па ако направил добро за Албанците тогаш зошто протести? На секои избори Грујо не излегуваше со кампања дека ќе им прави добро на Албанците а пак им направил, тоа не ви смета?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Вакво спинче на др место, колку имоти има во Арачиново и др села низ Западна Македонија кои никој не ги купува, а сопствениците не живеат таму?
Немој да ја префрлаш топката дека се продава само поради парите, кога постои нетолеранција, се цели исклучиво на имоти на Македонци и се создава етнички чиста територија, оќигледни работи се тоа, случајност тоа се случува во Западна Македонија и пред отцепувањето на Косово, систематски се работи тоа...
Па и во Мариово никој не живееше и цели села се напуштени со непродадени имоти а порано вриеше од луѓе и млади и стари.
Која нетолеранција таму ги натера да си заминат?
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.829
Поени од реакции
2.694
Па ако направил добро за Албанците тогаш зошто протести? На секои избори Грујо не излегуваше со кампања дека ќе им прави добро на Албанците а пак им направил, тоа не ви смета?
Овој да не е тој што вика да му се клај капачето на Заев? Ако е еден од тија јас 100% сум сигурен дека ќе дојде од Аустрејлија за да ја брани Македоунија, тастатури ќе набават дијаспората и таман ќе се изнапукаме
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.014
јас имам брачед во Холандија и знам како е таму[DOUBLEPOST=1491744308][/DOUBLEPOST]
то не се важи!
A sto ima vsusnost vrska toa? Sakas da kazes deka ok e vie vo mk sami da gi nosite odlukite posto ete 25 godini birate odlicni politicari i partii? Daj sokri se nekade posto si prv jugonostalgicar na forumot i kukas deka ok e se da si pruzele ovie u vlada samo da obezbedat povisok standard itn a eve gledaj sto i do kade ste. Toa od sto mnogu znaete valjda
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
A sto ima vsusnost vrska toa? Sakas da kazes deka ok e vie vo mk sami da gi nosite odlukite posto ete 25 godini birate odlicni politicari i partii? Daj sokri se nekade posto si prv jugonostalgicar na forumot i kukas deka ok e se da si pruzele ovie u vlada samo da obezbedat povisok standard itn a eve gledaj sto i do kade ste. Toa od sto mnogu znaete valjda
каков бе југоносталгичар, зарем то шо во Југославија Македонија имаше свој јазик писмо школи универзитети музеји, невработеност од 15% просечна плата од 36.000 денари бесплатно здравство и школство ниска стапка на криминал.... е нешто вредно за помен?
Денес имаме слобода!
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Па и во Мариово никој не живееше и цели села се напуштени со непродадени имоти а порано вриеше од луѓе и млади и стари.
Која нетолеранција таму ги натера да си заминат?
Значи по твојава логика Арачиново на пример, го споредуваш со Мариово? Тоа може да држи вода, ако по некоја случајност се исселеа и Албанците од Арачиново, не само Македонците...шо велиш?

колку Македонци се иселени од Западна Македонија и што е причината? Етничка толеранција и градење на мултикултурализам од мнозинската етничка заедница? Колку од Албанците што се иселија од Битола пример, за време на конфликтот 2001 се вратија повторно, а колку од Макеоднците во истиот период и за време на истиот конфликт се вратија повторно да живеат во Тетово?
Ова прашање може го „превиде“ па не ми одговори?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.014
Па ако направил добро за Албанците тогаш зошто протести? На секои избори Грујо не излегуваше со кампања дека ќе им прави добро на Албанците а пак им направил, тоа не ви смета?
Ne mi smeta.

Konkretno mi smeta amnestijata i kicevo od strana na vmro. Kicevo trebase da najdat nacin kako pak da go odlozat. Sepak toa se sitnici za se sto sjebaa i eve sega pak ke unistat ovie
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Па ако направил добро за Албанците тогаш зошто протести? На секои избори Грујо не излегуваше со кампања дека ќе им прави добро на Албанците а пак им направил, тоа не ви смета?
Затоа што сега дака еден да им прави лошо на Македонци а е претедент за мандатар..
Види видео погоре..
Чудно не ги посетил и Македонците у дијаспора а имал бројка од 600 000 одселени од режим...



Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.014
каков бе југоносталгичар, зарем то шо во Југославија Македонија имаше свој јазик писмо школи универзитети музеји, невработеност од 15% просечна плата од 36.000 денари бесплатно здравство и школство ниска стапка на криминал.... е нешто вредно за помен?
Денес имаме слобода!

Imame de... Blagodarenie na vie sto glasate odlicno i sto se znaete plus tamu ziveete, sega imame sloboda i 12 000 den plata i mnogu poveke Albanci. Odlicno gladate ovie 25 god... Narednive ke stanete uste poslobodi a so 7-8000 den plata mesto vo ohrid ke idete na odmor vo kamp prikolkite na treska ili so sator do pelisterski oci... Mada ti nemas gajle, si imas iskistvo od jna
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Затоа што сега дака еден да им прави лошо на Македонци а е претедент за мандатар..
Види видео погоре..
Чудно не ги посетил и Македонците у дијаспора а имал бројка од 600 000 одселени од режим...



Sent from my MI 5s using Tapatalk
Аха значи Грујо не им правел лошо на Македонците туку добро на Албанците ама тебе тоа не ти смета иако не било кажано во кампањата.
Ne mi smeta.

Konkretno mi smeta amnestijata i kicevo od strana na vmro. Kicevo trebase da najdat nacin kako pak da go odlozat. Sepak toa se sitnici za se sto sjebaa i eve sega pak ke unistat ovie
Ти сметала амнестијата ама тоа било ситница. Како бе ситница тоа.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Аха значи Грујо не им правел лошо на Македонците туку добро на Албанците ама тебе тоа не ти смета иако не било кажано во кампањата.

Ти сметала амнестијата ама тоа било ситница. Како бе ситница тоа.
Ја не знам што толку опсесија со Грујо..
Нит прави влада нит е мандатар...
Да се вратиме на мнозинство и како се договориле за мнозинство..
И платформата...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom