Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
A

Avenger99

Гостин
Прво да се потсетиме дека СЈО е формирано според неуставен закон.
Можеби, тоа не ја намалува важноста на тоа специјално обвинителство. Колку пати е кршен уставот од страна на власта последниве години?[DOUBLEPOST=1491689089][/DOUBLEPOST]
isto i jas probuvam da im objasnam na dpmneovice deka gomnoto na mijalkov i gruevski ne e od zlato pa da se raduvaat koga kje gi poserat. toa ne go menuva faktot deka ne smee sdsm da vadi legitimitet `i dpmne taka pravea` izbori imase bas radi toa, da ne se pravi kako sto pravese dpmne.
tokmu taka, spekuliram vrz osnova na istoriski fakti,prethodni pederski potezi za zaobikoluvanje na ustavot i iskustvo. ti vrz osnova na sto veruvas(pardon spekuliras) deka zaev nema da zaebe rabota,pardon da ja ispolni platformata? deka do sega ne izlazal? deka ne proba da go uceni premierot? deka ne bese aboliran do sega? deka ne bese po albanska dijaspora da pregovara za glasovi? toa ti e dovolno da imas bezuslovna verba vo nego? toa e bajagi golem `leap of faith`
bas deka nema nikakva vrska zakonot so gonenje na kriminalite na dpmne, ne mu e mesto vo vladinata programa. vladinata programa treba da bide da se iscisti opstestvoto od klientelizmot na dpmne.treba sistemski merki odrzlivi na dolg rok a ne sitni politicki poeni so deklaracii za nepostoecki genocid vrz albanskiot narod.
tokmu taka, albancite zborat na albanski a preveduvacot zboruva na makedonski. znaci vo gevgelija koga albanec kje vleze vo drzavna institucija, preveduvacot kje mu preveduva na shalterskiot rabotnik na makedonski?
Прво, човекот не е на власт, па да вадам заклучоци, да, верувам дека може да промени некои работи, ако не, кој фактор е он? Утре јас прв ако треба ќе протестирам против него, ако има издржаност. Значи ако Заев вика дека нема да има двојазични банкноти и двојазични униформи, ќе нема, ако има, онда излажал, тоа отом потом ќе видим, ако биде премиер.
Сеа ми е јасно мене уствари, тебе не ти смета законот за јазици, тебе ти смета општо албанскиот фактор во државава, епа најдобро да земеме да се исколиме, ако имаш муда, па или тие или ние, зошо ни е соживот?[DOUBLEPOST=1491689132][/DOUBLEPOST]
Подобро бугарски пасош него предавник во душа.
Со бугарски пасош не си предавник? Знаеш што потпишуваш кога ваѓаш бугарски пасош? За другар прашувам..[DOUBLEPOST=1491689388][/DOUBLEPOST]@lans Иначе, рече дека немаш бугарски пасош, шо викаат бугарите, ги интересира ли албанската платформа?
Capture.PNG
 
Последно уредено од модератор:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Не зборај во името на сите. И јас сум Македонец и воопшто не ја осудувам платформата.
Сакаш да кажеш дека е ок Тиранската платформата што ја обелодени лично и персонално Еди Рама, да се институционализира во Македонија?
 
P

psychostasia

Гостин
Па сето тоа бидна веќе.[DOUBLEPOST=1491685758][/DOUBLEPOST]
Веќе реков, не знам зошто.
Не бе Ѓорѓи, не бидна. Немаше предлог влада во собрание во рок од 20 дена, немаше избор на министри, немаше ништо од тоа.
Некој си доби мандат без да покаже пратеничко мнозинство во собрание (ваљда никој не сметаше дека тендер коалицијата нема да продолжи), а некој и со пратеничко мнозинство и дури и писмени гаранции (што воопшто не е ни потребно) не го доби мандатот за да почне да преговара влада. Ете најмалку еднаш е прекршен уставот. Сега имаш конституитивна седница која треба да избере нов спикер кој треба да го извести фикусот дали има или нема пратеничко мнозинство и во согласност со тоа фикусот да си ја изврши должноста да го даде мандатот или да се распишат нови избори ако не постои можност за формирање влада.

Туку не ми кажа, каков закон бараш да се направи околу постизборниот процес и формирањето влада?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Можеби, тоа не ја намалува важноста на тоа специјално обвинителство. Колку пати е кршен уставот од страна на власта последниве години?[DOUBLEPOST=1491689089][/DOUBLEPOST]
Прво, човекот не е на власт, па да вадам заклучоци, да, верувам дека може да промени некои работи, ако не, кој фактор е он? Утре јас прв ако треба ќе протестирам против него, ако има издржаност. Значи ако Заев вика дека нема да има двојазични банкноти и двојазични униформи, ќе нема, ако има, онда излажал, тоа отом потом ќе видим, ако биде премиер.
Сеа ми е јасно мене уствари, тебе не ти смета законот за јазици, тебе ти смета општо албанскиот фактор во државава, епа најдобро да земеме да се исколиме, ако имаш муда, па или тие или ние, зошо ни е соживот?[DOUBLEPOST=1491689132][/DOUBLEPOST]
Со бугарски пасош не си предавник? Знаеш што потпишуваш кога ваѓаш бугарски пасош? За другар прашувам..[DOUBLEPOST=1491689388][/DOUBLEPOST]@lans Иначе, рече дека немаш бугарски пасош, шо викаат бугарите, ги интересира ли албанската платформа?
Прегледај го приврзокот 168105
toa e toa,27 godini kje cekame da ne zaebat pa kje protestirame. na vremeto imase edna izreka`bolje spreciti nego leciti` ocigledno toa vekje ne vazi. sea davame shansi po 100 pati na dokazani `politicari`
covekot e na vlast, i ima dokazi za negovoto vladeenje. ako ne sakas da gi vidis toa e tvoj izbor.
toa deka mi smeta albanskiot faktor e tvoj ocajnicki obid da se spravis so realnosta koja sto ne soodvejstvuva so tvojata predzamisla. sho i da ti pomaga da zaspies navecer. ako sakas da se kolis, ima resenie i za toa.
ti me prasa dali imam bugarski pasos. jas ti odgovoriv deka nemam.
kolku za ilustracija . odi apliciraj za uk viza i zbori deka imas uk viza. toa e logikata tvoja.
bugarite normalno deka gi interesira albanskata platforma. poso ako projde ova, sledno zaso da nema sofijska platforma?
ili samo od tirana smee da ima platforma? sea jasno ti e zaso ne smee da se isporacuvaat zelbi od sosedni glavni gradovi?
25% od zitelite na makedonija imaat albanski pasosi, tie za tebe se predavnici? loso, mnogu loso.
 
A

Avenger99

Гостин
toa e toa,27 godini kje cekame da ne zaebat pa kje protestirame. na vremeto imase edna izreka`bolje spreciti nego leciti` ocigledno toa vekje ne vazi. sea davame shansi po 100 pati na dokazani `politicari`
covekot e na vlast, i ima dokazi za negovoto vladeenje. ako ne sakas da gi vidis toa e tvoj izbor.
toa deka mi smeta albanskiot faktor e tvoj ocajnicki obid da se spravis so realnosta koja sto ne soodvejstvuva so tvojata predzamisla. sho i da ti pomaga da zaspies navecer. ako sakas da se kolis, ima resenie i za toa.
ti me prasa dali imam bugarski pasos. jas ti odgovoriv deka nemam.
kolku za ilustracija . odi apliciraj za uk viza i zbori deka imas uk viza. toa e logikata tvoja.
bugarite normalno deka gi interesira albanskata platforma. poso ako projde ova, sledno zaso da nema sofijska platforma?
ili samo od tirana smee da ima platforma? sea jasno ti e zaso ne smee da se isporacuvaat zelbi od sosedni glavni gradovi?
25% od zitelite na makedonija imaat albanski pasosi, tie za tebe se predavnici? loso, mnogu loso.
Да да, така е :) Мои очајнички обиди :). Знаеш како викаат, секој народ си има власт онаква каква што си заслужува. Така да, секогаш е до нардот, ретко е до политичарите. Немаш бугарски пасош ама си во процедура, така да исто ти се фаќа, нема везе уживај, сигурно си пишал и дека таму ќе живееш, па ете, нема да те засега многу многу таа фамозна платформа. 25% од населениоет незнам каков пасош имаат, меѓутоа, ти кога се бараш бугарско државјанство, се осеќаш бугарин нели? Ги знаеш нивните празници на памет? Нека, нека..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Сакаш да кажеш дека е ок Тиранската платформата што ја обелодени лично и персонално Еди Рама, да се институционализира во Македонија?
Тиранската платформа како таква лично и персонално ни ја претстави Заев уште во изборната кампања. Не е ова рекла казала муабет туку се си е фино лепо документирано со снимки од Швајцарија и каде ли не, така да спрема тоа не е од странска држава, уште помалце од Еди Рама. Каснеше Еди Рама со таа платформата едно добри два месеци пред СДСМ.
Моментот кој е битен е дека гласачите беа поприлично запознаени со платформата и си гласаја како што си гласаја. Нема што тука мене или тебе да ни биде Ок или не. Си имаше избори и граѓаните си го кажаја своето. Останува Заев да си го исполни ветеното, а за тоа да се направи треба да му се дозволи да формира влада. Мометнално се крши изборната желба на мнозинството од двата државотворни народи.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Да да, така е :) Мои очајнички обиди :). Знаеш како викаат, секој народ си има власт онаква каква што си заслужува. Така да, секогаш е до нардот, ретко е до политичарите. Немаш бугарски пасош ама си во процедура, така да исто ти се фаќа, нема везе уживај, сигурно си пишал и дека таму ќе живееш, па ете, нема да те засега многу многу таа фамозна платформа.
ako odime po tvojava logika. znaci i onie 25% so albanski pasosi ne gi interesira sto se slucuva vo mkd?
se citas li sto pisuvas? ne se otkazuvaj sea
dovrsi toa sto pocna, najmalku sto moze da se sluci e da ti se sjebe predzamislata za realnosta
a inaku vo pravo si. narodot saka nov premier da mu bide covek sto bara mito na kamera i sto probuva da go uceni premierot na kamera
a ti nemas problem so toa, zboruvaj mi za narodot kako da ti ne si del od nego.
predzamisli...predzamisli nasekade.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Тиранската платформа како таква лично и персонално ни ја претстави Заев уште во изборната кампања. Не е ова рекла казала муабет туку се си е фино лепо документирано со снимки од Швајцарија и каде ли не, така да спрема тоа не е од странска држава, уште помалце од Еди Рама. Каснеше Еди Рама со таа платформата едно добри два месеци пред СДСМ.
Моментот кој е битен е дека гласачите беа поприлично запознаени со платформата и си гласаја како што си гласаја. Нема што тука мене или тебе да ни биде Ок или не. Си имаше избори и граѓаните си го кажаја своето. Останува Заев да си го исполни ветеното, а за тоа да се направи треба да му се дозволи да формира влада. Мометнално се крши изборната желба на двата државотоврни народи.
Не не не, чек малце. Имаше излети зајо јадеше трици за двојазичност, гродото лице на Македонецот, викторија со Албански терористи и јатаци, додворување за гласови, меѓутоа на Македонскиот електорат му викаше дека е све тоа глупост измислена од дпмне, со еден збор ги лажеше. Никаде официјално не излезе платформата, пред Еди Рама да ја обелодени. Да излезеше Еди Рама 1 ден пред изборите, ќе се направеше паралела со ветувањата на зајо и тогаш никој нема да гласаше за него.
 
A

Avenger99

Гостин
ako odime po tvojava logika. znaci i onie 25% so albanski pasosi ne gi interesira sto se slucuva vo mkd?
se citas li sto pisuvas? ne se otkazuvaj sea
dovrsi toa sto pocna, najmalku sto moze da se sluci e da ti se sjebe predzamislata za realnosta
a inaku vo pravo si. narodot saka nov premier da mu bide covek sto bara mito na kamera i sto probuva da go uceni premierot na kamera
a ti nemas problem so toa, zboruvaj mi za narodot kako da ti ne si del od nego.
predzamisli...predzamisli nasekade.
Значи по твојата логика, сите албанци имаат македонски и албански пасош? Сигурен си за тоа? Они се албанска националност, за нив и издржано е да имаат албански пасош, ти нели си македонец? Зошто се пишуваш бугарин? Нема везе, се губиш полека, фатен во лаги, де продолжи си :)
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Значи по твојата логика, сите албанци имаат македонски и албански пасош? Сигурен си за тоа? Они се албанска националност, за нив и издржано е да имаат албански пасош, ти нели си македонец? Зошто се пишуваш бугарин? Нема везе, се губиш полека, фатен во лаги, де продолжи си :)
spored tvojata predzamisla,site so bg pasos kje se selat vo bugarija.
aj sea proektiraj ja tvojata pogresna pretpostavka i zaprasaj se zaso makedoncite so albanski pasosi ne se iselija do sea vo albanija?
a bidejki si vaka hrabar, odi i kazi mu na albanec vo mkd sto zivee deka e nacionalnost a ne albanec. pa pisi kako si prosol. ocigledno si go prespal predlogot da se vovedat kako ustavotvoren narod vo ustavot so moznost za samoopredeluvanje. istoto baranje od ilirida 93ta.
jedini sto laze si ti,sam sebe se lazes deka si evropeec ako zimas sve bez kritika od siniot klub. vcera imase eden dobar prilog na bbc, kade sto eden poranesen ambasador vo sirija ja kritikuvase politikata na momentalnata vlast
negoviot odgovor na glupostite od novinarot bese`ja ne si go ostaviv umot pred vrata, pa da veruvam na sve bez da proveram`
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Не не не, чек малце. Имаше излети зајо јадеше трици за двојазичност, гродото лице на Македонецот, викторија со Албански терористи и јатаци, додворување за гласови, меѓутоа на Македонскиот електорат му викаше дека е све тоа глупост измислена од дпмне, со еден збор ги лажеше. Никаде официјално не излезе платформата, пред Еди Рама да ја обелодени. Да излезеше Еди Рама 1 ден пред изборите, ќе се направеше паралела со ветувањата на зајо и тогаш никој нема да гласаше за него.
Заев лажел, нелажел, јадел трици, како правел што правел не е битно тоа толку сега. Битно е дека граѓаните имаа можност да видат, слушнат и доволно време да сами да проценат што и како. Си излегоја на избори и си гласаја како што си гласаја. Никој не ги влечеше за уши, не им маваше шамари, не им се закануваше со бркање од работно место итн итн. Сакам да кажам дека сите имаа доволно време да се запознаат со ставовите на СДСМ. И СДСМ со таа своја изборна програма си освои 49 пратеници од кој најголем број од Македонците, доста голем број и од другиот државотворен народ. Се вртат цифри од 30000 до 70000 гласови. Значи има легимитет да си ја протурка својата изборна програма и од едниот државотворен народ и од другиот. Настрана тоа има и мнозинство во парламентот. Така да да нема забуни околу таканаречената албанска платформа и дали мене или тебе ни е ок кога мнозинството граѓани со право на глас им е сосем ок.
 
A

Avenger99

Гостин
spored tvojata predzamisla,site so bg pasos kje se selat vo bugarija.
aj sea proektiraj ja tvojata pogresna pretpostavka i zaprasaj se zaso makedoncite so albanski pasosi ne se iselija do sea vo albanija?
a bidejki si vaka hrabar, odi i kazi mu na albanec vo mkd sto zivee deka e nacionalnost a ne albanec. pa pisi kako si prosol. ocigledno si go prespal predlogot da se vovedat kako ustavotvoren narod vo ustavot so moznost za samoopredeluvanje. istoto baranje od ilirida 93ta.
jedini sto laze si ti,sam sebe se lazes deka si evropeec ako zimas sve bez kritika od siniot klub. vcera imase eden dobar prilog na bbc, kade sto eden poranesen ambasador vo sirija ja kritikuvase politikata na momentalnata vlast
negoviot odgovor na glupostite od novinarot bese`ja ne si go ostaviv umot pred vrata, pa da veruvam na sve bez da proveram`
Не не види :) Како што сум добро информиран, кога потпишуваш документ во Софија, пишуваш и дека ќе отвориш бизнис во Несебар, ќе се преселиш и ќе живееш во Бугарија :) Знаеш ли бугарски да пишуваш? Те тераа ли таму? Како викате вие, сите албанци нека си одат во Албанија :) Како јас лажам? Европеец сум, да, Македонија е сеуште во европа, а за каков син штаб зборуваш стварно незнам, ако мислиш дека сум партиски член, грдо се лажеш.
И да, толку време си на форумов, а не пишуваш кирилица.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Jordanka Ivanovska-Joci
пред 49 минути ·
Сакаат мирна промена на власта, а не се најде маж да влезе и да го сврти автобусот на ТВ "Нова" во правец на Осоговски манастир и да поведе пензионери на екскурзија. Идиотизам !

Секако, со овој цинизам се зезам, но ми служи за исмејување на сите оние кои се "возеа" врз мојов грб, и на илјадници граѓани, а сега се ухлебани. И им е гајле. Беседат до 101 и назад. Ни стратегија, ни бутур.

И само кажувам дека никогаш повторно нема да се повторат оние граѓ.протести како во изминатите 3 год.
Уверувам ! Потпишувам со две раце !

Бидејќи, СДСМ, ги украде протестите за да намести луѓе за пратеници во фотелји, а не ги испорача граѓ.барања.
Бидете така до јули. И ќе сфатите што зборувам.[DOUBLEPOST=1491691696][/DOUBLEPOST]
Не не види :) Како што сум добро информиран, кога потпишуваш документ во Софија, пишуваш и дека ќе отвориш бизнис во Несебар, ќе се преселиш и ќе живееш во Бугарија :) Знаеш ли бугарски да пишуваш? Те тераа ли таму? Како викате вие, сите албанци нека си одат во Албанија :) Како јас лажам? Европеец сум, да, Македонија е сеуште во европа, а за каков син штаб зборуваш стварно незнам, ако мислиш дека сум партиски член, грдо се лажеш.
И да, толку време си на форумов, а не пушуваш кирилица.
ajdeeee, ti imas li edno argumentirano tvrdenje ili sve ti se pretpostavki i predzamisli?
ne mi odgovori. ako site makedonci so bugarski pasos se predavnici i sakaat da se iselat
sto se togas onie makedonci so albanski pasosi? patrioti? cisto kolku da ti ja dotolcime predzamislata i slabiot obid za diskreditacija po osnov pasos.
jas ne sakam albancite da si odat, samo ti ukazuvav na utkata vo logikata deka site makedonci so stranski pasos sakaat da se iselat. btw, koi se toa `vie`? ipocnavme so zamisleni neprijateli?
makedonija e daleku od evropa, a faktot deka ti seuste mislis deka so zakon za upotreba na albanskiot jazik kje se pobedi kriminalot na dpmne e dokaz za oddalecenosta na makedonija od evropa.
se dodeka slepo veruvas na `noviot` partiski lider (za koj sto ima snimki za mito i korupcija) deka kje ja oprai drzavava, daleku si ti od evropeec.
vidi Joci sto pisuva, ili i ona ne ja biva sea? ili mozebi ne te ni interesira bidejki ne ti ja rani kognitivnata disonanca
 
Последно уредено:
P

psychostasia

Гостин
@lans мене едно ми е нејасно во твоите постови. Викаш боље спречити него лечити. Јас еве се согласувам целосно дека политичката сцена ни е досадна со исти ликови 25 години кои трујат. Ама симптоматично ми е зошто баш сега излегувате на протест против платформата и зошто против Заев е притисокот? Зошто немаше од никого ни збор против платформата кога се појави и кога два дена подоцна дпне почна да преговара? Зошто да не се врши притисок врз креаторите да ја повлечат платформата кога веќе толку пречи?
Хипотетички да кажеме дека утре сдс прави влада, зајо им обеќал на браќата албаноси дека ја прифаќа платформата. Има ли 2/3ско мнозинство за да протурка било што од таа платформа?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom