Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.041
Поени од реакции
8.616
Тогаш организирајте го тој квазипатриотски протест во Хаг и Шевенинген, штом ви беше битно што ќе каже Хаг, а не ви беше битен гласот на Македонецот.
 
A

Avenger99

Гостин
koga vikas`i dpmne go prifatija toj zakon` toa e zemanje za reper. ne diskutiras dali zakonot e potreben, odma vikas deka dpmne go prifatile.do sega na vrapcinjata im e jasno deka dpmne se losi, ama izgleda samo za zakonot bile pametni i umni i treba da se prodolzi nivnoto delo?
vekje ima zakon za upotreba na albanskiot jazik na lokalno nivo vo opstinite kade sto se nad 20%.
zaev saka da vovede nov zakon za unapreduvanje na upotrebata. da moze albanecot da komunicira so drzavnite instiucii na drzavno nivo. na DRZAVNO nivo.
spored tebe, vlaga albanec vo drzavna institucija vo gevgelija,zbori na albanski i oni mu vrakjaat na makedonski. toa kje bide efektot od noviot zakon za upotreba na albanskiot jazik na drzavno nivo? ti usvari ne ni imas nikakva pretstava(zamisla) kako bi izlgedala primenata na toj nov zakon. samo slepo veruvas deka zaev e ok i deka nema da ne zaebe. najs.
pa i jas toa vikam,kako moze noviot zakon za albanski jazik na drzavno nivo da bide merka vo borbata protiv kriminalot???
vekje e etablirano da albanec se obrati i mu bide vrateno na majcin jazik vo opstinite kade sto se nad 20%. chumu unapreduvanje na drzavno nivo?
znaes deka protestite bea protiv kriminalite na dpmne a ne za nov zakon za albanski jazik? jasno ti e toa? ama izgleda na zaev ne mu e jasno, pa po greska go pisal vo vladinata programa namesto realni i sistemski merki za borba protiv kriminalot kako- specijalno sudsko oddelenie,popis,edna izborna edinica etc....
koga si vekje vo struga.glasase na referendumot?
ne, nemam bugarski pasos
Прво, не земам за репер, него објаснувам на овие членови тука кои ги подржуваат ДПМНЕ, а ги кудат СДСМ за работи кои нивните пулени веќе ги прифатиле. Второ, јас немам можеби претстава како би изгледал тој закон, ама ни ти, пошто нели не го знаеш :) само шпелулираш. Законот си е за јазиците, нема никаква врска со гонење на криминалот на ДПМНЕ. Нели тоа е во рамките на уставот, тој закон? Онда не е противуставно, шо не е јасно? Видиш, во собрание, албанците си зборуваат на албански, македонските пратеници не ги разбираат. Како тоа функционира? Аха, значи новата владина програма треба да има само и само за криминалите и нивното гонење. Ок, фала. Не сум од Струга, од Охрид сум, сум бил често по институции, од префрлање на сообраќајни до дозволи за градба, сме се обратиле на македонски и за чудо, ни вратија на македонски. Не сум гласал, прво не сум од Струга, второ мал сум бил.
Иначе си немал бугарски, ок изглеа сум прочитал во некоја тема дека имаш, ама сум се лажел.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Има како нема. Ти смета платформата од Тирана, вмро преговараа 20 дена за неа, зошто не излезе да кажеш, што е ова предавници преговараат за тиранска платформа?
По 100-ти пат исти прашања. Одговорено е, да не вергламе.
 
A

Avenger99

Гостин
во Албанија има едно грчко местенце Химаре, каде 99% се грци а на дуќаните фирмите се напишани на грчки... кога руската војска влезе во Грузија, мислам 2008 август, грците излегоа на улиците... потоа алнците им пуштија деца од околните села со албански знамиња... едно време потоа градоначалникот беше и осуден, ама по влезот на Албанија во НАТО се заврши работата и сега таму во местото има 3 знамиња, на ЕУ, албанско и грчко, бев 2011 последен пат таму... А има и друго, на Албанија Грција ќе и земе дел од морето каде има плин, а за да не праи блокада кога ќе биде гласање за прием на АЛБ во ЕУ....
И каква врска има ова со погорниот мој пост во врска со закон за јазиците во Албанија?
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Тогаш организирајте го тој квазипатриотски протест во Хаг и Шевенинген, штом ви беше битно што ќе каже Хаг, а не ви беше битен гласот на Македонецот.
Не бе ја ги осудувам сите оние што ставиле потпис и допринеле и го донеле законот за амнестија..
Хаг и така е у љубов со рамковни ќе ги ослободеше како Харадинај...

Него сега околу платформа се расправаме..
Твое мислење околу платформа какво е?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Јас колку што знам уставот ги содржи членовите за избор на мандатар и на влада. Што тогаш сакаш да се направи? Закон над уставот?
Е ајде кажи што вели уставот?
Не закон над уставот, туку закон согласно уставот. Попрецизен.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
....јади катица сеа колку , сакаш..., ама г'з за очи те гризна ..признај.
Кој го покрива овој кај да знам..,што па сеа него го спомињаш. Тој си влезе у историја , која тебе ќе те забораи... :) Говнојадци таа не памти...
За манекенка ли ја биравме или да ви ја расклопи мафијата.
Е, ј**и га, не му е кума на саше, као зврле, па да пика под тепих крадачки на милијарди...
Не успеавте да ја купите, сеа јадете трици за жената.[DOUBLEPOST=1491683305][/DOUBLEPOST]
Ѕврца малку пред да седне да пишува или напоредно.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Прво, не земам за репер, него објаснувам на овие членови тука кои ги подржуваат ДПМНЕ, а ги кудат СДСМ за работи кои нивните пулени веќе ги прифатиле. Второ, јас немам можеби претстава како би изгледал тој закон, ама ни ти, пошто нели не го знаеш :) само шпелулираш. Законот си е за јазиците, нема никаква врска со гонење на криминалот на ДПМНЕ. Нели тоа е во рамките на уставот, тој закон? Онда не е противуставно, шо не е јасно? Видиш, во собрание, албанците си зборуваат на албански, македонските пратеници не ги разбираат. Како тоа функционира? Аха, значи новата владина програма треба да има само и само за криминалите и нивното гонење. Ок, фала. Не сум од Струга, од Охрид сум, сум бил често по институции, од префрлање на сообраќајни до дозволи за градба, сме се обратиле на македонски и за чудо, ни вратија на македонски. Не сум гласал, прво не сум од Струга, второ мал сум бил.
Иначе си немал бугарски, ок изглеа сум прочитал во некоја тема дека имаш, ама сум се лажел.
https://youtu.be/u2eilVsoXJk




Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.041
Поени од реакции
8.616
Не бе ја ги осудувам сите оние што ставиле потпис и допринеле и го донеле законот за амнестија..
Сакаш да ги видиш кои се или ги знаеш? Дали за истиве нелуѓе можеш да речеш дека не се одродени?

Хаг и така е у љубов со рамковни ќе ги ослободеше како Харадинај...
Што ми е гајле што мислел Хаг. Како тогаш ви беше важно мислењето на Хаг, а сега не ви е важно мислењето на Брисел?

Него сега околу платформа се расправаме..
Твое мислење околу платформа какво е?
Мое мислење е дека ВМРО-Балистичка има толку антимакедонски одлуки донесено, што сега воопшто не верувам дека ќе застане во одбрана на Македонија, кога не се способни ниту на една дебата да излезат.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Прво, не земам за репер, него објаснувам на овие членови тука кои ги подржуваат ДПМНЕ, а ги кудат СДСМ за работи кои нивните пулени веќе ги прифатиле. Второ, јас немам можеби претстава како би изгледал тој закон, ама ни ти, пошто нели не го знаеш :) само шпелулираш. Законот си е за јазиците, нема никаква врска со гонење на криминалот на ДПМНЕ. Нели тоа е во рамките на уставот, тој закон? Онда не е противуставно, шо не е јасно? Видиш, во собрание, албанците си зборуваат на албански, македонските пратеници не ги разбираат. Како тоа функционира? Аха, значи новата владина програма треба да има само и само за криминалите и нивното гонење. Ок, фала. Не сум од Струга, од Охрид сум, сум бил често по институции, од префрлање на сообраќајни до дозволи за градба, сме се обратиле на македонски и за чудо, ни вратија на македонски. Не сум гласал, прво не сум од Струга, второ мал сум бил.
Иначе си немал бугарски, ок изглеа сум прочитал во некоја тема дека имаш, ама сум се лажел.
isto i jas probuvam da im objasnam na dpmneovice deka gomnoto na mijalkov i gruevski ne e od zlato pa da se raduvaat koga kje gi poserat. toa ne go menuva faktot deka ne smee sdsm da vadi legitimitet `i dpmne taka pravea` izbori imase bas radi toa, da ne se pravi kako sto pravese dpmne.
tokmu taka, spekuliram vrz osnova na istoriski fakti,prethodni pederski potezi za zaobikoluvanje na ustavot i iskustvo. ti vrz osnova na sto veruvas(pardon spekuliras) deka zaev nema da zaebe rabota,pardon da ja ispolni platformata? deka do sega ne izlazal? deka ne proba da go uceni premierot? deka ne bese aboliran do sega? deka ne bese po albanska dijaspora da pregovara za glasovi? toa ti e dovolno da imas bezuslovna verba vo nego? toa e bajagi golem `leap of faith`
bas deka nema nikakva vrska zakonot so gonenje na kriminalite na dpmne, ne mu e mesto vo vladinata programa. vladinata programa treba da bide da se iscisti opstestvoto od klientelizmot na dpmne.treba sistemski merki odrzlivi na dolg rok a ne sitni politicki poeni so deklaracii za nepostoecki genocid vrz albanskiot narod.
tokmu taka, albancite zborat na albanski a preveduvacot zboruva na makedonski. znaci vo gevgelija koga albanec kje vleze vo drzavna institucija, preveduvacot kje mu preveduva na shalterskiot rabotnik na makedonski?
 
P

psychostasia

Гостин
Е ајде кажи што вели уставот?
Не закон над уставот, туку закон согласно уставот. Попрецизен.
Па значи промена бараш на уставот бе Ѓорѓи. Уставот сто пати е цитирано и кажано што вели, Претседателот има должност (а не по сопствена волја и убедување) во рок од 10 дена од конституирањето на собранието мандат да додели на оној кој има парламентарно мнозинство. Мандаторот прави предлог влада и се гласа во собрание.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Сакаш да ги видиш кои се или ги знаеш? Дали за истиве нелуѓе можеш да речеш дека не се одродени?



Што ми е гајле што мислел Хаг. Како тогаш ви беше важно мислењето на Хаг, а сега не ви е важно мислењето на Брисел?



Мое мислење е дека ВМРО-Балистичка има толку антимакедонски одлуки донесено, што сега воопшто не верувам дека ќе застане во одбрана на Македонија, кога не се способни ниту на една дебата да излезат.
Нормално дека ги имам..
Заеби ВМРО предавници..
Чисто околу платформа мислење какво ти е?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom