Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Законот беше прифатен и до ДПМНЕ. Законот за јазици е најголемиот проблем во моментов нели? Битно фирерот да не го судат.
Ако Заев лажел за све, мислиш ќе го гласаат уште еднаш? Зошто 450 илјади народ гласаше за него? Заради криминалите на власта, угнетување на народот, и 10 години диктатура. Ако Заев биде ист, јас ќе излезам на протест, па и него ќе го судат.
Абе види, немаше ни оставка од Груевски, ни техничка влада, ни давање на министерски места, ништо, али јбг..
dpmne se losi, zaso bi go zimale nivnoto odnesuvanje kako reper? ako ne e najgolemiot problem,zaso e togas dovolno biten da vleze vo vladinata programa a drugi sistemski promeni ne se dovolno bitni da vlezat vo programata?
use ne sme na cisto dali zaev laze za sve ili lazel samo za nekoi raboti? pravi razlika dali lazel za 25% ili za 75% ili za 100%?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Дај бе не му прајте муабет, досаден е веќе. Што и да го прашате ќе ви каже збор два небитни и ќе праша, а за платформата како се изјаснуваш?
Доста му е ај. Нека си праи сам муабет, тој Тома другар му веќе почна сам да се цитира, може дома сам си збори пред огледало.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Ти да земеш бомбите? :pos: Ти земи лечи се некаде, со време.
не мислев буквално јас, прво има најмалку 600.000 снимени разговори..
ама и без прислушкувани разговори има дузина такви примери... работата е што досега никој не рчкал само за луксузни набавки , се разбира ако тие луксузни набавки не биле над некој разумен процент од приходот на фирмата..А ојо има таква постапка, на пример против Маџар телеком ( не Т-Хоме со митото на Бучковски и Муса) каде се предмет на кривичната енормно големи менаџерски хонорари; но основ на постапката е што во таа фирма ( Маџар Телеком) тогаш државата имала 49% сопственост..
значи доста тролаш и прочитај прво постовите а имаш за сите тие работи на интернет од порано...
 
A

Avenger99

Гостин
dpmne se losi, zaso bi go zimale nivnoto odnesuvanje kako reper? ako ne e najgolemiot problem,zaso e togas dovolno biten da vleze vo vladinata programa a drugi sistemski promeni ne se dovolno bitni da vlezat vo programata?
use ne sme na cisto dali zaev laze za sve ili lazel samo za nekoi raboti? pravi razlika dali lazel za 25% ili za 75% ili za 100%?
Пак се враќаме на тоа старото од вчера.. Програма на Заев беше едно општество за сите, затоа и го гласаа него граѓаните..
„Новата влада ќе предложи законски решенија за употреба на јазиците со што ќе се прошири употребата на јазикот што го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните т.е. албанскиот јазик во рамките на аманданот 5 од Уставот. Законот ќе ја прошири употребата на јазикот во институциите и ќе овозможи на граѓаните Албанци да комуницираат со државните институции на својот мајчин јазик “ рече Заев.
Еве што он изјави, ова е проблем?[DOUBLEPOST=1491680926][/DOUBLEPOST]
не мислев буквално јас, прво има најмалку 600.000 снимени разговори..
ама и без прислушкувани разговори има дузина такви примери... работата е што досега никој не рчкал само за луксузни набавки , се разбира ако тие луксузни набавки не биле над некој разумен процент од приходот на фирмата..А ојо има таква постапка, на пример против Маџар телеком ( не Т-Хоме со митото на Бучковски и Муса) каде се предмет на кривичната енормно големи менаџерски хонорари; но основ на постапката е што во таа фирма ( Маџар Телеком) тогаш државата имала 49% сопственост..
значи доста тролаш и прочитај прво постовите а имаш за сите тие работи на интернет од порано...
Ги прочитав, само ти не мислиш со мозокот. И што ако има 600 000 такви разговори? Од кај знаеш ти каква е содржината нивна? Од кај знаеш ти што и како рчкал бе жити све? Јас тролам? Постовите ти се шпекулации, а не факти.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Пак се враќаме на тоа старото од вчера.. Програма на Заев беше едно општество за сите, затоа и го гласаа него граѓаните..
„Новата влада ќе предложи законски решенија за употреба на јазиците со што ќе се прошири употребата на јазикот што го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните т.е. албанскиот јазик во рамките на аманданот 5 од Уставот. Законот ќе ја прошири употребата на јазикот во институциите и ќе овозможи на граѓаните Албанци да комуницираат со државните институции на својот мајчин јазик “ рече Заев.
Еве што он изјави, ова е проблем?
prvo ne mi odgovori zaso postapkite na dpmne ti se reper? da ne postoese dpmne,sdsm kje moraa da go izmislat da mozat da vikaat za sekoj niv podmolen poteg`ama i dpmne pravea taka`
vtoro, pravis razlika megju lokalna samouprava i drzavni institucii? sega vekje ima zakon za na lokalno nivo, i funkcionira za albancite. za makedoncite vo struga,kicevo tetovo i gostivar ne funkcionira
pa ni za makedoncite vo chair ne funkcionira. ne mislis deka treba vo taa nasoka da se prevzemaat cekori?
e sea ideme next level. sto e drzavna institucija i dali ima drzavni institucii vo gevgelija i strumica? ima. znaci i tamu kje treba da im se obezbedi da moze da vlezat i da zborat na albanski,a nekoj od drzavnite sluzbenici da im vrati na albanski. ti smetas deka toa e merka za borba protiv kriminalot vo drzavava?
btw, zaev go glasaa pomalce gragjani nego dpmne. sea shu praime? kolku za ilustracija, prvpat vo istorija na makedonija...SITE albanski pratenici se vo vladata. SITE. let that sink in for a moment.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.041
Поени од реакции
8.616
Некоја пресуда од хаг за тие хашки случаи да дадеш?
Баш ме интересира како бастионот на правда ги осудил...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Ако Хаг не ги осудил, дали тоа значи дека твоите одродени балисти требало да ги амнестираат?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
prvo ne mi odgovori zaso postapkite na dpmne ti se reper? da ne postoese dpmne,sdsm kje moraa da go izmislat da mozat da vikaat za sekoj niv podmolen poteg`ama i dpmne pravea taka`
vtoro, pravis razlika megju lokalna samouprava i drzavni institucii? sega vekje ima zakon za na lokalno nivo, i funkcionira za albancite. za makedoncite vo struga,kicevo tetovo i gostivar ne funkcionira
pa ni za makedoncite vo chair ne funkcionira. ne mislis deka treba vo taa nasoka da se prevzemaat cekori?
e sea ideme next level. sto e drzavna institucija i dali ima drzavni institucii vo gevgelija i strumica? ima. znaci i tamu kje treba da im se obezbedi da moze da vlezat i da zborat na albanski,a nekoj od drzavnite sluzbenici da im vrati na albanski. ti smetas deka toa e merka za borba protiv kriminalot vo drzavava?
btw, zaev go glasaa pomalce gragjani nego dpmne. sea shu praime? kolku za ilustracija, prvpat vo istorija na makedonija...SITE albanski pratenici se vo vladata. SITE. let that sink in for a moment.
Не се глупирај нема да треба да им врати на албански мислиш дека ако ти си поверувал на режимските портали ќе поверуваме и ние.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Кичевски коли во Гевгелија, а во својот град ги нема нигде на протест.:facepalm: Шо би рекле Фидел Кастро и Џорџ Клуни воѓиве, ЏИЗС
Шо им забранија Кичевчани да одат во Гевгелија?
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Ако Хаг не ги осудил, дали тоа значи дека твоите одродени балисти требало да ги амнестираат?
По закон за амнестија изгледа да..
Знаеш дека има закон за амнестија од 2002?
Ако сакаш да го видиш кажи..
Да не спомнувам кој го донесе...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
A

Avenger99

Гостин
prvo ne mi odgovori zaso postapkite na dpmne ti se reper? da ne postoese dpmne,sdsm kje moraa da go izmislat da mozat da vikaat za sekoj niv podmolen poteg`ama i dpmne pravea taka`
vtoro, pravis razlika megju lokalna samouprava i drzavni institucii? sega vekje ima zakon za na lokalno nivo, i funkcionira za albancite. za makedoncite vo struga,kicevo tetovo i gostivar ne funkcionira
pa ni za makedoncite vo chair ne funkcionira. ne mislis deka treba vo taa nasoka da se prevzemaat cekori?
e sea ideme next level. sto e drzavna institucija i dali ima drzavni institucii vo gevgelija i strumica? ima. znaci i tamu kje treba da im se obezbedi da moze da vlezat i da zborat na albanski,a nekoj od drzavnite sluzbenici da im vrati na albanski. ti smetas deka toa e merka za borba protiv kriminalot vo drzavava?
btw, zaev go glasaa pomalce gragjani nego dpmne. sea shu praime? kolku za ilustracija, prvpat vo istorija na makedonija...SITE albanski pratenici se vo vladata. SITE. let that sink in for a moment.
Кој вика дека ги земам за репер? Само кажувам колку само они биле лоши како што ти викаш сите овие години додека се на власт. Знаеш, кога не живееш во места, а сакаш да се напраиш паметен. Живеам близу Струга, сум бил милион пати по институции таму, што тоа не функционира за македонците, не разбирам? Во врска со другото, има ли албанци во Гевгелија? Нема. Ако стигне допис или документ на албански, кој патем е официлен во општини каде се 20%. Борба против криминалот се институциите, кои се заробени од ДПМНЕ со години, оние кои треба кривично да ги гонат, како може законот за јазици да биде некаква борба против ДПМНЕ? Се читаш шо пишуваш? А да, и ти не ми одговори на едно прашање, имаш ли ти бугарски пасош? :)[DOUBLEPOST=1491681596][/DOUBLEPOST]http://emagazin.mk/vesti/vest/32180?title=zakon-za-jazici-se-krchka-i-vo-tirana

Види богати, овие сакаат и Албанија да ја федерализираат.. Шо ќе праиме со толку федерализации на балканов..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom