Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
..... и да се врати егеј и пирин и поништи букурешкиот договор и следен конгрес на ВМРО да се одржи во Солун....
сето то е веќе видено во 90 сетите кога не лажеа со тајните минерали во Алшар, со тоа дека германецот ќе ни ги откупувал пиперките по 5 марки кило а виното по 20 марки за литар, како собрале милијарда долари македонските бизнисмени од дијаспората за да ни ги дадат ко ќе се осамостоиме, како сите ќе живееме во големи нови куќи со по два автомобили секој....
Дај нешто пооригинално, ова е веќе иживеана работа.
Сакаш да кажеш дека барањето за промена на уставот е недемократско?!?!?
Уште повеќе ако тој устав што го имаме е донесен под присила.
Или тоа што го збориш, затуцаноста важи само за Македонците, кога станува збор за барања на Шкиптарите кои ги обелодени Еди Рама во Тирана и кои недвосмислено бараат уставни промени, тогаш е тоа во ред за тебе....


И да...
Кај спомнав територијални претензии ?!?!?[DOUBLEPOST=1491644220][/DOUBLEPOST]
Абе џабе се смајлињата, ти се познава очајот, до тука смрдиш :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
aj ti poso se razbiras povekje od mene,vidi amandman VI sto pisuva i koj clen go menuva vo ustavot?
http://jewishcommunitybitola.mk/documents/doc_view/194-ustavni-amandmani-za-verskite-zaednici-vo-republika-makedonija-br91-od-20-noemvri-2001-god.html[DOUBLEPOST=1491644044][/DOUBLEPOST]
oti siluvanite ne dale picka po miren pat?
se citas li sto pisuvas?
Во тие амандмани не пиши ништо за вработување, значи најди ми во устав како шо тврдеше ти дека по изјаснување на попис ќе се вработувале

А за второто пошто ете детски наивно ја преставуваш Македонија како сексуална заедница еве вака да ти објаснам, Македонија е брачна заедница на македонци и други националности и како во секој брак си има и свои обврски меѓу кои и сексот. Ти можеш да тужиш или бараш и развод на брак ако брачниот партнер не ги исполнува брачните обврски, во твојот пример, албанците можат да побараат развод поради немање секс и да си поделат судски имотот.
Може така?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Абе џабе се смајлињата, ти се познава очајот, до тука смрдиш :)
Точно е тоа дека отсуство на срам е прв симптом на глупавост. Штом не ти е срам да ги тресеш овие глупоштини, тоа ќе да и кај тебе. Иди убиј се бе!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Сакаш да кажеш дека барањето за промена на уставот е недемократско?!?!?
Уште повеќе ако тој устав што го имаме е донесен под присила.
Или тоа што го збориш, затуцаноста важи само за Македонците, кога станува збор за барања на Шкиптарите кои ги обелодени Еди Рама во Тирана и кои недвосмислено бараат уставни промени, тогаш е тоа во ред за тебе....
Уставни промени се знае како се носат, со 2 третинско мнозинство во собрание. Ако во собрание 2 третини на пратеници избрани на фер и демократски избори одлучат за промени на уставот, оној кој тоа сака да го спречи е недомкратски незаконски и неуставен.
 
A

Avenger99

Гостин
tokmu taka.1000 strani se penavime kako ima diskriminacija po partiska osnova,ama ete nekoi nemaat problem so diskriminacija po nacionalna osnova
za albancite ima pravilo deka mora da bidat 20% vo javna administracija
dali za bilo koja druga nacionalnost ima zagarantirani minimalni procenti za vrabotenost?
vo normalen svet toa se vika diskriminacija na ostanatite nacionalnost vo odnos na albanskata nacionalnost.ali sea e evropejski da se pravis glup(ne ti) i da prasuvas kade toa pisuvalo deka albancite morale da bidat 20% vo javna administracija
a uavari ima cel sekretarijat oformen za da se pogrizi za toj procent da bide ispolnet
covece...zagarantirana rabota za nacionalnost.
kakov kapitalizam,kakvi bakraci. ova ne znam sto e,ali ekonomija sigurno ne e.
Едни те исти работи ги повторуваш од вчера :) Ти реков јас дека рамковниот и за мене е пораз баш ради тоа, ти напиша демек ако си македонец мораш да имаш државна работа, еве немам јас, немаат ни 80% од македонците, имаат оние 20% ( карикирам со бројки) кои се членови и гзолижачи на актуелната власт.
Иначе, со рамковниот договор се опфатени и другите заедници во Македонија, дали тоа се имплементира, тоа е друга работа.
http://a1on.mk/archives/519977
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Во тие амандмани не пиши ништо за вработување, значи најди ми во устав како шо тврдеше ти дека по изјаснување на попис ќе се вработувале

А за второто пошто ете детски наивно ја преставуваш Македонија како сексуална заедница еве вака да ти објаснам, Македонија е брачна заедница на македонци и други националности и како во секој брак си има и свои обврски меѓу кои и сексот. Ти можеш да тужиш или бараш и развод на брак ако брачниот партнер не ги исполнува брачните обврски, во твојот пример, албанците можат да побараат развод поради немање секс и да си поделат судски имотот.
Може така?
'sodvetna i pravicna zastapenost vo sluzbite' treba da ti nacrtam deka ova znaci zagarantirani 20% od rabotnite mesta vo sluzbite za albancite?
za tebe siluvanje e seksualna zaednica?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
'sodvetna i pravicna zastapenost vo sluzbite' treba da ti nacrtam deka ova znaci zagarantirani 20% od rabotnite mesta vo sluzbite za albancite?
za tebe siluvanje e seksualna zaednica?
мислиш на ова:

Narodniot pravobranitel posvetuva osobeno vnimanie za za{tita na nacelata na nediskriminacija soodvetna i pravicna zastapenost na pripadnicite na zaednicite vo organite na dr`avnata vlast, organite na edinicite na lokalnata samouprava i vo javnite ustanovi i slu`bi.

Со силување не ја бива работата, треба развод.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Едни те исти работи ги повторуваш од вчера :) Ти реков јас дека рамковниот и за мене е пораз баш ради тоа, ти напиша демек ако си македонец мораш да имаш државна работа, еве немам јас, немаат ни 80% од македонците, имаат оние 20% ( карикирам со бројки) кои се членови и гзолижачи на актуелната власт.
Иначе, со рамковниот договор се опфатени и другите заедници во Македонија, дали тоа се имплементира, тоа е друга работа.
http://a1on.mk/archives/519977
se smeni nesto od vcera pa da zboram porazlicno?
ja zboram deka 1000 strani penime za diskriminacija na partiska osnova vo drzavava,a nekoi (ne ti) nemaat problem so diskriminacija po nacionalna osnova.pa use i ja branat.
ja napisav ako si partijas deka ti sleduva rabota. to add insult to injury, samo 80% od rabotnite mesta ti se dostapni ako si makedonec. znaci prvo imas edna diakriminacija so koja sto mozes da konkuriras samo na 80% od rabotnite mesta,pa posle imas dopolnitelna diskriminacija so koja sto i ostanatite 80% od rabotnite mesta vo javna administracija ti se nedostapni poso nemas partija. kako partiskata diskriminacija e losa,a nacionalnata diskriminacija e ok?[DOUBLEPOST=1491645250][/DOUBLEPOST]
мислиш на ова:

Narodniot pravobranitel posvetuva osobeno vnimanie za za{tita na nacelata na nediskriminacija soodvetna i pravicna zastapenost na pripadnicite na zaednicite vo organite na dr`avnata vlast, organite na edinicite na lokalnata samouprava i vo javnite ustanovi i slu`bi.

Со силување не ја бива работата, треба развод.
so siluvanje treba sudenje i kazna,a ne glumenje brak
vidi vo komisijata za zaednici mkd i albancite po kolku clenovi imaat.poso neli pravicna zastapenost...
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Објаснуваат за протести, никад немаат отидено да ја поддржат тезата за заедничка Македонија, само паламудат од дваквадрати соба на пентиум кец.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Уставни промени се знае како се носат, со 2 третинско мнозинство во собрание. Ако во собрание 2 третини на пратеници избрани на фер и демократски избори одлучат за промени на уставот, оној кој тоа сака да го спречи е недомкратски незаконски и неуставен.
....добро бе вундеркинду дај објасни како и зошто и под какви влијанија на сончевите петна се најдовме од Македонија на втори Август 1944 год., во Македонија на денешен ден , читајќи ги овие твои филозофски етиди кои ги распредаш..... , а колку знам секогаш имало кога трабало не 2/3 туку 4/5-тинско мнозинство...т.е. минимум толкаво, а Македонија секогаш пример за демократска земја со бескрајни права на сите малцинства,мнозинства и остали мулти-култи трици.., со кој пример големите белосветски демократи си ги пенавеа муцките??? До завчера...Или да не падна небото во меѓувреме????
 
A

Avenger99

Гостин
se smeni nesto od vcera pa da zboram porazlicno?
ja zboram deka 1000 strani penime za diskriminacija na partiska osnova vo drzavava,a nekoi (ne ti) nemaat problem so diskriminacija po nacionalna osnova.pa use i ja branat.
ja napisav ako si partijas deka ti sleduva rabota. to add insult to injury, samo 80% od rabotnite mesta ti se dostapni ako si makedonec. znaci prvo imas edna diakriminacija so koja sto mozes da konkuriras samo na 80% od rabotnite mesta,pa posle imas dopolnitelna diskriminacija so koja sto i ostanatite 80% od rabotnite mesta vo javna administracija ti se nedostapni poso nemas partija. kako partiskata diskriminacija e losa,a nacionalnata diskriminacija e ok?[DOUBLEPOST=1491645250][/DOUBLEPOST]
so siluvanje treba sudenje i kazna,a ne glumenje brak
vidi vo komisijata za zaednici mkd i albancite po kolku clenovi imaat.poso neli pravicna zastapenost...
Не, ти напиша само зато што припаѓаш на една националност автоматски ти следува државна работа. А нема везе, имаме 30% невработеност во државава.. Друго, секоја дискриминација е лоша, ме прашуваш мене ко јас да не се согласувам во врска со тоа, иначе, не цитираше во врска со останатите малцинства, ете гледаш, ги има и турците вметнато во рамковниот договор, нели, имаат политички партии кои треба да се борат за нивните права.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
vidi vo komisijata za zaednici mkd i albancite po kolku clenovi imaat.poso neli pravicna zastapenost...
сакаш да кажеш дека власта незаконски и неуставно стваше во комисии неправично застапници?!?!
па таква власт мора сместа да си замине и да одговара за криминал[DOUBLEPOST=1491646390][/DOUBLEPOST]
....добро бе вундеркинду дај објасни како и зошто и под какви влијанија на сончевите петна се најдовме од Македонија на втори Август 1944 год., во Македонија на денешен ден , читајќи ги овие твои филозофски етиди кои ги распредаш..... , а колку знам секогаш имало кога трабало не 2/3 туку 4/5-тинско мнозинство...т.е. минимум толкаво, а Македонија секогаш пример за демократска земја со бескрајни права на сите малцинства,мнозинства и остали мулти-култи трици.., со кој пример големите белосветски демократи си ги пенавеа муцките??? До завчера...Или да не падна небото во меѓувреме????
затоа што Македонци не се размножуваа со исто темпо како и Албанци.
На тоа никој не мислеше кога поставуваше правила на игра “јачег“ па сега кога другите станаа појаки одма не ни чинело она на шо се гордеевме во минатото.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Според пописот во 2002 година, во Кавадарци има 2 албанци, еве јавно на форумов ги замолувам тие двајца, ако може, да излезат на протест утре во Кавадарци, пред општината, на протест, да кажат дека се ЗА Тиранската платформа и нивно спроведување во Македонија!
Е сега кажи го бројот на Македонци во Струга и Кичево,или после 2004 нивниот процент воопшто не е битен???
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Не, ти напиша само зато што припаѓаш на една националност автоматски ти следува државна работа. А нема везе, имаме 30% невработеност во државава.. Друго, секоја дискриминација е лоша, ме прашуваш мене ко јас да не се согласувам во врска со тоа, иначе, не цитираше во врска со останатите малцинства, ете гледаш, ги има и турците вметнато во рамковниот договор, нели, имаат политички партии кои треба да се борат за нивните права.
ili poinaku
poso ne si nacionalnost,mozes da apliciras samo za max.80% od rabotnite mesta.poso 20% se zagarantirani za odredena nacionalnost. a ustavot ne ogranicuva deka nivniot maximum e 20% . toa e samo minimum sto mora da ima od albancite.
a maximum sto moze da ima od makedoncite e 80%.
ova za tebe ne e diskriminacija i povreda na naceloto deka sekoj ima pravo na ednakov tretman?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
a maximum sto moze da ima od makedoncite e 80%.
ova za tebe ne e diskriminacija i povreda na naceloto deka sekoj ima pravo na ednakov tretman?
Па во Македонија не живеат само Македонци и Албанци, према последен попис има 64% Македонци, 25% Албанци а останатите 11% се други националности.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom