Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Отидоа во неповрат преку пола милион евра за лечење на нечии фетиши и комплекси.

http://sdk.mk/index.php/naslovna/samo-deset-od-138-skopski-palmi-ja-prezhiveale-zimata/

САМО ДЕСЕТ ОД 138 СКОПСКИ ПАЛМИ ЈА ПРЕЖИВЕАЛЕ ЗИМАТА

Само десет палми ја преживеале скопската зима. Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ веќе втора недела ги пребројува оштетените дрвја. Од претпријатето велат дека едвај десетина од 138 – те засадени низ Скопје се во состојба која ветува дека ќе го дочекаат летото. Со кран се искачувале да ја проверат секоја палма за прецизно да утврдат дали има знаци на живот, но резултатот од проверките покажал дека најголем број од дрвјата се неповратно исушени.
одма гебелсовски, СИТЕ ??.. а не провериле.. јас пред некој ден шетав поред риоВардар и мислам видов неколку зелени палми ... а што е најважно Врбите во Вардар од 250000 еура се во супер кондиција, само што не родило грозје, чекаат Амди вода да плати ... а дека зимата беше ладна, беше, се исушија и други дрва... а мислам дека дури и во Грција поред Егејот ќе има исушено палми, снег падна и таму...
Еве ги тие неколку зелени психото иреал што ги видел.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Не знам ја прашај ги Словенците се бунат будали не знаат колку им е добро...
Јапонски не разбирам а и не се у ЕУ...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Znam deka dzabe pisam ama ajde - jas sum sea vo Slovenija i ne, ne se bunat, dobija eden kup privilegii so clenstvoto vo EU koi nie gi nemame. I da, pravi razlika od procentualna zastapenost dolg/BDP do opst dolg. Drugo, Slovenija moze uste utre ako i soopstat dolgot da go vrati, ete gledam i Japonija ti ja spomnale, nas da ni kazat utre da go vratime dolgot nema da stigneme da se isporazbegame od drzavava ne pa da go vratime. Slovenija za nas e Svajcarija.

Prekinete da tresete gluposti cinis site se od doma neizlezeni kako penzionerine so Betmen. Kako onoj valvoline koga lupase deka Ljubljana bila isto zagadena kolku Skopje :pos:
 
Последно уредено:
A

Avenger99

Гостин
Znam deka dzabe pisam ama ajde - jas sum vo Slovenija i ne, ne se bunat, dobija eden kup privilegii so clenstvoto vo EU koi nie gi nemame. I da, pravi razlika od procentualna zastapenost dolg/BDP do opst dolg. Drugo, Slovenija moze uste utre ako i soopstat dolgot da go vrati, ete gledam i Japonija ti ja spomnale, nas da ni kazat utre da go vratime dolgot nema da stigneme da se isporazbegame od drzavava ne pa da go vratime. Slovenija za nas e Svajcarija.

Prekinete da tresete gluposti cinis site se od doma neizlezeni kako penzionerine so Betmen. Kako onoj valvoline koga lupase deka Ljubljana bila isto zagadena kolku Skopje :pos:
Кому објаснуваш ама..
 
V

viktora

Гостин
Бараат тоа што Дуи договориле со вмро пред изборите. Едноставно е, направиле договор и бараат да се почитува. Вмро тоа го почитувале ама среќа наша што странските амбасадори притискаа за Сјо инаку сега ќе си направеа влада Дуи и вмро, ќе имаше двојазичност а вие немаше ни да писнете.

Ама Дуи не сакаат со вмро дали разбираш ти? Значи албанските партии не сакаат со вмро да се во коалиција, точка. Победници па победници, голем кур ако се победници кога никој не сака да коалицира со нив разбери веќе еднаш, не ги сака никој значи завршено е со нив додека не го сменат раководството. вмро нема да прави влада, нема да има избори, ова е само циркус кој го гледаме само колку да си купат време.
Ако договориле со ВМРО,што бараат од СДСМ?
 
A

Avenger99

Гостин
Едно време овде се пишуваше дека не сме така добри како Канада бидејќи сме имале само патлиџани и пиперки за производство и извоз..
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Znam deka dzabe pisam ama ajde - jas sum vo Slovenija i ne, ne se bunat, dobija eden kup privilegii so clenstvoto vo EU koi nie gi nemame. I da, pravi razlika od procentualna zastapenost dolg/BDP do opst dolg. Drugo, Slovenija moze uste utre ako i soopstat dolgot da go vrati, ete gledam i Japonija ti ja spomnale, nas da ni kazat utre da go vratime dolgot nema da stigneme da se isporazbegame od drzavava ne pa da go vratime. Slovenija za nas e Svajcarija.

Prekinete da tresete gluposti cinis site se od doma neizlezeni kako penzionerine so Betmen. Kako onoj valvoline koga lupase deka Ljubljana bila isto zagadena kolku Skopje :pos:
Словенија е Швајцарија и за Швајцарија не па за Македонија...и тоа не од сега туку уште од времето на Катерина Цељска. Ние нажалост овде имавме бегови и аги , па нивните башибозуци,, па срби, па бугари, па грци , па балисти и други трици ...еве сеа и тирански прокламации ,декрети и уцени у комбинација со џукели ко бејли&ко. . Нажалост нашите комунисти не беа ко словенските па да изногираат целата таа багра што није одавде, па сеа да бевме и ние ала словенија. А оној бадентер кого после го влечкаа на стари години да лиже што испљукал ......мислам нешто имаше кажано околу Словенија и Македонија. И затоа не туку тропај глупости. Во исти кондиции како словенците , ти гарантирам дека ќе бевме отаде Норвешка..., зошто било кој друг народ и држава во услови во кои преживува Македонија одааааамна ќе беа заборавени...., а за тие услови Грујо ама ич не е фактор ни ваков , ни онаков...:):)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
:pos: ne be, ova veke so sizofrenija se granici, nonstop nekoj drug ni e kriv, od komunisti vo 1920ta do Soros. Da ja imavme geografskata pozicija i klimata na Slovenija ti concrete veruvam ke tropase deka ne prosperirame zosto ladno e 360 od 365 denа vo godinata, batali muabetive.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.077
Еве ги тие неколку зелени психото иреал што ги видел.
јас само констатирав дека не се исушија сите палми, а не правдав зошто се засадиле 138 палми; можело да се засадат само 15-16 и да останат пак тие 10 што не се исушиле... работата е до нестручноста на одбирање микро локација.. А исто пишав дека има и палми што се прилагодени на наши услови, имаат луѓе во дворови.
.А исто таква глупост, а и поголема е децениското садење на огромните канадски тополи, кој исто не се автохтони, Го угушија народот со полен и алергии, башка опасни не само за автомобили туку и за станбени згради а разгранатите корења уништуваат цевки.
А патем ако погледнеме по парковите, освен зимзелените дрва, врбите и некој маслинки кој јиндивидуалци ги засадиле, се друго е без лисја од ноември до април, кога најповеќе треба, кога е најголемо загадување...
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Neznam sto uopste se zamarate so durexot sto napravi profil da propoveda ovde i isprati 200 privatni poraki so pcovki. Dodaj na toa deka e direko zasegnat, so toa sto "roditel" e partiska orospija taka da nema potreba be, ostajte go neka pisuva sto saka
Континуирано вреѓање на фамилија/родител. (3 дена бан)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
јас само констатирав дека не се исушија сите палми, а не правдав зошто се засадиле 138 палми; можело да се засадат само 15-16 и да останат пак тие 10 што не се исушиле... работата е до нестручноста на одбирање микро локација.. А исто пишав дека има и палми што се прилагодени на наши услови, имаат луѓе во дворови.
.А исто таква глупост, а и поголема е децениското садење на огромните канадски тополи, кој исто не се автохтони, Го угушија народот со полен и алергии, башка опасни не само за автомобили туку и за станбени згради а разгранатите корења уништуваат цевки.
А патем ако погледнеме по парковите, освен зимзелените дрва, врбите и некој маслинки кој јиндивидуалци ги засадиле, се друго е без лисја од ноември до април, кога најповеќе треба, кога е најголемо загадување...
Ставено е во темава затоа што повеќе од милион евра беа инвестирани во истите. 10 се останати од 138 проверени, а засадени се преку 1000.
И не си жив ако не „споредиш“ со некоја „претходна глупост“. Не е еднаш попаметно да не се праи глупост како претходната?
Не е темава за загадување, а и за тоа си ја имате мувата на капата.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.077
Гледаат пример од Латас, кога може он да не плаќа данок може и они да не плаќаат струја
..
не спинувај, Арачиново а и индијанците поодамна не плаќаат струја, па затоа и пропадна ЕСМ а твојот ΣΔΣΜ мораше да го продаде на ЕВН... па поради неплаќањето струја, а кое државата не може да го спречи, ЕВН ја укина ефтината дневна струја што сега пред избори лажгото ветуваше дека ќе ја врати ...
А за неплаќање данок земале пример од вашиот министер Владо кој имаше правосилна пресуда и избега ... ова што брка сега муви сјо е сосем друга работа, избегнување на данок ( со зголемување трошоци или донации и друго) и е стара позната работа, па уште од векот на пример Рокфелер применувал, донирал болници за да плати помалку данок а потоа од болниците добивал огромни привилегии
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
..ако ти се причинува дека јас тропам тогаш имаш некој проблем , каков..само мајка ти и татко ти знаат , а може и незнаат.. :)
Дежелата ја знам ко свој џеб , а и многу интересни и умни луѓе таму , кои изгледа не се доени со соросово млекце ко тебе... :) :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.077
Ставено е во темава затоа што повеќе од милион евра беа инвестирани во истите. 10 се останати од 138 проверени, а засадени се преку 1000.
И не си жив ако не „споредиш“ со некоја „претходна глупост“. Не е еднаш попаметно да не се праи глупост како претходната?
Не е темава за загадување, а и за тоа си ја имате мувата на капата.
во Скопје се засадени 1000 палми ??
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom