Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 март 2012
Мислења
8.462
Поени од реакции
4.970
За тоа прочитај или истражувај во Албанија, Косово, Грција, Бугарија, Србија, БиХ итн. ако веќе тресеш зелени.

Ебате "државнотворните"...
Не ги исклучувам нив, во балканов само Романија ми ги отвори очите...
А Словенија и Хрватска веќе не се балканци, барем јас така мислам.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Не ги исклучувам нив, во балканов само Романија ми ги отвори очите...
А Словенија и Хрватска веќе не се балканци, барем јас така мислам.
И сега шу прајме со корумпираните држави (исто во ЕУ; Италија, Шпанија итн) ?
Не се државно творини? Не треба да постојат?

Само празни фишеци.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.705
Поени од реакции
43.821
Дека си тиквар и не разбираш што пишале.... Примерот го има и Грција заради стабилно мнозинство, зашто очигледно е повеќе од потребно и било која партија може да го користи, Во иднина може и LSDM, ако постои!!!
ja mnogu razbiram sto pisale, ama tvojata maloumna ameba koja ti pliva u glava i se trudi bezuspesno da bide mozok, Ne ....

ne znaes da citas megju redovi izglea, glup si, jebiga, ne svakas deka pa bi rekol i direktno, a ne indirektno, se svesni deka veke do vlast nema da priparat, zasto nikad nema da imaat apsolutno mnozinstvo i sekogas ke zavisat od albancite, a oni i pred poslednive izbori bea decidni deka vise nikad nema da vlezat vo vlada so vmro, a tek posle istite pa muabet da ne pravam ... a tolku mnogu im dadoa do sea, a bea spremni na uste poveke samo za da ne gi trpaat eden po eden u idrizovo.

Grevovi glupi, pa uste ne sporedues nas so nasiot juzen sosed, demek gotovo, cim tamu e taka ete imaat osnova ova da go baraat. :tvg:
Bem ti napatenite plakatolepaci.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Помош..., која си ти, а и многу други морска наивчина. Тоа ситно воопшто не е помош..и никој па дури ни еу не би потрошила ни крајцер за некаква помош. без да има интерес. Но неам сега намера да објаснувам нешто што според досега кажаното од тебе.... ќе ми биде џабе трошење на време....
И да нема дилеми Македонија не е ни голема , ни богата земја, па одозгора нема ни море...
tuka kje se nadovrzam na eden moj drugar
`pa lans, nivni se parite. normalno deka kje gi slusame sto da pravime`
`pa koj kur ondak izbori,picke si majcine?`
`abe sve e toa politika`
`ne e politika,nego parazitizam`
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.462
Поени од реакции
4.970
И сега шу прајме со корумпираните држави (исто во ЕУ; Италија, Шпанија итн) ?
Не се државно творини? Не треба да постојат?

Само празни фишеци.
Сериозно Италија или Шпанија споредуваш со Македонија?
Мешаш корумпирана влада со нефунксионална држава...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Сериозно Италија или Шпанија споредуваш со Македонија?
Мешаш корумпирана влада со нефунксионална држава...
Па сите корумпирани влади владеат со "нефункционални држави", незнам можеби живеам на маркс.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
И сега шу прајме со корумпираните држави (исто во ЕУ; Италија, Шпанија итн) ?
Не се државно творини? Не треба да постојат?

Само празни фишеци.
Да споредуваш корупција у Еу, Италија, Шпанија и слично со тоа што е кај нас тие е како да споредуваш дупка за нафта (ЕУ) и дупка до центарот на земјата (ние).
Секојдневниот човек во Италија, Шпанија не ја осеќа корупцијата, како секојдневниот човек у Македонија. У Македонија луѓето одат со торби ораси, лешници и слично во болница за да бидат услужени како што треба, у Македонија ако гласаш за комуњарите у двор ќе ти никнат 3-4 згради (како што им се случи на луѓето што живеат во зградите кај стара железничка). Грујо толку ни ја спопика корупцијата што човек треба да се јави у локален комитет за да добие дозвола дали треба да оди у тоалет.
И ти уште мисли, дека корупцијата у Италија/Шпанија е иста со таа у Македонија, таму барем одат во затвор, а кај нас ќе направат војна за да не одат (у случајот со Љубчо кога го фатија како прислушкува, а и грујо е луд)
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Не генерализирам, читај поубаво. Секако дека постои континуитет и тој не што не беше негиран во СФРЈ, туку беше и потенциран и величан. Никогаш лош збор не би кажал или напишал за македонски војници од НОВ или од турско, српско, бугарско, би се плукал така сам себе, имам дедовци кои се бореле.
Сериозно мислиш дека некој дедо на Антонио бил партизан, а тој денеска јаде г***а против Рацин, Конески? Дедо му бил некој бугарски џандар што пукал по наши војници. Грешката е што во СФРЈ на таквите не им е сотрено све до осмо колено, па немаше денес да ми ја прекрстува земјата во [Горна десна (Северна Македонија) Скопје] и тоа по телефон, племе му е**м предавничко!
Види ги болдовите:

Светозар Вукмановиќ Темпо го организирал партизанското движење во Македонија, човек на Тито, на КПЈ. Жими стојан ќе сте оделе на Солун, копуци. КПЈ се залетала понатаму од Трст и од Клагенфурт, па биле вратени по политичка директива, а практично немале војска против себе. Истото важи и за Солун. Тоа е договор на Сталин и Черчил, а не одлука на Тито.
И претците на денешниот дпБне, пробугарашки фашистички структури никогаш не биле дел од партизанските дивизии во Македонија, туку биле со фашистите.
Жежов и Ачковска се мрсно платени за да ви ги перат празните мозочиња со измишљотини против Тито и КПЈ.

Читам убаво, тоа и е проблемот, примарна цел на доаѓањето на Светозар Вукмановиќ Темпо е да го канализира НОВ на МКД исклучиво кон делување строго по директивите на НОВЈ, да не се изведуваат операции на територијата на Егејска Македонија, да не се воспоставува заедничка команда со тамошните единици и сл. вклучително истото важи и содејството со КП на Булгаристан...ако тоа подразбираше под организација, моја грешка. Да не се разбереме погрешно, таа СФРЈ од феудална закрепостена територија, направи каква таква држава.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Да споредуваш корупција у Еу, Италија, Шпанија и слично со тоа што е кај нас тие е како да споредуваш дупка за нафта (ЕУ) и дупка до центарот на земјата (ние).
Секојдневниот човек во Италија, Шпанија не ја осеќа корупцијата, како секојдневниот човек у Македонија. У Македонија луѓето одат со торби ораси, лешници и слично во болница за да бидат услужени како што треба, у Македонија ако гласаш за комуњарите у двор ќе ти никнат 3-4 згради (како што им се случи на луѓето што живеат во зградите кај стара железничка). Грујо толку ни ја спопика корупцијата што човек треба да се јави у локален комитет за да добие дозвола дали треба да оди у тоалет.
И ти уште мисли, дека корупцијата у Италија/Шпанија е иста со таа у Македонија, таму барем одат во затвор, а кај нас ќе направат војна за да не одат (у случајот со Љубчо кога го фатија како прислушкува, а и грујо е луд)
Корупција си е корупција, низ цел свет се те истите методи.
Тие две земји се само економиски поразвиени од нас ради одредени историски прилики.

И таму одат со торби ораси (тука веројатно после 91ва почнале ако имало порано ОК), исто има архитектонска мафија (како се вика, посебно еве пример Грција), исто мали диктаторчиња има (сега да набројувам примери срамота е).

Ти мисли си дека таму сите одат во затвор и дека не се случуваат глупости од секој калибар.

Корупцијата е иста насекаде. Тоа е човечка особина.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Да споредуваш корупција у Еу, Италија, Шпанија и слично со тоа што е кај нас тие е како да споредуваш дупка за нафта (ЕУ) и дупка до центарот на земјата (ние).
Секојдневниот човек во Италија, Шпанија не ја осеќа корупцијата, како секојдневниот човек у Македонија. У Македонија луѓето одат со торби ораси, лешници и слично во болница за да бидат услужени како што треба, у Македонија ако гласаш за комуњарите у двор ќе ти никнат 3-4 згради (како што им се случи на луѓето што живеат во зградите кај стара железничка). Грујо толку ни ја спопика корупцијата што човек треба да се јави у локален комитет за да добие дозвола дали треба да оди у тоалет.
И ти уште мисли, дека корупцијата у Италија/Шпанија е иста со таа у Македонија, таму барем одат во затвор, а кај нас ќе направат војна за да не одат (у случајот со Љубчо кога го фатија како прислушкува, а и грујо е луд)
Баш така, или може да се проектира некое патче насред куќа, иако таа куќа постои и пред полуписмената џукелана да може да замисли дека ликви како нив, некогаш ќе станат власт.

Груевски во една прилика изјави дека, кога му е најтешко на човек, е најкреативен, како стојат работите сега, испаѓа дека е во право...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Корупција си е корупција, низ цел свет се те истите методи.
Тие две земји се само економиски поразвиени од нас ради одредени историски прилики.

И таму одат со торби ораси (тука веројатно после 91ва почнале ако имало порано ОК), исто има архитектонска мафија (како се вика, посебно еве пример Грција), исто мали диктаторчиња има (сега да набројувам примери срамота е).

Ти мисли си дека таму сите одат во затвор и дека не се случуваат глупости од секој калибар.

Корупцијата е иста насекаде. Тоа е човечка особина.
da ako ne otidat vo zatvor barem imaat doblest i moral da si podensat ostavka da ne maltretiraat cela drzava
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Корупција си е корупција, низ цел свет се те истите методи.
Тие две земји се само економиски поразвиени од нас ради одредени историски прилики.

И таму одат со торби ораси (тука веројатно после 91ва почнале ако имало порано ОК), исто има архитектонска мафија (како се вика, посебно еве пример Грција), исто мали диктаторчиња има (сега да набројувам примери срамота е).

Ти мисли си дека таму сите одат во затвор и дека не се случуваат глупости од секој калибар.

Корупцијата е иста насекаде. Тоа е човечка особина.
На глупости мислиш од типот, нека има војна само грујо да не оди во затвор ?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.462
Поени од реакции
4.970
Па сите корумпирани влади владеат со "нефункционални држави", незнам можеби живеам на маркс.
Сигурно го знаеш вицот кога се сретнале политичар од балкан со тој од европа, едниот си покажува кон патот од кој крадел 1 цм дебелина од асфалтот а другиот покажува кон патот кој го нема воопшто...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
На глупости мислиш од типот, нека има војна само грујо да не оди во затвор ?
Како прво, фокусирај се и прочитај поубаво. Или барем прати дискусија.

Глупости од секој калибар, да.[DOUBLEPOST=1491249672][/DOUBLEPOST]
Сигурно го знаеш вицот кога се сретнале политичар од балкан со тој од европа, едниот си покажува кон патот од кој крадел 1 цм дебелина од асфалтот а другиот покажува кон патот кој го нема воопшто...
Пуно, не ми се прави многу итар и тука да ни солиш памет.
Еве, ќе те потсетам нешто: граѓанската војна во Албанија 1997

Зошто се случи? Кои беа причините?

Заев? Грујо? Меѓуетнички тензии?
Или корупција?[DOUBLEPOST=1491249799][/DOUBLEPOST]
da ako ne otidat vo zatvor barem imaat doblest i moral da si podensat ostavka da ne maltretiraat cela drzava
Хех, што барате бе вие ?
Поштени криминалци ?

За жал тие профили на луѓе не се водат според некои морални начела, имаат сосема различни од нас - бидејќи тоа е субјективна категорија.

Криминал си е криминал, секаде е иста шема муабетот беше дека ние поради криминалот и корупцијата не сме заслужувале држава или не сме биле државнотворен народ.

Па секаде околу мене гледам корупција на кило (цел Балкан и пошироко) а постојат држави и никој не ја спори или доведува под знак прашалник нивната "државнотворност".

ОК, продолжите да се борите со ветерници а апажите и чорапите, гаштите од жица ќе ви ги искрадат.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom