Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Ај седни и читај малку. Светозар Вукмановиќ Темпо го организирал партизанското движење во Македонија, човек на Тито, на КПЈ. Жими стојан ќе сте оделе на Солун, копуци. КПЈ се залетала понатаму од Трст и од Клагенфурт, па биле вратени по политичка директива, а практично немале војска против себе. Истото важи и за Солун. Тоа е договор на Сталин и Черчил, а не одлука на Тито.
И претците на денешниот дпБне, пробугарашки фашистички структури никогаш не биле дел од партизанските дивизии во Македонија, туку биле со фашистите.
Жежов и Ачковска се мрсно платени за да ви ги перат празните мозочиња со измишљотини против Тито и КПЈ.[DOUBLEPOST=1491241568][/DOUBLEPOST]
Тонка фашистот толку инвестираше у косичето и стресот од СЈО све му растури. Пак оќелавело кичевското бугариште.
Панко Брашнаров, Богоја Фотев,и Илинденци и АСНОМци, и тие биле со фашистите? Знеш колку има такви? Не генерализрај така, едните скроз прави, другите скроз криви и за испран мозок правиме муабет... постои некој континуитет помеѓу борбата на ВМРО, АСНОМ и формирање на независна Македонија, истите структури што ровареле тогаш да не се хомогенизира националното ткиво кај македонецот, роварат и сега, меѓутоа под други околности.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Фирма што прави профит знае да инвестира у земји каде не владее закон. Фирма што прави долгорочни планови и те како ќе даде поголема плата. Може првата фирма и нема да биде таа што дава големи плати, но секоја следна и сериозна фирма нема да и биде проблем.
Тогаш баш ме интересира зошто нема бум на инвестиции у на пример Сомалија...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Pred 10na godini koga mital pocnuvase so rabota vo mk indiecot gi prasuval menadzerite dali rabotnicite da gi plaka po 1000-1500 evra a kakov mentalitet imame odgovorot e poznat

slicna e sostojbata i so drugite stranski investitori

Uslovite na pazarot ne se takvi da rabotnikot e potcenet,problemot e vo toa sto nema odnosno ima sindikati koi mesto da gi zastapuvaat interesite na rabotnicite tie se paravan na vlasta
До условите на пазарот е, да може македонецот со својот пасош да работи каде сака у Европа без проблем, ќе видиш како ќе се смени односот. Се нема таа слобода, ко што ја имаат у Бугарија и Романија, овие две држави се комплетно сменети после 10 години у ЕУ, но таа слобода си го прави своето[DOUBLEPOST=1491244526][/DOUBLEPOST]
Тогаш баш ме интересира зошто нема бум на инвестиции у на пример Сомалија...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Тоа е воена зона и политички нестабилна држава. Тоа ти е како жена ти да е коцкар и и речеш жено, земаме кредит за кола, ти ќе ги подигнеш парите.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
До условите на пазарот е, да може македонецот со својот пасош да работи каде сака у Европа без проблем, ќе видиш како ќе се смени односот. Се нема таа слобода, ко што ја имаат у Бугарија и Романија, овие две држави се комплетно сменети после 10 години у ЕУ, но таа слобода си го прави своето
Moze so mk pasos da se raboti vo germanija dokolku te prijavat imas kade da prestojuvas i gazdata garantira za tebe
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.462
Поени од реакции
4.970
Ти смета Македонија.... Сакаше да кажеш дека Македонците не заслужуваат држава ?
Ми смета нефунксионална држава, овој народ тука не може да се вика државо творен, глупо е, се губи време, се уништуваат цели генерации.
Едноставно треба да им се предадеме на најголемиот понудувач.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Moze so mk pasos da se raboti vo germanija dokolku te prijavat imas kade da prestojuvas i gazdata garantira za tebe
А со бугарски пасош те сметаат како да си германски граѓанин. Тоа е таа мала но суптилна разлика што нас македонците ни фали.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Ај седни и читај малку. Светозар Вукмановиќ Темпо го организирал партизанското движење во Македонија, човек на Тито, на КПЈ. Жими стојан ќе сте оделе на Солун, копуци. КПЈ се залетала понатаму од Трст и од Клагенфурт, па биле вратени по политичка директива, а практично немале војска против себе. Истото важи и за Солун. Тоа е договор на Сталин и Черчил, а не одлука на Тито.
И претците на денешниот дпБне, пробугарашки фашистички структури никогаш не биле дел од партизанските дивизии во Македонија, туку биле со фашистите.
Жежов и Ачковска се мрсно платени за да ви ги перат празните мозочиња со измишљотини против Тито и КПЈ.[DOUBLEPOST=1491241568][/DOUBLEPOST]
Тонка фашистот толку инвестираше у косичето и стресот од СЈО све му растури. Пак оќелавело кичевското бугариште.
:facepalm:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.462
Поени од реакции
4.970
Македонија бидна држава по заслуга, заслужено (читај; посебно ВСВ и АСНОМ да не се навраќаме уште поназад) никој не ни ја подари.

Друго е што истите анти - македонци (во коалиција со некои албански структури) ја ситнат македонија, македонија која е создадена заслужено, дури има учество и на албански партизани, замисли.

Арно ама се погодија да си се заедно оние македонци и албанци на кои им оди повеќе бизнисот одколку управување на едно нешто кое се вика држава.
Зависи сега за какви критериуми зборуваме, дали заслужено или не...

За мене загрижувачки е што народот пак ги гласа, еве и овие сега ќе се спасат, ако ова не е знак за глуп народ не знам што е....
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Зависи сега за какви критериуми зборуваме, дали заслужено или не...

За мене загрижувачки е што народот пак ги гласа, еве и овие сега ќе се спасат, ако ова не е знак за глуп народ не знам што е....
Нема некој посебен критериум, немора да се објаснувам сите знаеме како се создаваат модерните држави.

Проблемот е кај злоупотребата на моќ, се злоупотребува низ цел Балкан и Источна Европа и сега шу праиме ? Не треба да постојат тие држави поради корупцијата кај политичарите ? Апсурдно е.[DOUBLEPOST=1491245647][/DOUBLEPOST]
СДСМ Арачиново: Албанците нема да плаќаат струја, протестите продолжуваат!

http://vecer.mk/makedonija/sdsm-arachinovo-albancite-nema-da-plakjaat-struja-protestite-prodolzhuvaat


Толку, тоа е проблемот, 600 домаќинства кои не плаќале струја друго во македонија се е во ред, во се сме од 5 то до 3 - 2 ро место.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.462
Поени од реакции
4.970
Нема некој посебен критериум, немора да се објаснувам сите знаеме како се создаваат модерните држави.

Проблемот е кај злоупотребата на моќ, се злоупотребува низ цел Балкан и Источна Европа и сега шу праиме ? Не треба да постојат тие држави поради корупцијата кај политичарите ? Апсурдно е.
Тој народ кој може да се манипулура толку лесно, едноставно нема материјал за државотворност.
Ние не знаеме како се води држава, тоа е факт. Треба да се научиме прво.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Панко Брашнаров, Богоја Фотев,и Илинденци и АСНОМци, и тие биле со фашистите? Знеш колку има такви? Не генерализрај така, едните скроз прави, другите скроз криви и за испран мозок правиме муабет... постои некој континуитет помеѓу борбата на ВМРО, АСНОМ и формирање на независна Македонија, истите структури што ровареле тогаш да не се хомогенизира националното ткиво кај македонецот, роварат и сега, меѓутоа под други околности.
Не генерализирам, читај поубаво. Секако дека постои континуитет и тој не што не беше негиран во СФРЈ, туку беше и потенциран и величан. Никогаш лош збор не би кажал или напишал за македонски војници од НОВ или од турско, српско, бугарско, би се плукал така сам себе, имам дедовци кои се бореле.
Сериозно мислиш дека некој дедо на Антонио бил партизан, а тој денеска јаде г***а против Рацин, Конески? Дедо му бил некој бугарски џандар што пукал по наши војници. Грешката е што во СФРЈ на таквите не им е сотрено све до осмо колено, па немаше денес да ми ја прекрстува земјата во [Горна десна (Северна Македонија) Скопје] и тоа по телефон, племе му е**м предавничко!
Види ги болдовите:

Светозар Вукмановиќ Темпо го организирал партизанското движење во Македонија, човек на Тито, на КПЈ. Жими стојан ќе сте оделе на Солун, копуци. КПЈ се залетала понатаму од Трст и од Клагенфурт, па биле вратени по политичка директива, а практично немале војска против себе. Истото важи и за Солун. Тоа е договор на Сталин и Черчил, а не одлука на Тито.
И претците на денешниот дпБне, пробугарашки фашистички структури никогаш не биле дел од партизанските дивизии во Македонија, туку биле со фашистите.
Жежов и Ачковска се мрсно платени за да ви ги перат празните мозочиња со измишљотини против Тито и КПЈ.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Тој народ кој може да се манипулура толку лесно, едноставно нема материјал за државотворност.
Ние не знаеме како се води држава, тоа е факт. Треба да се научиме прво.
За тоа прочитај или истражувај за Албанија, Косово, Грција, Бугарија, Србија, БиХ итн. ако веќе тресеш зелени.

Ебате "државнотворните"...
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Абе копук еден, тоа не е за зајакот да пуши туку е културно одјебување на политиките на дпне. Или да предадат власт ко што е ред или збогум еу.
ili pa navestuvanje deka nema vekje pritisok od nadvor, sea cekaat megju sebe da se iskoleme ili sho i da praime.
pa koga kje ima pobednik da im se javi vo EU
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom