Прашање за Христијанството III

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Би те замоли сепак да се обидеш да ми одговориш. Доколку ти е пресложено да изнајдеш точка од каде да почнеш, дозволи јас да ти помогнам малку. Онолку колку што можам.

Многу ме интересира да знам, воедно предлог за почеток, од кои редови се бирани гувернерите за римските провинции. Значи како се избрани, како се поставени и која им била најбитната должност. Посебен осврт на тоа што се случувало со гувернери кои неуспешно ја вршеле работата.
Потоа може да ми го објасниш еврејското право, односно што е дозволено, а што е казниво и какви санкции постоеле во нивното право. Посебно да се задржиш врз моќта која ја имале управувајки со политичкиот и духовниот живот на евреите. Бидејки мојата скромна способност во вакви сложени работи не дозволува да сфатам како еден столар успеал тогашните великодостојници да ги раздрма до тој степен да морале да побаруваат услуги од римската власт (Пилат) и да и` се закануваат доколку не бидат остварени. Многу ме интересира, да ми ја објасниш и дипломатската тежина која ја имале Фарисеите што се осмелиле да условуваат човек кој без трошка совест и одговорност би ги убил заради лично непочитување.

Мислам дека ако почнеш од овде ќе немаш некои посебни потешкотии да ми одговориш како што си навикнат. Онака, со аргументи и докажани факти.


Поздрав
Во мое време, некаде во 80 десетите јас почнав да проучувам историјата на раното христијанство, каде се запознав и со политички и со економски и со воени и општествени одлики на тоа време.
Во тоа време а долго после тоа, немаше национал географик а ни кабловска ТВ, немаше ниту интернет ни гугле (прв пат со интернет се запознав 97 или 98 преку нетскејп навигатор) немаше ни пдф фајлови а ни клипови.
Се читаа книги кои беа печатени со свои ИСБН броеви, каталошки заведени со познат автор. Се бараа податоци не преку срч на гугле туку лист по лист, книга по книга, том по том. Денес ти ќе искуцаш “Џизус крајст суперстар“ и ќе прочиташ 3-4 реда од то шо ќе ти понуди гуглето без да знаеш кој го пишел кога и како го напишал, на шо го базирал неко свое тврдење. Моето знаење е длабоко и древно, твоето е производ на неколку емисии на хистори ченел и бровсер хистори на мозилата.
Јас можам да дискутирам со некој кој како мене потрошил 30сетина години проучувајќи ја темата али ко ќе речи некој Исус бил столар, знам дека знаењето му е плитко како планинско поточе, кога некој не знае кој го уапсил и како го уапсил Исус, кога некој не знае шо можело а шо не можело туку така да се случува во Јудеја под римска окупација пред 2000 години знам дека имам работа со дете на кој треба да почнам да му опишувам и објаснувам од почеток, од основни работи па да стигнам до поентата.
Ниту го познаваш Рим ни Еврејството ниту светот од пред 2000 години, да познавеше немаше да поставуваш вака за мене многу неинтелигентни прашања.

ПС
ИСусовите учења во основ биле фарисејски, идеите и целите на Исус се поклопувале со тие на Фарисеите, али од каде ти да знаеш кога за фарисејството си дознал само од новиот завет без да си го замааш умот со некои си таму записи и истории
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Во мое време, некаде во 80 десетите јас почнав да проучувам историјата на раното христијанство, каде се запознав и со политички и со економски и со воени и општествени одлики на тоа време.
Во тоа време а долго после тоа, немаше национал географик а ни кабловска ТВ, немаше ниту интернет ни гугле (прв пат со интернет се запознав 97 или 98 преку нетскејп навигатор) немаше ни пдф фајлови а ни клипови.
Се читаа книги кои беа печатени со свои ИСБН броеви, каталошки заведени со познат автор. Се бараа податоци не преку срч на гугле туку лист по лист, книга по книга, том по том. Денес ти ќе искуцаш “Џизус крајст суперстар“ и ќе прочиташ 3-4 реда од то шо ќе ти понуди гуглето без да знаеш кој го пишел кога и како го напишал, на шо го базирал неко свое тврдење. Моето знаење е длабоко и древно, твоето е производ на неколку емисии на хистори ченел и бровсер хистори на мозилата.
Јас можам да дискутирам со некој кој како мене потрошил 30сетина години проучувајќи ја темата али ко ќе речи некој Исус бил столар, знам дека знаењето му е плитко како планинско поточе, кога некој не знае кој го уапсил и како го уапсил Исус, кога некој не знае шо можело а шо не можело туку така да се случува во Јудеја под римска окупација пред 2000 години знам дека имам работа со дете на кој треба да почнам да му опишувам и објаснувам од почеток, од основни работи па да стигнам до поентата.
Ниту го познаваш Рим ни Еврејството ниту светот од пред 2000 години, да познавеше немаше да поставуваш вака за мене многу неинтелигентни прашања.

ПС
ИСусовите учења во основ биле фарисејски, идеите и целите на Исус се поклопувале со тие на Фарисеите, али од каде ти да знаеш кога за фарисејството си дознал само од новиот завет без да си го замааш умот со некои си таму записи и истории
:pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
:bravobe:
:pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:

:dudlac:

Морам да ти се заблагодарам. Толку слатко се изнасмеав, а денот и покрај убавото време ми беше, онака, бла.
Ја извади очајничката карта на староста, а? Демек ти си постар. Интернетот не вреди затоа што си читал од книги и затоа си попаметен, нели? Ако ги додадеш и годините, па, па, па.
Очајнички во најмала рака.:pov:

Знам дека е задолжително да се остари ама да се созрее... Е тоа е по избор, синкооо.:anco:

Доволно беше да фрлиш еден поглед кај мојот ник и да видиш од кога сум член на форумов и да споредиш. Јас сум ти од генерацијата која беше принудена од книга да учи што е тоа интернет и како се користи, синкооо.:anco:
За разлика од тебе, јас не ги навредувам помладите и младите затоа што поголемиот дел од информациите ги добиваат на тацна преку гуглето, синкооо.:anco:
________________________________________________________________

Ај вака. Ти победи во дискусијава. Еве ти признавам.
Твоја е победата.:cuc:
Еве, сега имаш написмено дека победи.

Задоволена ти е суетата и ослободен си од себедокажувањето и докажувањето пред другите. Ај сега почни да пишуваш тоа што го знаеш бидејки си ослободен од потребата да победиш. Ај да си разгориме една дискусија (со аргументи) без оптеретувањето кој ќе биде победник (штета што не сме некаде на убаво со пивце во рака).
Ако навистина си толку образован тогаш знаеш колку исполнително е една ваква дискусија. Кој знае, можеби и нешто ќе научиме еден од друг. Истовремено и други можеби ќе научат без да копаат по разноразни автори кои тврдат едно и да ги бараат тие автори кои го негираат тоа. Па да мерат чиј аргумент или доказ е повалиден.

Повели.


Поздрав
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Само толку?

Зарем нејќеш да си помуабетиме троа на темава, синко?
шо да помуабетиме, ете кажи ми кој ја водеше ерусалемската заедница после Исус во следни неколку поколенија и зошто баш тие?
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
шо да помуабетиме, ете кажи ми кој ја водеше ерусалемската заедница после Исус во следни неколку поколенија и зошто баш тие?
Поправи ме ако грешам ама темата беше околу распнувањето на Исус. Општествени и културолошки состојби во тоа време и нешто беше околу Понтиус Пилат, нели?


Поздрав

П.С.
Биди поконкретен со твоето прашање за да не правиме застој откако ќе одговориш на незавршената тема.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Поправи ме ако грешам ама темата беше околу распнувањето на Исус. Општествени и културолошки состојби во тоа време и нешто беше околу Понтиус Пилат, нели?


Поздрав

П.С.
Биди поконкретен со твоето прашање за да не правиме застој откако ќе одговориш на незавршената тема.
Исус не е распнат спрема римските закони

Распнувањето се вршеше на јавни места со голема фреквенција на народ за да казната на сите им биде како опомена, обично се распнуваа покрај главните патишта или пред портите на градот.
Исус го “распнаа“ на приватен имот во нечија бавча далеку од погледот на народот

Распнатиот на крст преживуваше од неколку дена па до 2 недели, Исус ѓомити умрел на крст после 2-3 сати шо е медицински феномен

Кога распнатиот би почнал да губи свест му се давал оцет помешан со вода за да му ја врати силата и го држи свесен до последен момент. Истото му се даваше и на веслачите на римски галии за да од нив се исцеди и последен атом на сила, голтка на оцет и самата миризба моментално враќа свеста и силата кај истоштениот, исус пак умира кога го пробува оцетот

Распнатите не се ваделе од крст се додека не би почнале да се распаѓаат нивните тела. Исус го вадат сместа кога некој рекол дека ѓомити умрел.

Телата на распнатите не им се давале ни на приатели ни на роднини туку се фрлале во заеднички гробници. Исус пак му е даден на некој човек онака гратис пак уше да биди погребан во приватна гробница во градината на човекот шо било одлика на богатата класа на евреи

Така да ако збораме за распнување по римски закони и обичаи, тоа кај Исус не се случило. Неговото распнување беше нешо као театарска претстава или пародија на распнувањето.
 
Последно уредено:
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Исус не е распнат спрема римските закони

Распнувањето се вршеше на јавни места со голема фреквенција на народ за да казната на сите им биде како опомена, обично се распнуваа покрај главните патишта или пред портите на градот.
Исус го “распнаа“ на приватен имот во нечија бавча далеку од погледот на народот

Распнатиот на крст преживуваше од неколку дена па до 2 недели, Исус ѓомити умрел на крст после 2-3 сати шо е медицински феномен

Кога распнатиот би почнал да губи свест му се давал оцет помешан со вода за да му ја врати силата и го држи свесен до последен момент. Истото му се даваше и на веслачите на римски галии за да од нив се исцеди и последен атом на сила, голтка на оцет и самата миризба моментално враќа свеста и силата кај истоштениот, исус пак умира кога го пробува оцетот

Распнатите не се ваделе од крст се додека не би почнале да се распаѓаат нивните тела. Исус го вадат сместа кога некој рекол дека ѓомити умрел.

Телата на распнатите не им се давале ни на приатели ни на роднини туку се фрлале во заеднички гробници. Исус пак му е даден на некој човек онака гратис пак уше да биди погребан во приватна гробница во градината на човекот шо било одлика на богатата класа на евреи

Така да ако збораме за распнување по римски закони и обичаи, тоа кај Исус не се случило. Неговото распнување беше нешо као театарска претстава или пародија на распнувањето.
Лет,
Ајдееееее
А бе, ние дискутираме или бајки кажуваме.
Ова што го напиша го учеа во кумровец за да знаат како да пропагираат против христијанството со намера да го заменат верувањето во Господ за верување во Тито.
Имав близок пријател, Бог да го прости, етаблиран во тогашното општество што ми го кажа ова. Скоро идентично е.

Не постои сериозен истражувач и проучувач на тоа време што сето ова што го напиша ќе го сфати сериозно.

И тоа како бил виден бидејки учествувал во поворка на патот голгота. Навивачи имаше многу. Бил претепан, скршен од ќотек и потоа му забиле копје во градите додека бил на крстот. Инаку, до 3 дена би можел силен човек да издржи на крст. Патем си пробал оцет и вода за да се освежиш од напорна работа за да продолжиш со работа?
Погребан е во семеен гроб од член на фарисеите Јосип од Ариметеа бидејки Исус рекол дека ќе воскреснел. Го ставиле во тој гроб и обезбедија 2 римски стражари.
Не било дозволено мртво тело да преноќи во Изреал инаку ќе се случеше тоа од што најмногу се плашел Пилат, сеопшт бунт и неплаќање кон Рим.

За толку имам време.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Лет,
Ајдееееее
А бе, ние дискутираме или бајки кажуваме.
Ова што го напиша го учеа во кумровец за да знаат како да пропагираат против христијанството со намера да го заменат верувањето во Господ за верување во Тито.
Имав близок пријател, Бог да го прости, етаблиран во тогашното општество што ми го кажа ова. Скоро идентично е.

Не постои сериозен истражувач и проучувач на тоа време што сето ова што го напиша ќе го сфати сериозно.

И тоа како бил виден бидејки учествувал во поворка на патот голгота. Навивачи имаше многу. Бил претепан, скршен од ќотек и потоа му забиле копје во градите додека бил на крстот. Инаку, до 3 дена би можел силен човек да издржи на крст. Патем си пробал оцет и вода за да се освежиш од напорна работа за да продолжиш со работа?
Погребан е во семеен гроб од член на фарисеите Јосип од Ариметеа бидејки Исус рекол дека ќе воскреснел. Го ставиле во тој гроб и обезбедија 2 римски стражари.
Не било дозволено мртво тело да преноќи во Изреал инаку ќе се случеше тоа од што најмногу се плашел Пилат, сеопшт бунт и неплаќање кон Рим.

За толку имам време.
за фалсификувањето на распнувањето на покојниот Исус е пишувано одамна пред Тито и кумровец
али од кај да знаеш ти кога немаш време за историја и наука...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.767
Поени од реакции
8.009
за фалсификувањето на распнувањето на покојниот Исус е пишувано одамна пред Тито и кумровец
али од кај да знаеш ти кога немаш време за историја и наука...
Од кои е пишувано? Од некои што живееле најмалку 500 километри од Ерусалим или што живееле 100 години после новозаветните настани?

Веќе дискутирано:

http://forum.kajgana.com/threads/Прашање-за-Христијанството-iii.66310/page-694#post-7731467
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Од кои е пишувано? Од некои што живееле најмалку 500 километри од Ерусалим или што живееле 100 години после новозаветните настани?

Веќе дискутирано:

http://forum.kajgana.com/threads/Прашање-за-Христијанството-iii.66310/page-694#post-7731467
Еве на пример, ни го нема Назарет. Град кој према новозаветни прикаски требало да биде место на исусовото детство и младост - не ни постоел во тоа време и бил основан 1-2 века после Исус.
И во тоа време никој не го знаел а и последни 60 години христијански археолози го пребаруваат тој регион али се шо најдоа се докази дека Назарет на постоел во време на упокоениот Исус
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.767
Поени од реакции
8.009
Еве на пример, ни го нема Назарет. Град кој према новозаветни прикаски требало да биде место на исусовото детство и младост - не ни постоел во тоа време и бил основан 1-2 века после Исус.
И во тоа време никој не го знаел а и последни 60 години христијански археолози го пребаруваат тој регион али се шо најдоа се докази дека Назарет на постоел во време на упокоениот Исус
Сакаш да кажеш дека денешен Назарет каде се откриени археолошки пронајдоци кои потврдуваат дека тој постоел и за времето на Мојсеј и за времето на старозаветните пророци, кој според атеистичките и Богоборски извори магично исчезнал во времето на Исус Христос и апостолите, и повторно се појавил на почетокот од II век, а врз основа на тоа што не е спомнат од Јозеф Флавиј и други тогашни историчари?

Тоа е твојот аргумент?

http://www.nazareth-en.custodia.org/default.asp?id=6240
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.708
Очекуваш да ја прифатиме оваа информација како вистина, која ја дава Gerusalemme San Salvatore Convento Francescano St. Saviour's Monastery?
Ова е твојот аргумент? Католичка акробација?
Пак католиците си играат со лековерниците и простодушните!

Немаш ни малку сомнеж дека се е фалсификат за да може да се примамат луѓе да имаат „аџилак“, да имаат потреба да одат до местото, да веруваат дека е реалност сето тоа верување?
Хм?
Христијанска страница која ни даде „доказ“ за Назарет :)

Разбирам дека мора вака да пишуваат, како инаку верата и посетата и парите и се останато за да се одржува таа трула хиерархија, ама да прифаќате се така лесно... бидејќи се фасцинирате лесно заради верување... е лошо.

Кај ги наоѓате странициве, страшно!

Со сешто си ја заситувате верата никако со скептицизам кон работите!
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.767
Поени од реакции
8.009
Очекуваш да ја прифатиме оваа информација како вистина, која ја дава Gerusalemme San Salvatore Convento Francescano St. Saviour's Monastery?
Ова е твојот аргумент? Католичка акробација?
Пак католиците си играат со лековерниците и простодушните!

Немаш ни малку сомнеж дека се е фалсификат за да може да се примамат луѓе да имаат „аџилак“, да имаат потреба да одат до местото, да веруваат дека е реалност сето тоа верување?
Хм?
Христијанска страница која ни даде „доказ“ за Назарет :)

Разбирам дека мора вака да пишуваат, како инаку верата и посетата и парите и се останато за да се одржува таа трула хиерархија, ама да прифаќате се така лесно... бидејќи се фасцинирате лесно заради верување... е лошо.

Кај ги наоѓате странициве, страшно!

Со сешто си ја заситувате верата никако со скептицизам кон работите!
Напротив! Ништо не прифаќам здраво за готво. Страната која ја наведов дава извори за своите тврдења, така што можеш да ги побараш и да се увериш или разувериш во нивната вистинитост.

Ако ти пречи страната на францисканциве, еве ти од израелска страница каде се тврди дека oд малкуте писмени извори, знаеме дека во Првиот век Назарет било мало село, кое се наоѓало во долината. Исто така, голем број на гробови од времето на Исус биле пронајдени во Назарет.

http://www.antiquities.org.il/article_eng.aspx?sec_id=25&subj_id=240&id=1638
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.708
Ќе оставиме да докажете дека постоел Исус реално, па ќе чекаме да се расправате верниците со другите дали бил зилот и бунтовник или не, само „божјо чедо“ ;)

P.S. Сега бидејќи е израелска страница, убеден си дека Назарет било селце? :) Од I век, не после VII-VIII век?
Ќе се лутите после кога ќе ти докажат Израелците дека Исус бил бунтовник и затоа не бил препознаен како Месијата кој што бил очекуван, ама ајде - со свој камен по своја глава ќе ти биде како христијанин.

Ок, секако не мислам христијанин да убедувам дека греши, лудо е тоа, ако тоа ти ти дава сила за верување, нека ти биде...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom