Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.979
Поени од реакции
2.926
На македонецот у Тетово знаеш колку му е гајле дали Пехчево ќе било двојазично? Тој кутриот чека некој од патриотиве да го викне на протест у неговиот град ко што има у 33 града, али тешко. Виде чоекот дека патриотите со нивните протести нешто друго бранат а он најбоље да си најде чаре како и до сега што било пошто ВМРОвциве од толкаи патриоти му го направија Тетово Техеран.
Остај ги паторот и патриотите на раат. Намерно не организираат во Тетово дека се многу бесни и гневни на потезите на Заев и другите "продадени" луѓе кои ќе ја продадат државава и доколку биде организиран во Тетово кај ќе им биде крајот?! Ослободување и одбрана на Тетовското Кале. :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.059
Поени од реакции
16.170
http://zase.mk/turtsite-vo-bugarija-baraat-dvojazichnost-bugarskite-akademitsi-so-ostri-kritiki/

Јасно е дека за гЕУ ние сме од втор ред, држава што треба да стане протекторат....
толку од гЕУ принципиелноста....
Сега треба Турција да почне да отвара и за Геноцидот врз егејците и чамите...
И да донесе закон за санкции против секој политочари што ќе ги негира тие геноциди.. како што донесе Франција за геноцидот врз Ерменците..Мислам ако ова му се предложи на Ердоган дека ќе донесе таков закон, сега е во отворен клинч со гЕУ...

Жерновски не ја урнал мистериозната дивоградба оти МВР му барало дополнителни документи за асистенцијата

нели бившата власт вршеше притисок врз Жерновски околу оваа дивоградба ???
ајде сега да видиме кој е зад дивоградбата ???????

Лагите бргу ќе излезат на виделине, уште не седнаа во фотељите и почна истото, а ќе има и бетер... сјаши курто да узјаше мурто
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Теле се учи, вол ко мене тешко ќе научи ако досега не научил.

Нема смисла да вртиш наоколу па на ќоше, мислам разбирам дека тоа ти е стилот, ама да не се правиме на будали за период од животот што активно го живевме, знаеш јас бев пред собрание накурчен и попизден дека капитулиравме во 2001.

Сега разбирам дека тогаш Македонија друг ни ја спаси оти ние врска немавме и ниту можевме да го направиме тоа. Барем не со толку голема количина на удбаши на метар квадратен. Сега не е ништо поразлично.
..најголемата финта е што никој не не спаси. Само ние сме доволно големи дурдубаци и шиник кафалини за да не можеме да сватиме дек не средија тогаш ко млади мајмуни. Операционализацијата на тоа средување течеше до денес т.е. 15-16 години. Она што сега американците ни го прават со вториот рамковен од Пржино ќе се реализира веројатно за наредните 10-15, а после ќе требаат само мали потези на четката и вештата ЦИА уметничка рака , па од фреската наречена Македонија да не остане ништо , онака префарбана и молерисана...
Инаку како ќе се проголташе Талат Џафери ко гласвен у држава дента кога си стоел накурчен пред Собрание.., веројатно нема да си бил само накурчен туку и ќе си пенетрирал и маме ќе си ебел кому треба...А сеа си го примаме мазно , ко со вазелин.
Историските процеси траат со децении. Кој народ т.е. неговата елита не ги гледа и не ги сваќа си оди во историја, неважно =то збори и колку е накурчен.[DOUBLEPOST=1489825315][/DOUBLEPOST]
Dobro be ne si sfatil dosega deka Volk nema kapacitet da razbira vakvi raboti? On prisluskuvanje razbira kako na vremeto koga imase dvojni linii pa komsijata mozel da te slusa kako zboris i apropo sega misli deka nema logika Gruevski i Mjalkov da go slusale sekoj razgovor. Znaci covekot nema intelegencija tolku razbira...
....многу е интересно кога двајца морски пацери праат муабет за нешто за што појма немаат и само ја разглабаат рекла-казалата пред кооперација т.е. како мали џокица замишља прислушување во денешниве компјутеризирани облачни времиња.
И дај малку подзами се, памет ти тече од уши , бербат си напраен и ти и тастатура и маусот.... :) :)
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Јасно е дека за гЕУ ние сме од втор ред, држава што треба да стане протекторат....
толку од гЕУ принципиелноста....
Што е ова геу, геу? Колку години имаш ти? 3?
Мислите дека со вакви потези ко на партија џамлии дека се покажуваат муда? Трамп не и подал рака на Меркел - вол. Тоа ме потсеќа на времињата кога Фуере си одеше од државава и поканетите талибанци не му отидоа на прошталниот состанок - јаки мужишта искочија, светов се кења од нив. И реторикава и потезиве ви се инфантилни бе. Срам да му е на чоек да ве чита.[DOUBLEPOST=1489827151][/DOUBLEPOST]
Вчера некој мудруваше за 2001-ва, а претходно имам читано од „тврдокорни“ копуци овде како западов не држел да не сме ги прегазиле индијанците у конфликтот. Само на овој случај со „мобилниот“ беа потрошени едно 8 паковки муниција од кои веројатно не повеќе од 2 куршуми го погодија учкарот - е тоа беше нивото на АРМ и одбранбените сили во 2001. Не викам дека учкарите беа хитлеров вермахт и тие пуштаа бивши улични чистачи да пукаат со калаши, ама нашиве не беа ништо подобри. Како сега да ми се врти пред очи како еден учкар оди по една падина на Шара, а нашиве пукаат во него како со ќорци, се дига прашина од промашени куршуми. Ако на некого не му текнува, тоа беше време кога уште имавме редовна војска, а денеска тврдокорните од кафе со к**оите у рака ќе тргнат во војна - седете си мадро бе копуци!
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.128
Поени од реакции
3.345
Рачунај го за што сакаш.
Гледај, има одреден тип на луѓе што стварно веруваат дека Грујо сам себеси се прислушкувал.
Просечните знаат дека сето ова е смешно, но си го тераат филмот затоа што од тоа (можеби) ќе имаат некаква корист во иднина.
Туку што се прави на машините за прислушкување откако ќе им помине рокот?
Според мене, ВМРО-ДПМНЕ вршеше масовни прислушувања и за тоа има јаки докази... ама секој кој мисли дека Заев разговорите ги доби од кртови од УБК, го рачунам за малоумен.
Јас сум убеден дека ДБК има прислушкувано, но не сум убеден дека разговорите се истечени од таму, Зајко самиот си кажа дека му ги има дадено странска служба, НСА ја имаше прислушкувано Меркела, СИА прислушкувала дури и преку телевизор, што значи немало никаков проблем да се прислушкуваат и нашите политичари.

СЈО кажа дека имало прислушкување во ДБК, но НЕ и дали разговорите се од таму, тоа требаше да го разработат со предметот ПУЧ, таму обавезно ќе излезеше име на оној што му ги има дадено на Зајко, значи се уште не е јасно се.

Но многу интересна работа излезе со хард дисковите, оној кај кој се бришани податоци се вели дека се утврдило дека потекнува од канцеларијата осудениот Звонко Костовски, но тоа е само 1 хард диск и човекот е осуден за тоа, од каде се останатите метар кубен хард дискови не знамеме.
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.382
Поени од реакции
1.786
Некој од Тетово да одговори, дали е точно дека Теута ги откажала нејзините настани, има присуство на КФОР и еден ден децата не посетувале настава ?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.023
Знаеш како звучиш? Како оној што нема леб да јаде ама битно Македонец е. Секоја вечер го гледа празниот фрижидер и го слуша празниот стомак, ама кога ќе си легне вика "само еден јазик ќе дозволам да се збори тука."
И така другиот ден станува и влегува во институција каде нема ништо на македонски. Патриот.
Добро еве како еден од албанците бе не се најде да каже не бараме бе промена на химна промена на знаме да рече што сакаме повеќе од ова се ни дадоа ај нека ни дадат 2000е плата.И што е најтрагично народот мисли ако дојде Заев и СДСМ ќе се зимаат поголеми плати и ќе се живее поубаво.Овој маса е многу по очајна и од овие лажни патриоти кои кружат секој ден по улиците продавајќи лажен патриотизам.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Не се вели (ова се изговара како акцентска целост) рачунам, ами сметам; згора на тоа (и ова е акцентска целост) не е зид, туку ѕид.

Вџашен сум од твоето елементарно непознавање на македонскиот литературен јазик.
Плус и не е уставно.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Јас сум убеден дека ДБК има прислушкувано, но не сум убеден дека разговорите се истечени од таму, Зајко самиот си кажа дека му ги има дадено странска служба, НСА ја имаше прислушкувано Меркела, СИА прислушкувала дури и преку телевизор, што значи немало никаков проблем да се прислушкуваат и нашите политичари.

СЈО кажа дека имало прислушкување во ДБК, но НЕ и дали разговорите се од таму, тоа требаше да го разработат со предметот ПУЧ, таму обавезно ќе излезеше име на оној што му ги има дадено на Зајко, значи се уште не е јасно се.

Но многу интересна работа излезе со хард дисковите, оној кај кој се бришани податоци се вели дека се утврдило дека потекнува од канцеларијата осудениот Звонко Костовски, но тоа е само 1 хард диск и човекот е осуден за тоа, од каде се останатите метар кубен хард дискови не знамеме.
....ништо ние не знаеме , дури ни една убава суроица да земеме па се тоа сјо-катици-фатими-пуслици и остали гуски на клоци заедно со сите тие зајаци, федералисти и преродбеници што не праат дека сме таму негде на југу домородци и слични глупи примати...
......викам суроица , ама мислам на парабелуми и доволно стреливо за на сите нив третото астрално око им го отвориме ......и оперираме од катаракта за да прогледаат...
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
А јас толку години сум живеел во заблуда дека си женско :cautious:
Прочитај го внимателно Уставот и сите твои заблуди ќе исчезнат како смисла за хумор во постовите на јамајка.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.007
Поени од реакции
41.278
Edvaj cekam da ne prekrstat i odednas da pocneme da zemame 500 evra plata, kaj ke ni bide krajot posle.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.501
Поени од реакции
22.537
Прочитај го внимателно Уставот и сите твои заблуди ќе исчезнат како смисла за хумор во постовите на јамајка.
Не бе кој ке се заебава со стрипчето на Фрчковски , а и така тоалетната хартија има поголема вредност од тоа книжуле.
Ете ќе речиме дека си пропуштила една буква. На секој може да му се случи.
Мене тоа ми е сосем доволно така да ќе се држам до тоа :).
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Добро еве како еден од албанците бе не се најде да каже не бараме бе промена на химна промена на знаме да рече што сакаме повеќе од ова се ни дадоа ај нека ни дадат 2000е плата.И што е најтрагично народот мисли ако дојде Заев и СДСМ ќе се зимаат поголеми плати и ќе се живее поубаво.Овој маса е многу по очајна и од овие лажни патриоти кои кружат секој ден по улиците продавајќи лажен патриотизам.
Неколку пати кажаа дека не бараат ништо повеќе од уставот, а под тоа се подразбира името, химната и знамето. Најпрво треба да се гледа на подобрување на економијата, вработувања ова она, а не да се палите на двојзичност и знамиња. Знамето плата нема да ти даде, пак ќе се живее мизерно сакале го сменат или не го сменат знамето, друго е приоритет. Не знам како не го сфаќате тоа.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.023
Неколку пати кажаа дека не бараат ништо повеќе од уставот, а под тоа се подразбира името, химната и знамето. Најпрво треба да се гледа на подобрување на економијата, вработувања ова она, а не да се палите на двојзичност и знамиња. Знамето плата нема да ти даде, пак ќе се живее мизерно сакале го сменат или не го сменат знамето, друго е приоритет. Не знам како не го сфаќате тоа.
Кој ке ја подобри економијата Заев и Села.Не знам јас досега не сум видел на албанските политички емисии некој од нив да зборува за подобрување на економија главна дискусија им е федерализирање на државата.Зоран Заев со можеше навистина да му помогне на народт ако економијата му беше главна цел уште пред изборите а не да оди во швицарска и да кажува како ние сме виновни за се а не албанците и ќе добиеше многу повеќе македонски гласови вака сега саму му помага на режимот да остане на власт.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom