Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Брзиномерот нема да ти покажува точно бидејќи гумите се со различен дијаметар (45ката со поголем)... најарно земи си димензија што е препорачана за твојата кола... евентуално да не ја собира пошироката гума, но не верувам да е толкава разлика... веројатно и помека вожња со пошироките гуми.
Препорачано е за 17 бандаж 245/45 а за 18 245/40.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
Seat leon 1.9 tdi 90 konja 2001 god, znaci koga vozim vo 1,2,3 brzina kolava si ide bez problem a koga ja stavam vo 4 I 5 pojke od 120 ne ide I ne se kacuva nad 3000 obrtai. Dali nekomu ova se desilo ili znae sto moze da bide ? A osecam na momenti kako gasot da mi kasni znaci davam gas I odposle se zaletuva...
i mene slabo mo vlecese, na kompjuter mi pokaza prekinat krug A okolu turbina, bea puknati edni mali creva od po 10 santimi , majstorot gi smena i sega vlece super
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Дечки како ги оставате гумите да ви стојат зимските кога не ги користите хоризонтално или веритикално ги редите? значи бес фелни/бандаж се работи
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
45
Поени од реакции
46
Дали знае некој што значи знакчето што ми се појавува во вид на кабелче со искри во црвена боја, се работи за фиат брава 1.6 - 16 вентили, и кога се појавува колата ми трокира неработи добро, дали е можно да се каблите од бомбината до свеќиците или нешто друго е во прашање ?
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
909
Поени од реакции
589
Се осеќа у пракса разлика некоја од 40/45 или ?
sekako deka se oseca. vozis 120, a u stvari 140. vo knigata za kolata ti pisuva koja felna koja guma treba da ima. no ako mislis da smenis felni, togas i profilot na gumata go menuvas (obratnoproporcionalno),taka da prosto kazano, golemiot krug treba da ostane ist. togas nema razlika, osven za oko:)
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.944
Поени од реакции
6.117
Neznam kade da pitam na dr mesto pa.ovde ke bide.

Me zanima dali vo skopje vo nedela se naplajka parking mesto odnosno dali vo nedela slobodno mozas da parkiras na obelezeno parking mesto na ulicata ili istoto se naplajka i bo nedela ?
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Neznam kade da pitam na dr mesto pa.ovde ke bide.

Me zanima dali vo skopje vo nedela se naplajka parking mesto odnosno dali vo nedela slobodno mozas da parkiras na obelezeno parking mesto na ulicata ili istoto se naplajka i bo nedela ?
Не се наплаќа паркинг во недела. Ако одиш во сити мол, те молам обрати пажња и не ни се паркирај пред зградите :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Дечки како ги оставате гумите да ви стојат зимските кога не ги користите хоризонтално или веритикално ги редите? значи бес фелни/бандаж се работи
исклучиво легнати на бандаж, никако како што стојат на кола. ќе се деформираат и колата ќе ти треси[DOUBLEPOST=1489780600][/DOUBLEPOST]
Дали знае некој што значи знакчето што ми се појавува во вид на кабелче со искри во црвена боја, се работи за фиат брава 1.6 - 16 вентили, и кога се појавува колата ми трокира неработи добро, дали е можно да се каблите од бомбината до свеќиците или нешто друго е во прашање ?
Ова можиш и самиот да го провериш-земи добро изолирани нараквици и еден по еден каблите во работа вади ги и види дали има разлика во рабоата на моторот со и без кабел. Одвојувај го кабелот 3-4 см. ако некаде е истиот звук-работа на моторот, тој кабел е пробиен .

Ова важи под услов да можи да се вадат вака каблите. Кај некои коли се малку комплицирано изведени
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Дечки како ги оставате гумите да ви стојат зимските кога не ги користите хоризонтално или веритикално ги редите? значи бес фелни/бандаж се работи
Второто

16807314_1401632353201450_8752336537707571212_n.png
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
45
Поени од реакции
46
исклучиво легнати на бандаж, никако како што стојат на кола. ќе се деформираат и колата ќе ти треси[DOUBLEPOST=1489780600][/DOUBLEPOST]

Ова можиш и самиот да го провериш-земи добро изолирани нараквици и еден по еден каблите во работа вади ги и види дали има разлика во рабоата на моторот со и без кабел. Одвојувај го кабелот 3-4 см. ако некаде е истиот звук-работа на моторот, тој кабел е пробиен .

Ова важи под услов да можи да се вадат вака каблите. Кај некои коли се малку комплицирано изведени
Благодарам брат
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
377
Поени од реакции
168
колку би чинело крпенње на подвозје од саксо, на скала на скапаност од 1 до 10 да речиме е 5?[DOUBLEPOST=1489818761][/DOUBLEPOST]колку би чинело крпење на подвозје од саксо, на скала од скапаност од 1 до 10 да речиме е 5?
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Decki aj sega pomos. Go najdov problemot sto mi gasese Audito A4/b6 1.9 tdi. Se ispostavi deka zatajuva senzorot na radilica (G28). Da ne znae nekoj kolku kosta nov ili poloven da baram i dali lesno se menuva ?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Decki aj sega pomos. Go najdov problemot sto mi gasese Audito A4/b6 1.9 tdi. Se ispostavi deka zatajuva senzorot na radilica (G28). Da ne znae nekoj kolku kosta nov ili poloven da baram i dali lesno se menuva ?
Барај нов и поквалитетен, половен е мачка во вреќа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom