Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.433
Ќе дојдат на свој трошок или ќе чекаат некој да им плати?
Незнам како мислиш сарказмот да ти помогне во ситуацијава. Сарказмот моеше да помогне кога почињаше „револуцијата“, уствари геј шарадата. Сеа шо?
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Незнам како мислиш сарказмот да ти помогне во ситуацијава. Сарказмот моеше да помогне кога почињаше „револуцијата“, уствари геј шарадата. Сеа шо?
Не, оти ме цитираше на постот со линкот каде некој коментира дека ќе дојдел да го блокира Собранието ако му плателе превоз, ептен патриотски нема што.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Јас дури би сакал и на ТВ да има кога ќе те тресат со пендреци

So protesti nisto ne se resava, sepak da im ostavime na instituciite i nasite starteski partneri SAD i EU da go resat problemot.
Па и нема да биде некоја глетка, старец на 60+ години, дебел , мрсна брада од која што ако извадиш остатоци точно ќе утврдиш што јадел три месеци уназад. Мали женствени дланки, синтетичко палтенце од 80-ти.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.433
Не, оти ме цитираше на постот со линкот каде некој коментира дека ќе дојдел да го блокира Собранието ако му плателе превоз, ептен патриотски нема што.
Види, јас ти реков и тебе и на другите, тоа не е мој став ниту мое мислење, а не е ни важно моето мислење ниту етичката или патриотската вредност на случувањата, ниту пак дали е исправно или не е..... Дали ќе биде со пари, дали ќе им платат, дали сендвичи ќе им платат, ни тоа не е важно..... важно е ова, каква е ситуацијата на терен.

зајо нема да има подршка од полицијата ни војската, ако некој реши да го блокира собранието, па макар биле и 1000 луѓе. Ниту пак тој народ од протестите во последните 2 години што ќе го подржи да влезе во собрание. Тоа и на зајо му е јасно, затоа он дава „ултиматуми“ а уствари си купува време за притисоци од западот. Ако Иванов испадне маж и не попушти зајо ќе го попуши. А ако пак попушти, ќе се добие нестабилна влада, која набргу ќе биде бутната од протести и нереди.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Дали ќе биде со пари, дали ќе им платат, дали сендвичи ќе им платат, ни тоа не е важно
Прво, кој ќе им плати, од чии пари и зошто, ако луѓето се поведени од иксрена и патриотска мисла, зошто да чекаат некој да им плати пат до Скопје.

зајо нема да има подршка од полицијата ни војската, ако некој реши да го блокира собранието, па макар биле и 100 луѓе
Од кај знаеш, односно како си толку сигурен, голема е веројатноста дека во полицијата има припадници кои гласле за Заев, а има и албанци.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Види, јас ти реков и тебе и на другите, тоа не е мој став ниту мое мислење, а не е ни важно моето мислење ниту етичката или патриотската вредност на случувањата, ниту пак дали е исправно или не е..... Дали ќе биде со пари, дали ќе им платат, дали сендвичи ќе им платат, ни тоа не е важно..... важно е ова, каква е ситуацијата на терен.

зајо нема да има подршка од полицијата ни војската, ако некој реши да го блокира собранието, па макар биле и 1000 луѓе. Ниту пак тој народ од протестите во последните 2 години што ќе го подржи да влезе во собрание. Тоа и на зајо му е јасно, затоа он дава „ултиматуми“ а уствари си купува време за притисоци од западот. Ако Иванов испадне маж и не попушти зајо ќе го попуши. А ако пак попушти, ќе се добие нестабилна влада, која набргу ќе биде бутната од протести и нереди.
Абе ај не се тапосувај. Да имаше паторот капацитет, до сега ќе гореше државава. Пука рафали со ќорци у воздух. Знае дека вода у очи немате.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.433
Прво, кој ќе им плати, од чии пари и зошто, ако луѓето се поведени од иксрена и патриотска мисла, зошто да чекаат некој да им плати пат до Скопје.
Види, дали се поведени од искрен патриотизам или се платени е нешто за што можеме да дискутираме до утре сабајле, ама резултатот е тој, толпа луѓе кои не дозволуваат зајо да формира влада.


Од кај знаеш, односно како си толку сигурен, голема е веројатноста дека во полицијата има припадници кои гласле за Заев, а има и албанци.
Па има да, верувам дека има полицајци кои гласале за зајо, но во полицијата вестите први стигнуваат, а вестите не се баш најсјајни по безбедносната ситуација на земјава, и улогата на Албанската платформа во сето тоа.. А и плус тоа имаше голем број полицајци што гласаат за сдсм, под влијание на Стоајнче, кој пак сега не верувам дека го дели ставот на зајо.

Што се однесува до полицајците албанци.... мислам дека само тие и му преостанаа како надеж... или евентуално УЧК.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.433
Абе ај не се тапосувај. Да имаше паторот капацитет, до сега ќе гореше државава. Пука рафали со ќорци у воздух. Знае дека вода у очи немате.
Абе јас сум рекол паторот е најкрив што ова го дозволи, и треба да одговара најпрво за тоа.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
"Јетмир Бејтула е осомничен за масакрот во мотелот "Бриони" во Челопек кога беа масакрирани, а потоа дигнати во воздух двајца вработени во хотелот."

„Шкодран Идризи, кој беше осомничен како еден од учесниците во измачувањето на киднапираните работници на ГП "Маврово", е на слобода оти беше амнестиран.“

Да ти ги скратам маките оти посекако знам дека нема да го читаш цел текст, а и да го прочиташ ќе замижиш! Симпатизер на СДСМ да ми зборува за амнестија на хашки е исто како ку*ва да ми зборува за морал!




Но не сите забораваат...

Jordan Petrovski
3 март во 18:51 ·
Црвенквоски 2002 во изборната кампања велеше со ТЕРОРИСТИ коалиција не правам
Заев во изборната кампања 2016 говореше сите криминалци во затвор!!
Сега Заев ке прави вкада со ТЕРОРИСТИТЕ на Бранко и Криминалците против кои зборуваше самиот тој Заев.
Македончето за власт и детето продено ке си го прададе а не верата, нацијата, сограѓаните.
Само грујо има право да прави влада со терористи, Бранко и Заев никако.[DOUBLEPOST=1489342657][/DOUBLEPOST]
Абе јас сум рекол паторот е најкрив што ова го дозволи, и треба да одговара најпрво за тоа.
Паторот ако навистина беше патриот немаше да краде без усул, и ништо немаше да има од тоа што го гледаме сега.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Дали го слушнавте Сотировиќ на сител што изјавува!?
Вели дека ова е реприза на косовското сценарио од 1997 год.и ако вака продолжи состојбата во Македонија, западниот дел лесно ќе стане дел на голема Албанија.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
140
Поени од реакции
59
За излез од статус-кво се потребни нови парламентарни и претседателски избори... ??
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
дали се поведени од искрен патриотизам или се платени е нешто за што можеме да дискутираме до утре сабајле, ама резултатот е тој, толпа луѓе кои не дозволуваат зајо да формира влада.
Овој коментар го чекав, признание дека не ти пречи платеници да блокираат конститурирање на легални институции како парламентот. Таман со признанието дека повеќе би сакал граѓанска војна и еднопартиска диктатура од демократски систем.

Секој ден се повеќе заглибуваш со постовите, да не речам, удавен си во такви длабоки гомна, ништо не може да те испере веќе.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom