Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.962
Поени од реакции
26.637
Биди бе конкретен, што во спротивно, доколку еве прифати нешто од таа такозвана тиранска платформа?
Не сум јас ванѓа па да бидам конкретен. Еве времето ќе покаже. Албанците поставија услов за да се прифати, зајо прифати, ги доби потписите и сега ќе оставиме на времето што ќе се случи. Јас верувам дека нема да е добро по здравјето на зајо.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не сум јас ванѓа па да бидам конкретен. Еве времето ќе покаже. Албанците поставија услов за да се прифати, зајо прифати, ги доби потписите и сега ќе оставиме на времето што ќе се случи. Јас верувам дека нема да е добро по здравјето на зајо.
Знам дека не си, тоа сакам и да ти кажам.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Не сум јас ванѓа па да бидам конкретен. Еве времето ќе покаже. Албанците поставија услов за да се прифати, зајо прифати, ги доби потписите и сега ќе оставиме на времето што ќе се случи. Јас верувам дека нема да е добро по здравјето на зајо.
Ако гледаме по досегашните твои мислења, Заев може да си биде мирен. Во овие твои филмови само ти си веруваш, никој и ништо сте бе дали разбираш? Збориш за војни и протести а дома си седел кога Грујо амнестираше и носеше закони за јазици, кога на Кале тепаа Македонци. Никој и ништо сте бе, клошари влезени во воен филм. Лажни патриоти, партиски куропушачи.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.474
Поени од реакции
22.442
Биди бе конкретен, што во спротивно, доколку еве прифати нешто од таа такозвана тиранска платформа?
Извини вака што ви упаѓам во муабетот.
Тоа дали Заев прифатил што прифатил ке се види со текот на времето во случај да добие маднат и да формира влада. Не е тоа нешто што ке можи да се скрие но исто така не е нешто што би се случило преку ноќ како некој тука што си замислува. Полека полека на мала врата. Ништо попмпезно и со фанфари.
Туку веќе ако зборуваме хипотетички и што многу побрзо има шанса да се случи е што ако Заев и покрај недобивањето на мандатот, на своја рака формира влада и собранието вака така ја изгласа.
Што според тебе би се случувало понатака. Државата ке има две влади , двете легални или нелегални во зависно од тоа како гледаш на работите. Две министерсва за внатрешни работи, две министерста за надворешни, две за одбрана итн итн. You get the picture?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Извини вака што ви упаѓам во муабетот.
Тоа дали Заев прифатил што прифатил ке се види со текот на времето во случај да добие маднат и да формира влада. Не е тоа нешто што ке можи да се скрие но исто така не е нешто што би се случило преку ноќ како некој тука што си замислува. Полека полека на мала врата. Ништо попмпезно и со фанфари.
Туку веќе ако зборуваме хипотетички и што многу побрзо има шанса да се случи е што ако Заев и покрај недобивањето на мандатот, на своја рака формира влада и собранието вака така ја изгласа.
Што според тебе би се случувало понатака. Државата ке има две влади , двете легални или нелегални во зависно од тоа како гледаш на работите. Две министерсва за внатрешни работи, две министерста за надворешни, две за одбрана итн итн. You get the picture?
Се слагам дека и да прифатил нешто (и покрај тоа што тој вчера кажа дека нема ништо прифатено) ќе пробаат да го протнат на дпмне стил, на мала врата ко што викаш, тивко, ќути си-дупи си стил. Искрено, се надевам дека до тоа нема да дојде, искрено.

Во врска со две влади, тоа е некоја нова фора на дпмне. Прво беше федерализација, па кантонизација, па шкиптарски пари, па шкиптарски униформи, па геноциди, сеа и сами ќе си играат влада. Абе нека се изврли тоа раководство на партијата, сите у затвор и нека почне од почеток, нека не ја прават истата грешка што ја праеше есдеес, што после катастрофални порази уште се влечеше со бц и шеќеринска (оваа никаквава уште им е у партија).
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Се слагам дека и да прифатил нешто (и покрај тоа што тој вчера кажа дека нема ништо прифатено) ќе пробаат да го протнат на дпмне стил, на мала врата ко што викаш, тивко, ќути си-дупи си стил. Искрено, се надевам дека до тоа нема да дојде, искрено.

Во врска со две влади, тоа е некоја нова фора на дпмне. Прво беше федерализација, па кантонизација, па шкиптарски пари, па шкиптарски униформи, па геноциди, сеа и сами ќе си играат влада. Абе нека се изврли тоа раководство на партијата, сите у затвор и нека почне од почеток, нека не ја прават истата грешка што ја праеше есдеес, што после катастрофални порази уште се влечеше со бц и шеќеринска (оваа никаквава уште им е у партија).
.си купува скапи чанти, шетка околу ,се дружи со ќерката, усовршува јазици и чека зајко да го одерат, за да се врати со акламација и овации на квислинзите.. Не бригај има таа девет живота... :) :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.474
Поени од реакции
22.442
Се слагам дека и да прифатил нешто (и покрај тоа што тој вчера кажа дека нема ништо прифатено) ќе пробаат да го протнат на дпмне стил, на мала врата ко што викаш, тивко, ќути си-дупи си стил. Искрено, се надевам дека до тоа нема да дојде, искрено.

Во врска со две влади, тоа е некоја нова фора на дпмне. Прво беше федерализација, па кантонизација, па шкиптарски пари, па шкиптарски униформи, па геноциди, сеа и сами ќе си играат влада. Абе нека се изврли тоа раководство на партијата, сите у затвор и нека почне од почеток, нека не ја прават истата грешка што ја праеше есдеес, што после катастрофални порази уште се влечеше со бц и шеќеринска (оваа никаквава уште им е у партија).
Пеја сега батали тој муабет со фори на ДПМНЕ. Ако беше така едноставно никој досега, посебно не Заев немаше да го чека Претседателот , да бери потписи за се заебава и да губи време ако не му треба да добие мандат. Имаше изјави на тв или по медиуми дека ако треба и во кафана ке се гласало, собранието само ке си изгласало ако не добие мандат и такви работи и кои не се од вчера. Еден месец веќе помина од кога излегоја тие мубаети. Па сепак ете Заев уште го чека мандатот за кој да си бидеме на чисто треба да го добие. Некој не ми верува но да тоа е мојот официјален став кој не е од вчера туку некаде од средината на декември или одма после изборите. Тоа се факти кои лесно можат да се проверат.
И незнам што тие тука чудно за две влади. Една има моментална која функционира и е легална. И ке има друг која спред некој би била легална , според некој не. Било како било ке имаме во еден ист момент две влади ти се допаѓало тоа тебе или не. И после што ? Тоа те прашувам. Значи ете ти покажав онака пластично дека тоа е сосем реално сценарио и кое според некој би требало да се случи до крајот на неделата ако Заев не добие мандат и сам си се пргласи за мандатар. Како ете значи лаички ти тоа го замислуваш ако се случи и како би се одвивале настаните со минути , сати или денови потоа?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Пеја сега батали тој муабет со фори на ДПМНЕ. Ако беше така едноставно никој досега, посебно не Заев немаше да го чека Претседателот , да бери потписи за се заебава и да губи време ако не му треба да добие мандат. Имаше изјави на тв или по медиуми дека ако треба и во кафана ке се гласало, собранието само ке си изгласало ако не добие мандат и такви работи и кои не се од вчера. Еден месец веќе помина од кога излегоја тие мубаети. Па сепак ете Заев уште го чека мандатот за кој да си бидеме на чисто треба да го добие. Некој не ми верува но да тоа е мојот официјален став кој не е од вчера туку некаде од средината на декември или одма после изборите. Тоа се факти кои лесно можат да се проверат.
И незнам што тие тука чудно за две влади. Една има моментална која функционира и е легална. И ке има друг која спред некој би била легална , според некој не. Било како било ке имаме во еден ист момент две влади ти се допаѓало тоа тебе или не. И после што ? Тоа те прашувам. Значи ете ти покажав онака пластично дека тоа е сосем реално сценарио и кое според некој би требало да се случи до крајот на неделата ако Заев не добие мандат и сам си се пргласи за мандатар. Како ете значи лаички ти тоа го замислуваш ако се случи и како би се одвивале настаните со минути , сати или денови потоа?
Треба да го добие и ќе го добие, под притисок, исто како што под притисок Иванов ја повлече аболицијата. Ти текнува кога викаше на тв (народски кажано) дека нема жива сила што ќе го натера да ја промени одлуката. Епа, очигледно имало, ко што ќе има и сега.

Во таа ситуација, ќе има веројатно безредие, дпмне поддржувачи нема да почитуваат ништо од закони, ќе фураат свој филм и ќе јадат казни, ќе одат у затвор, ваљда, оние пак кои го поддржуваат есдеес ќе си се фураат на филмот дека си се легитимни (што мене ми се допаднало или не, мислам дека се).

Ми текнува грујо у 2009та или 2008ма кога викаше на тв, нас ни треба јака опозиција ама не ни треба циркуз, тоа во моментов го праи грујо. Не е опозиција, он е циркуз, продава муда за бубрези, ништо повеќе. ТИ викам, прво федерализација, па кантонизација, вакви пари, онакви пари, онаков јазик, казни, па платформи, па сеа и посебна влада ќе си фураат.
 
V

viktora

Гостин
Овие наводни најави за терористички напади, од штаб ви ги пишуваат ?
Ти глуп си или ќорав?Читаш ли од каде е изворот на информацијата?Никаде не тераме ако ко навиани тераме од овој штаб од оној штаб.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.474
Поени од реакции
22.442
Во таа ситуација, ќе има веројатно безредие, дпмне поддржувачи нема да почитуваат ништо од закони, ќе фураат свој филм и ќе јадат казни, ќе одат у затвор, ваљда, оние пак кои го поддржуваат есдеес ќе си се фураат на филмот дека си се легитимни (што мене ми се допаднало или не, мислам дека се).
За другиот дел од постот во глобала се сложуваме освен она под притисок од надвор( ваљда на тоа мислеше ). Тој притисокот може и Заев многу лесно да го притисни ако го нема веќе притиснато па да почне да пее друга песна по неколку месеци или година. Било како било да не се повторуваме околу тоа.
Е сега за цитираното. Ова не ми е јасно, кој ке ги казни? За да некој некого казни треба да функционира државниот апарат кој е задолжен за тоа. Значи не за џабе ти спомнав министерство за внатрешни, одбрана, а не министерство за труд и социјала или за земјоделство , шумарство и водостопанство. Од каде си ти толку сигурен дека командир на станица или таму на некоја висока позиција и има пристап до оружје и еден куп негови поддржувачи колеги ке го послуша министерот за кој смета дека е нелегален. Било кој и едниот и другиот. Една полициска станица некој апсат или одат да разбиваат толпа, другата полициска станица ги бранат по наредба на овој другиот. Третата ни ваму ни таму. Четвртата ке се наклони према едниот, петтата према другиот. Прилеп према сегашната влада, Битола према новата. И така се со ред.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
364
Се убаво напишано али коалиција која треба да преземе власт не е составена само од Заев. А другиот дел не се баш слага со Зоран и неговите изјави.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Нападнати вчера новинари на Телма и на 24 Вести на протестите на унитарците. Што ти прави страв за местото во државно
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.968
Поени од реакции
11.608
Нападнати вчера новинари на Телма и на 24 Вести на протестите на унитарците. Што ти прави страв за местото во државно
Не бе, некој не знаел да го вее знамето, случајно било.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
За другиот дел од постот во глобала се сложуваме освен она под притисок од надвор( ваљда на тоа мислеше ). Тој притисокот може и Заев многу лесно да го притисни ако го нема веќе притиснато па да почне да пее друга песна по неколку месеци или година. Било како било да не се повторуваме околу тоа.
Е сега за цитираното. Ова не ми е јасно, кој ке ги казни? За да некој некого казни треба да функционира државниот апарат кој е задолжен за тоа. Значи не за џабе ти спомнав министерство за внатрешни, одбрана, а не министерство за труд и социјала или за земјоделство , шумарство и водостопанство. Од каде си ти толку сигурен дека командир на станица или таму на некоја висока позиција и има пристап до оружје и еден куп негови поддржувачи колеги ке го послуша министерот за кој смета дека е нелегален. Било кој и едниот и другиот. Една полициска станица некој апсат или одат да разбиваат толпа, другата полициска станица ги бранат по наредба на овој другиот. Третата ни ваму ни таму. Четвртата ке се наклони према едниот, петтата према другиот. Прилеп према сегашната влада, Битола према новата. И така се со ред.
Не може да има Заев притисок од Европа кога они му даваат поддршка за да формира Влада, што побрзо и тоа. Сите го форсаат Џорџе (на културен начин сега за сега) да преиспита одлука и да му даде мандат. Никој нема кажано „аааа у право е Џорџе, не му давај мандат додека не смени програма“, нели?

Брат, сите министри ќе бидат од позицијата, така? Ако пример командир на станица на Ѓорче Петров е поддржувач на дпмне и си фура дпмне филм, министерот ќе го смени (пошто ќе биде на позицијата) и ќе постави командир кој ќе го почитува законот. Не знам што е тоа толку тешко да се разбере, искрено.[DOUBLEPOST=1489246570][/DOUBLEPOST]И да, при први протести кога ќе дојде есдеес на власт само сакам да се постави ебр (пошто сега ќе бидат под команда на есдеес) и да забрани движење па кога ќе почне да се оди кон нив, да лупаат пендраци по колена, да кршат клучни коски и во тој момент нив да им помине пред очи моментот кога седеле дома и се смееле кога мене ме бркале и удирале специјалци пошто сум демонстрирал за Тамара, Нешковски, убиството во Ѓорче, Талант, екстерно.

Тогаш изговорот за нарушување на устав (загарантирано слободно движење) беше „абе ти кажале кај да одиш и таму ќе одиш, нема ти што да се курчиш, полиција е тоа“.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Треба да го добие и ќе го добие, под притисок, исто како што под притисок Иванов ја повлече аболицијата. Ти текнува кога викаше на тв (народски кажано) дека нема жива сила што ќе го натера да ја промени одлуката. Епа, очигледно имало, ко што ќе има и сега.

Во таа ситуација, ќе има веројатно безредие, дпмне поддржувачи нема да почитуваат ништо од закони, ќе фураат свој филм и ќе јадат казни, ќе одат у затвор, ваљда, оние пак кои го поддржуваат есдеес ќе си се фураат на филмот дека си се легитимни (што мене ми се допаднало или не, мислам дека се).

Ми текнува грујо у 2009та или 2008ма кога викаше на тв, нас ни треба јака опозиција ама не ни треба циркуз, тоа во моментов го праи грујо. Не е опозиција, он е циркуз, продава муда за бубрези, ништо повеќе. ТИ викам, прво федерализација, па кантонизација, вакви пари, онакви пари, онаков јазик, казни, па платформи, па сеа и посебна влада ќе си фураат.
....не сум сигурен дека е циркузант. Ако е... тогаш е многу добар.
Мислам , би сакал иако не сум многу сигурен за материјалот од кој е направен, дека Иванов НЕМА ДА ГО ДАДЕ МАНДАТОТ. Може ќе си ги најде мудата и чврсто ќе рече НАЈНЕЕ МАЈНЕ ДАМЕН УНД ХЕРРЕН. Па што и да мрчи оној папкарот доједен од Берлин низ зуби.., зошто и него го фаќа паника од таа можност на според него топелхафт балканише лојте...Треба да издржи до 24 април денот кога Франција ќе го добие новиот претседател и кога ќе почне крајот на бриселската мафија..и дебаклот на Првата Европска Унија.. Башка има многу јак аргумент, скарабуџената од квизлинзи и исиловски сецеционисти клика , го руши унитарниот карактер на Македонската држава и директно го оспорува државотворниот Македонски народ , а уште и со директно мешање на соседни земји и влади. За многу помали гревови многумина такви мангупи попиле многу поголеми шамарчини.
Решението е многу просто, се вика нови избори одма . Или утешната за каприците и траумите на Зајко Бани малцинска влада со дистанцирање од сочинението на Еди факинг Рама, поддржана од страна на ВМРО, додека не се створат услови прифатливи за сдсм и останати... за нови избори. Се друго е насилие над недолжниот Македонски народ. А додека има мандат сјо на Катица и пратиљи нека исштанцаат колку што можат и за што имаат докази обвиненија, па судовите нека решаваат кој е крив , а кој е прав. Мислам дека се прекрши работата , па не верувам дека некој без добро процесирање туку-така ќе ги бутне под черга. А тое е веќе голем чекор кој не носи во погорниот слој од европското правосудство , за разлика од многуте други преку ред примени у тоа мало друштво педера и педофилистичара...у стечај.:sneaky:
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom