Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.104
Поени од реакции
36.230
Ми се лоши кога гледам како Македонскиот народ е суштински поделен на црвени и сини или ако сакате наречете ги патриоти и предавници, додека пак Албанците се секогаш заедно сплотени кога станува збор за нивните интереси. Мене не ми е јасно како може овој народ да брани двајца политичари за кои постојат докази дека правеле криминал, краделе пари, местеле тендери и што ли уште не.

И Груевски и Заев треба да одговараат за тоа што го направиле. Заев еднаш беше аболициран од Претседателот Црвенковски за криминалите со ТЦ Глобал. Груевски треба да одговара за сите криминали што ги направил во овие 10 години владеење. Сума сумарум, ни едниот ни другиот не се цвеќе за мирисање.

Но она што најмногу боли е фактот што Македонските политичари воопшто немаат проблем да свиткаат кичма кога станува збор за исполнување на барањата на Албанците. Не ми е јасно како може да се прифаќаат платформи и услови на малцинство народ во една држава, односно тоа малцинство да го држи во заложништво мнозинството. Нема држава во светот која е 100% чиста, но ниту една од нив досега не дозволила да биде уценувана од некое малцинство. Со своите 20%(?) Албанците де факто ја држат Македонија и Македонците под заложништво. Македонците во соседните држави немаат никакви права, воопшто не се признаени како малцинство и се постојано малтретирани додека Македонија на малцинствата им ги даде сите права достојни за 21 век и пак не чини, секогаш се бара повеќе. Доволен доказ за тоа е изјавата на Премиерот на Албанија Еди Рама пред неколку години дека неможе да бараат нешто од некого што и самите не можат да го дадат. Тогаш зошто од Македонија секогаш се бара повеќе и повеќе?

Не сакам некој погрешно да ме разбере и да мисли дека ширам говор на омраза или каков било друг вид на негирање на Албанците но ова што се случува во Македонија не е нормално по ниту една основа од остатокот од светот. Мене не ми пречи тоа што Македонија е мултиетничка држава и што во неа живеат малцинства, меѓутоа тие малцинства треба да знаат дека оваа држава има свој народ, свој идентитет, јазик итн и неможе никој тоа да го нарушува. Што треба да прават тогаш држави како Германија, Франција, Англија, САД, Австралија и многу други кои се целосно поплавени од разни народи? Не гледам јас никој таму да бара двојазичност или разни други услови, туку сите се прилагодуваат на тамошните обичаи.

Не знам што повеќе да напишам и како да се изразам на сето ова што се случува во Македонија. Едноставно лудило на секој можен чекор и начин. Младите немаат никаква перспектива и сите сакаат да избегаат од државата, постарите скоро сите се мрднале од памет бранејќи туѓи политички интереси, а има и такви кои немаат леб да јадат и воопшто не ги интересира политика и никому не му е гајле за нив оставени се на милост и немилост сами да се борат колку можат. Жално е што во 21 век вакви работи се случуваат кои прават една држава и еден народ да страдаат поради поединци и туѓи интереси.
Уште пожално е што и двајцата како криминалци и водачи на партии имаат по над 400к поддржувачи.
Тука излегува дека се дискриминирани сите други освен Албанците, ниту мнозинството Македонци, ниту останатите малцинства не ужива толку права и не си дозволува да диригира на ваков начин како Албанците.
25 години областите со Албанци се отпишани и за полиција и за војска, тие се повисоки и од закон и од ред, ниту инспекција ниту полиција има минато низ нивна област, дури и приватни компании како ЕВН се плашат струја да им исклучат, па го јадеме останатите со покачувања на сметки за да отплатиме туѓ долг.
Мизерија од држава, мизерија од менталитет на народ.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.264
Поени од реакции
8.741
Уште пожално е што и двајцата како криминалци и водачи на партии имаат по над 400к поддржувачи.
Тука излегува дека се дискриминирани сите други освен Албанците, ниту мнозинството Македонци, ниту останатите малцинства не ужива толку права и не си дозволува да диригира на ваков начин како Албанците.
25 години областите со Албанци се отпишани и за полиција и за војска, тие се повисоки и од закон и од ред, ниту инспекција ниту полиција има минато низ нивна област, дури и приватни компании како ЕВН се плашат струја да им исклучат, па го јадеме останатите со покачувања на сметки за да отплатиме туѓ долг.
Мизерија од држава, мизерија од менталитет на народ.
затоа јас пишав и порано, не шиптаранава него ние треба да се делиме од нив, а овие ко заев може слободно да се населат во илирида, па нека си прават едно опшество за сите.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.104
Поени од реакции
36.230
затоа јас пишав и порано, не шиптаранава него ние треба да се делиме од нив, а овие ко заев може слободно да се населат во илирида, па нека си прават едно опшество за сите.
Нема потреба за делба, само држење на уздите и контрола, кога воспитуваш ротвајлер, питбул и слична агресивна раса, мора да покажеш од старт кој е газда и кој команда, ако му допуштиш на старт ти ќе имаш страв од него, а не тој од тебе.
Кај нас командата ја има ЕУ и САД, исти кур се и Зајко и Гвујо и двајцата дадоа и ветија се и сешто за да си го топлат дупето во фотеља и да не свират клавир од зад решетки, кој и да го донесеш на врв на ваква земја со ваков менталитет на народ ќе биде истата приказна.
Од 91ва досега се сменија многумина, народот ракоплескаше на сите, се восхитуваше на сите, имаше големи очекувања од сите, ама на крај доби соодветен секс.
Еве ве читам низ темава очи си вадите, едните за гвујо, другите за зајко, сите што урлаат за било која страна се за некаков интерес, помал или поголем, некој да фати тендер, некој да се вработи или да вработи близок, е се додека се делите и си вадите очи на тој начин и се додека секој си гледа свој интерес, а не го боли за заедницата ќе биде ситуацијата ваква.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.264
Поени од реакции
8.741
Нема потреба за делба, само држење на уздите и контрола, кога воспитуваш ротвајлер, питбул и слична агресивна раса, мора да покажеш од старт кој е газда и кој команда, ако му допуштиш на старт ти ќе имаш страв од него, а не тој од тебе.
Кај нас командата ја има ЕУ и САД, исти кур се и Зајко и Гвујо и двајцата дадоа и ветија се и сешто за да си го топлат дупето во фотеља и да не свират клавир од зад решетки, кој и да го донесеш на врв на ваква земја со ваков менталитет на народ ќе биде истата приказна.
Од 91ва досега се сменија многумина, народот ракоплескаше на сите, се восхитуваше на сите, имаше големи очекувања од сите, ама на крај доби соодветен секс.
Еве ве читам низ темава очи си вадите, едните за гвујо, другите за зајко, сите што урлаат за било која страна се за некаков интерес, помал или поголем, некој да фати тендер, некој да се вработи или да вработи близок, е се додека се делите и си вадите очи на тој начин и се додека секој си гледа свој интерес, а не го боли за заедницата ќе биде ситуацијата ваква.
во моменти кога командата ја имаат ЕУ и САД, а ние не си вадиме очи туку имаме муабет помеѓу глуви, нема шанси да држиш узди, најдобро решение е делба, па кој каде сака така нека бира, со племево ни сме имамле соживот ниту ќе имаме, бадијала се мачиме.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.104
Поени од реакции
36.230
во моменти кога командата ја имаат ЕУ и САД, а ние не си вадиме очи туку имаме муабет помеѓу глуви, нема шанси да држиш узди, најдобро решение е делба, па кој каде сака така нека бира, со племево ни сме имамле соживот ниту ќе имаме, бадијала се мачиме.
Соживот со тие што треба има, јас имам пријатели од Албанска националност, но со делот што се дивјаци со ментален склоп од праисторијата делбата постои и сега иако нема јавно окончување на линијата.
Си ги вадиме очите и се правиме насила зависни, тоа е главниот проблем.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
во моменти кога командата ја имаат ЕУ и САД, а ние не си вадиме очи туку имаме муабет помеѓу глуви, нема шанси да држиш узди, најдобро решение е делба, па кој каде сака така нека бира, со племево ни сме имамле соживот ниту ќе имаме, бадијала се мачиме.
ljubco bese vo pravo na vremeto so predlogot za razmena na teritorii so albanija. Da ja sogledame realno slikata, sto ima korist makedonija od zapadniot del? ne plakjaat danoci, ne plakjaat struja, plukaat po se sto e makedonsko itn... Poarno da se otsece rakavoto tkivo nego da se zarazi i ostanatoto. Pa ovie ljockite zaedno so kosovarite neka si pasat treva, so koncept na ekonomija 0 proizvodstvo i 1 benzinska na sekoi 100 metra. Koga ke treba sami da soberat pari vo bugetot neka si gi delat ramnopravno.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.863
Поени од реакции
26.466
Коментарите на тие што ја подржуваат платформата се патетични. Се повеќе изгледа дека самите себеси се убедуваат отколку што изгледа дека кажуваат сопствено мислење, водени првенствено од албанофобијата.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Uste pred 20tina godini trebase da se presece, sega plus problem ke ima poso se naplevija vo skopje, kumanovo, struga, kicevo...
Соживот со тие што треба има, јас имам пријатели од Албанска националност, но со делот што се дивјаци со ментален склоп од праисторијата делбата постои и сега иако нема јавно окончување на линијата.
Си ги вадиме очите и се правиме насила зависни, тоа е главниот проблем.
Sozivot so ova divo pleme nema. Koga veke ednas ke se razbudite i ke vi stane jasno? Vo denesno moderno vreme na zdruzuvanje na evropskite narodi tuka divite pleminja uste sonuvaat golemi drzavi? I ovakvi sakaat vo EU?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.264
Поени од реакции
8.741
ljubco bese vo pravo na vremeto so predlogot za razmena na teritorii so albanija. Da ja sogledame realno slikata, sto ima korist makedonija od zapadniot del? ne plakjaat danoci, ne plakjaat struja, plukaat po se sto e makedonsko itn... Poarno da se otsece rakavoto tkivo nego da se zarazi i ostanatoto. Pa ovie ljockite zaedno so kosovarite neka si pasat treva, so koncept na ekonomija 0 proizvodstvo i 1 benzinska na sekoi 100 metra. Koga ke treba sami da soberat pari vo bugetot neka si gi delat ramnopravno.
може да замислиш каква држава ќе биде тоа со главна индустрија бензиски пумпи и бордели нарко продавници, можат слобдоно да ја именуваат лас вегас.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Eve i onoj teroristot gaferi vcera kako se iskaza, toj ne bil makedonski albanec tuku samo albanec. So ovakvi li da pravime sozivot?
 
W

wicked_1

Гостин
Коментарите на тие што ја подржуваат платформата се патетични. Се повеќе изгледа дека самите себеси се убедуваат отколку што изгледа дека кажуваат сопствено мислење, водени првенствено од албанофобијата.
Иако правите огромен медиски притисок преку милион телевизии, новинари и платени порталчиња - куртони, од далеку се познава позадината со дежурните бауци со кои го заплашувате народот веќе 10 години.

Коалицискиов партнер овие барања ги има константно во секое предизборие, и со тоа секој е свесен.

Проблемот денес е што некој го чекаат судења па сега праќаат административци и директорчиња на улица да провоцираат конфликти и да зборуваат за армагедон.

Доста патетична и долна слика за тоа колку ниско може еден сограѓанин да иде, мислите дека македонските знамиња и бои ќе ви ги затскријат намерите, како што беше случај со Скопје 2014.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Милошоски до Спасовски: ДУИ до вчера беа корумпирани, а сега се светци? (ВИДЕО)

http://republika.mk/741816

Ги искина бе.На нивно место од дома не би испаднал наредниве година две.
Не искачај викторија.
Антони бугарчето нели кидна у нотари? Нели немаше да се бави со политика? Мене ми личи дека фамилијата не му дозволи таков луксуз. Краделе, лажеле заедно, продавале име заедно и сега тоа бугарско педерче сака да збрише од одговорност - у мафија нема такви работи.

Што се однесува до дуи, верувам дека добар дел од вас што слепо гледате само шител пропаганда, кампањата на сдс со бомбите не сте ни ја слушале. Сдс не водеше кампања против дуи, не објави ништо за нив. Друго прашање е дали е тоа добро - мене лично не ми е по кеиф. Ама за разлика од вас, кои пред изборите водевте антиалбанска политика, па после изборите нг во мегаинтервјуто во истава оваа република го испуши секој ш стап, им се удвараше со тоа како го помилувал раководството на она, го вовел ш јазикот секаде, вработил партиска војска на дуи во државна администрација итн., па ја прифати ТИРАНСКАТА платформа и се обидуваше да состави влада со нив, за сега да е наводно скаран со дуи и го прашува сдс како може со нив да коалицира, види мајката!?. Паторот во овие три месеци со дуи се однесува како жена во пмс, од минута во минута менува расположение - како му одговара, а вие "патриотите" тоа никако да го сконтате. Очигледното пазарање за спас на својот газ, распродавањето на национални интереси од страна на паторот за вас е квантна механика - несфатливо, нејасно, неразбирливо, недостижно. Абер немате од тоа што е конзистентност во ставови, држење позиција и чест на интелектуалец да остане доследен и да докаже дека бил во право за тоа што го тврдел или чесно да признае пораз - тоа ниту знаете да го препознаете, ниту го цените.
Пак ќе се вратам на кичевскиот врховист. Го памтам од времето кога со филип петровски и влатко ѓорчев дудлаше во умс и организираше протести против воведување на настава на албански на педагошка академија (тогаш беше). Лежеа у шатори пред собрание и глумеа штрајк со глад, а навечер им носеа сендвичи од седмица (уште од тогаш е вмрофскиот култ кон сендвичот). Сега тоа нафатирано врховистичко говно живее тука у Тафталиџе, вози едно пед**ско џипче и до скоро к**ето го болеше за вас, за сега да ве пали да акате по улицине и да му го спасите ш***кот од зандана.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.555
Поени од реакции
36.516
На крај ќе испедне дека можеби најдобрата опција што му беше понудена на зајо беше онаа грујо доброволно да замине во затвор.
Абе какво доброволно одење во затвор, ти не си сериозен. Ова не е 17 век па Грујо како чесен витез да се затвори во некоја кула позади седум мориња и седум планини.

Треба да си оди на суд и таму да се докаже дали е виновен или невин за делата за кои се товари.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Абе какво доброволно одење во затвор, ти не си сериозен. Ова не е 17 век па Грујо како чесен витез да се затвори во некоја кула позади седум мориња и седум планини.

Треба да си оди на суд и таму да се докаже дали е виновен или невин за делата за кои се товари.
Vo koj sud i zatvor, makedonski ili albanski?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.863
Поени од реакции
26.466
Иако правите огромен медиски притисок преку милион телевизии, новинари и платени порталчиња - куртони, од далеку се познава позадината со дежурните бауци со кои го заплашувате народот веќе 10 години.

Коалицискиов партнер овие барања ги има константно во секое предизборие, и со тоа секој е свесен.

Проблемот денес е што некој го чекаат судења па сега праќаат административци и директорчиња на улица да провоцираат конфликти и да зборуваат за армагедон.

Доста патетична и долна слика за тоа колку ниско може еден сограѓанин да иде, мислите дека македонските знамиња и бои ќе ви ги затскријат намерите, како што беше случај со Скопје 2014.
Пак ќе кажам, ова што го пишуваш повеќе личи на аутохипноза, отколку на искажување на став. Се додека не можете самите себеси да си признаете дека зајо се посра и веќе пушти вода на цел ваш труд, не ни можете да направите нешто да пробате да го поправите тоа :)

Значи не се тие што излегоа надвор оние кои бараат војна, тоа се оние кои го испровоцираа тоа. Платформата за зајо е она што беа бомбите за грујо. И уште повеќе, како што изгледа зајо и платформата ќе направат грујо да воскресне.

Како што изгледаат рабоите постојат 3 можни сценарија.
1. Албанците да попуштат и јавно да се откажат од платформата (што не верувам да се случи)
2. Да има предвремени избори.
3. Да има војна.

Како што приметуваш точката да направи зајо влада не ми е вероватна (можеби и грешам, не викам не). Пошто како ќе успее да формира влада? Мислиш некој ќе излезе на улица да го подржи со сила да влезе во собрание? Мислиш полицијата ќе застане позади него?

Еве ај кажи ти, настрана твоите желби, како мислиш дека ќе заврши сево ова.[DOUBLEPOST=1488957788][/DOUBLEPOST]
Абе какво доброволно одење во затвор, ти не си сериозен. Ова не е 17 век па Грујо како чесен витез да се затвори во некоја кула позади седум мориња и седум планини.

Треба да си оди на суд и таму да се докаже дали е виновен или невин за делата за кои се товари.
Абе според тоа како стои ситуацијата, тоа засега беше најблиско сценарио што грујо би го однело во затвор, па макар било и фантазија.

Како што сега стојат работите има голема шанса грујо од ова да излезе како херој.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom