Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ја гледав емисијата во живо... и те прашувам, ретардиран си или си политички потрчко? Или пробаш да смениш тема?
овчичке , дај ја целата секвенца и одма ќе се види за што се работи, монтирајќи .gif паравиш ЛАЖГА. Тоа е она што му објаснував на еден мамлаз овде за науката на ГОЛЕМОТО ЛАЖЕЊЕ.....:) :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
И Зајко нема да заостане многу, кога ќе почне едно евро мене, едно на Вицето и едно на државата, по едно од Сорос, по едно од Рама, по едно од Тачи,....., за 2-3 години ќе ги стаса 5-те милијарди на фамилијата на Грујо.
Ако издржи 2-3 г. И ќе видиме дали работите натаму ќе се одвиваат.

Приказни за мали деца ви раскажуваат по штабовиве. Тачи и Рама се’ би правеле преку албанскиот фактор, како што правеа и до сега, а тоа воопшто досега не ви сметаше, и ако прават притисок, ќе го прават со помош на албанците. Затоа после секои избори, последниве 10 г. имаше албанска платформа со барања која беше одобрувана без многу приговори. Го видовме партиотизмот при договарањето за правење меѓуетнички инциденти, слушнавме немакедонски залагања, видовме обиди за поставување крстови, во моменти кога министер за внатрешни беше Спасов. Старо сценарио со ист ефект. И сега стигна до Сорос! Тоа што Сорос би го направил со пари, 10 г. се правеше џабаод власта, а се спомнуваа соросоидите кои сакаа да ја киднапираат Македонија. Дали има некој детален плас на Сорос во врска со Македонија и како тој елемент (странски пари) би ја уништил Македонија, каде некаде треба 2/3 мнозинство, некаде ќе се бара референдум, а некаде има потпишани меѓународни договори, во тие ваши измислени сценарија. Ти мислиш дека само ќе се дувне, и раната ќе зарасне. Треба време за тоа.

Башка Сорос е активен доста долго, и во времето на сдсм, ниту Македонија се растури, ниту Македонија загуби нешто. Ние сме една стара кола која мора да биде реставрирана ако сака да се приклучи кон патот, со вакви смешни приказни за Сорос, кој има посериозни проблеми, нема да дотурка(/ме)те далеку. ;)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993

Не е аплоадирано уште ама не се прави и ти како Жорж и Превара, попаметен си каде каде. Нели гледаш дека го фаќа за рака Бетмен за да не се пали како трактор по удолница?
Батали го Ристе, мајка родена не му верува што збори.
Само не сфатив убаво - трендо го врза со овциве или тој него? Пошо и трендо јако одработуе за режимов - рецептчиња, бавчи, малце тупа гео-политика и замајавање. Ќе му излета некоја ситна критика за фасадине на 2014-та, ама си го преспа режимов ко мечка у дупка зимно време.
Саше менталниот ставаше слики како со илче халкидики ручаат у пелистер, сите млади, среќни, патриоти и сите му се исмејаваа, ама у право беше чоекот - опасен ајван испадна бетменов.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983

Не е аплоадирано уште ама не се прави и ти како Жорж и Превара, попаметен си каде каде. Нели гледаш дека го фаќа за рака Бетмен за да не се пали како трактор по удолница?
Јас те замолувам да не омаловажуваш „ничим изазван“. Простотилакот сепак да го зачуваме во себе...
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.234
Поени од реакции
64.989
овчичке , дај ја целата секвенца и одма ќе се види за што се работи, монтирајќи .gif паравиш ЛАЖГА. Тоа е она што му објаснував на еден мамлаз овде за науката на ГОЛЕМОТО ЛАЖЕЊЕ.....:) :)
Би ти објаснил, ама жал ми е за тастатурава.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Цела јавност виде на тв како Фрчко ја тепа жената и цела јавност гледаше како фрчко тепа деца оти не размислувале како него. А за напади на новинари не ми зборувај, молимте, јасно е на кого му одговоараат такви сценарија, не сме од вчера.
:tapp:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.863
Поени од реакции
26.466
Јас те замолувам да не омаловажуваш „ничим изазван“. Простотилакот сепак да го зачуваме во себе...
Де бе па ти..ама си осетлив... тоа им е начинот на делување, арогантно со дикредитација ги јакнат своите ставови....
Имаат изгледа основен курс на користење на смајловци и начин на навреда и дискредитација 1 и 2 степен.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Батали го Ристе, мајка родена не му верува што збори.
Само не сфатив убаво - трендо го врза со овциве или тој него? Пошо и трендо јако одработуе за режимов - рецептчиња, бавчи, малце тупа гео-политика и замајавање. Ќе му излета некоја ситна критика за фасадине на 2014-та, ама си го преспа режимов ко мечка у дупка зимно време.
Саше менталниот ставаше слики како со илче халкидики ручаат у пелистер, сите млади, среќни, патриоти и сите му се исмејаваа, ама у право беше чоекот - опасен ајван испадна бетменов.
А јас и уште 2-3ца кога пишувавме во темана за ајваниве што ги викаш по социјални медиуми дека се продадени, не цитираа како врска немало, Боби ги поддржувал студентите, не знам што. Боби е таков атеншн сикер што за да е актуелен по интернетов ќе го поддржи и Пол Пот ако приликата така налага. Исти профил на човек се ако ме прашуваш мене - неработници. Така да исто му се фаќа кој кого го врзал, не верувам кај овие двајца да се работело за нож под коска. Мислам дека се работи за самоиницијативно приклучување - се сфаќаме, лесно заработени пари, кој не би сакал искрени да бидеме да врти 2-3 круга дневно низ центар и да смисли неколку насловчиња за на Курир за тие пари.
Јас те замолувам да не омаловажуваш „ничим изазван“. Простотилакот сепак да го зачуваме во себе...
Форум е ова, можам да спомнам кој член сакам, нема правило за тоа.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.117
Поени од реакции
3.319


vmro's very own Lumis.

Не е аплоадирано уште ама не се прави и ти како Жорж и Превара, попаметен си каде каде. Нели гледаш дека го фаќа за рака Бетмен за да не се пали како трактор по удолница?
Не сум ја гледал дебатата, ама гифот и она на видеото немаат никаква врска.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Не сум ја гледал дебатата, ама гифот и она на видеото немаат никаква врска.
Никој нигде не рече дека има врска, срценцето е сеир, ама за вакви спонтани допирања помеѓу личности Фројд има зборувано многу, исто како за тиковите на Бетменот цела емисија ;)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Форум е ова, можам да спомнам кој член сакам, нема правило за тоа.
Мислам дека знаеш на што мислам. Има членови кои секој одговор го започнуваат со „Ти си глупав“, „Ти си ваков, таков...“. Кога некој каже, па друг му врати... нема разговор.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.563
Поени од реакции
36.519
Вие тотално сте полуделе бе. При очи слепи да сте биле...



Инаку, коментар на најсериозниот грчки весник.

http://www.slobodnaevropa.mk/a/28355640.html

Катимерини: Македонија се движи кон колапс

Според „Катимерини“ Груевски се обидува да го блокира формирањето нова влада воден од стравот дека ако СДСМ формираат влада веројатно ќе се развие судскиот процес против скандалите за неговите финансиски криминали и тој можно е да заврши во затвор, додека пак Рама наместо да им дозволи на албанските партии во Македонија да се организираат самостојно се покажал како силен следбеник на визијата за „национално обединување“ на Албанците.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.117
Поени од реакции
3.319
се покажал како силен следбеник на визијата за „национално обединување“ на Албанците.
Тоа е тој дел кој ги плаши Грците, за се друго си фаќаат сеир.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.881
Поени од реакции
14.319
Добро, што пишува во таа платформа ќе видиме ли некогаш? Или пак јас нешто не сум во тек со настаните, ја имаат ли некаде изјавено целата платформа со сите нивни барања?

Иначе се согласувам со претходните коментари за анкетата да биде јавна, баш ме интересира на кого не му смета двојазичност.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Што има тоа врска со мене. Нели си ти „дете“ на претци кои се перјаница на комунизмот во МК? Барем така си кажвал, Вис, Тито...
Точни така, али ти плукаше и се какоаше по комунизмот а сега со солзи во очите велиш дека во комунизмот не можеле да се случуваат вакви работи како сега во слободна независна демократска парламентарна Македонија каде се почитува вољата на мнозинството.
Во ова слободна земја и демократски ситем мнозинство пратеници сакаат да направат влада, и ти велиш дека тоа не смее да се случи исто како шо во комунизмо Тито ќе прател 1000 милиционери и тие ќе претепаа 1000.000 Македонци кои сакаа да се напрај независна Македонија.
Ти си со типично комуњарско УДБАшки став и погледи кон ситуацијата. Нема бе тука воља на мнозинство, ќе биде како шо една партија сака и точка.
И ти си бил марксист ленинист во душичката[DOUBLEPOST=1488897593][/DOUBLEPOST]Н
Добро, што пишува во таа платформа ќе видиме ли некогаш? Или пак јас нешто не сум во тек со настаните, ја имаат ли некаде изјавено целата платформа со сите нивни барања?

Иначе се согласувам со претходните коментари за анкетата да биде јавна, баш ме интересира на кого не му смета двојазичност.
Не е објавено али према ВМРО е договорено:
Македонија да биди двојаична на цела територија
Македонија да се федерализира со башка собрание претседател и влада на Албанци со седиште во Дебар
Секое семејство во Македонија да има барем по еден член со Албанско име
Парите да бидат на албански јазик
на училиште да се учи Албански јазик
Сите песни кои се пуштаат на национални телевизии да бидат препеени на Албански јазик
Да се казни со 5000 евра секој кој не знае албански јазик
Да се смени име знаме и химна со кое ќе се одразува и албанскиот народ во Македонија
Да се воведе кече како дел од службена унифрорма во полиција и војска
Да се прогласи барокот како чисто Албански наследство и културно наследство
Да се изземат од судења и прогони било кои криминалци кои имаат барем 20% албанска крв во себе
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom