Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 декември 2015
Мислења
226
Поени од реакции
84
Молотовите коктели во Битола се сценарио на СДСМ за креирање етнички тензии
СДСМ продолжува со очајните обиди да креира меѓуетнички тензии во напнатиот постизборен период со кој се соочува Македонија. Последен во низата е инцидентот со фрлени молотови коктели во Битола, кој според наши извори е дел од сценариото на СДСМ за креирање на етнички тензии, пишува порталот


Поголем број на медиуми известија дека утрово околу 4 часот оштетена е фасадата, влезната врата и еден прозорец од објектот на Националната установа Музеј на албанската азбука со седиште во Битола.

Од СВР Битола посочуваат дека настанот е регистриран и поставено е обезбедување на објектот со цел непречено да се изврши истрагата за овој случај.

Според првичните информации, утрово во 4 часот непознати лица фрлиле шишиња со запалива течност (Молотови коктели) и притоа ги оштетиле влезната врата и прозорецот на вториот кат од Музејот, како и спомен-плочата на Музејот. Повеќе детали околу истрагата ќе бидат соопштени по добивањето на конкретни информации.

-Според наши извори, овој инцидент е масло на СДСМ во обидот да креира меѓуетнички тензии со цел да ги претстави Македонците во негативно светло кои ги извршиле овој чин и го нарушуваат соживотот. Ова е само уште еден обид на СДСМ во ваков сензибилен период да подгрее етнички тензии. Пред неколку дена, сдсмовските портали беа фатени на дело како преку спинувани вести за напад врз девојка од албанска националност подгреваат етнички тензии, пишува Журнал.

Дополнително, во текот на вчерашниот ден низ медиумите се појави насока од централата во која СДСМ им порачува на своите членови да се фокусираат со најомразувачки коментари од албански профили кон граѓаните кои секојдневно протестираат и партијата ВМРО-ДПМНЕ
Јас не сум верувал дека е можно во Европа во 21 век медиумите да са толку наклонети кон една партија како медиумите кај вас.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.995
ЕВЕ ТИ ОДГОВОР
http://makedonija24.mk/?p=7518

НЕ СИ ГЛУВ, НЕЛИ?
Не сум ниту слеп, пишувај нормално.

Јас мислев ќе биде она старото “Чиста, чиста, чиста Македонија“, а ти ми пушти плач. (прашањето сегогаш ќе биде “Како Македонија ќе се растури?“)

Него, а одговор за задолжувањето!? А одговор за фашизмот? А одговор за тепањето и напаѓањето неистомисленици? А за ноќта на долгите ножеви? А за (редардирани) Ќосиња за сите? Така да женичкава го промашила протестот, нејзиниот татко не бил фашист, бил многу повеќе од тоа.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.136
Поени од реакции
3.361
Јас не сум верувал дека е можно во Европа во 21 век медиумите да са толку наклонети кон една партија како медиумите кај вас.
Пари и само пари![DOUBLEPOST=1488892620][/DOUBLEPOST]
прашањето сегогаш ќе биде “Како Македонија ќе се растури?
Со помош на странски сили и домашни продадени души.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
http://www.mkd.mk/makedonija/politika/ivanov-bara-eu-nato-tramp-i-erdogan-da-pomognat-da-se-otfrli-albanskata

Паторот пред два месеци се откажа од преговори со странско посредство и сега мора да прди преку устата на мумијата од Водно, која се јавила со отворено писмо до Трамп, Ердоган (види жити све), НАТО и ЕУ, да издејствувале платформата да биде отфрлена. Како си го замислува тоа мамлазот и што фајде од тоа ќе видиме? Не ја имаат тие донесено платформата туку граѓани на земјата на која тој е претседател (ако воопшто знае што е).
Потезиве се толку идиотски, толку очајни, ама и опасни, пошо не само што може истиот кретен да повлекува уставно оправдани потези и да ја олесни ситуацијата, туку истиот носи неуставни потези и дополнително ја затегнува веќе напнатата атмосфера. За тоа во какво светло не претставува и како веќе не перцепираат не ми се ни дискутира.
Ретардиран бескичмењак избран на наместени избори дојде да глуми најголем патриот што го родила мајка Македонија.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.995
Со помош на странски сили и домашни продадени души.
Нели Трамп ќе беше пријателски настроен кон нас (сега за сега немаме официјален став), тогаш кој странски сили би ја растуриле Македонија?! И прашањето “како“ мора подетално да се објасни. ;)
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.340
Поени од реакции
65.378
Штом Груевски прифатил, нема што Македонците да се мислат дали да прифаќаат платформи или не.
Чек сега, пу-пу, не се важи тој договор, кога не се договорија. Еден од спиновите е дека платформата не била иста од тоа што го понудиле на СДСМ и она што го понудиле на Вмро. Па искочи Меџити денес и им лупна шамар на ВМРО, велејки дека платформата што они ја прифатиле има многу поголеми барања од она што го прифатиле од СДСМ.

Проблемот ми е во тоа што никој не ја изнесува таа платформа на виделина, дај да видиме што точно е наведено во истата, па можеби и јас ке се приклучам кон протестите, свесен дека првична цел на истите е заштита на бандата на власт, а не заштита на унитарноста на држава. Заев кажа дека тоа не е set in stone, дека се начела по кое ке се преговара откако ке се формира влада, но, дај, кажете ги и тие начела. Него директно го прашаа, не одговори. Го прашаа и Оливер Спасовски во емисија дали ке има двојазничност на цела Македонија, не одговори. Ова е веќе проблем.

Колку и да е клише, Заев е изгубен во простор и време ако мисли дека може да има соживот во Македонија се дур живее идејата за Голема Албанија. Живеам во етнички мешан град, на 1 км сум од она што беше борбена линија 2001-ва во Куманово. Соживот никогаш нема да има во Македонија, се дур едниот етникум мисли дека има право на оваа држава повеќе од другиот.

Парадоксално е што во Сообрание во кое има 100 Македонски пратеници од 120, нас не условува до тој степен заедница која, не верувам дека е повеќе од 20%. И секоја чест за тоа како не играат секои избори. Груевски сега се кае што го застана пописот пред 2 години.

И да, секој кој крадел, во затвор. Би изгласал закон со кој, злопотреба на службена должност ке биде двојно повеќе казнувана од педофилија.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.136
Поени од реакции
3.361
тогаш кој странски сили би ја растуриле Македонија?! И прашањето “како“ мора подетално да се објасни. ;)
Не е само САД странска сила, постојат уште неколку западни сили кој не би имале ништо против да се распадне Македонија.

Како, ставаш црпнат за премиер кој на “браќата“ им дава невидени права, вез никакви обврски кон мнозинството, македонците од мешаните средини уште повеќе ќе се иселат пред притисокот што ќе го прават орките, од тие територии ќе се направат НО ГОУ зони, каде на полицијата или на било кој што е надвор од нивното племе ќе му биде забранет влез, понатаму со помош на странска сила само ќе се исцрата новата државна граница.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Чек сега, пу-пу, не се важи тој договор, кога не се договорија. Еден од спиновите е дека платформата не била иста од тоа што го понудиле на СДСМ и она што го понудиле на Вмро. Па искочи Меџити денес и им лупна шамар на ВМРО, велејки дека платформата што они ја прифатиле има многу поголеми барања од она што го прифатиле од СДСМ.

Проблемот ми е во тоа што никој не ја изнесува таа платформа на виделина, дај да видиме што точно е наведено во истата, па можеби и јас ке се приклучам кон протестите, свесен дека првична цел на истите е заштита на бандата на власт, а не заштита на унитарноста на држава. Заев кажа дека тоа не е set in stone, дека се начела по кое ке се преговара откако ке се формира влада, но, дај, кажете ги и тие начела. Него директно го прашаа, не одговори. Го прашаа и Оливер Спасовски во емисија дали ке има двојазничност на цела Македонија, не одговори. Ова е веќе проблем.

Колку и да е клише, Заев е изгубен во простор и време ако мисли дека може да има соживот во Македонија се дур живее идејата за Голема Албанија. Живеам во етнички мешан град, на 1 км сум од она што беше борбена линија 2001-ва во Куманово. Соживот никогаш нема да има во Македонија, се дур едниот етникум мисли дека има право на оваа држава повеќе од другиот.

Парадоксално е што во Сообрание во кое има 100 Македонски пратеници од 120, нас не условува до тој степен заедница која, не верувам дека е повеќе од 20%. И секоја чест за тоа како не играат секои избори. Груевски сега се кае што го застана пописот пред 2 години.

И да, секој кој крадел, во затвор. Би изгласал закон со кој, злопотреба на службена должност ке биде двојно повеќе казнувана од педофилија.
...меџити ко меџити ко секој хохштаплер дилер на дрога и трговец со људски резервни делови штом зине лаже , зар некој му верува..., дур ни неговите "бизнис партнери"....:sneaky:
 

Apofis

Оператор
Член од
20 септември 2009
Мислења
158
Поени од реакции
21
Не сум ниту слеп, пишувај нормално.

Јас мислев ќе биде она старото “Чиста, чиста, чиста Македонија“, а ти ми пушти плач. (прашањето сегогаш ќе биде “Како Македонија ќе се растури?“)

Него, а одговор за задолжувањето!? А одговор за фашизмот? А одговор за тепањето и напаѓањето неистомисленици? А за ноќта на долгите ножеви? А за (редардирани) Ќосиња за сите? Така да женичкава го промашила протестот, нејзиниот татко не бил фашист, бил многу повеќе од тоа.
абе јас убаво ти пишав да не си глув, оти треба да ги слушнеш и зборовите кои ги кажува жената во наводници.
а тоа кој ги нарекува фашисти оние луѓе прашај ги прчко и зајо, и кој тепал таму неистомисленици, негледам никаков инцидент направен од оние стопечеесет илјади луѓе излезени на протес, напротив го видов ФРЧКОСКИ реномираниот професор како тепа деца неистомисленици и една жена пред ГТЦ која несакала да го гласа за претседател.[DOUBLEPOST=1488893920][/DOUBLEPOST]
Јас не сум верувал дека е можно во Европа во 21 век медиумите да са толку наклонети кон една партија како медиумите кај вас.
галиба многу, многу работи не се видел.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не е само САД странска сила, постојат уште неколку западни сили кој не би имале ништо против да се распадне Македонија.

Како, ставаш црпнат за премиер кој на “браќата“ им дава невидени права, вез никакви обврски кон мнозинството, македонците од мешаните средини уште повеќе ќе се иселат пред притисокот што ќе го прават орките, од тие територии ќе се направат НО ГОУ зони, каде на полицијата или на било кој што е надвор од нивното племе ќе му биде забранет влез, понатаму со помош на странска сила само ќе се исцрата новата државна граница.
А структурата за тоа е веќе поставена на терен, треба само уште да се колвне шеќерчето на мамецот и клопката да се затвори. А гледам многу кокошки , тетреби и други пердушки со птичји мозоци се залетани натака.. Кога ќе пољубат балван бариери и качак патроли кај Сарај , Судска палата и по превоите во западна Македонија ....ќе се скинат од смеење..... и чешаат по газот.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.995
Не е само САД странска сила, постојат уште неколку западни сили кој не би имале ништо против да се распадне Македонија.

Како, ставаш црпнат за премиер кој на “браќата“ им дава невидени права, вез никакви обврски кон мнозинството, македонците од мешаните средини уште повеќе ќе се иселат пред притисокот што ќе го прават орките, од тие територии ќе се направат НО ГОУ зони, каде на полицијата или на било кој што е надвор од нивното племе ќе му биде забранет влез, понатаму со помош на странска сила само ќе се исцрата новата државна граница.
За момент помислив дека зборуваш за Мијалков, но ми требаше миг да сфатам дека за него не важат законите, полицијата работи со/за него, мести судски процеси, апси и се смее како ретардиран за своите социопатски постапки, се прави вмровец, а неговиот татко беше комунист над сите комунисти во таа партија, беше југофил и има докази за тоа во старите весници, има недвижен имот со кои може да направи цел мигрантски камп и плус да остане простор за неколку згради....и прислушкувал и уценувал бизнисмени, но за тоа следат постапки и докази....Заев има една општина, а Мијалков ја има цела Македонија, плус капитал во Прага. Смешно е да се прави споредба. ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom