Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Па што не кажа што е работата, значи зајо изиграва казнено поправен дом. Па што тогаш не го зема грујо да го опраи? Нема да требаше да ги продава Македонските национални интереси.
грујо си е наивен, него го злоушпотребија овие злите од ДУИ, нему му теба сега само терапија некако да се опорави од претрпената душевна болка и да може пак да функционира како нормален човек[DOUBLEPOST=1488735085][/DOUBLEPOST]
Вучиќ и Путин ќе разговараат за можноста Србија да добие „интервентна воена помош" во случај на ескалација на судирите во регионот.
Имате бе некој писмен во штабот??
Чекате српски генерал да влезе во Македонија на руски тенк???
И то е поарно од колку да робијат криминалците?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.864
Поени од реакции
26.466
грујо си е наивен, него го злоушпотребија овие злите од ДУИ, нему му теба сега само терапија некако да се опорави од претрпената душевна болка и да може пак да функционира како нормален човек
Sosema se slozuvam. Edinstven mozen izlez od situacijava e celosna rasprodazba na makedonija i kreiranje na golema albanija, za da mozeme konecno gordo i dostoinstveno da zacekorime vo evropa so 900e plats
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
1.801
Зацртан план на глобалистите е создавањето на голема Албанија, не е битно зашто, факт е дека 1999 го бомбардираа Белград и го анексираа Косово, 2001 активно учествуваа во македонскиот конфликт/американците во арачиново/ и не принудија на капитулација и потпишување на рамковниот договор
Тие сили уште од тогаш мутат и работат за демонтирање на Македонија, но не само тие се криви, од десет години имавме горедолу наша влада која што иако има криминал во неа, не работеше за распадна Македонија, не се случајни и наивни тие шарени револуции, но главниот збор го имаше македонскиот народ, албанците сепак се дваесетина процента, имаа прост избор да гласаат за докажан и аболиран криминалец поддржуван од Сорос и глобалистите кој работи за демонтирање на Македонија, и ВМРО кој што не се цвеќиња за мирисање во однос на криминални шеми, но не сакаа државата да исчезне.
Мислев дека ние македонците сме попаметни но им дадоа 49 пратеника за таа агенда, лично ми е жал, но секој народ си ја заслужува судбината, ако несака или не е спремен да има држава нема да ја има.
Во моментов се последните денови од македонска државност, ако ја земе власта фашистот Сорос преку вазалот Заев, ќе разберете што е тоа фашизам и секој отпор ќе биде скршен.

Запад ликвидирует Македонију
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Е сеа ми дојде душата на место
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Sosema se slozuvam. Edinstven mozen izlez od situacijava e celosna rasprodazba na makedonija i kreiranje na golema albanija, za da mozeme konecno gordo i dostoinstveno da zacekorime vo evropa so 900e plats
то за распродажба на Македонија е став на ВМРО чии водачи и лидери се во опасност од кривични пријави со големи казни.
За секоја промена за која се вели дека е “прифатена“ потребни се уставни измени, 2 третинско мнозинство или референдум.
Да се менуваат туку така граници на Балкан -тешко. Шо бидна - бидна во 90 сетите, сега веќе ни ЕУ ни Америка нема да толерира нови цепкања прекројувања припојувавња. и тие до сега и нанесоа големи главоболки и проблеми. А посебно на вакви мали задолжени земји кои немаат ни пристаништа ни значајни патишта ни нафта. Можеби ако пиперката или гравот станат глобално богатство.
Сета ова ситуација е предизвикана од криминалци кои не сакаат да паднат во рацете на правдата. Толку е очигледно и прозирно што ми е мене страм кога некој не убедува за некакви патриотски причини. Истите кои воведуваа двојзаичниост 11 години делеа власт со ДУИ, не реагираа на споменици на УЧК, ставаа команданти на ОНА на одговорни места, тајно преговараа за промена на име, одеднаш станаа небаре комити кои животот не го жалат за татковината. (Вашиот живот не нивниот) оОдеднаш Европа стана крвник и неприател пошто бара да се почитува закон и устав. Одеднаш русите ни се приатели пошто нели бараат грујо да остани на власт. Ја фрлате Македонија во лоша положба и се коцкате со нејзиниот углед и иднина заради тоа шо некој неќе и не сака да биде предмет на истрага. И тие пак си земаат за право да се нарекуваат ВМРО, партија во која во минатото членовите одеа во сигурна смрт за татковината.
Нека се смири ситуацијата, нека поработи СЈО рает, нек почне со работата владата па ќе излезат на површина вистинските причини за маршеви и трогателни изјави.[DOUBLEPOST=1488736280][/DOUBLEPOST]
Зацртан план на глобалистите е создавањето на голема Албанија, не е битно зашто, факт е дека 1999 го бомбардираа Белград и го анексираа Косово, 2001 активно учествуваа во македонскиот конфликт/американците во арачиново/ и не принудија на капитулација и потпишување на рамковниот договор
Тие сили уште од тогаш мутат и работат за демонтирање на Македонија, но не само тие се криви, од десет години имавме горедолу наша влада која што иако има криминал во неа, не работеше за распадна Македонија, не се случајни и наивни тие шарени револуции, но главниот збор го имаше македонскиот народ, албанците сепак се дваесетина процента, имаа прост избор да гласаат за докажан и аболиран криминалец поддржуван од Сорос и глобалистите кој работи за демонтирање на Македонија, и ВМРО кој што не се цвеќиња за мирисање во однос на криминални шеми, но не сакаа државата да исчезне.
Мислев дека ние македонците сме попаметни но им дадоа 49 пратеника за таа агенда, лично ми е жал, но секој народ си ја заслужува судбината, ако несака или не е спремен да има држава нема да ја има.
Во моментов се последните денови од македонска државност, ако ја земе власта фашистот Сорос преку вазалот Заев, ќе разберете што е тоа фашизам и секој отпор ќе биде скршен.
се е готово, се е безнадежно, нема спас, нема иднина, спасувајте се мили браќа кој како може!
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.967
Поени од реакции
11.608
Golema Albanija :pos::pos::tapp::tapp: ni albanskite lideri (bilo tuka, Kosovo ili Albanija) ne veruvaat vo toa, samo igrajje na karta nacionalizam i dobivanje glasachi za slednite izbori.
Znaete koj e nash balkanski eban problem? Shto politickite lideri ne gledaat 5-10-15-20 godini napred, tuku gledaat od izboren proces do izborec proces kako da dobijat glasovi, a na strana da stavat shto e mozno poise pari u dzebot. Pa ushte izgleda si stvaraat nekoja tabela...Grujo sigurno si rekol "Branko chim kradel tolku, ja mozham i poishe od nego".
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.305
Поени од реакции
17.118
Ајде да видиме. Секако наскоро ќе се дознае, дали е во план некаква голема држава, или само се ДПМНЕ-овски лапрдања. Васко Ефтов вели дека во моментов има 3000 души во Албанија, кои треба да влезат преку Косово. Да, Васко забега откако го купија, но да видиме дали збори вистина или само го плаши населението.[DOUBLEPOST=1488737151][/DOUBLEPOST]
се е готово, се е безнадежно, нема спас, нема иднина, спасувајте се мили браќа кој како може!
Така се заебаваа и 2001., иако бев тогаш дете, ја паметам македонската индиферентност и ноншалантност. И одеднаш шверцерите со дрва припукаа на македонската полиција и војска.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.445
Поени од реакции
22.361
Шo дa сум свaтил прoфесoре. Декa Двoјче јa унaпредил Битoлa. Штетa шo пoлa Мaкедoнци глaсaјa прoтив Криминaлoт и те преoбрзијa вo АнтиПaтриoт.
А зa тoa кoлку млaд стaр не се сеќирaј. Ги пaмтaм сите превaрaнти грaдoнaчaлници oд тoј и пред Дејaн Ристевски oд ЛДП пa преку Врчкo Циле и Oвaј Куртoнoт Кичевски.

Амa кaкo oвaј дoсегa никoј не гo унaкaзил грaдoт. Тaкa дa првa приликa требa дa се прoтерaте oд грaдoт и тoј Клептoмaнoт и сите шo гo пoдржувaте.

Или мoжи уште си ги нoсите Мoнтките oд Циле пa зaтo вo ДПМНЕ гo примивте.
Значи убаво ти реков ти можеби си читал ама не си дочитал.
Јас отворено кажав дека ако се кандидира Двојче за градоначалник прво нема ни да гласам за него, а верувам дека повеќето го делат моето мислење. Искрено не верувам дека ке оди на нов мандат, ама ако оди јас за мене си кажав. Другите кој како милува.
Околу унаказувањето на градот слободно можеш во темата за Битола да направиш една споредба кој што направил од сите досегашни градоначалници. Од првиот до Двојче. Ете си се сеќавал па бујрум направи една споредба . Тука не е место за тоа.
За гласањето незнам јас за што гласаја или што им се моташе низ главата. Знам за што мнозинството битолчани заокружија. На гласачкото ливче немаше опција јас го давам гласот за СДСМ ама само за тоа, за друго пу пу неважи. Си го заокружија бројот и тоа е тоа. Дали за борба против криминалот или за нешто друго тоа е сега во рацете на СДСМ. И кога според мене на пример некој при здрав ум и разум му довери доверба на СДСМ и покрај секојдневните примери пред избрите околу тоа што има намера СДСМ да протурка тогаш некако патриотизмот ми се коси со желбата и потребите на мнозинството гласачи.
И да нема забуна воопшто не ми смета , баш напротив очекував Зоран Заев да добие мандат од Претседателот . Непријатно бев изненаден кога не му го даде наспорти изборните резултати и мнозинството во собранието приложено преку потписи. Воопшто не се замарам дали било според устав или закон, според мене требаше да му го даде пошто тоа беше изборна желба на граѓаните.
Околу протестите не се согласувам и не ги поддржувам не за друго туку не сум многу по улична демократија. Ги осудив и не ги поддржав шарените, не ги поддржувам ни овие.
Друго нешто те интересира ?
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
1.801
Ајде да видиме. Секако наскоро ќе се дознае, дали е во план некаква голема држава, или само се ДПМНЕ-овски лапрдања. Васко Ефтов вели дека во моментов има 3000 души во Албанија, кои треба да влезат преку Косово. Да, Васко забега откако го купија, но да видиме дали збори вистина или само го плаши населението.
Ќе се убедите доста непријатно, но проблемот е друг, кога ќе се завлада еден систем и го стават Заев на власт, веќе нема да се зборува за симпатични шарени, а како секаде во Европа ќе кажат радикални екстремисти, десни националисти прават немири, тотална подршка на Сорос и ЕУ на "легитимната" власт на Заев, затварање на медии и затвор за сите што се против федерализација.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Ќе се убедите доста непријатно, но проблемот е друг, кога ќе се завлада еден систем и го стават Заев на власт, веќе нема да се зборува за симпатични шарени, а како секаде во Европа ќе кажат радикални екстремисти, десни националисти прават немири, тотална подршка на Сорос и ЕУ на "легитимната" власт на Заев, затварање на медии и затвор за сите што се против федерализација.
ќе шета по улици СДСМ патроли и ќе апси секој кој не изгледа комуњарски, ќе се отворат логори за политичките противници а Сорос ќе иди овде на оргии и пијанки
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.030
Поени од реакции
16.117
се е готово, се е безнадежно, нема спас, нема иднина, спасувајте се мили браќа кој како може!
не е страшно до толку, ако не можеш да научиш албански, научи италијански, па и тоа ќе се зборува во греат Албани... не беше добро да бидеме во греат албани за време на Енвер Оџа, тогаш се копаа тунели во планини, сега има бизнис со самоникли коноп, цвета у бесвест.. а ако сакаш да онадуеш од забулените сунет е задолжителен ама па здраво е за простата, а има сега и безболен, ласерски:cool: ...
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.305
Поени од реакции
17.118
Ќе се убедите доста непријатно, но проблемот е друг, кога ќе се завлада еден систем и го стават Заев на власт, веќе нема да се зборува за симпатични шарени, а како секаде во Европа ќе кажат радикални екстремисти, десни националисти прават немири, тотална подршка на Сорос и ЕУ на "легитимната" власт на Заев, затварање на медии и затвор за сите што се против федерализација.
Дојди заедно да ја браниме Македонија од Хабад и Новиот Светски Поредок, сега ти е шанса да се бориш за идеалите сопствени.
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.382
Поени од реакции
1.786
Според бугарски извори се тврди дека Албанците имат 3000 вооружани борци кои се спремат да ја преминат границата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
не е страшно до толку, ако не можеш да научиш албански, научи италијански, па и тоа ќе се зборува во греат Албани... не беше добро да бидеме во греат албани за време на Енвер Оџа, тогаш се копаа тунели во планини, сега има бизнис со самоникли коноп, цвета у бесвест.. а ако сакаш да онадуеш од забулените сунет е задолжителен ама па здраво е за простата, а има сега и безболен, ласерски:cool: ...
Имате каталози за сунети во штабот???
То изгледа ви остана ко се надевавте дека ДУИ ќе ве прифати за коалиционен партнер во владата.
Не би ме чудело ти и предвреме да се сунетиса надевајќи се на некое местенце во Комуналец или водовод, и сега ти е криво па секој втор збор ти е за сунетисани курој[DOUBLEPOST=1488738788][/DOUBLEPOST]
Според бугарски извори се тврди дека Албанците имат 3000 вооружани борци кои се спремат да ја преминат границата.
Ете гледаш колку не мразат бугарите, према српски извори само 1000 воружени Албанци ќе преминат границата.
Ете зошто појќе ги сакаме србите од бугарите!
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.744
Поени од реакции
6.237
Зацртан план на глобалистите е создавањето на голема Албанија, не е битно зашто, факт е дека 1999 го бомбардираа Белград и го анексираа Косово, 2001 активно учествуваа во македонскиот конфликт/американците во арачиново/ и не принудија на капитулација и потпишување на рамковниот договор
Тие сили уште од тогаш мутат и работат за демонтирање на Македонија, но не само тие се криви, од десет години имавме горедолу наша влада која што иако има криминал во неа, не работеше за распадна Македонија, не се случајни и наивни тие шарени револуции, но главниот збор го имаше македонскиот народ, албанците сепак се дваесетина процента, имаа прост избор да гласаат за докажан и аболиран криминалец поддржуван од Сорос и глобалистите кој работи за демонтирање на Македонија, и ВМРО кој што не се цвеќиња за мирисање во однос на криминални шеми, но не сакаа државата да исчезне.
Мислев дека ние македонците сме попаметни но им дадоа 49 пратеника за таа агенда, лично ми е жал, но секој народ си ја заслужува судбината, ако несака или не е спремен да има држава нема да ја има.
Во моментов се последните денови од македонска државност, ако ја земе власта фашистот Сорос преку вазалот Заев, ќе разберете што е тоа фашизам и секој отпор ќе биде скршен.

Запад ликвидирует Македонију
Сеуште роварат тие јудеомасоните и не можат да го сузбијат пастирот? Јас си мислев дека се светски фактор, Ротшилди, Рокфелери со трилиони долари на располагање, на спид дајл им е Пентагон и Брисел а она не можеле да соборат полуписмен лик со прилепска диплома.

Ајде да видиме. Секако наскоро ќе се дознае, дали е во план некаква голема држава, или само се ДПМНЕ-овски лапрдања. Васко Ефтов вели дека во моментов има 3000 души во Албанија, кои треба да влезат преку Косово. Да, Васко забега откако го купија, но да видиме дали збори вистина или само го плаши населението.[DOUBLEPOST=1488737151][/DOUBLEPOST]
Така се заебаваа и 2001., иако бев тогаш дете, ја паметам македонската индиферентност и ноншалантност. И одеднаш шверцерите со дрва припукаа на македонската полиција и војска.
Моментот кога си во искушение да го земеш сериозно Ефтов како извор на информации е моментот кога треба да се погледнеш во огледало и да се запрашаш дали е се во ред со тебе.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom