Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Како прво и основно, тоа го спомнав денеска или евентуално вчера, и реков дека да сум на негово место би прогласил воена или вонредна состојба. За услови е лесно, со таква подршка на улица лесно се создаваат услови, треба само да има желба човекот и ќе му се обезбедат услови. Јас сум спремен со живот да ја бранам Македонија, а такви треба да има 10К за да се направат услови за воена состојба. А факт е дека 10К има. Има и повеќе и тоа под оружје. И сега што ќе праиме? Јас ќе ти кажам што ќе праиме лобирајте кај Албанците да се вразумат и да ја повлечат платформата. Иначе е доста веројатно да ја вовлечат земјата во сериозен конфликт со нивните услови.

И на крајот на краиштата ти си мислиш дека ако Иванов проигласи воена или вонредна состојба ќе се дебатира за уставот. Единтвено место кај што ќе се води таква дискусија ќе биде форум некој попут Кајгана и ќе го дебатираат нашите иселеници и бегалци. Ако Иванов е решен да оди до крај, значи тој е решен да се жртвува и себеси и нема многу да му бидат важни уставните овластувања.

Ти кажав вие ги тепавте, плукавте и колневте тие што требаа да го бранат уставот....
Така значи, услови за воена состојба нема ама вие ќе ги направите, тоа го кажуваш ти, истиот кој јаде гомна за мајдани две години по ред, и сега ти самиот и некакви си твои истомисленици ќе правите мајдан, засрами се, одлогирај се и никад више не пишувај тука, шо лесно си играш со термините војна и оружје, дркаш на сириско сценарио, на руски трупи во Скопје. Бедо една бедосана. И најди еден мој коментар каде јас плукам и колнам војска и полиција.

Ако тие 10.000 ти се како овие дечиштава шо шетаат деновиве по Скопје, ептен ќе ја добиете „војната“.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Како прво и основно, тоа го спомнав денеска или евентуално вчера, и реков дека да сум на негово место би прогласил воена или вонредна состојба. За услови е лесно, со таква подршка на улица лесно се создаваат услови, треба само да има желба човекот и ќе му се обезбедат услови. Јас сум спремен со живот да ја бранам Македонија, а такви треба да има 10К за да се направат услови за воена состојба. А факт е дека 10К има. Има и повеќе и тоа под оружје. И сега што ќе праиме? Јас ќе ти кажам што ќе праиме лобирајте кај Албанците да се вразумат и да ја повлечат платформата. Иначе е доста веројатно да ја вовлечат земјата во сериозен конфликт со нивните услови.

И на крајот на краиштата ти си мислиш дека ако Иванов проигласи воена или вонредна состојба ќе се дебатира за уставот. Единтвено место кај што ќе се води таква дискусија ќе биде форум некој попут Кајгана и ќе го дебатираат нашите иселеници и бегалци. Ако Иванов е решен да оди до крај, значи тој е решен да се жртвува и себеси и нема многу да му бидат важни уставните овластувања.

Ти кажав вие ги тепавте, плукавте и колневте тие што требаа да го бранат уставот....
Дете, за да прогласиш воена состјба ти треба војна со некого, а за вонредна состојба значи итно свикување на собранието каде 67 пратеници ќе си формираат влада.
Немате појќе опции
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Со ќосињава фрчко што ги залупа и хигиеничаркине што ги попикаа за 8 000 по школи и општини, има едно 5-6 Мајдани да напраат, а после во триумфална борба и ш иптарските орди да ги истераме од овде и ништо чудно и некоја атомска да залета и тоа и од Путин и од Трамп - све врз Албанија.
Сепак требаше патор да инвестира у младина, а не да им дава на пензионерине да скијаат, да се к**цаат по бањи и да се возат џабе у јсп.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
Ај вака со зголемен фонт пошто таму не ти се чита некако. Е сеа ако незнаеш што е во рамки на Уставот и за тоа по 21156105165 пат да објасниме на темава

доколку е во рамки на Уставот на РМ
Еве мене ми смета и во рамки на Уставот.
Во Италија да одиш па да видиш дали ќе ти дозволат да им внесуваш некој друг јазик освен италијанскиот, или пак во Германија, турскиот јазик да се говори.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.864
Поени од реакции
26.466
Така значи, услови за воена состојба нема ама вие ќе ги направите, тоа го кажуваш ти, истиот кој јаде гомна за мајдани две години по ред, и сега ти самиот и некакви си твои истомисленици ќе правите мајдан, засрами се, одлогирај се и никад више не пишувај тука, шо лесно си играш со термините војна и оружје, дркаш на сириско сценарио, на руски трупи во Скопје. Бедо една бедосана. И најди еден мој коментар каде јас плукам и колнам војска и полиција.

Ако тие 10.000 ти се како овие дечиштава шо шетаат деновиве по Скопје, ептен ќе ја добиете „војната“.
Па јеби га мора еднаш да за нацрта линијата и да се каже стоп на уценувањата. Сега е како погодено времето. Доста беше од куртони како вас со сечен кур во газот да одлучуваат за мојата иднина и за иднината на моите деца.

Ако не сакате војна, нека ја повлечат Албанците платформата и нема да има војна, рамковниот договор целосно ги гарантира правата на малцинствата во државава and thats it. Редно е линијата да се повлече. А ти ако си спремен да ја браниш платформата, многу лесно ќе добиеш оружје од УЧК....[DOUBLEPOST=1488657802][/DOUBLEPOST]
Дете, за да прогласиш воена состјба ти треба војна со некого, а за вонредна состојба значи итно свикување на собранието каде 67 пратеници ќе си формираат влада.
Немате појќе опции
Ќе видиме, ако оди Иванов до крај, ќе се појават опциите.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.305
Поени од реакции
17.119
Ај вака со зголемен фонт пошто таму не ти се чита некако. Е сеа ако незнаеш што е во рамки на Уставот и за тоа по 21156105165 пат да објасниме на темава

доколку е во рамки на Уставот на РМ
Abe ne go gledas deka ne znae da cita, slabo so obrazovanie, pa koga moze eden sarlatan kako Gruevski da go zadoi sto ocekuvas?
Јас не се сомневам дека телетабиси како вас би немале ништо против и џамија во спална да ви изградат и да ви шетаат и талибанчиња по куќа. Стварно, толку ви е јако запикани така длабоко во љоптарска задница?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.744
Поени од реакции
6.239
Како прво и основно, тоа го спомнав денеска или евентуално вчера, и реков дека да сум на негово место би прогласил воена или вонредна состојба. За услови е лесно, со таква подршка на улица лесно се создаваат услови, треба само да има желба човекот и ќе му се обезбедат услови. Јас сум спремен со живот да ја бранам Македонија, а такви треба да има 10К за да се направат услови за воена состојба. А факт е дека 10К има. Има и повеќе и тоа под оружје. И сега што ќе праиме? Јас ќе ти кажам што ќе праиме лобирајте кај Албанците да се вразумат и да ја повлечат платформата. Иначе е доста веројатно да ја вовлечат земјата во сериозен конфликт со нивните услови.

И на крајот на краиштата ти си мислиш дека ако Иванов проигласи воена или вонредна состојба ќе се дебатира за уставот. Единтвено место кај што ќе се води таква дискусија ќе биде форум некој попут Кајгана и ќе го дебатираат нашите иселеници и бегалци. Ако Иванов е решен да оди до крај, значи тој е решен да се жртвува и себеси и нема многу да му бидат важни уставните овластувања.

Ти кажав вие ги тепавте, плукавте и колневте тие што требаа да го бранат уставот....
Навистина си спремен да го дадеш животот за Македонија? Ништо полесно, веднаш скокај од тераса а во случај да нема потребна висина, жилетот и правец под туш. Со тоа ќе направиш најмногу за Македонија, бидејќи повикување на масакри на сонародници со прогласување на воена состојба од страна на претседател кој беше/е врховен командант под чија ингеренција се наоѓаше министер за одбрана - убиец на македонски војници и цивили - не е дно, тоа е бушилица со дијамантска глава која постојано копа во потрага по ново дно, и ако продолжи ќе излезе во Пекинг еден ден.

Ако нему тоа не му сметаше, да ја остави цела армија на располагање на дезертер од истата и терорист, којзнае зошто би му сметала дебилна предизборна патка-платформа на албански претседател која има шанси да се оствари колку што е шансата ти да напишеш нешто разумно.

Би рекол срами се, но тоа се кажува на луѓе кои срам имаат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.864
Поени од реакции
26.466
од опции, од изговори, од потези да некако ги спаси сопартијците од истраги и обвиненија
Види, можеш ти да мантраш дека и да посакуваш дека проблемот се истрагите и обвиненијата, и токму тој став што го имате ќе ги спаси криминалците од затвор и ќе ги претвори во херои. Па сега како да ти кажам, само продолжете. ...
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Еве мене ми смета и во рамки на Уставот.
Во Италија да одиш па да видиш дали ќе ти дозволат да им внесуваш некој друг јазик освен италијанскиот, или пак во Германија, турскиот јазик да се говори.
Како бе до сеа не ти сметаше? Зошто не протестираше до сеа?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.322
Не работат дуплите усери, туку за разлика од гледачите на сител тука има паметни луѓе.
За жал само 19 души сме сега за сега:(


@Нuкола додај опција за гласање “Не, не ми смета доколку не е во рамките на уставот“, вака пак ќе немаме реална слика на колку не им смета, ќе се вадат со уставот кој никој не го е*е 2 посто.

 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Па јеби га мора еднаш да за нацрта линијата и да се каже стоп на уценувањата. Сега е како погодено времето. Доста беше од куртони како вас со сечен кур во газот да одлучуваат за мојата иднина и за иднината на моите деца.

Ако не сакате војна, нека ја повлечат Албанците платформата и нема да има војна, рамковниот договор целосно ги гарантира правата на малцинствата во државава and thats it. Редно е линијата да се повлече. А ти ако си спремен да ја браниш платформата, многу лесно ќе добиеш оружје од УЧК....[DOUBLEPOST=1488657802][/DOUBLEPOST]
Ќе видиме, ако оди Иванов до крај, ќе се појават опциите.
Не се глупирај бе. Кој ќе оди во војна? Ќе го дадел тој животот за Македонија, па кој ти ја напаѓа Македонија? Она ливчето кое нема да се исполни ќе ви ја уништи државата? Што си праиш филмови за џабе, смешен си. Што не ја повлече линијата кога Грујо ги амнестираше терористите? Што не повлече линија кога Грујо го договори јазикот? Што не повлече линија кога беа тепани Македонци по автобуси а Грујо ништо не правеше? Сега ќе повлекувал линии море оди играј кантер.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom