Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Заканата е Платформа донесена во Тирана, и повици за војна од страна на Еди Рама и Хашим Тачи.
Кај се тие повици на војна, ние 2001 не прогласивме воена (кога стварно требаше) сеа ќе прогласуваме, добро шо ви се мота у тоа главите вас ?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.891
Поени од реакции
18.606
Не глдаш дека некој прави очајни обиди да се спаси од долгогодишна робија и затоа е целата оваа хистерија?
Совршено разбирам се, и треба да му се суди. Она што не разбирам е зошто треба да се донесе било каква етничка платформа? На крај краева во тие 10 години кој му беше партнер на тој криминалец? Како ќе биде? На пастирот не му простуваме, али на Аљи може пошто поддржувачите му се многу нервозни типови. Што било било? Пу пу не важи?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Не глдаш дека некој прави очајни обиди да се спаси од долгогодишна робија и затоа е целата оваа хистерија?
Очајни се обидите да се протурка Платформата под маса, со оправдување "поради криминалите".
Груевски и тие околу него ќе одговараат за криминалите и за други работи.
Заев и тие околу него ќе одговараат за велепредавство.[DOUBLEPOST=1488655797][/DOUBLEPOST]
Кај се тие повици на војна, ние 2001 не прогласивме воена (кога стварно требаше) сеа ќе прогласуваме, добро шо ви се мота у тоа главите вас ?
Ова не е 2001, туку "моменталната година"
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
А јас па ги викам во Чаир да дојдат да плукаат, тие од шамар се разбегаа во Чаир ќе ти иделе. Жртви па уште испаднаа, абе сигурно. :pos:
Заканата е Платформа донесена во Тирана, и повици за војна од страна на Еди Рама и Хашим Тачи.
Не се глупирај каква војна. Абе зошто вакви муабети бе, само да не се збори за криминалот и вртите глупи муабети, војни ова она.
Не бе убаво е напишано во уставот:
Член 125
Ако Собранието не може да се состане, одлука за постоење на вонредна состојба донесува претседателот на Републиката и му ја поднесува на Собранието на потврдување штом тоа ќе е во можност да се состане.“

Значи овој дел „Собранието не може да се состане“ може многу лесно да се исполни во моментов. Или не мислиш така ?
Кој ќе ги спречи бе? Оние копиљаците што бегаат од шамари? Што си праиш филмови и ти ко оној Тома забеганиот што викаше Чавков ќе ги бранел. Кој сака нека е, значи оние што се надвор немаат муда да направат ништо, полицијата ќе си среди се.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Ја дпмне не можам органски да ги смислам, али не ми е јасно како може на некој албанска платформа да не му смета, па макар и тоа да е платформа за поставување на полски вециња, особено кога е донесена во период за кој може да се каже дека 'немало' етнички проблеми (ако е тоа можно да се каже)
Симпатични луѓе сте вие. Ќе ја донесеме платформата и магично Албанезите ќе станат подобри граѓани на оваа држава? Ве боли кур вас за се, само мирно да е по секоја цена.
Еве јас ќе ти кажам.
Неколку денови владе покушава да ја утури анкетата у темава и му успеа. Очекува во меѓувреме да уфрлува „триумфални“ постови како „соросоиди, сороспии, предавници“ гласаат за првата опција и потајно се надева дека ќе ги убеди сите од УМС на ОК Цапари да ги убеди да отвараат акаунти на форумов за да напраат огромен дисбаланс во анкетата - со што „ќе се покаже волјата на народот“.
Јас пошо реагирав и пред да се стаи анкетата, сега ќе си кажам и дека не планирам да се изјаснам. Не ми е сеедно, ама ете така ми доаѓа - за инает на владе.

И технички приговор имам - анкетава до 4 мај ќе седи, а до тогаш капата на сите ќе ни биде скроена. Требаше на 8 јануар да ја стаи администрацијата на форумов, а не вака - после свадба тапани.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Не се глупирај каква војна. Абе зошто вакви муабети бе, само да не се збори за криминалот и вртите глупи муабети, војни ова она.
Зборевме за криминалот 2 години.
Сега зборите за прифаќање на Платформа.
Не ли гледаш каде забега целава работа (свесно или несвесно) ?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.306
Поени од реакции
17.125
На 60 проценти не им пречи Албанците да им бидат газди. Не знаеш кој е попатетичен и потажен, оние што во Груевски гледаат Бога или овие Македонци длабоко завлечени во задникот на Албанците.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Kako mlatat MKD_Made i Volkot so laznite akaunti po anketata:pos: Inaku jas sakav da glasam za na Gujo dvojzicnosta koja vekje e ista kako onaa od platformata. Abe momentalno dodeka Grujo ne odi vo zatvor nisto nema da me premisli, e posle toa neka mu ja misli Zajo
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.856
Поени од реакции
2.717
Се очекува од вистинската фела, не онаа соросова Латас, Класната, Миленко и Јанко патриотот да прават емисии за тоа како одродениот македонец платеник комуњара и багра Фрчковски им удира шамар на ќосињава loading
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.865
Поени од реакции
26.466
Значи бамбориш за вондредна состојба со денови, и откако конечно го отвори Уставот и виде дека за грешка член си се фатил, не призанаваш грешка и одма у нова глупост. Каде е воената опасност или објавата на војна во случајов и повторно од што е спречено Собранието да се состане па да решава дали треба вондредна или воена состојба?
Како прво и основно, тоа го спомнав денеска или евентуално вчера, и реков дека да сум на негово место би прогласил воена или вонредна состојба. За услови е лесно, со таква подршка на улица лесно се создаваат услови, треба само да има желба човекот и ќе му се обезбедат услови. Јас сум спремен со живот да ја бранам Македонија, а такви треба да има 10К за да се направат услови за воена состојба. А факт е дека 10К има. Има и повеќе и тоа под оружје. И сега што ќе праиме? Јас ќе ти кажам што ќе праиме лобирајте кај Албанците да се вразумат и да ја повлечат платформата. Иначе е доста веројатно да ја вовлечат земјата во сериозен конфликт со нивните услови.

И на крајот на краиштата ти си мислиш дека ако Иванов проигласи воена или вонредна состојба ќе се дебатира за уставот. Единтвено место кај што ќе се води таква дискусија ќе биде форум некој попут Кајгана и ќе го дебатираат нашите иселеници и бегалци. Ако Иванов е решен да оди до крај, значи тој е решен да се жртвува и себеси и нема многу да му бидат важни уставните овластувања.

Ти кажав вие ги тепавте, плукавте и колневте тие што требаа да го бранат уставот....
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
На 60 проценти не им пречи Албанците да им бидат газди. Не знаеш кој е попатетичен и потажен, оние што во Груевски гледаат Бога или овие Македонци длабоко завлечени во задникот на Албанците.
Ај вака со зголемен фонт пошто таму не ти се чита некако. Е сеа ако незнаеш што е во рамки на Уставот и за тоа по 21156105165 пат да објасниме на темава

доколку е во рамки на Уставот на РМ
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Kako mlatat MKD_Made i Volkot so laznite akaunti po anketata:pos: Inaku jas sakav da glasam za na Gujo dvojzicnosta koja vekje e ista kako onaa od platformata. Abe momentalno dodeka Grujo ne odi vo zatvor nisto nema da me premisli, e posle toa neka mu ja misli Zajo
Абе да ни дае Николче опција - „да иде НГ да си одробија тоа што му е по заслуга, па после за платформа да дискутираме“ - јас тогаш ќе гласам.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Ај вака со зголемен фонт пошто таму не ти се чита некако. Е сеа ако незнаеш што е во рамки на Уставот и за тоа по 21156105165 пат да објасниме на темава

доколку е во рамки на Уставот на РМ
Abe ne go gledas deka ne znae da cita, slabo so obrazovanie, pa koga moze eden sarlatan kako Gruevski da go zadoi sto ocekuvas?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom