Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Grujo u zatvor, grujo u zatvor, grujo u zatvor.... pa dobro be majku mu imate li vie nekoj lajf ili ova vi e se u vasiot beden zivot? I so praime eve denes ke go strpaat grujo u zatvor, za so ke ziveete ponatamu?
 
S

silmarillion

Гостин
Тоа е приватен имот,и никој со сила не ги тера грчки да учат.Ти вака најпаметен дали би имал против морално да се изучува албанскиот или не?
Како"морално" се изучува јазик? Морално бе пеер, ти незнаеш македонски да збориш не па друг, дај не ме јеби жити се. И да имам проблем ЗАДОЛЖИТЕЛНО да изучувам јазик од кој немам никаква корист и е насилно наметнат. Али пеер, дај жити се упиши основно или упиши некој убрзан курс по македонски.
 
V

viktora

Гостин
А денешната криза не е ни поради програми на партии ни поради коалиции или влади. Сосема е друго тоа го знае и мнозинството овде и европа и америка.
Сериозно?Не е запнато поради некоја програма?Толку е тешко и албанските партии и заев да се откажат од платформата и да формираат влада?Што не ги поебат вмровциве сега јавно да испаднат и заедно да соопштат?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.964
Поени од реакции
12.491
Треба сеа ЕУ да ни мавне еден шамар, да ни укине шенген, да крене раце цела меѓународна заедница од нас, дечки еве ви сами средете се, нема да се мешаме, поздрав од нас, се глеаме во подобри времиња. Си баравме независност, не сакаме да ни се меша никој, па нека не остават како сами да сме на светов, и онака така се понашаме.
Колку прост народ сме не ми се верува.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Dali nekoj od vas ispranoglavite tikvi misli deka ke imalo antidrzavna albanska platforma ako svajcarskiot dudlac javno ne ja prodade makedonija pred izborite, i deka ovie dve raboti ne se povrzani? Alo be, razbudete se veke ednas.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Како"морално" се изучува јазик? Морално бе пеер, ти незнаеш македонски да збориш не па друг, дај не ме јеби жити се. И да имам проблем ЗАДОЛЖИТЕЛНО да изучувам јазик од кој немам никаква корист и е насилно наметнат. Али пеер, дај жити се упиши основно или упиши некој убрзан курс по македонски.
Ова се оние у школо што требале да бидат кецаши, ама изгурале пошо „морално“ било да завршат. Интерентов им дава шанса да се искажат - петте минути си ги имаат сега.
„Секој имал право на глас“ :facepalm: На вакви треба да им се одреди кастрација и забрана за размножување.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: k3b

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.027
Поени од реакции
8.228
Сериозно?Не е запнато поради некоја програма?Толку е тешко и албанските партии и заев да се откажат од платформата и да формираат влада?Што не ги поебат вмровциве сега јавно да испаднат и заедно да соопштат?
наместо да се откажат од платформата тие се молат на нивните пријатели од страна да им помогнеле, и после не биле пета колона, а бе све ова е за во логор ...ова ќе се запише во истријата, да ти се случи народ уште не земена власта, ебате мороните...
 
V

viktora

Гостин
Како"морално" се изучува јазик? Морално бе пеер, ти незнаеш македонски да збориш не па друг, дај не ме јеби жити се. И да имам проблем ЗАДОЛЖИТЕЛНО да изучувам јазик од кој немам никаква корист и е насилно наметнат. Али пеер, дај жити се упиши основно или упиши некој убрзан курс по македонски.
Па пеер,откога ќе се посереш МОРА или ЗАДОЛЖИТЕЛНО да си го избришеш газот ти има исто значење.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Никаде не сум пишал дека нешто ми пречи, ти тоа сам си го заклучил. Против која двојазичност? Каде албанците се над 20% има двојазичност. Дај ти кажи ми зошто има двојазичност во Охрид каде нема 20% албанци?
Каде има двојазичност во Охрид?
 
Член од
25 мај 2016
Мислења
419
Поени од реакции
663


Кога веќе се зборува за петто-колонаши и предавници, како се нарекува претседател на држава кој го прекршува највисокиот правен акт во државата?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Треба сеа ЕУ да ни мавне еден шамар, да ни укине шенген, да крене раце цела меѓународна заедница од нас, дечки еве ви сами средете се, нема да се мешаме, поздрав од нас, се глеаме во подобри времиња. Си баравме независност, не сакаме да ни се меша никој, па нека не остават како сами да сме на светов, и онака така се понашаме.
Колку прост народ сме не ми се верува.
Ништо не е Шенген, функциониравме така долго време. Треба ембарго на нафта, струја, кредити, како на Слобо психопатот, па да испоцркаме како глувци. Државава е економски зависна, членува во трговски сојузи, тера политики (наводно) кон ЕУ и Нато, а не дозволува обично спроведување правда и демократија и се курчи на воени и економски сили кои моментално се бр. 1 во светот.
Што е најсмешно, мамлазиве не добиваат отворена поддршка од никој друг. Ни Русија, ни Турција, Кина....никој. Не знам со кого си замишљаат дека ќе живеат...со оној психопатон на Зимбабве веројатно.
 
V

viktora

Гостин
наместо да се откажат од платформата тие се молат на нивните пријатели од страна да им помогнеле, и после не биле пета колона, а бе све ова е за во логор ...ова ќе се запише во истријата, да ти се случи народ уште не земена власта, ебате мороните...
Изгледа толку им е тешко да испаднат да кажат една проста реченица и да формираат влада па да си продолжиме со други маки.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Што не го врати мандатот? Зошто преговараше?
Е тоа му е грешката, требало да те праша. ВМРО ДПМНЕ победи на изборите и до сега (по неформално правило) правеше влада со ДУИ како 2 „победнички“ партии. А од каде баш сега да е проблем тоа? А?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Зошто никој не верувал до толку да биде ненормален да стварно им прифати цела платформа.
Фикусот рече не му давала совеста да дава мандат на некој што преговарал за платформи на други држави, зошто му даде на Грујо?
Грујо може знае,ама не тера со сила и другите да го знаат.
Нема да има терање да се учи албански, јас на Заев не му верувам што кажал. Ти му веруваш?
Грешка бев преска што пишав дека Чаир настана од Центар и Бутел, Бутел настана од Чаир, плус му се додаде дел од Центар,

Денешниот Чаир е сосема нова општина со Доминантно албанско население, претходно тоа население било поделено со Центар и тогашен Чаир во кој мнозинството биле македонци!

Во Тетово и Гостивар со додавањето на селата, исто како и во Скопје со Сарај, се зголеми процентот на албанци, а се намали процентот на македонци.[DOUBLEPOST=1488447686][/DOUBLEPOST]
Имате некогаш во животот гледано вести, не мора на диктаторските да било, на Телма сте гледале вести некогаш?
Зошто во Охрид има двојазичност? И зошто мандатот Грујо не го врати без да преговара?
Каде има двојазичност во Охрид?

Е тоа му е грешката, требало да те праша. ВМРО ДПМНЕ победи на изборите и до сега (по неформално правило) правеше влада со ДУИ како 2 „победнички“ партии. А од каде баш сега да е проблем тоа? А?
Па фикусот рече проблем е платформата. Таа дојде пред мандатот, зошто му беше даден на Грујо?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom