Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
ЕУ интеграција но не по секоја цена, ама ова тешко сватливо ти е гледам. Да пробам да го нацртам едино.
или одиме во ЕУ или не одиме
Сите ги знаеме условите прописите законите процедурите
цртачу наш форумски
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.491
Поени од реакции
20.503
или одиме во ЕУ или не одиме
Сите ги знаеме условите прописите законите процедурите
цртачу наш форумски
Или по Македонски , сакаш да се е.еш ама не сакаш да ти влезе. Епа извини ако сакаш тебе да ти влезе повели, има луѓе кои размислуваат различно од она што ти си го зацртал како правилно. Не значи дека твоето е правилно / грешно но не значи дека и моето е правилно / грешно. Ако сакам да бидам граѓанин од 6ти ред ќе идам во ЕУ и таму ќе рмбам ко коњ ама битно ќе имам ајфон, а можеби и ќе сакам да останам скромен без ајфон но барем ќе бидам ценет и почитуван.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
ЕУ интеграција но не по секоја цена, ама ова тешко сватливо ти е гледам. Да пробам да го нацртам едино.[DOUBLEPOST=1488213216][/DOUBLEPOST]
Компромис направија Словенија и Хрватска, на хартија. Хрватска остана она што беше чак и бетер. Национализмот остана и кај едните и кај другите, и во прва прилика има да си мавнат по еден врел шамар. Проблемот остана ситуацијата привремено се реши до некое наредно продолжение. Хрватска никаков бенефит не виде освен оние кои беа богати и се збогатија уште повеќе.
Абе другар очигледно ти не сфаќаш што претставува ЕУ...
Хрватска благодарение на ЕУ си го среди цело приморје, автопатишта, железница и остало...Хрватска допрва ќе гледа бенефит од ЕУ.
А и се да е катастрофално ко ти што викаш, немаме друг избор пошто ДПМНЕ толку не задолжи и врза за ЕУ што наредните 100 години да враќаме дугови нема да ги вратиме...
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.491
Поени од реакции
20.503
Абе другар очигледно ти не сфаќаш што претставува ЕУ...
Хрватска благодарение на ЕУ си го среди цело приморје, автопатишта, железница и остало...Хрватска допрва ќе гледа бенефит од ЕУ.
А и се да е катастрофално ко ти што викаш, немаме друг избор пошто ДПМНЕ толку не задолжи и врза за ЕУ што наредните 100 години да враќаме дугови нема да ги вратиме...
Долгот во споредба со другите држави ете за пример соседиве наши е 0.5% од она тие што должат. Ако нас ни требаат 100 години да го вратиме ондак на другите ќе им треба милион години.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Или по Македонски , сакаш да се е.еш ама не сакаш да ти влезе. Епа извини ако сакаш тебе да ти влезе повели, има луѓе кои размислуваат различно од она што ти си го зацртал како правилно. Не значи дека твоето е правилно / грешно но не значи дека и моето е правилно / грешно. Ако сакам да бидам граѓанин од 6ти ред ќе идам во ЕУ и таму ќе рмбам ко коњ ама битно ќе имам ајфон, а можеби и ќе сакам да останам скромен без ајфон но барем ќе бидам ценет и почитуван.
Море цено една, сите партии во програма имаат приоритет влез во ЕУ (освен можи оние гревои од левица и едни битанги шо се сликаат со крстови мечои и повикуваат на коначни пресметки со сите неприатели) така да со ајфон или без, твојот пат е кон ЕУ заедно со сите нас и Заев на чело
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Долгот во споредба со другите држави ете за пример соседиве наши е 0.5% од она тие што должат. Ако нас ни требаат 100 години да го вратиме ондак на другите ќе им треба милион години.
И поентата е????Не гледам оправдување некакво!!!
Пред да почнеш да дискутираш земи прочитај нешто, што значи долг, како се враќа и ќе сфатиш дека не е проблемот во бројката туку во способноста да ја вратиш таа бројка.
Прочитај и што е ЕУ и што претставува, на кој начин функционира и сл.
Или крај на краишта дај алтернатива за Македонија може некој ќе те чуе па ќе се размисли!
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.491
Поени од реакции
20.503
Море цено една, сите партии во програма имаат приоритет влез во ЕУ (освен можи оние гревои од левица и едни битанги шо се сликаат со крстови мечои и повикуваат на коначни пресметки со сите неприатели) така да со ајфон или без, твојот пат е кон ЕУ заедно со сите нас и Заев на чело
Заев очигледно не ги смета за граѓани сите оние кои го дале гласот за некој друг освен него - хинт небањатите. Значи во старт Заев е осуден на пропаст и поделбата и раздорот помеѓу Македонците допрва ќе се продлабочува. Исто и цел Албански блок кој е во коалиција со Заев, кај Албанците интерес постои само за Албанците и никој друг. Искрено мене сеедно ми е кој ќе биде лидер на оваа држава па макар и Албанец, но со ставовите кои ги имаат и она како се однесуваат очигледно ги заболе за сите останати во државава а ми полемизира за рамноправност, еднаквост. Сите сме пред се луѓе па се останато, тоа е поентата, а во држава каде приоритет има некој неписмен симнат од планина со купен факултет поради некаква измислена обесправеност, кој живее 30 години а не знае да гукне 2 збора Македонски, пред некој кој си ебал матер од учење = Иднина НУЛА.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.491
Поени од реакции
20.503
И поентата е????Не гледам оправдување некакво!!!
Пред да почнеш да дискутираш земи прочитај нешто, што значи долг, како се враќа и ќе сфатиш дека не е проблемот во бројката туку во способноста да ја вратиш таа бројка.
Прочитај и што е ЕУ и што претставува, на кој начин функционира и сл.
Или крај на краишта дај алтернатива за Македонија може некој ќе те чуе па ќе се размисли!
Што ни дава ЕУ, витруелни пари или воз полн куфери пари ? Ни ебале матер како држава во минатото, а и кога се случувало да ни ебава матер друг не ги интересирало. Треба како грчка и ние да бараме милијарди оштета што сме им биле секс слејв на сегашните демократите кои на времето биле освојувачи на територии.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Заев очигледно не ги смета за граѓани сите оние кои го дале гласот за некој друг освен него - хинт небањатите. Значи во старт Заев е осуден на пропаст и поделбата и раздорот помеѓу Македонците допрва ќе се продлабочува. Исто и цел Албански блок кој е во коалиција со Заев, кај Албанците интерес постои само за Албанците и никој друг. Искрено мене сеедно ми е кој ќе биде лидер на оваа држава па макар и Албанец, но со ставовите кои ги имаат и она како се однесуваат очигледно ги заболе за сите останати во државава а ми полемизира за рамноправност, еднаквост. Сите сме пред се луѓе па се останато, тоа е поентата, а во држава каде приоритет има некој неписмен симнат од планина со купен факултет поради некаква измислена обесправеност, кој живее 30 години а не знае да гукне 2 збора Македонски, пред некој кој си ебал матер од учење = Иднина НУЛА.
е зато треба да одговара власта која 11 години градела такво општество и таков систем на вредности
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Нишо не сте разбрале, не е ова такмичење меѓу две партии туку обид да се создаде држава. Држава каде ќе функционират работите, каде ќе се живее нормално ќе се напредува а во затвор ќе оди оној кој го прекршил та бил он орел, лав или ружа.
Треба да се создаде нов систем пошто овој се покажа како неефикасен, систем каде нема на секој на власт да му текне да инсталира своја родбина на клучни места и држи во заложништво полиција судство и цела администрација, систем каде директор ќе биде најспособниот а не најпартискиот, систем каде приватниот сектор ќе има поголеми плати од државниот и каде младите како последна шанса ќе гледаат да се пикнат во администрација.
То треба заев да почне да го прави а тоа е долг и болен процес а обвинители, судови, полиции да гонат криминалци без за тоа да му се дава налог од партиски штабови кој да се гони а кој да не се чепка.
Кога тоа ќе го направиме, комплет овде шо сме ќе се префрлиме на форуми Мода, Автомобили, Љубов...
aman be pa ti ne si tolku mal pa da ne pamtis sto se sds ima napraveno da ja unazadi Makedonija.
Niz Bitola i okolkinata uste se osekaat posledicite od oktopodot tat a da ne zbotime za naznacuvanje 600 sudii vo eden den.
Gi vidovme so govna se koga sorospiite imaa tehnicki minstri ama mnogu podrzuvaci na sds so imaat izgoren hard disk dodega ovie so fabricki greski (lgbt) nemaat nikakov ama bitno ke mu dadat prava i deca da posvojuvaat pa tie deca da ne znaat koj e majkata a koj tatkoto.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.491
Поени од реакции
20.503
е зато треба да одговара власта која 11 години градела такво општество и таков систем на вредности
Таквото општество се гради од 91ва па навака, реваншизмот е измислен во времето на СДС а во практика продолжи и во времето на ВМРО. Ти текнува? Сите кои не мислеле исто како СДС биле деградирани затоа и постои таа омраза помеѓу Македонците. Приватијзација ТАТ атентати мафија убиства дроги, тоа некој го започна, и сега тој ист пак треба да не води. хинт фрчко рада и остало срање кое се провлекува со новото раководство на Заев.
Има една народна Кадија те тужи Кадија те суди. Структурата и начинот на размислување кое се уште го има во СДС не дава никаква перспектива за подобра иднина туку само продолжение онаму кај што е застанато.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
aman be pa ti ne si tolku mal pa da ne pamtis sto se sds ima napraveno da ja unazadi Makedonija.
Niz Bitola i okolkinata uste se osekaat posledicite od oktopodot tat a da ne zbotime za naznacuvanje 600 sudii vo eden den.
Gi vidovme so govna se koga sorospiite imaa tehnicki minstri ama mnogu podrzuvaci na sds so imaat izgoren hard disk dodega ovie so fabricki greski (lgbt) nemaat nikakov ama bitno ke mu dadat prava i deca da posvojuvaat pa tie deca da ne znaat koj e majkata a koj tatkoto.
А ВМРО шо го крена пред време Илинденското востаније и за секогаш ја запечатија судбината на македонскиот народ и предизвикаа невиден колеж пљачкосувања и силувања по Македонски градови и села?
Тоа некако лесно го заборавивте?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.262
Поени од реакции
36.143
пошто не можам а и не сакам да ви одговорам на сите на кратко :
Значи ете влегле и го лансирале пазарот кај нас пошто им цветал бизнисот и можеле да ги лансираат своите производи во германија франција италија по дупли цени но се одлучиле да лансираат производи по 10 пати помали цени кај нас пошто нели многу не сакаат. Бугарија ми ја спомнуваш, нешто врзан си корени те влечат натака? Бугарија Е само Софија и крајбрежјето на црно море каде нели кутрата им мафија ги постави темелите на еден мал милион хотели. Дали ти си видел како живеат граѓаните во помалите градови или ова што го пишуваш си го прочитал од некаде па прераскажуваш. Цела Бугарија ради таа ЕУ им се исели од државата од што им е прекрасно. Романија такоџе, незнам дали гледаш што им се случува на нив, од пуста сиромаштија излегоа на улица да ги палат политичарите сите до еден. Да не заборавиме, Бугарија живее во некое друго време и димензија каде ја смета Македонија за Западна Бугарија.
Македонија каде 50 % од населението се занимава со земјоделие и сточарство, 20% од останатиот дел најчесто во западна Македонија која се занимава со дрога бело робје кражби и се останато од пазарот, и останатите кои тука живеат во Скопје кои живеат од администрација и мали приватни бизниси. Бенефит тие 50% кои се занимаваат со земјоделство и сточарство ќе пропаднат пошто ЕУ ќе бара стандарди кои нема да може да ги исполни сиромашното население, ќе ги исече во корен а ќе си ги лансира своите производи тука пошто нели стандарди и слични ствари.
Да ја земеме и Хрватска за пример, иди прашај како им е, цветаат !!!!
Едино позитивно од влез во ЕУ што ќе се исчисти џганот од државава и ќе полетит цела џипси сурија заедно со браќата по црни бизниси во ЕУ.
Не споредувај друг пат природно богати држави со соптвени милионски производни индустрии со држава која има бизнис -земјотелие и сточарство (приватизацијата му еба матер на производството што го имавме од осамостојувањето па до некаде 98 година), држава која од секогаш била и ќе биде место за празнење на сексуалните нагони на други држави.
Кој беше условот за влез во ЕУ, сменете го името, договорете со држава која спровела геноцид на Егејскиот дел од Македонија, и одма влегувате ако не ќе ве уништиме. Лицемерие не благодарам !!!!
Проблемот за ДПМНЕ и Груевски на оваа тема е што економијата не расправа со патриотизам и слични романтики туку со бројки и проценти.

Е ако ги земеме нашите економски индикатори и на нашите комшии, тоа ќе биде многу поразително по владејачката структура.
На пример во Романија во 2015 година влегоа 13 милијарди евра странски инвестиции. Македонија во целото свое постоење како независна држава нема дојдено ни до пола од таа бројка. А тоа е само просечна година на вложување инвестиции во Романија.

Ја би препорачал на ДПМНЕ и нивните симпатизери да се држат до така по неопипливи духовни теми како што се знамето, името, презимето, Аце велики и слични работи каде што може да се продава ветер и магла. Други теми како на пример економијата не би се одразиле позитивно на нив.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom