Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Имам едно прашање, ми се смени статусот. Сега што е следно?

Образувана преписка N:7***/2015/17.11.2015 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 15 от 2017 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
Cestito! So sto dokumenti si?
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Ako nemozes da odis toj den,propusti go terminot pa zakazi odnovo. nisto strasno[DOUBLEPOST=1487031589][/DOUBLEPOST]Prasanje ako nekoj znae,
dali otkako ke se podigne ukaz od Sofija,moze da se prodolzi postapkata do pasos vo ambasadata vo Skopje ili mora vo Sofija?
Fala
moze da prijavis adresa i egn ama za slikanje ne znam
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
Ме интересира како овој број на пример: 4150/2016 подаден преку конзулски пат има статус: Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Виена-Австрија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.

Исто така 4580/2016 е по напред од некој што се со број 2000 ?

А броеви под него или над се по назад со статусите :)
 
Член од
22 јуни 2015
Мислења
24
Поени од реакции
17
не те разбирам баш,дали имаш доказ за потекло(со какви документи одиш)јас на пр.немам ништо освен онаа потврда от БККС,одам преку адвокатите и ти одиш преку нив..што ти велат????патем политичката состојба НЕМА ВРСКА институциите системот си работи нормално..незначи ако еден директор на една фабрика со 2000 вработени даде отказ фабриката ке се распадне далеку от тоа.продолжува со работа нормално....
Samo so potvrda od BKKS I ne e deka nema vrska, ako se sekjavas nasite gi prekratija te gi vratiija na dopolnitelna bas zaradi izborite I smenata na vlada vo 2013 godina
 
Член од
6 ноември 2016
Мислења
19
Поени од реакции
6
Провери си ги убаво бројчињата да не гледаш туѓ број. Да не те плашам ама ја кога го подигав државјанството имаше едно младо момче му се сруши светот над глава кога му кажа жената дека е прекратен и дека гледал друг број на преписка т.е. година.
ne toj broj si e koga odam na toa za da zakazam termin moe ime prezime pisuva as o e rabb pojma neam
 
Член од
1 јули 2013
Мислења
17
Поени од реакции
1
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Што значи ова, и отприлика уште колку постапки треба да поминат после оваа
Фала
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Што значи ова, и отприлика уште колку постапки треба да поминат после оваа
Фала[/quote
Sega ke cekas okolu 8-10 meseci da premine vo finalna, vo finalna ke cekas okolu 2-4 meseci i so gospod napred ke ti pisuva "prepiskata vkljucena v ukaz". Se ceka 1-3 meseci za ja potpise viceprezidenta i ke ti pobaraat da si zakazes termin da si go podignes ukazot! Posle egn, adresa, slikanje i pasosot vo dzeb. So sreka.
p.s. vreminjata na cekanje se otprilika i variraat od slucaj do slucaj, no toa se prosecni vreminja na cekanje sega ako si so nov proishod kade ti pisuva vrz osnova na sto ti e izdaden.
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
13
decki neka kaze nekoj ako mu se ima sluceno ili ako ima slusnato kako e mozno sakav da si zakazam termin za ukaz da si zemam arno ama mi dava deka sum zakazal termin na 22.2 2017 se cudam kako e mozno koga ja nemav rezervirano vcera prv pat probav od koga mi e ispadna drzavjanstvoto nezz kaj da se upatam da prasam ako nekoj znae neka pise pozzz
ke mozes da zakazws posle toj datum
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
pisuva na proishodot. Ke se sredi ama ke se pogjavam uste malku. Ke pisam
nataly123 да споделиш за оние како мене што се со издаден произход на основ на брат/сестра што е проблемот т.с што ти побараа од Министерството,можеби некакви дополнителни документи?Се надевам дека ги среди работите.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: zzs

zzs

Член од
11 јуни 2016
Мислења
50
Поени од реакции
88
Pozdrav do site clenovi od forumov, eve dojde redot da go doznaete i moeto pateshestvie.

Podadena molba za proishod 08 mesec 2015 g., dobien proishod 09 mesec 2015 g., podadeni dokumenti za drzavjanstvo vo Sofija vo 10 mesec 2015 g. broj 102XX. Intervju na den 31.03.2016 g.,broj 24XX/2016(broj od intervjuto) i vednash statusot bese “Образувана преписка (brojot na prepiskata, datum, itn) .Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.”. Vcera se smeni statusot, vo finalna, posle 10 meseci i destina dena, inaku postapkata ja vodime preku pashosh od vujko brat na majka mi i so posrednikot Jone od Ohrid, na site shto bevme toj den zaedno ni se smenija statusite, znaci sepak se raboti, inaku eden prijatel veke e vo peti mesec na finalna so obrazovana prepiska broj 7XX od januari 2016.

Pozdrav
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
drzava i fabrika isto li e? sporedbata ne ti e na mesto
наведов само груб пример....[DOUBLEPOST=1487109903][/DOUBLEPOST]
Samo so potvrda od BKKS I ne e deka nema vrska, ako se sekjavas nasite gi prekratija te gi vratiija na dopolnitelna bas zaradi izborite I smenata na vlada vo 2013 godina
грешка си,не поради изборите јас убаво се сечавам на хаосот,кога неможеа политичарите да излезат надвор от собранието кога некој политичар беше фрлен во контињер,мислам дека има некои снимки и на јутубе,како и да е битно сакам да кажам дека институциите работаат нормално НЕСТРПЛИВИ сте премногу и нападни за посредниците ваши па мораат некако да ве ЛАЖАТ за да имаат мир...
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom