Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Dali ima nekoj dobieno drzavjanstvo samo so potvrda od BKKS, bez razlika od koja godina e?
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
58
Поени од реакции
34
Sakam da prasam imam zemeno ukaz i se prijaviv vo Opstina sredec ulica lege br 6. Vo vtornik treba da odam da podignam dokumenti od tamu. Kazete mi posle toa kaj se odi za slikanje? se zakazuvali nekoj termin? kolku i sto se plaka?
Неколку страни поназад на истиов форум имаше детално објаснување од еден член што поминал низ тоа, побарај.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
momci eden drugar dozna deka ima cicko so bg pasaport pa sea treba da ide za 2 meseca na intervju e sea toj gi zema od cickomu fotokopiite od pasos l k i rodninski e povrzan so izvodi i posmrtnici e sea vo bg li ke treba da gi prevede i legalizira ili moze i ovde mk i kade treba da se dostavat dok direkno na intervjuto ili na salterite a inaku e so potvrda od strumickiot klub i plus ne e spomnato vo dok deka ima rodnina so bg dok
 

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
momci eden drugar dozna deka ima cicko so bg pasaport pa sea treba da ide za 2 meseca na intervju e sea toj gi zema od cickomu fotokopiite od pasos l k i rodninski e povrzan so izvodi i posmrtnici e sea vo bg li ke treba da gi prevede i legalizira ili moze i ovde mk i kade treba da se dostavat dok direkno na intervjuto ili na salterite a inaku e so potvrda od strumickiot klub i plus ne e spomnato vo dok deka ima rodnina so bg dok
Може и овде да ги преведе има еден куп што правад превод, исто така и за легализација ќе си закаже термин преку амбасада,нека види дали му одговара терминиот со одењето во БГ, а откако ќе ги предаде за еден ден се готови, мислам околу 30 евра од документ беше не ме фаќај за збор.
За доставување кога ќе оди на интервју на истиот шалтер кај што му прават интервју ќе ги предаде документите и ќе ги стават во папката со целосна документација.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Здраво дечки/девојки.Има ли некој што подигнал происход од ДАБЧ овие денови,и ако има,за колку време од поднесувањето го добил.

Sent from my 5010X using Tapatalk
Уште не сум го зел, но според web-от на ДАБЧ истиот е изваден. Точно 3 месеца им требаше за тоа.[DOUBLEPOST=1486200531][/DOUBLEPOST]
"Малко по-к'сно излизат и резултатите от проверката - в дирекцијата почти не са намерени нарушенија. Не само това – инспекторите установјават, че забавјането на процедурите се д'лжи на ДАНС, МВР и С'вета по гражданство. Доклад'т отчита подобренијата в работата на дирекцијата и дори се изразјава учудване, че толкова малко хора могат да обработјат толкова много преписки."

Да си знаеме каде е проблемот што се чека со месеци/години. :P[DOUBLEPOST=1486200590][/DOUBLEPOST]
што е поентата на ова,,премногу има за да го разберам!!
Една историја на корупција, криминал и Балканска политика. И дека проблемот не е баш во ДАБЧ туку е во други институции...



P.S. До Кајгана - ај што форумов во последно е offline по неколку дена...туку и не се дозволува бугарски јазик/тастатура/букви во полево за пишување. Знам дека не е од сега ова, но fixing it would be nice.
 
Последно уредено:
Член од
16 февруари 2016
Мислења
85
Поени од реакции
56
Da mi preporacate nekoe zdravstveno osiguruvanje koe pokriva celosno za skandinavija bidejki se konsultirav so luge tamo i mi rekoa deka ako nemas zdravstveno najmalce na godina dena od denot na aplikacija za 4 cifren broj koj celosno pokriva ima golemi sansi da te odbijat.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom