Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Уф, како ќе уживам во голготата што следи, кој ќе владее со ваква нестабилна влада и закочен парламент. :kafence:
Не зезај друже. Безвезно трошење време на државава и купување време на криминалците.
Иако не верувам дека воопшто ќе ја има владата на дпне, пошо дуи е под закана од тројца (најмалку) пратеници дека во случај на обид за влада со дпне ќе ја напуштат пратеничката група, а со тоа се' оди во вода.
Единствено што може "позитивно" да излезе е уште еднаш паторот да покаже во вистинско предавничко светло - какво ку***че е #реално и дека е спремен да продаде се' што може од национални интереси за да си се спаси. Паметен народ тоа го сфати одамна. Е сега да се надеваме дека малку повеќе ќе допре до лоботомираниве, за ако ништо друго барем да не му дадат поддршка на следните избори. Дека би гласале против него е целосно неверојатно.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.826
Поени од реакции
21.281
Со повеќе од 80 гласа од Албанците, Никола го спаси гзот... прашањето е што им има ветено Грујос на Албанците?!?! Дали во прашање е вистинска федерализација на чело со Али Ахмети?
Да , така да ќе ти се исполни желбата.
Туку Никола со 80 гласа си го спаси газот. Прашање е дали Заев со 80000 албански гласа куртули или ќе му прави друшво на Велија? Шо викаш вака ти по твое, ќе го пуштат низ вода или не?
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Ја пишува оставката Црпко, или да му дојдат утре да го убедат што кажал ! Дека нова година иде, хо хо хо комуњари
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.257
Поени од реакции
36.025
Уствари им укажа како изгледа капитализам? Патем тие што ги објавуваа снимките заедно тежат преку 2-30 милиони евра - пилегов заев шеќеринска
Чекај значи капитализам уствари е тој што е на власт да краде и да ограбува државни пари додека граѓаните живеат во сиромаштија?

Ова изгледа е некоја нова дефиниција за капитализам. По тие учебниците од Кембриџ.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Кои фирми, кој капитал, која криза од заев, што збориш? Се' што вредеше и носеше пари дојде под „закрила“ на фамилијата, односно го купија со „милом или силом“ принцип. Се' останато труе, пропаѓа и оди у бајбок. Те оставаат без работа, те вработуваат за 12к и треба да им бидеш благодарен, пошто те вработиле. Ти пропаднала фирмата, зошто пред 10 години есдеес биле на власт. Муабет за мали деца.
Моето лично искуство не е такво...а и искуствата од потесна и поширока фамилија не се такви какви ти ги кажуваш...Баш напротив, ништо не труе, ништо не пропаѓа и оди односно одеше напред. Не би се сложил дека оставаат без работа зашто јас у мојот сектор на работа пак имам проблем да најдам луѓе за вработување од причина што многу странски компании вработија многу наши кадри тука во Македонија. За 12к работат претежно оние од другите градови (не од СК) и за стандардот на живот во тие градови, верувај, 12к не е толку лошо како што си мислиш и како што би било лошо во Ск. Ако некој се вработил партиски, преку лепење плакати и штабови и слично, а претходно не бил вработен и дремел у маало на клупа и плукал по државата и све друго освен по себе, сметам и дека треба да им биде благодарен пошто го вработиле. Фирми во време на сдс пропаѓаа за добро утро...тоа е факт, не е муабет за мали деца.

Како и да е, мило ми е што твојата оди во нагорна линија. Се надевам дека и на татко ми ќе почне да оди, само што татко ми има книговодствено биро и знам колку можеле да плаќаат порано за тие услуги а колку плаќаат сега. Плус, да додадам сите давачки што му ги залепија, плус лиценци, плус семинари, плус да мора да има уште еден вработен, па да му одредува плата колку да му биде.
Благодарам, се надевам дека се ова ќе заврши и на тебе односно и на вашата фамилија и фирма ќе им тргне нагоре, убеден сум. Иначе давачките ги имаме сите, зависно од секторот во кој ти е бизнисот, тие варираат но сепак горе доле тие се истите за сите, но не ги гледам како проблем, зашто во другите земји каде што сум бил се многу поголеми, многу покомплицирани па дури за мене и некои се смешни и неприфатливи...секако дека и јас би сакал да неам давачки и сите пари само у џеб, но ако си имал контакти со странски претставници на фирми, ќе ти објаснеле дека никаде го нема тоа и всушност на многу места има полоши и поголеми давачки за фирмите него ли во МК.

Според мене, мали и средни претпријатија има се' помалку и помалку, затоа што се' потешко и потешко можат да бидат во позитива. Народот нема пари, нема одржлив раст, нема капитал. Капиталот е закржлавен, секој секому должи, едноставно е
.
Се сложувам...јас сум сведок дека е така, затоа и не го сакам капитализмот, кој пак единствено позитивно е што нуди нагла и брза заработувачка...зборам на пример ако дојде некоја огромна фирма од мојата бранша и ми акне милион да ми го преземе бизнисот...Народот има пари, и тоа се чувствува насекаде, постојано има одржлив раст кој се покажа мајчин дури во време на кризи во европа и светот. Капитал има и отпојќе и тоа е една од маните на македонците, остаток од времето на сдс, чувај во банка да не дојдат црни времиња...али јбг, меморијата и раните од тоа време се сеуште свежи па неможам да ги обвинам. Капиталот је закржлавен поради тоа, да, но сепак се врти, има ликвидност, а секој секому должи во секоја држава, а кај нас е добро регулирано и повеќе неможе некој вечно да ти должи или да му должиш зашто тогаш напаѓаат хиените извршители.[/quote]
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Чекај значи капитализам уствари е тој што е на власт да краде и да ограбува државни пари додека граѓаните живеат во сиромаштија?

Ова изгледа е некоја нова дефиниција за капитализам. По тие учебниците од Кембриџ.
Тоа е таа перцепција на орките. Премиер = фараон. Од него се бара се': мудрост, памет, да црта барокни фасади, да фрла лопати, почесно да рога топка, да мести судии, директори на клиники, да си договара средно сложено име со три суфикси и 4 префикси со заграда...
Трамп да не може сон да го фати што да праи со Џес Бејли, соросоидот.
Тоа се тие примитивни перцепции на луѓе од пештери...би му дале и да им ја опне жената, да не беше обратен.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Чекај значи капитализам уствари е тој што е на власт да краде и да ограбува државни пари додека граѓаните живеат во сиромаштија?

Ова изгледа е некоја нова дефиниција за капитализам. По тие учебниците од Кембриџ.
Види сега по дефололт, лефучарска работа е да сеат магла и после да извезат како победници. Само што веќе ги читаат и не им веруваат. Ја бев за тие 30000 плата. Само не кажаа кога. Лажовани едни, ни заедни. Имате режим, а Црпко ви се богати во тој режим. Дека е паметен затоа. А тоа што лаже Вардар ќе го пресуши! М. Уживам како споивте све што можевте и изгубивте, онака лузерски! Хе хе од Нелсон[DOUBLEPOST=1482703507][/DOUBLEPOST]
Тоа е таа перцепција на орките. Премиер = фараон. Од него се бара се': мудрост, памет, да црта барокни фасади, да фрла лопати, почесно да рога топка, да мести судии, директори на клиники, да си договара средно сложено име со три суфикси и 4 префикси со заграда...
Трамп да не може сон да го фати што да праи со Џес Бејли, соросоидот.
Тоа се тие примитивни перцепции на луѓе од пештери...би му дале и да им ја опне жената, да не беше обратен.
Исплачи се, така убава!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Твојот бизнис, ако е мала фирма не си воочлив директно во ујп. Според закон ми следува поврат на ДДВ, знаеш што добивам ако ги побарам назад парите? Инспекција.
Пред избори секогаш ме „поздравуваат“ знаеш зашто? За да има дадам пари од мој џеб за партиски цели.
Пред 1 година ми дојде инспекција и ми рекоја да им дадам на вработените кои имаат до 30 години по 100евра од мој џеб плус, за да ги поттикнем за да прават деца, со тоа да се зголеми наталитетот. Им реков нема проблем вие пуштите ми мене па јас ќе им дадам. Знаеш што добив другиот ден? Казна на некој измислен основ. Се влечев низ судовите како судија некој за на крај да добијам.
..хмм а како не ти текнало , ти вака ко шарен револуционер се тоа да снимиш и документираш, можеше и Верушевски да го замолиш ко експерт да ти помогне, па милу им маму да им ебеш на тие од дојдената инспекција кои ти рекоја да им дадеш на вработените кои имаат до 30 години по 100евра од твој џеб плус, за да ги поттикнеш за да прават деца :) Зајко троши ресурси на немогучи мисии , а со вакви едноставни марифетлуци, не влада туку и Вавилонска кула може да се сруши :) :) :) :)
 
Член од
29 декември 2012
Мислења
275
Поени од реакции
480
Лошото на темава е што има збирштина од различни нивоа на интелигенција , од ниво на собна температура па се до над 120 можеби и тука нема компромис , кај сте виделе амеба и делфин да се разберат затоа и има 230 страни , а ќе одат и до 1000 можеби ..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.272
Ја пишува оставката Црпко, или да му дојдат утре да го убедат што кажал ! Дека нова година иде, хо хо хо комуњари
уше тро и постовите ќе треба да ги пишуваш двојазично а улицата кај шо живееш веројатно ќе се вика командант Гашти и нема да работиш на 8 Август пошто ќе биде државен празник (големата победа кај Карпалак)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.257
Поени од реакции
36.025
Тоа е таа перцепција на орките. Премиер = фараон. Од него се бара се': мудрост, памет, да црта барокни фасади, да фрла лопати, почесно да рога топка, да мести судии, директори на клиники, да си договара средно сложено име со три суфикси и 4 префикси со заграда...
Трамп да не може сон да го фати што да праи со Џес Бејли, соросоидот.
Тоа се тие примитивни перцепции на луѓе од пештери...би му дале и да им ја опне жената, да не беше обратен.
Најтужно е што уште не перцепираат дека Сдсм најверојатно ќе прави Влада. Дури и оставката на Заев како градоначалник едноставно ја игнорираат како да не постои.

Жално :(
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.826
Поени од реакции
21.281
Многу филмови гледаш, мислиш туку така се руши криминална мрежа градена десеттина години
Уште потешко се руши криминална мрежа градена со децении. Десет години пробуваат да ја рушат и како што можеше и сама да се увериш сеуште се бааѓи жилави.[DOUBLEPOST=1482703922][/DOUBLEPOST]
уше тро и постовите ќе треба да ги пишуваш двојазично а улицата кај шо живееш веројатно ќе се вика командант Гашти и нема да работиш на 8 Август пошто ќе биде државен празник (големата победа кај Карпалак)
Ете јас веќе се прилагодвам на ситуацијата. Прашање е само на време кога и ти ке го прилагодиш аватарот со некој додаток како кече на пример.[DOUBLEPOST=1482704083][/DOUBLEPOST]
Лошото на темава е што има збирштина од различни нивоа на интелигенција , од ниво на собна температура па се до над 120 можеби и тука нема компромис , кај сте виделе амеба и делфин да се разберат затоа и има 230 страни , а ќе одат и до 1000 можеби ..
А замисли само кога во иста соба ке се соберат бањати и небањати. Па тоа мешавина на скапи парфеми и купки со пот и смрдеа. Комбинација у пичку матер. Како во градски автобус на ЈСП кој врви на линија Кондово Центар.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Најтужно е што уште не перцепираат дека Сдсм најверојатно ќе прави Влада. Дури и оставката на Заев како градоначалник едноставно ја игнорираат како да не постои.

Жално :(
Чекај сега. Бетмен и илче халкидики ќе мислат ноќва што да им кажат и утре дивата орда ќе го нападне форумов во координиран напад. Треба да им го преџвака некој за да сконтаат, некој "паметен" као лаки, мирко, филип, миленка да објават на фејсбук и после да ги чекаме со сендвичите да слават нова година пред собрание.
Како не фати некој сибирски воздух, да им испомрзне тоа нафтата у аутобусите и со измрзнатини да се приберат по дома.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Нели ти посакуваше ваков исход на изборите?
А и некако чудни ми сте. Демек СДСМ да формираше влада ке беше стабилна а вака нема да биди?
Никаква влада формирана со ваков однос на силите во парламентот нема да биди стабилна и ке биди подложна на постојани барања и услови од коалициониот партнер од кој зависи мнозинството . Сите знаеме кој ќе има најповеќе корист од тоа да не ви цртам, така да искрено незнам и што е толкава еуфорија или тага и кај едните и кај другите. Сите го обравме бостанот.
A кај напишав дека ВМРО ќе формира влада? И точно, исходот што го посакував се оствари, климаво владеење за било кој.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom