Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.715
Поени од реакции
27.688
Одличен е American Honey. Потсетува на Victoria, да. Но, далеку ми е од Викси.
Не свршував ја ко Мајлото но супер е филмот. Брзо поминуваат 160 минути.
Не ми е баш најјасно зошто се одлучиле (океј, сепак е инфериорна жена режисерот) за ретардирано aspect ratio 4:3 но ајде, се навикнуваш брзо и не смета.
Но филмот ќе си беше океј и у понормалниве aspect rati-а.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.439
Поени од реакции
35.843
Матура на Мунгиу било тешко да се најде. Не ме смејте. Треба да имате само прави луѓе и прави сајтови. :icon_mrgr:
Оригиналното DVD9 му го најдов со англиски и француски титли и плус рипот од двд-то што Злате го збореше.
Ама сега. Сега има десетина различни рипови и на kat, и на the pirate bay, ко се појави преводот на titlovi, немаше ни еден. Мајло го најде на некој чкљ тракер.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.155
Поени од реакции
10.098
Ама сега. Сега има десетина различни рипови и на kat, и на the pirate bay, ко се појави преводот на titlovi, немаше ни еден. Мајло го најде на некој чкљ тракер.
bacalaureat.JPG
Прикачен на 2 декември 2016. Преводот на титлови е од 6ти. Ко што реков, ако бараш македонски филм, го бараш на македонски тракер, ако бараш романски го бараш на романски. Али треба да ги имаш и соодветните тракери. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.439
Поени од реакции
35.843
Прегледај го приврзокот 161823
Прикачен на 2 декември 2016. Преводот на титлови е од 6ти. Ко што реков, ако бараш македонски филм, го бараш на македонски тракер, ако бараш романски го бараш на романски. Али треба да ги имаш и соодветните тракери. :D
Па и јас го барав на некои романски тракери. Кај беше ти тогаш да кажеш?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.155
Поени од реакции
10.098
Па и јас го барав на некои романски тракери. Кај беше ти тогаш да кажеш?
Искрено имав изумено. Јас филмов скролајќи низ другари го видов и викам зашто да давам пари за у кино да го гледам, ќе си го симнам и кога го симнав пишуваше на самиот филм дека е симнат од романскиов варез сајт. Инаку за некои филмови и на чешки, унгарски, германски, француски, грчки и шпански тракери имам правено акаунти, се за потребите за некој одреден филм. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.439
Поени од реакции
35.843
zlate te molam objasni mi ja visokata ocena za julieta :/
Еве вака: Julieta ми беше убава малечка мелодрама која не прави многу врева и дига многу прашина, во која се опишани некои баналности кои го чинат животот, но притоа кај мене имаше извонреден ефект и направи да не трепнам. Плус, тука е визуелниот впечаток - боите, продукцискиот дизајн и камерата, како и во секој филм на Алмодовар - запрепастувачки. Глумата на двете Хулиети ми беше на висина на задачата. Значи, со други зборови јас не видов ништо во филмот што не чинеше. Да, мелодраматичната и банална приказна, точно, но кога некој филм ќе ти направи да уживаш и покрај тоа што прикажува нешто до тој степен секојдневно и неинтересно, тоа ни малку не значи дека не чини филмот. Мене многу ме потсети, во повеќе елементи на Far from Heaven, а најмногу ми се допадна сцената со еленот во возот. Тој момент ми беше до тој степен магичен што веднаш ме потсети на некои прекрасни божиќни филмови. Не знам, мене филмот ме згреа, ми направи да се чувствувам убаво, и како што реков, јас еве, и од временска дистанца кога размислувам за него не можам да му најдам баш никаква замерка, а не па да му дадам тројка. 3/10 кај мене добиваат глупави филмови од типот на оние со Адам Сендлер, Сет Роџен и Зак Ефрон, и второкласни Халмарк филмчиња во кои не било се така црно за да добијат кец или двојче. Се надевам бев јасен?
 
Последно уредено:
Џ

Џонтра Волта

Гостин
The Irishman 2018 :vozbud:

За збогум, најверојатно.
Не собрал многу луда екипа Мартинчо, никако. :shook:

+ Harvey Keitel.
Пеколна екипа.

Малце касно му текнало да ги уклопи Де Ниро и Ал Пачино у гангстерски филм под негова палка. Прва соработка на Ал Пачино со Скорсезе.
Loading....
 
H

HoT IcE

Гостин
Некој да ми објасни поради која причина се високите оценки за Miss Peregrine blah blah? Ништо посебно не ми беше филмов, очекував да има некој свој шарм и харизма што ќе ме привлече со приказна и атмосфера ама некако како да потфрли апла филмов. Негативците хе хе лул.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.715
Поени од реакции
27.688
Некој да ми објасни поради која причина се високите оценки за Miss Peregrine blah blah? Ништо посебно не ми беше филмов, очекував да има некој свој шарм и харизма што ќе ме привлече со приказна и атмосфера ама некако како да потфрли апла филмов. Негативците хе хе лул.
Ева Грин е брилијантна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom