Протести низ Македонија (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.334
Поени од реакции
22.639
Следните избори ако се заедно со локалните, тек ќе се има мотив да се гласа против г***арите. Тогаш на тапет се од другата страна: подржикоњот, двојче, копитоно прилепско, залижаниот конобар, како и коцка дрвосечачот - ќе си ги иссрка дпне гов**та за се' што правеа и на локално и на централно ниво.

Da da, vas zelbi ke vi ispolnuvaat. Ke sledi cistka vo vmro bas na tie kadri kade ne dobija. Nema da bide dvojce, ke bide nekoj drug a do togas ima vreme da podsredat i stegnat nekoj raboti. Ne ocekuvaj tolkava izlezenost nitu siptarsk| glasovi pak
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Убаво викаше Глујо - народот ќе каже !
А народот вика вака:
ЗА власта 538,000 гласови
ПРОТИВ власта 651,000 гласови......
Јебеш га.....
 
Последно уредено:
T

templar55

Гостин
Дечки спремајте ги тастатурите, тешко дека ке дојдете на власт. Уште многу ке си останете опозиција освен ако ДИК не подлегне на странски уцени. Ке си скапете на форумот од јадење гомна, само тоа ви остана. Поздрав и се најубаво.
 
S

silmarillion

Гостин
Има муабети дека СДС ќе извади 51 пратеник. Ебати ДИК-от што остава се на шпекулации и муабети.

Дечки спремајте ги тастатурите, тешко дека ке дојдете на власт. Уште многу ке си останете опозиција освен ако ДИК не подлегне на странски уцени. Ке си скапете на форумот од јадење гомна, само тоа ви остана. Поздрав и се најубаво.
Пеер седи баш си интересен :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.301
Поени од реакции
78.980
Не знам кој е тригерот за Заев да ги објави снимките за Смилковско. Дај нека напраат нешто глупо морониве, нека го уапсат или нешто слично.
Би сакал да тепаше Груевски убедливо, ако тоа го натераше Заев да ги објави тие записи.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Не знам зашто ДИК не излегува со официјални податоци ???
Според нивната веб страна стои дека се обработени податоците од сите избирачки места во 6 единици.
Изборна единицаПроцентБрој на ИМ
ИЕ 1 100,00% 522 од 522
ИЕ 2 100,00% 504 од 504
ИЕ 3 100,00% 682 од 682
ИЕ 4 100,00% 599 од 599
ИЕ 5 100,00% 655 од 655
ИЕ 6 100,00% 516 од 516
ИЕ 7 78,26% 36 од 46
">Процесирани избирачки места (без ЗРД) 99,72 % / 3.514 од 3.524
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.611
Majka ti ke ja kupat ko bivsite pratenicki vasi...

Nema sto mene da me kupuvaat, ti si toj sto napravi profil ovde da sere so nadez za 200e plata od zajko... Jebi ga, poveke sreka sledniot pat
Абе шо се замараш незнам.
Овие ликови вчера дркаа дека Есма починала , и Вмро ќе има глас помалце. До толку се покварени и очајници. Едноставно идеш тука да си поладиш мозокот малце , ги гледаш во очајни обиди да најдат барем дел утеха во некои имагинарни нивни светови , и се смееш. :icon_lol:
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Majka ti ke ja kupat ko bivsite pratenicki vasi...

Nema sto mene da me kupuvaat, ti si toj sto napravi profil ovde da sere so nadez za 200e plata od zajko... Jebi ga, poveke sreka sledniot pat
Ај на здравје нека ти е банот.

Не знам зашто ДИК не излегува со официјални податоци ???
Според нивната веб страна стои дека се обработени податоците од сите избирачки места во 6 единици.
Изборна единицаПроцентБрој на ИМ
ИЕ 1100,00%522 од 522
ИЕ 2100,00%504 од 504
ИЕ 3100,00%682 од 682
ИЕ 4100,00%599 од 599
ИЕ 5100,00%655 од 655
ИЕ 6100,00%516 од 516
ИЕ 778,26%36 од 46
">Процесирани избирачки места (без ЗРД) 99,72 % / 3.514 од 3.524
Да, ова се официјални бројки за освоени гласови, но поентата е што во одредени места разликата е толку мала, а се одлучува за пратеник. Според калкулаторот што го оставив вчера тука (а тоа не е официјално подредување на мандати, само се користат официјалните бројки за освоени гласови), Д(Р)ПМНЕ во 6ка има мандат повеќе од СДСМ за 80 гласови. Затоа е 51-49 разликата. Според тој калкулатор, ДУИ има 10, Беса 5, и по 2 имаат ДПА и Унија на Албанците.

Грујо бара 63 пратеници, добива максимум 51. Прашање е дали ќе формира влада, прашање е! Албанските партии секако, како и секогаш, ќе мора да се консултираат со ЕУ и Америка за тоа што да прават (посебно Аљи). ДРПМНЕ и ДУИ (ако браќата во криминалот останат сложни во крадењето на државата) направат влада таа би била изгласана со 61 пратеник, што значи опозиција од 59 пратеници. Технички и правно гледано, да, тоа е мнозинство. Политички гледано како е?

Али ако, ДРПМНЕ имаат гласачи кои пак ќе кукаат дека лошо се живее, младите си одат, во странски инвестиции плата 200 евра за отепување од работа, али битно за ДРПМНЕ ќе си гласаат пак.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
Vcera nemase izrazit pobednik, ali imase izrazit luzer, dui i vmro, vmro imaat mal procent prednost pred sdsm toa e tocno, no imaat golem zaostatok od vkupniot broj na glasovi koi otisle i kaj drugite partii, tamu glasale luge koi se nezadovolni od ovaa vlast, i se pobliski do sds vo momentov otkolku do vmro. Samo levica da vlezese so sds na izborive togas oni ke dobiea mandat poveke, taka da na izborive za nivni standard i ocekuvanja oni doziveaa debakl, zatoa vcera grujo bese ko posran a u vmro vladeese atmosfera ko da umrel nekoj, plus gi izgubija karpos, aerodrom, u centar im porasna razlikata ako ne se lazam ... citaj, Skopje im otide u tri lepe kako grad.
Grujo se penjavese za 63 pratenici, i sam znaese deka nema sansa da gi dobie no vo nikoj slucaj ne znaese deka ova ke mu se sluci, 50/51 pratenik, toa e debakl za nivnite visoki ocekuvanja, vakviot trend na digresija za niv znaci ( golem ) poraz, SJO tek sega ke dobie pogolema sloboda, nesto sto oni sakaa da go ugusat so ovie izbori a vo nikoj slucaj ne uspeaa, vcera ako go pratevte Latas ke svatevte kolkav strav duri sega imaat od SJO ( moze zatoa grujo bese ispoten ko od sauna da izlegol direktno na pres ).
Ke go citiram gomnoto, ako do sea bile zakana sjo, sega stanale hiper zakana, on vika za Makedonija, ja bi go preinacil za vmro kako partija, zasto vcera nezadovolstvoto od ovaa vlast bese pogolemo od onie koi se '' zadovolni '' od vmro, a i tie im se labilni, klasicen primer za toa im e Aerodrom i Karpos, od tie nivni stegi, so sirenje na strav i zakani so tek na vreme i drugi ke se osloboduvaat.

Tie vmrovci sto baraat ostavka od grujo ( iako nivniot broj e mal vo momentov ) imaat golema osnova za toa, kako sto rekov, vakviot trend na digresija kaj nivnata podrska ke prodolzi i vo idnina, tek sega otkako SJO ke dobie pogolema sloboda i veter vo grbot, zatoa i milenko najavuva mozen raskol u partijata, dzabe se udirate vo gradi i tuka na forumov, vcera vmro uslovno receno, Potfrli, i toa mnogu, samo seuste ne vi kazale, ili pa so sila glumite ludilo.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Да, ова се официјални бројки за освоени гласови, но поентата е што во одредени места разликата е толку мала, а се одлучува за пратеник. Според калкулаторот што го оставив вчера тука (а тоа не е официјално подредување на мандати, само се користат официјалните бројки за освоени гласови), Д(Р)ПМНЕ во 6ка има мандат повеќе од СДСМ за 80 гласови. Затоа е 51-49 разликата. Според тој калкулатор, ДУИ има 10, Беса 5, и по 2 имаат ДПА и Унија на Албанците.
Ако имаат 100% обработени податоци пример, од 6 изборна единица - не може да не знаат која партија колку мандати освоила. (па колку и да се тесни резултатите), математика е тоа....
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Ако имаат 1, 00% обработени податоци пример, од 6 изборна единица - не може да не знаат која партија колку мандати освоила. (па колку и да се тесни резултатите), математика е тоа....
Јасно дека се тактизира, ама и не сакаат да згрешат, а бројките се толку тесни што лесно се грешат. Пример, во 5ка, Унија на Албанците има околу 300 гласа повеќе од ДРПМНЕ за тој 20ти пратеник.
Almaida ti si be? Istite zakani i od nego vo privatni poraki :)... Nema problem, ne e prv pat ovde da se banira samo edna strana
Каде виде закана? Јас само констатирав факт, лична навреда на член на семејство на соговорник што мислиш, што ќе ти донесе? 1000 денари? Тоа се добива само за глас даден за ДРПМНЕ.

Вчера ви дадовме нешто појако. Сосе јајца ви го ставивме. Која беда треба да си да се радуваш на минимален пораз хахах.
Не брзај, почекај малце. Џабе ќе е оваа минимална победа на ДРПМНЕ, ако не можат да формираат влада. Разликата во гласови е 16 илјади или во проценти, 1,37%. А ја спомнав разликата во освоени пратенички места (ако калкулаторот е скроз точен, да повторам) - 80 гласа во 6ка на страната на ДРПМНЕ за 20тиот пратеник.
Да направиме паралела? 2014 година, разлика од 200 000 гласови или 27,5%. Губење на 185 000 гласа разлика во две години не знам дали може да се нарече победа.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Убаво викаше Глујо - народот ќе каже !
А народот вика вака:
ЗА власта 538,000 гласови
ПРОТИВ власта 651,000 гласови......
Јебеш га.....
Иииии...добар ли си? 651 000 гласови? Правац лудница.
Ако земеш да размислиш ( многу барам ?), секој глас што не е за партиите од моменталната власт, - е глас против нив. Вкупно 651 илјади луге во државата би сакале на власт да бидат некои други, наместо ВМРО и ДУИ....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom