Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
@macko i

Стварно не ми е јасно како планираш со 23000 плата да заштедиш за стан?

ај подобјасни ми оти стварно не ми е јасно, таа логика ти е тотално глупа. Треба да ја тргаш цела плата 30 год. за да имаш пари за такво нешто. а со што ќе живееш во меѓу време, или планираш мајка ти да те рани цел живот? За џабе штедиш
Друга работа е дека девојкава си има проблеми со татко и и не сака да те вмешува тебе зошто очигледно и е срам од татко и, и што тој и прави нејзе, можеби ја тепа или ја силува:? не знаеш така?

и нема ни да ти каже затоа што многу има такви случаи во државава.
Ако ја сакаш земи стан под кирија и спаси ја од семејното насилство. Ако си човек се разбира, а не да чекаш од на мајка ти цицката, знам оти убаво е дома кај мама и тате, зготвено средено и се, ама така никад нема да имаш фамилија и жена, зошто секогаш ќе си детето на мајка ти и татко ти.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
236
Поени од реакции
172
Имам еден проблем со девојка што сум во врска неколку месеци. Во последно време добивам чувство дека постојано јас иницирам средби, иницирам разговор дали преку телефон пораки и сл., или планови за понатаму. Мислам, ок е како за почеток да иницира најглавно машкото, меѓутоа со тек на време почнува да ми смета тоа, затоа што очекувам некаква интеракција и од другата страна и придонес. Што мислите вие за ова?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
@macko i

Стварно не ми е јасно како планираш со 23000 плата да заштедиш за стан?

ај подобјасни ми оти стварно не ми е јасно, таа логика ти е тотално глупа. Треба да ја тргаш цела плата 30 год. за да имаш пари за такво нешто. а со што ќе живееш во меѓу време, или планираш мајка ти да те рани цел живот? За џабе штедиш
Друга работа е дека девојкава си има проблеми со татко и и не сака да те вмешува тебе зошто очигледно и е срам од татко и, и што тој и прави нејзе, можеби ја тепа или ја силува:? не знаеш така?

и нема ни да ти каже затоа што многу има такви случаи во државава.
Ако ја сакаш земи стан под кирија и спаси ја од семејното насилство. Ако си човек се разбира, а не да чекаш од на мајка ти цицката, знам оти убаво е дома кај мама и тате, зготвено средено и се, ама така никад нема да имаш фамилија и жена, зошто секогаш ќе си детето на мајка ти и татко ти.

лесно.
23.000 негови плата, ако и таа се вработи некои 15.000 плус, па имаш основ да крениш кредит и да купиш стан, под хипотека.

не го тролај човекот за очигледни работи бидејќи во Македонија живееме, се знае дека сè е на кредит.

друга работа, што е крив човекот? треба со 23 илјадарки да ја спаси дотичната од дома за да го стави уште толку во долгови и да му ги удри клоците?
за танго се потребни двајца, бујрум и таа нека се вработи па можат секаде да се пробаат... и под кирија или со горенаведената варијанта.

инаку, тој во оваа ситуација со 1 плата и да сака НЕ може да направи ништо.

и молим те немој со детски финти од типот што ако татко и ја силува... аман.
што ако таа не го крие 4 години и што ако се исправи пред нејзините и кажи кој и е дечко и дали и што сака од него.... незгодно нели? епа незгодно ;)

не можеш од една страна да го напаѓаш човекот, од др страна девојката да ја штитиш... девојка која во ситуацијата дефинитивно се понаша недоволно зрело.
за вакви размислувања, човекот што и да направи тој никогаш нема да биди доволно голем маж ;) што и се гледа според тоа што го постираш...
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.770
Поени од реакции
1.529
@macko i

Стварно не ми е јасно како планираш со 23000 плата да заштедиш за стан?

ај подобјасни ми оти стварно не ми е јасно, таа логика ти е тотално глупа. Треба да ја тргаш цела плата 30 год. за да имаш пари за такво нешто. а со што ќе живееш во меѓу време, или планираш мајка ти да те рани цел живот? За џабе штедиш
Друга работа е дека девојкава си има проблеми со татко и и не сака да те вмешува тебе зошто очигледно и е срам од татко и, и што тој и прави нејзе, можеби ја тепа или ја силува:? не знаеш така?

и нема ни да ти каже затоа што многу има такви случаи во државава.
Ако ја сакаш земи стан под кирија и спаси ја од семејното насилство. Ако си човек се разбира, а не да чекаш од на мајка ти цицката, знам оти убаво е дома кај мама и тате, зготвено средено и се, ама така никад нема да имаш фамилија и жена, зошто секогаш ќе си детето на мајка ти и татко ти.
Во принцип татко и се пијанчи и ќе поче да и дроби триста глупости и си велев мора да го трпи ама имаше моменти ќе ми се јави немам за јадење ништо дома да ми дадеш некој денар да не бидам гладна и ми беше жал и давав некогаш 500 некогаш 1000 денари ама секогаш коа ќе и дадев пари знаеш што прво правеше со нив ? Ќе искочеше со другарките на кафе по ресторани епа брат ако мене проблемот ми е немам дома за јадење нема да се дотерувам и да шетам по ресторани туку ќе гледам да поминам до следна плата со тие пари. Плус што е за тебе спасот имам и јас семејство кое за ништо не ми кажало не и сме збореле отворено за сите проблеми и треба ја да си заминам затоа што таа тоа го бара како доказ дека ја сакам? Ќе ми кажува не ја сакале моите , а секогаш ми збори ее ќе одиме у тоа селото твое таму абе град да имаш кај да шеташ? Трпам , толеририрам и си викам ај ќе се подобри ама гледам дека само ја се жртвувам за се а она не мрда со прст за ништо. Плус по неколку губења на татко и по неколку дена ќе ми каже ама мене он највеќе ме сака од сите деца и толку од теоријата за силувањето или тепање повеќе е психичко малтетирање.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.055
Поени од реакции
6.380
^
Druze jas so mojata devojka ideme 7 god imame drugi problemi porazlicni od tvoite no jas ustena pocetokot i rekov gledaj kade ziveam kako ziveam i kolku sum finansiski moken dokolku se soglasuvas so toa ok pa eve oste sme zaedno. Nemoze nekoj da ti bara para za drugo a da gi trosi na treto i ona uste na pocetokot e znaela kaj zives i ne gi slusaj drugite mnogu lesno e da zemes stan na 30 40 god no stanot mozat da ti go zemat i.posle 15 god ako ne plajkas i uzalud se da otide. Razmisli si ti sam najdobro nemoj mnogu da slusas komentare i idei od forumov.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.770
Поени од реакции
1.529
^
Druze jas so mojata devojka ideme 7 god imame drugi problemi porazlicni od tvoite no jas ustena pocetokot i rekov gledaj kade ziveam kako ziveam i kolku sum finansiski moken dokolku se soglasuvas so toa ok pa eve oste sme zaedno. Nemoze nekoj da ti bara para za drugo a da gi trosi na treto i ona uste na pocetokot e znaela kaj zives i ne gi slusaj drugite mnogu lesno e da zemes stan na 30 40 god no stanot mozat da ti go zemat i.posle 15 god ako ne plajkas i uzalud se da otide. Razmisli si ti sam najdobro nemoj mnogu da slusas komentare i idei od forumov.
Реално ми треба неутрални коментари не треба да послушам ами да сослушам што мисли некој кој не не познава тие што не познават ги изнаслушав што имаа да ми кажат. Точно е знаеше од почеток кај живеам и колку имам или немам. Ми кажа и она мене нема да те пријавам одма кај моите ама тоа траеше 4 години чекање а зошто само затоа што сум од село и цел израз немам намера да живеам на село и плус денес ми вика не мислам да трпам ја веќе твоја тортура нека ти најдат твоите некоја селанка и штеди си реновирај си со неа од мене толку ако не дојдеш утре да се регистрираме. Реков незнам какви тортури има од мене ама нека и биде и пак и кажувам дека тоа не се решава така и во дилема сум да продолжам да ја барам или да ја остам да праи што сака?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
и кога ќе се регистрирате проблемите магично ќе исчезнат или ќе те условува со нешто трето?

и после така цел живот?

најсикрено, жал ми е за твојата ситуација. но реално, бегај брат од тоа девојче. што друго неутрално да ти кажеме... ти си знаеш најдобро, али вакви условувања... ова ти е љубов, разбирање и поддршка?

продолжи понатаму. иако не сакаш можеби, но продолжи. на крај краева биди свој и постави граници, тоа е. ако не сака понатаму од тоа, ако продолжи да ти хистеризира и да те условува... не е за тебе.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Реално ми треба неутрални коментари не треба да послушам ами да сослушам што мисли некој кој не не познава тие што не познават ги изнаслушав што имаа да ми кажат. Точно е знаеше од почеток кај живеам и колку имам или немам. Ми кажа и она мене нема да те пријавам одма кај моите ама тоа траеше 4 години чекање а зошто само затоа што сум од село и цел израз немам намера да живеам на село и плус денес ми вика не мислам да трпам ја веќе твоја тортура нека ти најдат твоите некоја селанка и штеди си реновирај си со неа од мене толку ако не дојдеш утре да се регистрираме. Реков незнам какви тортури има од мене ама нека и биде и пак и кажувам дека тоа не се решава така и во дилема сум да продолжам да ја барам или да ја остам да праи што сака?
Jas mislam deka tipkava tebe te mesti. Sigurno so nekoj zabremenila i sega saka so tebe da se registrira. Inaku za sto bi i se brzalo tolku mnogu?????
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.031
Поени од реакции
2.088
Друже, знам дека е тешко да напуштиш некого кого сакаш, но верувај, почни од себеси. Ти не си среќен. Како што можев да заклучам од муабетот ти трпиш доста навреди и понижувања. Машко си, сепак имаш свое јас и гордост кои што не треба да бидат прегазени во никој случај. Разговарај и отвори се, кажи и го тоа што го мислиш и што го држиш во себе веќе подолг период.
Не вреди, вакви понижувања и уцени...
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
142
Поени од реакции
23
Другарчиња потребна ми е огромна помош од мене.. Некој знај некој не, девојката пред 2 месеци ме изневери со еден тип.. После одредено време и простив и све продолжи како што треба.. единствен и бев, само мене ме сакала, све сум и бил (типични глупи муабети)
Пред 2 недели почнав да и напинам да го избриши на фб (и секаде) тој со кој ме изневери.. не сакаше.. Почнав малце построго да се однесувам и почна да и смета..
Ми вика демек неможиме вака блабла.. сакам појќе слобода ама мн те сакам ќе неможам да те забораам.. и и викам добро ајде ќе раскиниме.. И све океј заврши пред 4 дена..Сега дознав дека пред тие 4 дена тој ја убедувал да раскини со мене едно друго, и угодувал ја лажел па така раскинавме..

Покрај све таа ми ветуваше и се колнеше во мене дека нема ништо со него, не пишувале, не се слушале а ете све испадна обратно.. Сега во моментов си густираат.. таа тврди дека и е многу тешко а уствари си е со него..

Све испадна лага.. Сега проблемот е сакам да и вратам.. да и докажам дека неможи со мене да си игра и да ме лажи.. Неверство и простив, кое после месец дена таа го повтори на некој начин.. Ако имате прашања прашајте..
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.236
Поени од реакции
11.489
ne bidi glup, brkaj ja
i stvarno nesvajcam luge sto prostuvaat neverstvo :S
Ako te sakala tolku mnogu nemalo nikakov problem da ima vo toa dago izbrisi na fb.
Ama ti koga mivelis deka si i prostil, jasno e kolku e saatot. Ke te mota cel zivot.
 
B

beaverknight

Гостин
Другарчиња потребна ми е огромна помош од мене.. Некој знај некој не, девојката пред 2 месеци ме изневери со еден тип.. После одредено време и простив и све продолжи како што треба.. единствен и бев, само мене ме сакала, све сум и бил (типични глупи муабети)
Пред 2 недели почнав да и напинам да го избриши на фб (и секаде) тој со кој ме изневери.. не сакаше.. Почнав малце построго да се однесувам и почна да и смета..
Ми вика демек неможиме вака блабла.. сакам појќе слобода ама мн те сакам ќе неможам да те забораам.. и и викам добро ајде ќе раскиниме.. И све океј заврши пред 4 дена..Сега дознав дека пред тие 4 дена тој ја убедувал да раскини со мене едно друго, и угодувал ја лажел па така раскинавме..

Покрај све таа ми ветуваше и се колнеше во мене дека нема ништо со него, не пишувале, не се слушале а ете све испадна обратно.. Сега во моментов си густираат.. таа тврди дека и е многу тешко а уствари си е со него..

Све испадна лага.. Сега проблемот е сакам да и вратам.. да и докажам дека неможи со мене да си игра и да ме лажи.. Неверство и простив, кое после месец дена таа го повтори на некој начин.. Ако имате прашања прашајте..
колку години имаш? 16?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.875
Што може да очекуваш од несозреана 16 годишна? Во претходните постови толку имаш пишано дека има. Да си и вечна љубов, да има сериозни намери? :ROFLMAO:
Дете е и уште не знае како една врска треба да се развива и нормално дека ќе те изневери со кој ќе стигне. Паметот и лета.

Ти кој си па да и ја одземаш слободата?
А ова со бришење од фб го прават само оние недораснатите и простите. И што ако го избрише демек не може друг профил да направи и да продолжат да комуницираат. :ROFLMAO: Ако некоја сака да комуницира со друг ќе си најде начин колку и да и забрануваш. Друго, ако треба да и водиш контрола не ти ни треба.:pipi:

Премногу комплицирате за некои работи кои се едноставни.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Што кур и е бе на младинава со бриши Инстаграм и бриши ФБ? Па и пред социјалниве мрежи имаше шврљање :pos: Значи вака - некој ако е по спортот, ќе си вара, без разлика машко или женско. А некој може и 4933212 профили да има на секакви мрежи и пак да е верен. Ебати несигурните во себе дечишта, само тие така прават.
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
142
Поени од реакции
23
Да.. океј е да имаш бивши на фб и друго.. Али да маваш лајк на све и свашта.. Да маваш Love на одредени слики ???

п.с. зошто толку и засмета тоа што сакав да го избриши ? Таа ако ме сака и цени све ќе направи за мене.. Уосталом тој е тип со кој што ме изневери.. што ќе и е на фб ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom