Коса (општа тема)

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.907
Поени од реакции
7.577
Не знам дали постои ваква општа тема но јас не можам да најдам. Темава ме потикна да ја отворам бидејќи вчера се шишав. Јас веќе не знам колку години се шишам кратко и не сум тип кој прати доста мода да носам ептен некоја модерна фризура бидејќи и мразам кога повеќето надвор ќе ги видам со залижани коси или со репови а од страна истрижани со машинка.

Порано кога бев малав и кога дури одев основно училиште носев долга коса некаде до вратот која гледано денес ми изгледа доста смешно и чудно како сум можел да носам толку голема коса онака урасната никаква. Сега така поголема коса (не баш толку како порано екстремно голема) носам само во зима за да не ми е ладно но ете гледам често да ја шишам. Гелови за местење на косата ретко користам и ако користам тоа е само кога ми е тазе шишана па од кога ќе ми порасне баталувам гелови. Мојата коса е фуста и доста имам врлоци на косата :)

Приметувам дека каков ќе ти биде квалитетот на косата зависи и од фризерот колку добро ќе те ишиша и колку често ќе ја негуваш. Пишете и вие нешто околу вашата коса без разлика дали станува збор за машки или женски коси.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403




скопски фраери...
флизура Џемс Дин, громби капут, машна обавезно,средени бркови,
цигари биљана или вардар, дрвени кибрит драва,
која елеганција и култура,
кога јас бев скопски копиљ, касни 50-и од минатиот век.
Дури потоа почнаа Битлс флизури,долги коси и бакенбарди (до уста)
(сега кога ќе се замислам права стока сме биле,не се ни шишавме со години, па така берберите во ЈНА имаа многу работа на фазаните по еден леген коса од секој)
 
Член од
6 август 2016
Мислења
13
Поени од реакции
1
Порано нон стоп ја шишав така средно кратко...сега одлучив да ја чувам долга исто така многу зависи и од фризерот со години се шишав кај една иста фризерка и незнам ни самата зошто решив да отидам на друго место...никогаш толку многу не сум зажалила во животот...и си се вратив пак кај истата ;):icon_mrgr:
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Ауу јас не давам ни малку влакно да ми порасне, не можам да трпам. одма на кец или нула... и тоа дома сам си се шишам... шо викат, коа се миеш очи право и глава се измиеш. :)
 
Член од
30 јули 2016
Мислења
75
Поени од реакции
17
Jas sum zensko da navedam sepak, i imam kosana ni dola mnogu ni kratka, i sakam da ja porasnam posebno ovie delovi sto lezat napred bidejki, ama nikako ne mi rasti izgleda e ostetena so peglive za kosi
 
Член од
30 јули 2016
Мислења
75
Поени од реакции
17
Jas sum zensko da navedam sepak, i imam kosa ni dolga mnogu ni kratka, i sakam da ja porasnam posebno ovie delovi sto lezat napred bidejki, ama nikako ne mi rasti izgleda e ostetena so peglive za kosi
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
Е вака имам проблем со години веке со мојата коса претерано паѓа се кине не расте груба е и врв на се е побелена а немам ни 25. Отидов кај матичниот лекар и ми даде упат за во клиника па ве молам ако некој знае или правел ваков вид на испитување да ми каже како што и дали ке има спас за мојата коса односно дали најдуваат решение и како всушност го прават испитувањето (кинат влакно или) се надевам не ја утнав темава бидејки пишува општа тема
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Е вака имам проблем со години веке со мојата коса претерано паѓа се кине не расте груба е и врв на се е побелена а немам ни 25. Отидов кај матичниот лекар и ми даде упат за во клиника па ве молам ако некој знае или правел ваков вид на испитување да ми каже како што и дали ке има спас за мојата коса односно дали најдуваат решение и како всушност го прават испитувањето (кинат влакно или) се надевам не ја утнав темава бидејки пишува општа тема
На дерматолог треба да идеш, земаат примерок од косата најверојатно едно влакно и го анализираат под микроскоп.[DOUBLEPOST=1471392909][/DOUBLEPOST]На ballea што е спрејот за осветлување на косата го има некој користено да каже импресии? :D смеѓа ми е косава, сакам нијанса посветла да ми биде а нејќам да ја фарбам, не знам дали ќе успеам у идејава??
 
Последно уредено:
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
На дерматолог треба да идеш, земаат примерок од косата најверојатно едно влакно и го анализираат под микроскоп.[DOUBLEPOST=1471392909][/DOUBLEPOST]На ballea што е спрејот за осветлување на косата го има некој користено да каже импресии? :D смеѓа ми е косава, сакам нијанса посветла да ми биде а нејќам да ја фарбам, не знам дали ќе успеам у идејава??
Фала за одговорот. Веке бев и ми презакажаа бидејки косата требало да биде 5 дена немиена и нечешлана за да можат да видат на микроскоп што е проблемот. Така да тешко мене како ке издржам со мрсна коса ама мора пааа ке споделам искуство следната недела
 
Член од
8 март 2015
Мислења
32
Поени од реакции
71
Mi treba info...koj frizerski salon vrsi otkup na prirodna kosa...koi se uslovite....?
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
Итно ми треба капа за шатирање знае ли некој каде може да Kyпам најефтино. Плисс ако знае некој нека каже
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Е вака имам проблем со години веке со мојата коса претерано паѓа се кине не расте груба е и врв на се е побелена а немам ни 25. Отидов кај матичниот лекар и ми даде упат за во клиника па ве молам ако некој знае или правел ваков вид на испитување да ми каже како што и дали ке има спас за мојата коса односно дали најдуваат решение и како всушност го прават испитувањето (кинат влакно или) се надевам не ја утнав темава бидејки пишува општа тема
Витамин E, барај мешан тоцефорол да не е dl alpha, него d alpha назнаката. Почни да јадеш редовно сусам и бадеми, исто така, и ленено семе. Друго, витамин ц, и б12 - комплекс.

За кратко време ќе ти се среди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom