Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.691
zdravo na site :D ne znam koj bi imal vreme da procita ,no sepak bi mi bilo drago ako nekoj kaze nekakov sovet. Se naogam vo mn teska situacija(mislam, za mene teska )od koja ne mozam da najdam bilo kakvo resenie . Imam vrska 10 meseci .Vo sekoja normalna vrska ima i kavgi i ubavi momenti i bla bla...Vo tie 10 meseci , sme se karale ama ona prolazno , ne bea nekoi teski kavgi , zato so ne ni gi pamtam zatoa sto bea ne bitni ( a, toa se desavase eden den vo mesecot ) .. no, po se izgleda toa samo se zbiralo i zbiralo i na kraj pukna. Toj kaza kraj, no sepak mozebi ne beshe siguren vo toa i mi rece: KE ti dadam uste edna sansa posledna.no ne sega :/ . Najprvo sredi se , sredi gi svoite misli , vidi kaj si zgresila , probaj da najdes nacin kako da ne zgresis pak i vrati mi se (za toa vreme nema pravenje gluposti kao demek odenje so drugi i takvi sl raboti) no , za toa vreme i jas sakam da bidam malku raat, i vika od tebe zavisi , togas koga ke bides spremna javi mi se , a sansata sto sum ti ja dal nema da se smeni.

Celosno sum posvetena na vrskata zatoa sto stvarno premnogu mi znaci i ne sakam da go izgubam , no neli gi gubime bas onie za koi se plasime da ne gi izgubime... :(
Ne mozam da se pomiram so faktot deka go gubam covekot . No sepak nikogas ne se otkazuvam pa makar i da molam , nikogas ne sum gorda koga se raboti za ljubov . Znaci ,se raboti za toa sto go napnuvav vo posledno vreme, bev svesna za toa , no ne mozev da si priznaam , no sepak mislam deka taa ne e bas dovolna pricina za kraj na edna vrska.
Sekogas za se mi e toj na prvo mesto, ednostavno se zapostaviv sebe si i bev celosno posvetena na vrskava, mozda i zatoa stanav dosadna.
Sega , celosno se posvetiv na toa da gi smenam tie raboti sto sum svesna deka ne se potrebni i da go vratam nazad...
no, tesko mi odi bez nego , sepak podobro eden mesec da ne go vidam i slusnam otkolku cel zivot da go izgubam ... :( :(
Таа врска стигнала до крајот и не се надевај дека ке се оправи работата. Изгледа премногу му се наметнуваш на типот со тоа колу го сакаш и неможеш да живееш без него, дека се ке сториш, па плачки, па лигавење.... а тој изгледа е емотивен и неискусен човек кој има обзири и не сака да биде груб и да те повреди директно, да ти каже дека е крај туку оди со финта ти давам шанса но за истата треба еден месец да бидеме разделени за да размислиме што и како а во себе се надева дека после месец дека ке се одвикнеш од него и без лигавење и паѓање во несвест се ке се заврши.... но тоа му е погрешен пристап, со тоа што ти дава лажна надеж само ја продолжува твојата агонија, место да ти ја каже вистината и крајот и ти ги скрати маките тој уште повеке ти ги продолжува, но не му се лути, тоа го прави затоа што бара начин да раскине а да не те повреди што секако е невозможно.
 
Член од
12 ноември 2016
Мислења
4
Поени од реакции
3
Јас не издржав, го викнав, излеговме, му ги признав моите грешки оти сум досадувала. Инаку јас премногу се надевав, и немаше смисла да се откажам...
Ви благодарам на сите за советите, се надевам дека ќе му докажам дека сум се сменила, затоа што трпението му е при крај...
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.961
Поени од реакции
6.186
Идеме со девојката 7-8 год. Се ок тава се додека пролетта не падна во еден вид депресија плачене со помисла дека во мислите не знае што чуствува со мене дека во минатите години повеќе ме сакала сега веќе не било така како порано. Се ок помина што помина се заборави тој период , супер лето прекаравме и еве сега повторно иста сцена дилема депресија незнае што и се случувало испомешани мисли дали ме сакала како порано и дали сега воопшто истото го чуствувала, несакала да остане бес мене а воедно незнае дали и сака да биде со мене бидејќи била навикната на нас двајца и ја плаши самотијата и го бара тоа што било пред година,2-5 назад а несака да биде без мене јас сум и бил се што имала во животот.

И сега јас сум во небрано незнам што да и кажам да не и биде потешко ниту имам зборови со кој ќе ја подобрам ситуацијата.

И што да се прави?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.476
Поени од реакции
68.905
Идеме со девојката 7-8 год. Се ок тава се додека пролетта не падна во еден вид депресија плачене со помисла дека во мислите не знае што чуствува со мене дека во минатите години повеќе ме сакала сега веќе не било така како порано. Се ок помина што помина се заборави тој период , супер лето прекаравме и еве сега повторно иста сцена дилема депресија незнае што и се случувало испомешани мисли дали ме сакала како порано и дали сега воопшто истото го чуствувала, несакала да остане бес мене а воедно незнае дали и сака да биде со мене бидејќи била навикната на нас двајца и ја плаши самотијата и го бара тоа што било пред година,2-5 назад а несака да биде без мене јас сум и бил се што имала во животот.

И сега јас сум во небрано незнам што да и кажам да не и биде потешко ниту имам зборови со кој ќе ја подобрам ситуацијата.

И што да се прави?
Тоа се вика почетокот на крајот од врската пријателе :icon_mrgr:
Најдобро е да прекинете, ако постои љубов сеуште, ќе си бидете заедно повторно во иднината. Вака само си го губите времето, ќе ви биде убаво, па ќе следи период како овој што го имате и така до недоглед се додека еден не пресече.
Ништо не можеш да поправиш, дај и шанса да се проба како ќе и биде без тебе. Т.е. како ќе ви биде без "вас" :icon_mrgr:
Изгубеното време не се враќа...
 
C

Castiel

Гостин
Идеме со девојката 7-8 год. Се ок тава се додека пролетта не падна во еден вид депресија плачене со помисла дека во мислите не знае што чуствува со мене дека во минатите години повеќе ме сакала сега веќе не било така како порано. Се ок помина што помина се заборави тој период , супер лето прекаравме и еве сега повторно иста сцена дилема депресија незнае што и се случувало испомешани мисли дали ме сакала како порано и дали сега воопшто истото го чуствувала, несакала да остане бес мене а воедно незнае дали и сака да биде со мене бидејќи била навикната на нас двајца и ја плаши самотијата и го бара тоа што било пред година,2-5 назад а несака да биде без мене јас сум и бил се што имала во животот.

И сега јас сум во небрано незнам што да и кажам да не и биде потешко ниту имам зборови со кој ќе ја подобрам ситуацијата.

И што да се прави?
Кога еднаш ќе пукне нешто џабе ти е после се. Џабе само ќе се малтретираш во иднина и ќе се мачиш со тие мисли. И да останете заедно цело време ќе ти биде тоа во мисла и ќе бидеш не мирен во себе. Подобро и за двајцата уште сега да прекинете не се измачувајте за џабе. Дајте си простор и време. Нека помине некој период па ако треба ќе бидете заедно во иднина пак ако не да сте здрави и живи. Со време ќе преболите.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Идеме со девојката 7-8 год. Се ок тава се додека пролетта не падна во еден вид депресија плачене со помисла дека во мислите не знае што чуствува со мене дека во минатите години повеќе ме сакала сега веќе не било така како порано. Се ок помина што помина се заборави тој период , супер лето прекаравме и еве сега повторно иста сцена дилема депресија незнае што и се случувало испомешани мисли дали ме сакала како порано и дали сега воопшто истото го чуствувала, несакала да остане бес мене а воедно незнае дали и сака да биде со мене бидејќи била навикната на нас двајца и ја плаши самотијата и го бара тоа што било пред година,2-5 назад а несака да биде без мене јас сум и бил се што имала во животот.

И сега јас сум во небрано незнам што да и кажам да не и биде потешко ниту имам зборови со кој ќе ја подобрам ситуацијата.

И што да се прави?
7-8год е премногу време за врска. Не знам колку години имаш ама ти си требал веќе да ја побараш, доколку навистина ја сакаш. Или па некоја по блага варијанта, да живеете заедно доколку до сега не сте го направиле овој потег. Поради тоа што статусот на врската не се сменил, вашата врска станала монотона. Сте виделе све и потребни ви се нови заеднички предизвици.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
13.131
Идеме со девојката 7-8 год. Се ок тава се додека пролетта не падна во еден вид депресија плачене со помисла дека во мислите не знае што чуствува со мене дека во минатите години повеќе ме сакала сега веќе не било така како порано. Се ок помина што помина се заборави тој период , супер лето прекаравме и еве сега повторно иста сцена дилема депресија незнае што и се случувало испомешани мисли дали ме сакала како порано и дали сега воопшто истото го чуствувала, несакала да остане бес мене а воедно незнае дали и сака да биде со мене бидејќи била навикната на нас двајца и ја плаши самотијата и го бара тоа што било пред година,2-5 назад а несака да биде без мене јас сум и бил се што имала во животот.

И сега јас сум во небрано незнам што да и кажам да не и биде потешко ниту имам зборови со кој ќе ја подобрам ситуацијата.

И што да се прави?
Еднаш ако се појави ваков проблем, голема е шансата истиот да се реши.
Втор пат веќе е невозможно.
Или ќе се прилагодиш на се почестиве тонења и изронувања за да еден ден дојде крајот, или ќе баталиш уште сега.
Тешко е, особено што одите толку долго заедно, но ова е доста чест проблем во долгите врски и неретко завршуваат луѓето со второто решение и цепаат даље.
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
142
Поени од реакции
23
Во тешка состојба сум.. Раскинавме со девојками која што одевме 10+ месеци.. Ме изневери (се измува со друг) сега моментално незнам што како прави.. Само знам дека многу ми фали.. Јас и раскинав.. Уште ме сака, објавува наши песни едно друго... Али проблемот е што јас неможам да ја заборавам.. И покрај се што ми стори, само на неа мислам.. Нема што да правам..
Некој некако да ми помогни ?

Доволно е само да ми се јави, само да ми пиши.. Ќе и простам и ќе заборавам све.. А таа од раскинувањето пред 10тина дена ја нема никаде..
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.691
Во тешка состојба сум.. Раскинавме со девојками која што одевме 10+ месеци.. Ме изневери (се измува со друг) сега моментално незнам што како прави.. Само знам дека многу ми фали.. Јас и раскинав.. Уште ме сака, објавува наши песни едно друго... Али проблемот е што јас неможам да ја заборавам.. И покрај се што ми стори, само на неа мислам.. Нема што да правам..
Некој некако да ми помогни ?

Доволно е само да ми се јави, само да ми пиши.. Ќе и простам и ќе заборавам све.. А таа од раскинувањето пред 10тина дена ја нема никаде..
Ајде биди маж и престани да се лигавиш. Не ни помислувај да и простиш оти тоа не е работа која се простува. Барај си друга. Не покажувај слабост, ако треба и поплачи си во креветот ама издржи.
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
142
Поени од реакции
23
Не дека се лигавам нешто само грдо ми е.. Навика ми стана.. Работата за простување.. и простив веќе.. али не сака да продолжиме.. ВТФ..
Баш вчера излеговме во исти кафиќ.. Седеше спроти мене.. Баш ме гледаше цело време.. штознам..
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Идеме со девојката 7-8 год. Се ок тава се додека пролетта не падна во еден вид депресија плачене со помисла дека во мислите не знае што чуствува со мене дека во минатите години повеќе ме сакала сега веќе не било така како порано. Се ок помина што помина се заборави тој период , супер лето прекаравме и еве сега повторно иста сцена дилема депресија незнае што и се случувало испомешани мисли дали ме сакала како порано и дали сега воопшто истото го чуствувала, несакала да остане бес мене а воедно незнае дали и сака да биде со мене бидејќи била навикната на нас двајца и ја плаши самотијата и го бара тоа што било пред година,2-5 назад а несака да биде без мене јас сум и бил се што имала во животот.

И сега јас сум во небрано незнам што да и кажам да не и биде потешко ниту имам зборови со кој ќе ја подобрам ситуацијата.

И што да се прави?
Па убаво ти кажала дека не е исто како порано, значи после 5тата година требало да внесеш нешто ново и интересно. А овие што ти викаат остави ја, мислат така лесно се фрлаат 7-8 години. Дај и време да си ги среди чувствата.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.961
Поени од реакции
6.186
Mnogu pati sum bil inicijator na toj razgovor da ja pobaram za zena istoto i go imam potencirano prilicno mnogu pati i samiot i rekov deka jas sum spremen da ja pobaram za zena vo sekoj mozen moment i toa bes dvoumenje no problemot e tuka sto ona ne sakase takov cekor seuste rano bilo, (24 god sme dvajcata) i jas i dadov na znaenje deka nema da i vrsam pritisok za toa i deka ke ostavam ona da resi koga e praviot moment. Ne se frlat 7.8 god za 1.2nedeli jas sum spremen na sekakov cekor dali toj cekor ke bide zaedno da sme ili razdeleni samo ne sakam da bide tazna.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom