Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
На бенч не форсирам тежини, строго користам појас, истегнување и загревање по 10мин пред да почнам со тренинг, најчесто правам со бучици.
Не форсирај со големи тежини, изолирај ја само групата што ја вежбаш, користи појас и постави се добро пред да почнеш да ја дигаш тежината....
Со мали тежини идеш Hi Rep ? и покрај сетоа ова дали од време на време ти се јавува проблем со нервите ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.225
Поени од реакции
36.441
Со мали тежини идеш Hi Rep ? и покрај сетоа ова дали од време на време ти се јавува проблем со нервите ?
Проблемот го имам константно при било какво оптеретување, треба да се снимам за неколку денови да видам до кој степен е.
Да, одам со 70% од макс, а правам по 4-5 серии со по 8-15 повторувања.
Само кога немам никаква физичка активност немам проблем, дури и кога треба да пешачам подолго го имам проблемот.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Проблемот го имам константно при било какво оптеретување, треба да се снимам за неколку денови да видам до кој степен е.
Да, одам со 70% од макс, а правам по 4-5 серии со по 8-15 повторувања.
Само кога немам никаква физичка активност немам проблем, дури и кога треба да пешачам подолго го имам проблемот.
Физикална обавезно прави,јас сосема спротивно...кога пешачам многу се осекам многу добро иако знае кичмата да ме здрви ама не е нешто којзнае што,бар не како што ми беше пред да одам на физикална.
Пробував пред некој ден згибови и се осекав одлично без никаков проблем исто и со склекови каде што ја штедам кичмата,сето друго немам ништо пробано дур сум во процес на опоравување.
Многу лоша работа е да имаш проблем со повреди на грбот,мораш по често да се одржуваш во зависност до кој степен ти е повредата и можеби треба да намалиш уште малку на килажа ако константно имаш проблем дигајќи тежини..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.225
Поени од реакции
36.441
Физикална обавезно прави,јас сосема спротивно...кога пешачам многу се осекам многу добро иако знае кичмата да ме здрви ама не е нешто којзнае што,бар не како што ми беше пред да одам на физикална.
Пробував пред некој ден згибови и се осекав одлично без никаков проблем исто и со склекови каде што ја штедам кичмата,сето друго немам ништо пробано дур сум во процес на опоравување.
Многу лоша работа е да имаш проблем со повреди на грбот,мораш по често да се одржуваш во зависност до кој степен ти е повредата и можеби треба да намалиш уште малку на килажа ако константно имаш проблем дигајќи тежини..
Следниот месец имам закажано снимање, да видам што е конретно проблемот, а потоа ќе барам и конретно чаре, дали со физикална или друг третман ќе видиме.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Луѓе ај малце поактивна помош околу програмчево. Вежбам класичен сплит(пон-пет) гради-грб-нозе-рамо-раце. Правев денеска проверка по колку сета и повторување правам во еден тренинг и бројките излегоа вака грб(40сет-436повт рачунајки и згибови 8сета-100реп)гради(32сета344реп вклучувајки пропаѓања 9сет=100реп)нозе(не вежбам периодов ради болка во коленото од летоска поради трчање правам само мртво 5сер=50реп но релативно лесна килажа)рамо 31сет265реп(при што на милетеру правам 4тешки серии со до 5реп и 4сер10-12)Раце(трицепс20сер=244реп/ бицепс 18сер(150реп). Ми се чини дека ова е голем волумен и троши многу калори. Висок сум 176цм 71кг и моментално сум на булк, но незнам дали ваквиот начин на тренинг е добар за качување на маса. При што да напоменам првите две вежби секад ми се компаунд и одам од 5-8повторувањ со тежина што од 5то повторување па нагоре ми е вистинска борба. Ај малце помош да искобинирам некој добар сплит со добри вежби и по колку сетс/репс да правам. Прашувам пошто гледам има дечки кој имат проучувано и знаат што прават, па да не лутам со ваков тренинг, помагајте . :D
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Lonsdale имаш во Sportvision во Рамстор.
213 денари - солидни се.
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Телесна рекомпозиција (топење на мастите а истовремено качување мускулна маса). Дали е ова можно и на кој начин ? Дали некој има искуство, да сподели тренинг, исхрана, суплементи.. ? Читав нешто на нет, некој велат можно е некои велат не е, бидејќи калориските потреби за едното и за другото се различни. Ме интересира ваше мислење.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.225
Поени од реакции
36.441
барав на нашата спортвисион онлајн ги немаше, не ми се чека иначе алиекспрес имаат избор
Јас од али имам, ми стигнаа за нецели 2 месеци, а ги користам скоро година и се добри, купени ми се 2.4 евра, сега ги поскапеле на 2.83 :D
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Јас од али имам, ми стигнаа за нецели 2 месеци, а ги користам скоро година и се добри, купени ми се 2.4 евра, сега ги поскапеле на 2.83 :D
додека да стигнат ке се докривам :) Шала на страна, фатот не ми е проблем не е тоа причината за страпс, дизбаланс во трапезите имам од левата (underhand) рака ми е и левиот трапез појак од десниот. И сега последниот тренинг peak от кога ми беше после сетот имав проблеми некоја мала болка во бицепсот на истата (underhand) рака, иако пазам раката да е права и да нема флексија во подлактицата, недај боже може да се скине мускул па решив да не ризикувам.[DOUBLEPOST=1479838470][/DOUBLEPOST]
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.740
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Луѓе ај малце поактивна помош околу програмчево. Вежбам класичен сплит(пон-пет) гради-грб-нозе-рамо-раце. Правев денеска проверка по колку сета и повторување правам во еден тренинг и бројките излегоа вака грб(40сет-436повт рачунајки и згибови 8сета-100реп)гради(32сета344реп вклучувајки пропаѓања 9сет=100реп)нозе(не вежбам периодов ради болка во коленото од летоска поради трчање правам само мртво 5сер=50реп но релативно лесна килажа)рамо 31сет265реп(при што на милетеру правам 4тешки серии со до 5реп и 4сер10-12)Раце(трицепс20сер=244реп/ бицепс 18сер(150реп). Ми се чини дека ова е голем волумен и троши многу калори. Висок сум 176цм 71кг и моментално сум на булк, но незнам дали ваквиот начин на тренинг е добар за качување на маса. При што да напоменам првите две вежби секад ми се компаунд и одам од 5-8повторувањ со тежина што од 5то повторување па нагоре ми е вистинска борба. Ај малце помош да искобинирам некој добар сплит со добри вежби и по колку сетс/репс да правам. Прашувам пошто гледам има дечки кој имат проучувано и знаат што прават, па да не лутам со ваков тренинг, помагајте . :D
Маса качуваш не од тренинг а од вишок калории, сеа ако тренираш и се храниш правилно качуваш мускулна маса и сало понекаде, ако не вежбаш и во кал профицит си качуваш повеке сало а и некој мускул ))
Вака некако си напишал интересно напиши со кои тежини работиш, ама генерално што и да правиш на тежински тренинг за 1-2 сати се губи негде до 300-400 ккал така што, ако не качуваш килажа не е до тренинг најверојатно е дека не внесуваш доволно калории или многу брз метаболизам или активен живот цел ден на нозе, дали спиеш доволно, цигари, нервози и многу други работи можат да влијаат
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Маса качуваш не од тренинг а од вишок калории, сеа ако тренираш и се храниш правилно качуваш мускулна маса и сало понекаде, ако не вежбаш и во кал профицит си качуваш повеке сало а и некој мускул ))
Вака некако си напишал интересно напиши со кои тежини работиш, ама генерално што и да правиш на тежински тренинг за 1-2 сати се губи негде до 300-400 ккал така што, ако не качуваш килажа не е до тренинг најверојатно е дека не внесуваш доволно калории или многу брз метаболизам или активен живот цел ден на нозе, дали спиеш доволно, цигари, нервози и многу други работи можат да влијаат
Еве од последниот тренинг за грб
Zgibovi-25/10/15/15/12/13/10/10=110
ParalelBarbelrow- 60kg(7/7/8)65(7) 50(12/12)
Row na masina 40kg(12) 60kg(11/12/10) 50kg(10)-
Lat masina-Sreden fat-80kg(12)90kg(8/8/6) wide grip 50kg(7/10/10) 40kg(20)
Neutral 70kg(12/12/12) 80kg(8)
Cable row narrow 45(12) 50kg(12/12) 55(14)
Lat pulldown 50kg(8/10)
Dummble row 23kg(10/12/15)
Revers lat pull down 60(8)50(9)40(10)
Еве и од рамо
Millatery press 40kg(10)45kg(6)50kg(4/5/5)45kg(5)40kg(7)35kg(8)30kg(10)
Standing Dummble press 13kg(10)10kg(12)13kg(10/8)
Arnold press 10kg(12/12/15/15)
Lateral 10kg(12/8)8kg(10/10) Seated lateral 7kg(10/7/7)
Seated front raise 7kg(10/7/10)10kg(7)
Shrugs 15kg(15)17kg(20)20kg(20/20)-
Reardelt flys 13kg(10)10kg(12/15/15/15)

Нешто вака ми изгелдат тренинзите при што на првите вежби се сконцентрирам највеќе, а притоа гледам секад да правам full ROM и спори негативи како на компаунд така и на изалоционите вежби. За на нога да сум цел ден не сум така да активноста ми е минимална,спиење гледам да ми е 7-8саат мин, стрес чат-пат ништо екстремно, цигари јок, алхохол викенд али безпретеризам некад и без него. Кал дневно моментално сум на 2400+ пр180(при што ги сметам и протеините од растително потекло овез,ориз,грашок)/ јх 273 /ф 68. Гледам претежно да ми е чиста диетата без џунк. Можда ова е малку кал али бидејки до септември ми траеше летото без тренинг не внимавање на исхрана(некад 2патиденвно јадење) алохохол и спиење малце буден цела вечер итн. Сега кога се вратив на тренингот почнав со 1800кал па зголемив на 2000 па 2200 сега сум 2400, така направив бидејки ако зголмев одма ко што кажуват онлине калкулаторите знам дека све у стомак ке ми отидеше. Идеја некоја за промена на нешто од ова
 

Kajgana Shop

На врв Bottom