FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-05.05.2024)

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.424
Поени од реакции
9.328
Јас тука ќе морам да ве напуштам, да не ве трујам со сунѓер постови и џабе да не се плеткам и да гледам кога не можам да разберам што гледам. Ептен сложени филмови ко за мене, посебно последниот. :) Фала за дружба, супер си поминав!
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
Хоуп ако тоа ти е единствената причина не си фер. Јас сакам и понатаму да ги читам твоите мислења. Скокни го филмов ако не ти е ок.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
@Хоуп, јас не знам која е причината, но не е ни важно. Важно е дека сакам да знаеш дека ни требаш во клубот, зашто си еден од најголемите ентузијасти тука, зашто јас уживам во твоето друштво и зашто и јас сакам и понатаму да ги читам твоите мислења. Moreover - постои една нераскинлива врска помеѓу тебе и овој филмски клуб, па, ако можем така да се изразам, можеби и не би постоел без тебе. Не знам колку другите знаат, иако еднаш спомнав: мојата идеја за клубот не е оригинална, ја презедов од еден друг македонски форум, и само малку ја модифицирав за наши потреби. Иако, морам да признаам, колку и да звучи тоа нескромно, дека тука клубот функционира малку подобро отколку таму, но причината за тоа е верувам само во масовноста на членовите. Знаете ли кој беше основачот на тој клуб и кој ми ја даде идејата за овој? Е па еве, јавно - нашата @Хоуп . И знаете ли колку јас бев среќен што таа иста Хоуп, наместо да ми се налути што сум „крадец на идеи“, „плагијатор“ или сенешто кое можеше да ме нарече, таа ни се придружи тука и рамноправно со другите го градеше сѐ она што успеавме да го изградиме? Значи, @Хоуп : немој ни да си помислила да го повториш тоа од мислењето погоре! Нема да ти дозволам. Клубов не е мој, твој, или на било кој друг, туку јас, сите членови, и ти, драга @Хоуп - НИЕ сме клубов!

Ако можеш да го избришеш мислењето погоре, арно, ако не, можеме да го замолиме @wot да го направи тоа, и ќе заборавиме дека сѐ ова се случило, исто како што јас заборавив пред некоја недела дека во момент на афект сакав да ве лишам од можноста да дознаете кој е број 1 во ТОП 250 изборот во кој сите учествувавте, а ти беше таа (меѓу другото) заради која не го направив тоа.

Ја чекам твојата рецензија за филмов. ;)
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
@Anon тоа шо си го пишал филмот повеќе ми изгледа како да е зошто НЕ треба да го гледаме, а не зошто да треба да го гледаме. тоа што кратко трае (а и саат ипол не се баш малку) е клучно за тоа дали ќе го гледам или прескокнам овој филм, ќе видам. не сум фер јбг, ама ми изгледа пак некој депре филм да е, а таков не ми се гледа.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
1. Набројаните точки се зошто треба да се гледа филмот а не зошто не.
2. Саат и пол за филм мислам дека е значително (до некаде) под просек, иако овој не е Холивудски блокбастер сепак:
Hollywood blockbuster's have gone from just under two hours to more than 130 minutes in length.

3. Мене ми изгледа дека тебе најклучно ти е дали е депре или не депре филмот

Немаш гајле @Goodfella за фер/нефер прескокни го, нема да се навредам или нешто :D
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.663
Jas denes go izgledav gett. Ke probam periodov da pominam drugite 2-3 ispusteni.

Malce mi e krivo nekako sto deadalus morase da se objasnuva za prosti raboti. I realno da bidam iskren mislev deka tradicionalnosta e kvalitetno zapostavena od mladite generaciii i bev iznenaden sto imase luge sto ja osuduvaa. Mazot pretstavi se sto ne cini momentalno u svetot, mali, lubomorni i nestabilni lugje, religijata i efektot sto uste go ima i retardirani, nesredeni pravni sistemi.

Lele pa uste pisuvavte ja sakal?!?!?
Da go cituram titleto na grande: e aj sea da placeme

Tehnicki aspekti - bese okej, solidna gluma iako i ona potfrli od pricini sto sto samiot film toa go nalagase, napnaa so nekoi delovi pa radi toa stradaa likovite i scenarioto. Kako pravnik mi bese zabaven od toj aspekt, birokratskiot del bese comic reliefot za mene, posle 3 meseci, posle 5 deneli, svedoci, ako imas problem podnesi zalba, demek sve funkcionirase ko so treba pred toa... :D

Ne znam, okej film, 7ka.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Still Life

Одамна ми се нема случено да чепкам на фејсбук додека гледам филм, ама ова беше навистина досадно на моменти. Последните 5 минути вредеа од филмов, другово ни емоција да извлече од тебе ни ништо, еден праволиниски живот на еден обичен граѓанин гледаш, кој е влезен во едно секојдневние од кое никако не може да излезе дури и кога сака (моментот кога ја пржеше рибата). Сакам драми, ама драми кои ќе извадат емоции од тебе, овде емоциите беа во последните 5 минути, откако типкава си замина од возот, потоа се случи хумор, црн хумор, трагедија и иронија на животот. Ова да беше распределено низ цел филм ќе беше многу подобар, овака 4/10 од мене и тоа поради крајот само, со тоа дека успеа да собере луѓе за погребот на Били и со последната сцена која претстави дека сепак она што го правел не било залудно.[DOUBLEPOST=1476578790][/DOUBLEPOST]А сега овака еден пост кој можете слободно да го прескокнете, ама да си ја завршам задачата и да ми пише оцени Злате таму кај што фалат, по 3-4 реченици за секој филм за кој што немам пишано ништо.

Grave of the Fireflies

Мислам дека сум единствениот на кој што не му легна којзнае колку филмов, барем според тоа што го прочитав во темава. Чудна ми беше анимацијата некако, не се поврзав со ликовите, на моменти и малку досаден ми беше. 6/10 со можност некогаш пак да го изгледам, па може поинаку ќе го доживеам тогаш.

Rebecca

Срамота ќе беше клубов да помине без Хичкок. Уште немам изгледано негов филм,а да ме нема воодушевено. Супер трилер, можеби не е на ниво на Rope, M for Murder, Strangers on a Train и останатите, ама пак, со шмекот негов, автоматски е подобар. Лоренс Оливие поштено си развали цел филм:aplauz:8/10

Good Bye Lenin


Одамна се има зборено за филмов на форумов, па и општо по интернетов, ама никогаш не дојде на ред да го изгледам. Знам дека кога видов дека е предложен за тука, си реков добра е, конечно ќе го изгледам и јас овој. Ама ништо посебно не излезе, 6/10. Што ќе направи еден син за својата мајка, на моменти дури и претерано беше, се граничеше со лудост, ама сепак од друга страна, друго време било тоа, пред 20 и кусур години, друг начин на живот. Иако имаше интересни моменти низ филмов, вестите што ги снимаа со другар му посебно, толку ми остана од филмов, нешто над просек, ништо повеќе.

The Congress

Њот, знаев дека нешто чудно ќе пуштиш ти, ама што беше ова бе :)?
Се беше супер додека не почна анимацијата (па и таа беше во ред првите 15тиина минути), тука се изгубив скроз во филмот и изгубив секаква поврзаност со филмов и мислам дека механички го догледав, не се ни сеќавам што и како точно се случи на при крајот, знам само дека последните минути со душа чекав да заврши. 4/10

Once Upon a Time in The West

Мислев дека ќе помине клубов без 10ка од мене за некој филм, ама тогаш се појави класикава:cuc::cuc::cuc:
Филмиште, сите што работеле на сетов си ја завршиле работата скроз, од чистачи до режисер и актери. Нема нешто што не е интересно, Клаудиа Кардинале е мелем за очи, приказна каква што денешниве режисери можат само да сонуваат, хармоника низ цел филм, пукотници, епик карактери!!! Не знам кој пат го гледам, ама никогаш нема да ми е досаден. 10/10

A.I. Aritificial Intelligence

Ова ми беше еден од оние култни филмови кои уште ги немам гледано или ги имам гледано додека сум бил копиљ па скроз ги имам заборавено (или воопшто не сум ги сфатил тогаш).
Значи, модерен Пинокио, ваљда за тоа време кога е излезен бил филмиште, сега мене не ми легна толку многу, едно поради Џуд Лоу (ако Бред Пит добива улоги оти е pretty face, овој...), друго оти стануваше напорен на моменти со оглед на фактот дека траеше прилично долго, трето оти многу многу не се поврзав со малиот робот.
Добар филм е се на се, ама кај мене ќе го нема тоа култно место, ќе биде доста добар филм само 7/10

A Simple Plan

Малку се изненадив кога видов дека обичен трилер од Холивуд е за гледање тука, се зачудив што не ми е гледан досега, или барем начекан некаде по ТВ некогаш. Како влијаат парите на сите луѓе и како тие можат да ги променат сите луѓе. Сепак, сите имаат цена на светов, треба само да ја најдеш точната цифра. Тортон каква глума имаше низ цел филм, алал нека му е, буквално се може да изглуми типот.
Филмов интерен, со неколку предвидливи моменти, ама трилер од деведесетите не може да не е добар филм. 6/10

Останат ми е уште Lunacy, макар што осеќам дека два саата ќе пукнам од досада, ама ќе го изгледам и него и ќе напишам и за него 2-3 збора.
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.663
Why the all anon hate? :D
Covekot ni eden film ne vi ispusti.
Temata e da se predizvikuvame da gledame nesto razlicno, ne nie sto bi si odbrale sami. A imase kade kade podepresivni filmovi do sea od Still Life.

Edinstvena zamerka mi e glavniot glumec i pofalbite. Voopsto ne e versatilen, site ulogi mu se takvi, i da, mozebi go odnese cel film na grb, sepak samo toa znae da glumi.

Mene filmot mi se dopadna dosta uste od start, duri ne go ocekuvav crniot humor od sto epten seriozno go prifativ. Me vrati vo vremeto koga gledav six fet under, razmisluvav celo vreme dodeka go gledav, pobudi emocii, ednostavno uzivav. Epten obicen, unikaten film. Prikaza dosta intimni momenti, detali koi mu davaa dusa. Toa e i poentata na klubot za mene, se raduvam na takvi filmovi mesto ultra popularni, ajde sea ke go predlozeme shawshank redemption...

8 od 10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
Одличен филм, @Anon , браво за изборот. На крај дури, сѐ уште под импресии, му закачив една десетка, која откако легна малце, сепак ја симнав на 8/10. Цело време додека го гледав, размислував, некако премногу емотивно го прифатив, па можеби затоа и ме наежи од глава до пети на крај. Затоа и беше десетката, која ја давам само на такви филмови, кои ќе ме акнат од земја. Но откако размислив за текот на филмот, морам да се сложам со wicked_1 дека дејството беше прелинеарно и дека не се обиде баш да го задржи вниманието на гледачот цело време. Беше потпомогнат и од музиката која не беше лоша, така некоја приспивна мелодија која совршено помогна во дообјаснување на насловот од филмот (Мирен живот), и дејството, истовремено, но бидејќи се повторуваше одново и одново во секоја сцена, од почеток до крај, беше и тоа како досадна, и вистински приспивна :D. (До душа, и животот е досаден, па може и добро функционираше како средство за објаснување на целта).

Не знам што друго да додадам. Црниот хумор - закон, главниот лик - закон, актерот мене не ми е познат баш, не се сеќавам на него, но ми личеше на Гру од Despicable Me :pos:, а Ана Бејтс - :love:. Не знам само зошто и даваат вакви стари „мажи“ секогаш, не е до толку стара. Да, Џоан Фрогат ептен ја сакам по Downton Abbey. Не знаете само колку се радував кога зеде Златен глобус лани, и тоа како тотален аутсајдер во нејзината конкуренција - :love:. Тука, малку време на екран, за жал, ама не остана незабележано.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.663
Da pisam za A.I nesto, gi minam neizgledanite poleka...

Ne znam dali radi nostalgija ili kolaboracijata na dva prekrasni umovi kako kubric i spielberg ili mozebi radi dusata i toplinata i pureness-ot sto go ima filmot ama jas premnogu go sakam. Odsekogas. Futuristicka bajka, bas kako da citam kniga vo vtoro. Gluma, prikazna, atmosfera, ubavina, magija.

10 od 10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
Da pisam za A.I nesto, gi minam neizgledanite poleka...

Ne znam dali radi nostalgija ili kolaboracijata na dva prekrasni umovi kako kubric i spielberg ili mozebi radi dusata i toplinata i pureness-ot sto go ima filmot ama jas premnogu go sakam. Odsekogas. Futuristicka bajka, bas kako da citam kniga vo vtoro. Gluma, prikazna, atmosfera, ubavina, magija.

10 od 10
:love:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.944
И кај мене не успеа да пробуди некои емоции. А очекував повеќе од него. Каква е таа драма која нема да успее да те допре емоционално?
Дејствието, прелинеарно. Црниот хумор беше позитивен дел од филмот, како и Joanne Froggatt, за која влечам симпатии уште од Downton Abbey.
Се на се, еден просечен филм кој нема да ми остане во сеќавање долго. 6/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
Извинете, на работа бев, затоа доцниме. Повторно пад: Still Life го гледаа само 9-мина, меѓу кои и @Хоуп која не нѐ удостои со образложение и си замина (иако јас не губам надеж дека ќе ни се врати). Го испуштија @MyloXyloto , @ManUtdChampions , @Goodfella , @Daedalus и @bobipp . Средна оценка - 7,0/10

Следен предложувач е @devilko . Ќе го почекаме до 21:00, и потоа ќе морам јас да го презентирам неговиот филм ако не се појави, зашто не можам да чекам до подоцна поради обврски.
 
D

Daedalus

Гостин
Извинете, на работа бев, затоа доцниме. Повторно пад: Still Life го гледаа само 9-мина, меѓу кои и @Хоуп која не нѐ удостои со образложение и си замина (иако јас не губам надеж дека ќе ни се врати). Го испуштија @MyloXyloto , @ManUtdChampions , @Goodfella , @Daedalus и @bobipp . Средна оценка - 7,0/10

Следен предложувач е @devilko . Ќе го почекаме до 21:00, и потоа ќе морам јас да го презентирам неговиот филм ако не се појави, зашто не можам да чекам до подоцна поради обврски.
Забораив. :X3:
Да се приберам дома, ќе го гледам после. Ваљда не е фрка ако каснам еден ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom