Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
За пасош ако се сликаш во Софија треба заверен извод од матична книга во амбасадата или може само преведен кај овластен преведувач?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Eve ti fakti:

Прегледај го приврзокот 157897
Ova e email od ambasadata.

Ajde sega ti nekoja slika od Jone kade sto se kocka, i dokaz deka e vo dolgovi, neli so fakti rabotime tuka. Ako ne dadesh fakti togas ke znam deka si samo eden obicen farbac sto bi rekol ti.
НЕСИ НОРМАЛЕН,,,што сакаш бе море,,ТИ РЕКОВ НЕ МЕ ДАВИ СО ТОЈ ТВОЈ РОДНИНАТА ЈОНЕ МАФНИМИСЕ,,,,,,,а ФАКТИ ЈАС ВЕКЕ ДАДОВ ВРАТИСЕ ПОНАЗАД ПА ГЛЕДАЈ И ЧИТАЈ .ако имаш очи и барем минимум 3 грама ум..,....
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Денеска добив произход во амбасада. Што ми предлагате а продолжам преку амбасада или софија?
Ако закажеш интервју во амбасада термин ќе ти дадат некаде Август/Септември 2017. Ако закажеш во Софија, 2018+
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
Ако закажеш интервју во амбасада термин ќе ти дадат некаде Август/Септември 2017. Ако закажеш во Софија, 2018+
Нeма врска,исто на мајка ми и испадна произход прeд нeдeла врeмe и сe јави во Битола и закажаа интeрвју 14ти Дeкeмври 2016
 
Член од
12 октомври 2016
Мислења
12
Поени од реакции
7
Дали од дабч при земање на происходот ги враќаат и оригинал документите што биле поднесени? На пр. изводи? Знае некој?
Не. Не ги враќаат! Ти го даваат само Удостоверението.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Ве молам некој да ми објасни кој број се пишува горе а кој долу , кога проверуваш електронски?
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Ве молам некој да ми објасни кој број се пишува горе а кој долу , кога проверуваш електронски?
Pa druze dva broja imas sto znaci dve varjanti ti se.... stavi eden gore eden dole, ako ti pisuva lipsvat dani togas probaj obratno.

Poprosto zdravje[DOUBLEPOST=1476428248][/DOUBLEPOST]
Ve molam da mi kazete dali znaete do kade se so pregleduvanje na dopolnitelno podneseni dokumenti so broevi od 2015 god?
Thanx!
Da, do 1357 od 2015
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Замолувам доколку некој деновиве се сликал или ќе оди скоро да се слика за пасош и лк да напише дали е потребен преведен и легализиран извод, за конечно да ја разјасниме и таа дилема! :)
 
Член од
16 септември 2010
Мислења
34
Поени од реакции
32
Добро бре луѓе...стигнавме до крајот...чекање цела вечност за 10 000 од нас...и сега секој трет пост е дали треба извод преведен и легализиран....па извадете еден...150 денари е...и дајте на некој посредник 10-20 евра нека ја заврши работата и готово...требало или не голема работа....не станува збор за 1000 евра
десетина страни претходно имаше постови од луѓе кои сами си ја терале процедурата и сами пишаа дека ваделе....
поззз[DOUBLEPOST=1476431323][/DOUBLEPOST]
Jas na 6ti april, posleden rok. Inace se smeni i kaj sestra mi vo finalen. Ona e so broj 1381x/2013[DOUBLEPOST=1476374780][/DOUBLEPOST]Od finalen, kolku cekate od prilika? Se nadevam nema da ne tegnat uste edna godina :)
До сега никој не се пожалил дека чекал повеќе од 4 месеци како што памтам
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Нeма врска,исто на мајка ми и испадна произход прeд нeдeла врeмe и сe јави во Битола и закажаа интeрвју 14ти Дeкeмври 2016
Јас спомнав за амбасада во Скопје, или закажување во Софија. Не спомнав ништо за Битола. Мајкати од Битола е?
 
Член од
19 мај 2016
Мислења
26
Поени од реакции
51
Замолувам доколку некој деновиве се сликал или ќе оди скоро да се слика за пасош и лк да напише дали е потребен преведен и легализиран извод, за конечно да ја разјасниме и таа дилема! :)
Zdravo vo Ponedelnik odime so sinot na slikanje prvo ke go zeme EGN broj vo opstina Sredec vo vtornik podnesome baranje I sluzbenickata kaza do Ponedelnik ke go napravi I odime na slikanje Imam internacionalni izvodi I prevedeni od ovlasten preveduvac Bev vcera I denes vo Ambasada I nemozev da vlezam imase guzva mnogu a za zaverka nemozes da zakazes Mora da cekas od 10-12 I ako vlezes Jas ne uspeav I odam bez zaverka pa ke vidime shto ke napravime ke ve obavestam kako sum proshol I shto sum napravil Pozdrav
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
35
Поени од реакции
42
Не. Не ги враќаат! Ти го даваат само Удостоверението.
Фала на одговорот. Во министерство сакам да доставам стар документ, во дабч не го однесов.. Ми требаат изводите за во министерство, или во удостоверението пишува што сум доставил веќе? Инаку на ново треба да вадам изводи, да преведувам итн дупли работи за да се поврзам.. Некој предлог?
 
Член од
18 септември 2016
Мислења
28
Поени од реакции
11
Zdravo vo Ponedelnik odime so sinot na slikanje prvo ke go zeme EGN broj vo opstina Sredec vo vtornik podnesome baranje I sluzbenickata kaza do Ponedelnik ke go napravi I odime na slikanje Imam internacionalni izvodi I prevedeni od ovlasten preveduvac Bev vcera I denes vo Ambasada I nemozev da vlezam imase guzva mnogu a za zaverka nemozes da zakazes Mora da cekas od 10-12 I ako vlezes Jas ne uspeav I odam bez zaverka pa ke vidime shto ke napravime ke ve obavestam kako sum proshol I shto sum napravil Pozdrav
Pozdrav i hvala ti na informacija. Sto se tice prevoda, da li moze izvod u Srbiji/Makedoniji da se prevede, a onda uradi zaverka u ambasadi (Skopje ili Beograd), i odnese takav dokument? Ili mora da bude bugarski prevodilac, i zavera u Министерството на в'ншните работи?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom