Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
sekako, umrenica od baba mu i izvod od tatko mu
И јас го имам истиот документ (крштеница од баба+умреница, и поврзана ми е со извод од татко и мој извод). Кога ѓи подавав документите во Јануари оваа година во амбасада за происход, службениците таму ми ги вратија документите назад бидејки во изводот на татко ми стоеше едно име на баба ми, а во умреницата и крштеницата на баба ми, друго. Очигледно, тој што го правел изводот на татко ми во нашите институции го промашил името и ја завел баба ми како "Рада" наместо "Радмила" а овие документи јас, татко ми и жената што ги преведуваше ѓи видовме по милион пати, но никој не примети се додека не ми стигна терминот. И така, терминот ми пропадна, и следниот термин ми го закажаа во Јуни, со корегирано име на изводот по вторпат не бев вратен.

Е сега, не велам дека истото се случува кај другар ти, но можно е да се работи за слична работа каде што некоја таква грешка веќе поминала низ многу очи, а никој до тогаш не приметил ништо, па сега дури кога се стигнало на финална, виделе дека нешто не е во ред.

Со среќа, ова и мене ме загрижува бидејќи и јас ги имам истите документи, но сеуште не сум до таа фаза.
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.860
Поени од реакции
7.086
Od kaj znaes deka site se podpisani??
Незнам ама на шалтер ми рекоа дека месец време било премногу за достапноста на овој документ и дека каснам за подигање.
Иначе сеуште ми стои истиот статус а документот е изваден.
Преписката се намира в с'стојание, за което не се предоставја информација.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Ja
И јас го имам истиот документ (крштеница од баба+умреница, и поврзана ми е со извод од татко и мој извод). Кога ѓи подавав документите во Јануари оваа година во амбасада за происход, службениците таму ми ги вратија документите назад бидејки во изводот на татко ми стоеше едно име на баба ми, а во умреницата и крштеницата на баба ми, друго. Очигледно, тој што го правел изводот на татко ми во нашите институции го промашил името и ја завел баба ми како "Рада" наместо "Радмила" а овие документи јас, татко ми и жената што ги преведуваше ѓи видовме по милион пати, но никој не примети се додека не ми стигна терминот. И така, терминот ми пропадна, и следниот термин ми го закажаа во Јуни, со корегирано име на изводот по вторпат не бев вратен.

Е сега, не велам дека истото се случува кај другар ти, но можно е да се работи за слична работа каде што некоја таква грешка веќе поминала низ многу очи, а никој до тогаш не приметил ништо, па сега дури кога се стигнало на финална, виделе дека нешто не е во ред.

Со среќа, ова и мене ме загрижува бидејќи и јас ги имам истите документи, но сеуште не сум до таа фаза.
Jas go imav istiot problem.Greskata ja konstatiraa koga gi davav dokumentite vo DABC.Istite mi bea vrateni nazad da gi koregiram i da gi odnesam povtorno.Gi srediv i taka pominaa,barem tamu.Za ponatamu ostanuva da vidime.[DOUBLEPOST=1475602727][/DOUBLEPOST]Decki da spodelam so vas.Deneska bev na intervju i se pomina vo najdobar red.Za site idni kandidati na koi im predstoi intervju mozam slobodno da vi kazam da ne se plasite.Bidete samouvereni pred niv i odgovarajte kratko i jasno.Prasanjata se prilicno ednostavni no dvosmisleni,i sekako baraat da nabrois nekolku nacionalni praznici na Bugarija.Nemase mnogu guzva bidejki site bea so zakazan termin i site gi baraa po spisok uste na vlezot.Dodeka cekavme stigna i diplomatska posta.Ova kako podatok za tie sto idat preku ambasada.Zakazuvanja za novo intervju,na idni kandidati e veke posle 20 januari 2018.Da ne zaboravam,proishod imam dobieno so svidetelstvo na vencanie ot Bulgarska ekzarhija od baba i dedo.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2016
Мислења
13
Поени од реакции
24
Ja

Jas go imav istiot problem.Greskata ja konstatiraa koga gi davav dokumentite vo DABC.Istite mi bea vrateni nazad da gi koregiram i da gi odnesam povtorno.Gi srediv i taka pominaa,barem tamu.Za ponatamu ostanuva da vidime.[DOUBLEPOST=1475602727][/DOUBLEPOST]Decki da spodelam so vas.Deneska bev na intervju i se pomina vo najdobar red.Za site idni kandidati na koi im predstoi intervju mozam slobodno da vi kazam da ne se plasite.Bidete samouvereni pred niv i odgovarajte kratko i jasno.Prasanjata se prilicno ednostavni no dvosmisleni,i sekako baraat da nabrois nekolku nacionalni praznici na Bugarija.Nemase mnogu guzva bidejki site bea so zakazan termin i site gi baraa po spisok uste na vlezot.Dodeka cekavme stigna i diplomatska posta.Ova kako podatok za tie sto idat preku ambasada.Zakazuvanja za novo intervju,na idni kandidati e veke posle 20 januari 2018.Da ne zaboravam,proishod imam dobieno so svidetelstvo na vencanie ot Bulgarska ekzarhija od baba i dedo.
fala decki na info, ke mu prenesam
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
6.11.2016 pretsedatelski.
што велат АНКЕТИТЕ! и кој се добрите за нас?!?[DOUBLEPOST=1475618065][/DOUBLEPOST]
Незнам ама на шалтер ми рекоа дека месец време било премногу за достапноста на овој документ и дека каснам за подигање.
Иначе сеуште ми стои истиот статус а документот е изваден.
Преписката се намира в с'стојание, за което не се предоставја информација.
ако убаво те разбрав!!велиш дека ти на сајтот ти стои дека док.ти е изваден за XXX,а на шалтер таму ти рекле дека ти е потпишан пред месец дена.отприлика!!!ТАКА?????
 
Последно уредено:
Член од
9 септември 2016
Мислења
11
Поени од реакции
2
MOJ SOVET.zemisi vodic,sam ili so vodic gore dolu ISTOE..i uste nesto ne vagaj dokument od BKK strumica zas ne go vazat plus e premnogu skap a ne vredi.DENES advokatka od BUG.mi veli zasega da ne pravam nisto(vraten sum na dopolnitelna proverka) TAA mi kaza deka momentalno ja sreduvaaat agencijata i dokumenti plus nema da bidat potrebni za makedoncite.POCEKAJ procedurata ke e poednostavna...VO MOMENTOV AGENCIJATA NE FUNKCIONIRA...
Sase jas izvadiv dokument za clenstvo vo bugarskom makedonsko zdruzenie vo bitola......go podnesov i za tri meseci cekav potpis....eve veke drugata nedela odam za sovija za drzavjanstvo. poz.[DOUBLEPOST=1475648329][/DOUBLEPOST]
што велат АНКЕТИТЕ! и кој се добрите за нас?!?[DOUBLEPOST=1475618065][/DOUBLEPOST]
ако убаво те разбрав!!велиш дека ти на сајтот ти стои дека док.ти е изваден за XXX,а на шалтер таму ти рекле дека ти е потпишан пред месец дена.отприлика!!!ТАКА?????
Ajde pepi prvo se prepiravme ama sega bidejki gledam deka mn raboti dobro ti se poznati.....potrebna mi e pomos. Sreda odam za da podignam udostoverenie......koja e procedurata kakj se plaka kaj se zema i koj e najkratok rok (normalno ke platam) da izvadam pasos
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
@DarkKnight1987
За дечките што чекаат потпис од подпретседателот и смена на статус на страната, мислам дека на сите се потпишани, одете земајте го документот и право на сликање во општина.
Да пишам да не заборавете дека тамо во општина ќе ви биде потребен извод, преведен и легализиран, доколку сте омажени извод на венчани плус изводот, исто легализирани и преведени да бидат.
Го пишувам ова оти ја вчера отидов со татко ми којшто процедурата ја има комплетирано пред едно 10години и не бевме сигурни што како е потребно, па да не ја направете и вие истата грешка доколку одете сами, поздрав и со среќа :)
Ova sho go napisha:
-Да пишам да не заборавете дека тамо во општина ќе ви биде потребен извод, преведен и легализиран, доколку сте омажени извод на венчани плус изводот, исто легализирани и преведени да бидат.
se odnesuva na odenje vo opshtina Sredec za prijavuvajnje za dobivanje egn?
Pozdrav
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Дај бе некој абер за тие од 2013 година? Бројче 16ххх и топки, нема ништо. Партал работа.
Реално гледам дека некој со документи од баба, дедо по права линија и веќе имаат добиено ама шо е со они кои што се со први братучеди, со други документи?
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
@DarkKnight1987
За дечките што чекаат потпис од подпретседателот и смена на статус на страната, мислам дека на сите се потпишани, одете земајте го документот и право на сликање во општина.
Да пишам да не заборавете дека тамо во општина ќе ви биде потребен извод, преведен и легализиран, доколку сте омажени извод на венчани плус изводот, исто легализирани и преведени да бидат.
Го пишувам ова оти ја вчера отидов со татко ми којшто процедурата ја има комплетирано пред едно 10години и не бевме сигурни што како е потребно, па да не ја направете и вие истата грешка доколку одете сами, поздрав и со среќа :)
јас следната недела ќе одам да го подигнам државјанството па после во општина... кажи ми изводот што го враќаат со поднесените документи може да се искористи така, тој плус е легализиран и преведен кога првично се поднесуваат документите во министерство...
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.860
Поени од реакции
7.086
Ova sho go napisha:
-Да пишам да не заборавете дека тамо во општина ќе ви биде потребен извод, преведен и легализиран, доколку сте омажени извод на венчани плус изводот, исто легализирани и преведени да бидат.
se odnesuva na odenje vo opshtina Sredec za prijavuvajnje za dobivanje egn?
Pozdrav
Да.
јас следната недела ќе одам да го подигнам државјанството па после во општина... кажи ми изводот што го враќаат со поднесените документи може да се искористи така, тој плус е легализиран и преведен кога првично се поднесуваат документите во министерство...
Не сум сигурен но мислам дека потребен е нов, најубаво да потврди некој друг што поминал ?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Ja

Jas go imav istiot problem.Greskata ja konstatiraa koga gi davav dokumentite vo DABC.Istite mi bea vrateni nazad da gi koregiram i da gi odnesam povtorno.Gi srediv i taka pominaa,barem tamu.Za ponatamu ostanuva da vidime.[DOUBLEPOST=1475602727][/DOUBLEPOST]Decki da spodelam so vas.Deneska bev na intervju i se pomina vo najdobar red.Za site idni kandidati na koi im predstoi intervju mozam slobodno da vi kazam da ne se plasite.Bidete samouvereni pred niv i odgovarajte kratko i jasno.Prasanjata se prilicno ednostavni no dvosmisleni,i sekako baraat da nabrois nekolku nacionalni praznici na Bugarija.Nemase mnogu guzva bidejki site bea so zakazan termin i site gi baraa po spisok uste na vlezot.Dodeka cekavme stigna i diplomatska posta.Ova kako podatok za tie sto idat preku ambasada.Zakazuvanja za novo intervju,na idni kandidati e veke posle 20 januari 2018.Da ne zaboravam,proishod imam dobieno so svidetelstvo na vencanie ot Bulgarska ekzarhija od baba i dedo.
SO SREKA PRIJATELE KAZI NESTO DA NE SE ZBORESE TAMU ZA PREZAKAZUVANJE NA INTERVJU DEKA IMASE KOMENTARI NA FORUMOV DEKA KE GI PREZAKAZUVALE INTERVJUATA PORANO
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
30
Поени од реакции
58
Ova sho go napisha:
-Да пишам да не заборавете дека тамо во општина ќе ви биде потребен извод, преведен и легализиран, доколку сте омажени извод на венчани плус изводот, исто легализирани и преведени да бидат.
se odnesuva na odenje vo opshtina Sredec za prijavuvajnje za dobivanje egn?
Pozdrav
a dali moze so medjunaroden izvod ? pozdrav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom