Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Ja ne, a ti imas nesto licno ?
Nivoto ti se gleda po imeto....so Kurto-ni ne razgovaram, ispod sekoe nivo e, po toa se gleda kolku ti e pametot[DOUBLEPOST=1474400163][/DOUBLEPOST]
Moze da ja vidime nadvoresnata sto pisuva na nalepnicata ili nema da moze ?
So srekja neka ti e[DOUBLEPOST=1474402911][/DOUBLEPOST]@andreevski1983
"Drugarov"ima 7 posta na forumov.....prati nekoj sto se slucuva tuka ili samo ja si go trosam vremevo ?
Ako gi procitate 7te posta na doticniov @andreevski1983 i negovoto patesestvie do izbor na "dobra" klima ke najdete deka doticniov, prvo barase G10 i EEV vo Lomoto od 20k, pa posle procital EEV vo servisnoto za Lomo iako tamu fino si pisuva deka e na kapilara, barase vlakno vo seno samo vo edna klima bez nikakvo info za drugata(servisno ni na son)....i da ne dolzam, kup smesni postovi koi nakrajot go vodat do Bekoto od 23000 i negovata "mudra" odluka za klima koe prvo niti ima servisno, niti znae nesto za nego(kompresor izmenuvac tezini i gabariti), WiFi sigurno nema a go platil 3000den poskapo, a sliki sekako nema da vidime od nadvoresnata edinica koja sigurno e smesna.
Alo druze @andreevski1983 ....ako ti ne si reklama i coek na Neptun ovde site sme budali toptan.
Temava so sigurnost zabega vo pogresen pravec....sega ni EEV ne e vazno, moze i za 35000 da se plati kapilara nema problem sve toa stana isto kako na koj procentot mu raste
I Srbinot e viknat na pripomos da sere samo protiv edno....slucajno neli sekoja zima se pojavuva ;)
Eve ja baram doticnipot da ni objasni edna logicnost zasto go kupil Bekoto?
A Logicnost znam deka nema da dobijam, mislam ajt da rascitime sto ima bre u Bekoto??? a vulgarnosti i trolanje sekako ke sledat, samo sporedbata ke ja nema sto ima vo ednata a sto vo drugata klima
Nejkes da dojdes a? Izgleda ke mora jas da te najdam i da vidam kakva klima imas ti,i da si pomuabetime. Se gledame Strelco
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.136
Во контекст на муабетот за економично греење, мене ми е барем битна и цената на грејното тело. За овие скоро 30 години користевме повеќе и различни грејни тела во кои се вложуваат големи пари, за да по некое време испадне "неисплатливо" или непогодно за просторот или не задоволува за собите... Сега гледам плус на тие цени, цените за инсталација испаднаа изгор. Во еден маркет имаат склучено договор со фирми кои вградуваат нови инвертери за 60 евра, 3600 денари :confused: што мислам дека е многу. Пред 6 години зедовме клима од друг маркет, регуларно ни ја вградија за околу 1500 денари. Е сега, дали ќе важи гаранција ако го купам и сам најдам фирма за вградување, треба да ги прашам ама веројатно не.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Јас кога купив клима ми рекоа дека можам да ја инсталирам сам ама утре ако има проблем и излезе дека е од лоша монтажа дека нема да ја уважат гаранцијата.
Во контекст на муабетот за економично греење, мене ми е барем битна и цената на грејното тело. За овие скоро 30 години користевме повеќе и различни грејни тела во кои се вложуваат големи пари, за да по некое време испадне "неисплатливо" или непогодно за просторот или не задоволува за собите... Сега гледам плус на тие цени, цените за инсталација испаднаа изгор. Во еден маркет имаат склучено договор со фирми кои вградуваат нови инвертери за 60 евра, 3600 денари :confused: што мислам дека е многу. Пред 6 години зедовме клима од друг маркет, регуларно ни ја вградија за околу 1500 денари. Е сега, дали ќе важи гаранција ако го купам и сам најдам фирма за вградување, треба да ги прашам ама веројатно не.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
@Strelec e definitivno informiran marketinski da fura modeli na Gree. I zatoa skoka i na najmala reakcija na kineskivi modeli. Mnogu raboti sto gi pisuvaat drugite se vo pravo ama @Strelec da mi forsiras tuka takov brend i da mi go velicas no nebo, ne prijatele. Koga ke odis na odmor vo nekoja normalna zemja, pusti oko po krovovi i trgovski centri i kukki i ke vidis koi logoa ke gi sretnes. Midea Gree gi ima po prifatni centri i kontejneri na gradilista. Ova klimi za 300 euro so gratis aparati e daleku od dobar inverter pa i da se reklamira za greenje do -15C. Smeski i ne mi vadi krivi tuka nekoi i tabeli sto si gi pisuva Gree ili nekoi nvni distributeri. Zimaj si go % ko sto ti vikaat na forumov i ostaj i drugi raboti i mislenja i sistemi za greenje da se pisuvaat.
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Луѓе, ај оладете. Стрелец барем помага, одговара на прашања, праќа сервисни, линкови, еуровент и тн.
Вие само мрчите. И јас не се согласувам секогаш со него, па не мрчам. Ако немате нешто конструктивно да пишете, не пишувајте.

И на крај, дали некои клiми се ѓубре или не, ќе се види кога ќе паднат температурите под -10. Ако баба лаже...
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
se iznacitav i se iznacitav i se iznacudiv i poveke kavgi ovde na forumov otkolku debati
ajde sega ekipo bidete malku od korist
znaci kaj mene bese 32m2 istok so 5 PVC prozora 120/80, nema stiropor, sobata ispod se zareva
mi treba samo za greenje, budjet do 55K max so se montaza
dali bi uspeal so ovie da go postignam toa ili ic da ne kupuvam

DAIKIN - J3/GV
FUJITSU - ASYG-12LLCC / AOYG-12LLCC
MITSUBISHI - SRK/SRC 35 ZMP-S

koja da bide
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@Lithium002
Sto znaci ova
Mnogu raboti sto gi pisuvaat drugite se vo pravo

Sakas da kazis deka ti toa sto go pisuvas si vo pravo Ili deka Toshiba postoi samo za tebe I deka Toshiba 13 ka Mirai Avant za 40000 den e odlicno I Suzumito 13 ka za 56000 den se odlicni.
A deka za lomoto economic za 20000 den nema dali ja zbrka istata rabota kako Miraito,ke ja zbrka I mozi I poveke od tvojata ti sakana Toshiba Mirai koja kosta duplo I koja mozebi Midea ja pravi.
Jas kolku sto gledam ti si nekoj prestavnik ili vraboten na ovie firmive sto nosat Toshiba zatoa ja propagiras Toshiba za site sto ne im e jasno da im se razjasni koj si ti.
Vo pravo sum?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
se iznacitav i se iznacitav i se iznacudiv i poveke kavgi ovde na forumov otkolku debati
ajde sega ekipo bidete malku od korist
znaci kaj mene bese 32m2 istok so 5 PVC prozora 120/80, nema stiropor, sobata ispod se zareva
mi treba samo za greenje, budjet do 55K max so se montaza
dali bi uspeal so ovie da go postignam toa ili ic da ne kupuvam

DAIKIN - J3/GV
FUJITSU - ASYG-12LLCC / AOYG-12LLCC
MITSUBISHI - SRK/SRC 35 ZMP-S

koja da bide
Jas licno bi odel so Gree Hansol ili so noviot model Gree Amber na R32 koj mislam se ocekuva i toj izgleda odlicno.
A ako si za brend bi odel so eden zaboraven model Micubisi Electric SF serijata koj e sekako podobar od ovie sto gi navede ama poslab od Gree Hansolot.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
@Lithium002
Sto znaci ova
Mnogu raboti sto gi pisuvaat drugite se vo pravo

Sakas da kazis deka ti toa sto go pisuvas si vo pravo Ili deka Toshiba postoi samo za tebe I deka Toshiba 13 ka Mirai Avant za 40000 den e odlicno I Suzumito 13 ka za 56000 den se odlicni.
A deka za lomoto economic za 20000 den nema dali ja zbrka istata rabota kako Miraito,ke ja zbrka I mozi I poveke od tvojata ti sakana Toshiba Mirai koja kosta duplo I koja mozebi Midea ja pravi.
Jas kolku sto gledam ti si nekoj prestavnik ili vraboten na ovie firmive sto nosat Toshiba zatoa ja propagiras Toshiba za site sto ne im e jasno da im se razjasni koj si ti.
Vo pravo sum?[/quo
se iznacitav i se iznacitav i se iznacudiv i poveke kavgi ovde na forumov otkolku debati
ajde sega ekipo bidete malku od korist
znaci kaj mene bese 32m2 istok so 5 PVC prozora 120/80, nema stiropor, sobata ispod se zareva
mi treba samo za greenje, budjet do 55K max so se montaza
dali bi uspeal so ovie da go postignam toa ili ic da ne kupuvam

DAIKIN - J3/GV
FUJITSU - ASYG-12LLCC / AOYG-12LLCC
MITSUBISHI - SRK/SRC 35 ZMP-S

koja da bide
se iznacitav i se iznacitav i se iznacudiv i poveke kavgi ovde na forumov otkolku debati
ajde sega ekipo bidete malku od korist
znaci kaj mene bese 32m2 istok so 5 PVC prozora 120/80, nema stiropor, sobata ispod se zareva
mi treba samo za greenje, budjet do 55K max so se montaza
dali bi uspeal so ovie da go postignam toa ili ic da ne kupuvam

DAIKIN - J3/GV
FUJITSU - ASYG-12LLCC / AOYG-12LLCC
MITSUBISHI - SRK/SRC 35 ZMP-S

koja da bide
Nemas uslovi da go izoliras prostorot?
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Posle dva meseca otsustvo gleam na forumov situacijata ostanuva nepromeneta.. odnosot e 10 : 1 za mrcenje vo odnos na korisna informacija, a za licno iskustvo so odreden ured vo odnos na pretpostavki mozda i 20 : 1. Se nerviram koga ke se opnat novi clenovi so prasanja koi se petsto pati odgovoreni a gi mrzi da citaat ama pa i koj da cita dva saata mrcenje za da najde edna ili dve korisni informacii..
Kako i da e toa e valjda nasiot mentalitet i kapacitet i nema beganje..
Imam prasanje za tie koi koristat klima vo spalnata soba dali brzo se naviknuvaat na zvukot na ventilatorot na struenjeto na vozduhot, decata kako im spijat i slicno.. Vo dnevna e edna dimenzija buden si, raboti tv, se dvizi se sednuva etc ama na spienje e totalno druga pa bi sakal da slusnam nesto vo vrska so toa..?[DOUBLEPOST=1474462301][/DOUBLEPOST]
se iznacitav i se iznacitav i se iznacudiv i poveke kavgi ovde na forumov otkolku debati
ajde sega ekipo bidete malku od korist
znaci kaj mene bese 32m2 istok so 5 PVC prozora 120/80, nema stiropor, sobata ispod se zareva
mi treba samo za greenje, budjet do 55K max so se montaza
dali bi uspeal so ovie da go postignam toa ili ic da ne kupuvam

DAIKIN - J3/GV
FUJITSU - ASYG-12LLCC / AOYG-12LLCC
MITSUBISHI - SRK/SRC 35 ZMP-S

koja da bide
Da probas prvo otprilika barem da vidis kolku ti se toplinskite zagubi pa da prodolzis vo odlucuvanje za so da pravis i vo sto da investiras..mozda bolje prvo da izoliras toa sekako e povaznoto ako e izvodlivo neli..
Ima vakvi kalkulatori prosurfaj proracunaj..
http://www.eaelektronika.com/calculator.php
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
@GT1 otkade me povrzuvas so Toshiba. Jas bas na forumov sakam da cujam i da vidam drugi sistemi i razmisluvanja a ne samo inverter klima uredi a pogotovo nekoi Gree. Neli se vika forumov najekonomicno greenje, ne se vika inverter klima uredi. Pa ko samo toa da postoi za greenje na svetov iako site znaeme deka e ekonomicno. Tebe te pogodi nesto moeto razmisluvanje ili treba samo za klimi inverter (se znae koi) da se zbori. Pogresno si procenil.
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Nemas uslovi da go izoliras prostorot?

Godinava ne[DOUBLEPOST=1474472877][/DOUBLEPOST]
Posle dva meseca otsustvo gleam na forumov situacijata ostanuva nepromeneta.. odnosot e 10 : 1 za mrcenje vo odnos na korisna informacija, a za licno iskustvo so odreden ured vo odnos na pretpostavki mozda i 20 : 1. Se nerviram koga ke se opnat novi clenovi so prasanja koi se petsto pati odgovoreni a gi mrzi da citaat ama pa i koj da cita dva saata mrcenje za da najde edna ili dve korisni informacii..
Kako i da e toa e valjda nasiot mentalitet i kapacitet i nema beganje..
Imam prasanje za tie koi koristat klima vo spalnata soba dali brzo se naviknuvaat na zvukot na ventilatorot na struenjeto na vozduhot, decata kako im spijat i slicno.. Vo dnevna e edna dimenzija buden si, raboti tv, se dvizi se sednuva etc ama na spienje e totalno druga pa bi sakal da slusnam nesto vo vrska so toa..?[DOUBLEPOST=1474462301][/DOUBLEPOST]

Da probas prvo otprilika barem da vidis kolku ti se toplinskite zagubi pa da prodolzis vo odlucuvanje za so da pravis i vo sto da investiras..mozda bolje prvo da izoliras toa sekako e povaznoto ako e izvodlivo neli..
Ima vakvi kalkulatori prosurfaj proracunaj..
http://www.eaelektronika.com/calculator.php
2800 wattov :) toa kolku sto razbiram (a ne razbiram nisto slovenski) treba da e potrebna energija za zagrevanje do +22
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom